Odbiór w woj. opolskim

toldi
Posty: 59
Rejestracja: 30 sierpnia 2010, o 10:51
Odbiornik: Bravia
Instalacja antenowa: Telmor ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chrzelice, Ślęża, Wręczyca, Wysoka

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: toldi »

emgie77, Zittauer i neo69... moze tak koniec OT ? :evil:

Doktor No

MUX-3 Opole

Post autor: Doktor No »

Witam

Na glownej stronie znalazlem informacje, ze nadajnik z ktorego powinienem bezproblemowo odbierac MUX-3 juz jest uruchomiony, problem polega jednak na tym ze nie moge znalezc zadnych kanalow z tego MUXa , natomiast z MUX-2 znajduje wszystkie. Dodam, ze mieszkam w centrum Opola wiec nie ma mozliwosci, ze sygnal jest zbyt slaby. Szukalem automatycznie jak i recznie na kanale 43 (650MHz) i nic nie znalazlem. Czym to jest spowodowane? Czy nadajnik ten nie zostal jednak uruchomiony czy moze jest jakas inna przyczyna?

pozdrawiam

zagmar

Re: MUX-3 Opole

Post autor: zagmar »

Witam,
Mam ten sam problem!
MUX 2 odbieram bez problemu a 3 już nie mogę złapać.
Ogólnie znajduje mi 19 kanałów z czego 8 polskich a 11 czeskich.
Dodam że znajomi w Boguszycach oraz Lewinie Brzeskim oraz w Przeczy odbierają bez problemu.

Doktor No

Re: MUX-3 Opole

Post autor: Doktor No »

mi odbiera 13 programow DTV w tym 8 polskich i 5 czeskich. Ciekawe skad te problemy w centrum opola, skoro w miejscowosciach osciennych jest ok. Wydawalo mi sie, ze nadajnik robi sie w taki sposob, zeby odbieralo je miasto centralne a reszta "przy okazji" :) moze dopiero to uruchamiaja i na razie moc jest minimalna? Ma ktos jakies blizsze informacje na ten temat?

zagmar

Re: MUX-3 Opole

Post autor: zagmar »

OK rozumiem że może być sygnał w Boguszycach bo są bliżej od Opola do Chrzelic, ale w Przeczy, gdzie jest dalej niż do Opola to tego nie rozumiem.

Doktor No

Re: MUX-3 Opole

Post autor: Doktor No »

w takim wypadku musimy czekac na odpowiedz kogos kto zna sie na rzeczy i w jakis racjonalny sposob to nam wyjasni

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 240
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: MUX-3 Opole

Post autor: neo69 »

Obstawiam najprostszą przyczynę braku odbioru MUX 3: nieprecyzyjnie skierowana antena. MUX2 nadaje z mocą 100 kW, wystarczy antenę ustawić pi razy drzwi na Chrzelice i nawet z odchyłką kilkudziesięciu stopni coś złapiesz. MUX 3 ma moc czterdziestokrotnie mniejszą! Ja kręciłem anteną przez dłuższy czas, wyciągnąłem maksimum jakości i siły sygnału, a i tak czasem mi przytnie obraz. Wystarczy obrócić antenę o kilka stopni i praktycznie sygnał znika.
A tak na marginesie, to ciężko wyjaśniać problem braku odbioru, jeśli nie podajesz ani swojej lokalizacji, ani typu anteny, odbiornika. Nikt nie jest jasnowidzem, zerknij co mają w swoich profilach inni użytkownicy forum.
Doktor No pisze:(...) Wydawalo mi sie, ze nadajnik robi sie w taki sposob, zeby odbieralo je miasto centralne a reszta "przy okazji" (...)
Źle Ci się wydawało... Gdyby priorytetem był odbiór w "mieście centralnym", to nadajnik znajdowałby się w Opolu albo ewentualnie nadajnik w Chrzelicach miałby charakterystykę kierunkową z głównym listkiem promieniowania skierowanym na Opole, ale tak nie jest.
I przy okazji, używanie polskich znaków diakrytycznych nie boli i ułatwia innym choćby korzystanie z wyszukiwarki. Brak "ogonków" świadczy o olewaniu netykiety, innych użytkowników i o niechlujstwie językowym. Jest różnica między "złączem" a "zlaczem", kablem "żelowanym" a "zelowanym", itp.

_chris_

Re: MUX-3 Opole

Post autor: _chris_ »

Doktor No pisze:mi odbiera 13 programow DTV w tym 8 polskich i 5 czeskich. Ciekawe skad te problemy w centrum opola, skoro w miejscowosciach osciennych jest ok. Wydawalo mi sie, ze nadajnik robi sie w taki sposob, zeby odbieralo je miasto centralne a reszta "przy okazji" :) moze dopiero to uruchamiaja i na razie moc jest minimalna? Ma ktos jakies blizsze informacje na ten temat?
mamy okres przejściowy ("switchover"), w którym to część nadajników pracuje na mocach i kanałach zastępczych. I tak jest min. z waszym mux-3.

Odbiór w mieście zawsze może być problemowy, nawet przy dużych mocach nadajników, z uwagi na dużą ilość przeszkód na drodze sygnału, powodując jego bardzo złą jakość w wielu miejscach odbioru.

Problemu bliskich przeszkód nie ma zwykle na dalszych zasięgach przy zabudowie rozrzuconej, co właśnie skutkuje dobrym odbiorem na terenach wiejskich. To tak w dużym skrócie.

Odbiór wewnątrz pomieszczeń - w 2014 roku, na części lokalizacji mux-3.

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: tolus »

Sorry za offtop - czy ktos z Kluczborka lub okolic odbiera Mux3 i ewentualnie na jakim sprzecie?

qaz

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: qaz »

Jest możliwy odbiór MUX 3 w Opolu. Ci którzy odbierają nie mają żadnej różnicy pomiędzy MUX 2 a MUX 3. Wszystko zależy od anteny i ewentualnie tego wszystkiego co jest pomiędzy anteną a gniazdkiem w mieszkaniu. Starsze pojedyncze anteny lepiej sobie z tym radzą niż nowe zbiorcze.
Podam dwa przykłady.
Opole, Zaodrze, ul. Nowowiejskiego, jednopiętrowa kamienica z anteną na dachu zamontowana 1 1997r. Kamienica otoczona wieżowcami na Koszyka i Prószkowskiej, zawsze występował tu problem z odbiorem telewizji analogowej, obraz był fatalnej jakości. Teraz bez problemu odbieranych jest 8 programów cyfrowych komercyjnych z MUX 2, 6 programów telewizji publicznej z MUX 3 i ok. 10 programów czeskich. Obraz jest doskonały, stabilny, bez pikselizacji.
Opole, ul. Jankowskiego (boczna od Oleskiej), blok 3 piętrowy z 2006r. zbiorcza instalacja antenowa. Tutaj programy analogowe były i są w dobrej i bardzo dobrej jakości. MUX 2 jest odbierany bardzo dobrze i do tego 4 programy czeskie. Natomiast MUX 3 jest nie do złapania, ani na wyszukiwaniu automatycznym, ani na ręcznym. Napisałem już w tej sprawie do administracji osiedla, bo problem leży prawdopodobnie po stronie instalacji antenowej. Jak będzie jakiś efekt napiszę o tym.

adam127

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: adam127 »

W takim razie dla kogo ten MUX3 został uruchomiony. (2,5kW)
To jakaś kpina !
Mogę bez problemu odebrać cyfrowe programy stacji prywatnych, WIĘCEJ bez problemu odbieram czeskie programy cyfrowe i radio w świetnej jakości
Nie mogę natomiast odebrać cyfrowych polskich TVP1,TVP2 i TVP Info.
To jest wielka zachęta do płacenia abonamentu.
Nasza polska "dobra robota" na pokaz !

(Opole, ZWM. antena Televes na balkonie, odbieram dobrze na kanałach 34, 36 i 58)

Martino81

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: Martino81 »

W Brzegu na pograniczu województw odbiór zarówno MUX2 jak i MUX3 póki co bez problemowy. Zobaczę jak przy gorszej pogodzie. Antena z pewnych względów zamontowana tymczasowo na kiju od miotły na balkonie, na 2 piętrze.

Na małej antence dołożonej do tunera na USB (do lapka) brak czegokolwiek. Po podłączeniu zewnętrznej śmiga.

leloo

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: leloo »

adam127 pisze:W takim razie dla kogo ten MUX3 został uruchomiony. (2,5kW)
To jakaś kpina !
Mogę bez problemu odebrać cyfrowe programy stacji prywatnych, WIĘCEJ bez problemu odbieram czeskie programy cyfrowe i radio w świetnej jakości
Nie mogę natomiast odebrać cyfrowych polskich TVP1,TVP2 i TVP Info.
To jest wielka zachęta do płacenia abonamentu.
Nasza polska "dobra robota" na pokaz !

(Opole, ZWM. antena Televes na balkonie, odbieram dobrze na kanałach 34, 36 i 58)
Ja na dużo słabszym sprzęcie (Maximum UHF14) na Grota-Roweckiego na k.43 mam siłę 97%, jakość 100%.

Matteo87

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: Matteo87 »

adam127 pisze:W takim razie dla kogo ten MUX3 został uruchomiony. (2,5kW)
To jakaś kpina !
Mogę bez problemu odebrać cyfrowe programy stacji prywatnych, WIĘCEJ bez problemu odbieram czeskie programy cyfrowe i radio w świetnej jakości
Nie mogę natomiast odebrać cyfrowych polskich TVP1,TVP2 i TVP Info.
To jest wielka zachęta do płacenia abonamentu.
Nasza polska "dobra robota" na pokaz !

(Opole, ZWM. antena Televes na balkonie, odbieram dobrze na kanałach 34, 36 i 58)
Kolego popracuj nad ustawieniem anteny. Ja odbieram na znacznie gorszej antenie MUX3 z Zórawiny o mocy 0,2 kW z prawie takiej samej odległości od nadajnika. Bez żadnych problemów

leloo

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: leloo »

CZ Mux2 - k.53 (Pradziad) - 5 programów TV - Opole, ZWM - siła 97%, jakość 100%

toldi
Posty: 59
Rejestracja: 30 sierpnia 2010, o 10:51
Odbiornik: Bravia
Instalacja antenowa: Telmor ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chrzelice, Ślęża, Wręczyca, Wysoka

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: toldi »

witam ponownie z polnocnego kranca oploszczyzny...

kilka dni sie bawilem ze wzmacniaczami - sumatorami, rozgaleznikami itd...

w chwili obecnej mam zsumowany sygnal z Telmora ASR 860 i Dipola Veny...

efekt jest zadowalajacy mozna rzec...

odbior z Chrzelic w Byczynie stabilny bez zaciec...

MUX2
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7c7 ... 97b72.html
Obrazek
MUX3
http://images45.fotosik.pl/1200/3046c28a5ffa7d3cgen.jpg
Obrazek

w sumie z czeskimi programami mam 25 programow TV - czeskie CT, "primy", "novy" i "barandowy" itd :D

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: DVB-T/S »

77 km to nieźle.
Nie łatwiej jednak z Częstochowy?

toldi
Posty: 59
Rejestracja: 30 sierpnia 2010, o 10:51
Odbiornik: Bravia
Instalacja antenowa: Telmor ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chrzelice, Ślęża, Wręczyca, Wysoka

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: toldi »

DVB-T/S pisze:77 km to nieźle.
Nie łatwiej jednak z Częstochowy?
z Czestochowy co? mux3?
moc nadajnika slabsza, gorsze uksztaltowanie terenu, odleglosc prawie taka sama i silny snieg z analogu na 41 kanale - bodajze tvp1

po mux3 z Bleszna zero sladu... gdyby byl nadawany z Wreczycy to co innego...

Awatar użytkownika
ilin
Posty: 78
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 21:02
Odbiornik: WIWA HD90
tuner na usb
Instalacja antenowa: ATX91 + 5 elementowa yaga VHF III
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat,Wręczyca-MUX8

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: ilin »

Na 41 Błeszno nic nie nadaje.
Czasami u nas pojawiają się szczątki śladowe sygnału TV puls na 29 kanale.
Totalny śnieg i jeszcze niestabilny.

orson1982

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: orson1982 »

Hej co zrobić żeby ściągnąć mux3. W lini prostej mam 60 km do Chrzcielic. Wczoraj miałem przez jakiś czas mux3 a dzisiaj już nic. Antena TELMOR ASR-860 P25 DIGIT MAX 25dB poprawiła by sygnał?

Zablokowany