Odbiór w woj. opolskim

toLL

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: toLL »

Dzięki za odpowiedzi.

Rzeczywiście, długość ATX-91 trochę przeraża (ponad 2m). Teoretycznie mam na tyle miejsca, ale mimo wszystko antena może czasami przeszkadzać. A co sądzicie o ATX-55? Jest o połowę krótsza, a niektórzy sprzedający podają jej "zasięg" na 80km. Jak myślicie, czy ATX-55 + LNA 177 zda u mnie egzamin (np. http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/antena-telewizyjna-at ... 77469.html), czy jednak lepiej dla pewności wziąć ATX-91?

Czy po zamontowaniu silnej anteny ze wzmacniaczem mogę spodziewać się jakichś problemów z MUX-2 (obecnie sygnał 100%)?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: DVB-T/S »

Jak masz na tyle miejsca?
Niby czemu ma przeszkadzać? Bociany nie będą mogły latać.
Jak ją dasz 10m npt to co będzie przeszkadzać?

Po co Ci najsilniejszy wzmacniacz. Weź sobie LNA-101 aby kompensował straty z kabla, i nie przesterowywał sygnału.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: Puma »

Skoro przeszkadza Ci długość anteny to możesz kupić np. taką jak ja mam.

sajmon8

Odbiór cyfrowej telewizji w Głuchołazach

Post autor: sajmon8 »

Witam!

Od paru dni jestem posiadaczem anteny DAVBOL DVB-T TV:N MAXI, zamontowałem ją na dachu bloku na wysokości jakieś 13 metrów. Z Chrzcielic bardz słabo odbiera, natomiast ze Ślęży lepiej.
Do instalacji musiałem zmienić zasilacz, który był w komplecie z anteną. Na LG odbierało mi dobrze, po założeniu rozdzielacza na dwa telewizory sygnał stawał się słaby. Gdy tylko odłączałem drugi telewizor obraz na LG wracał i sygnał był silniejszy. Zakupiłem zasilacz regulowany do anteny i to rozwiązało problem - podkręciłem do około 13 V i na obu telewizorach jest obraz. Ale często zdarza się że są problemy z odbiorem (obraz się zacina itp.)
Wszystkie czeskie programy odbiera mi bardo ładnie pomimo że antenę mam skierowaną zupełnie w innym kierunku.

takron

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: takron »

Witam szanownych Państwa ;)

Prośba o pomoc w doborze anteny na północy woj.(Wołczyn),
bo choć odległości od nadajników nie są przerażające (~65km), to już profile terenu mniej mi się podobają.
profile terenu dla punktu instalacji umieściłem tutaj:
http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark18089

Przyznam, że 'najmilej widziany' odbiór z Opola (przy okazji może człek by się pośmiał z czeskich programów, ale nie jest to warunek konieczny).
Proszę o sugestie czegoś dostępnego w -dipolu- (bo i stamtąd najprawdopodobniej resztę 'zabawek' zamówię). Aa, w torze sygnału będą maks.2splittery (sygnał pójdzie na 2-3 tv, na stb'ki).
Myślę o TriDigicie z LNA, aa może łaskawszym okiem zerknąć na Venę i ją 'wzmocnić'?

pozdrawiam!

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: DVB-T/S »

Odbiór z Chrzelic jak najbardziej realny.
Prawie w jednej linii masz Pradziada.

Z MUX2 nie będzie problemu - gorzej z MUX3.
Tu potrzeba silnej anteny jak ATX-91 i jakiś wzmacniacz.
Na pewno nie mogę napisać jaki ale najsłabszy powinien wystarczyć - LNA101.
Do Czech masz 2x dalej ale oni mają silne nadajniki więc z odbiorem nie powinno być problemu.

Jak chcesz dzielić sygnał to nie możesz dać 2 splitery!
Jeden spliter na odpowiednią ilość wyjść i od niego ciągniesz kabel do każdego TV.

takron

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: takron »

od końca;) :
kable w domu jakie są takie są, już położone. rozumiem, że może 'nieelegancką' praktyką jest robienie kaskad ze spliterów...ale u siebie tak rozdzieloną mam kablówkę i nie narzekam. (wiem, tu inne poziomy sygnałów).
w zamyśle 2 splitery bo: jeden TV na piętrze, dwa TV na parterze, a z parteru na piętro tylko jeden koncentryk gdzieś w scianie leci... ale, to ostatecznie o jeden tv na parterze będzie mniej;).

mux3 'tymczasowo' olewam - przecież nie nadaje póki co z pełną mocą, a tyle to jeszcze mam cierpliwości poczekać (poza tym liczę, że 'po analogu' tvp1,2 na tej antenie złapię :lol: ).

przyjmijmy że średnio się orientuję (u siebie w Gdyni 'cyfrę' łapię na pokojówce), co byś(cie) podpowiedzieli z tych dwóch: 'krótszy' tridigit, czy 'dłuższy' atx-91(/vena); ceny prawie jednakie... czy -bóg raczy wiedzieć która tam lepiej sygnał odbierze-?
(marudzę, wiem ;-P)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: DVB-T/S »

MUX2 złapiesz na obu ale 2 lata chcesz czekać aż zwiększą moc MUX3?
Cierpliwy jesteś :)
ATX-91 przyda się też na Czechy które masz prawie w jednej linii.

Za drugim spliterem wiele sygnału nie zostanie.
Kablówka ma bardzo silny sygnał stąd 2 splitery nie robią problemu.

Codino18

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: Codino18 »

Tak sobie czytam ten wątek i mam pytanie...czy mux3 (2,5kW jeżeli dobrze zapamiętałem) da się odebrać będąc 60km od nadajnika. Narazie mam antenę siatkową i bez problemu odbieram mux2, muxy czeskie itp. Tak się składa, że mam ok.60km do Opola i ok.60km do Katowic, raczej bez żadnych przeszkód w terenie i gdyby odbiór mux3 w takiej odległości był możliwy to zakupiłbym inną antenę i pobawił się nią, ale nie wiem czy to ma sens, a nigdzie na forum nie udało mi się tego wyczytać, jedynie tutaj kolega wyżej wspomniał o 65km i mnie to zaciekwiło.

Matteo87

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: Matteo87 »

odległość nawet 100 km nie jest przeszkodą przy mocy 2,5 kW. Ważny jest jednak profil terenu między nadajnikiem a miejscem odbioru. Można go sprawdzić za pomocą dvbtmap.eu
Jeżeli jest korzystny to jest szansa na odbiór. Inny czynnik mający wpływ na odbiór to emisje zakłócające na tym samym kanale. O odbiorze z Kosztów zapomnij - czeski Pradziad pracuje na tym samym kanale. Z kolei na kanale 43 (MUX3 Chrzelice) nadaje polsat z Rybnika analogowo. Aby odbierać programy TVP możesz spróbować ustawić antenę na Skrzyczne - tam jest nadawany MUX1. Teoretycznie osiągalny między Katowicami a Opolem. Możesz też poczekać na maj - wtedy MUX1 startuje z Kosztów i Chrzelic z mocą podobną do MUX2

Codino18

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: Codino18 »

Mux1 odbieram bez problemu. Ze Skrzycznym nigdy nie miałem problemów i zawsze stamtąd lub Katowic odbierałem programy. Dopiero niedawno jak bawiłem się anteną i ją odwróciłem to pojawiły mi się muxy z Opola, dlatego pomyślałem, że może tam spróbuję poszukać mux3. Profil terenu raczej dobry, a czy coś zakłóca to nie wiem, aż tak się nie znam. W zasadzie mając mux1 nie jest mi jakoś bardzo potrzebny mux3, tylko poprostu jestem ciekawy czy dałoby radę, bo Kosztowy dodatkowo ma jakieś tłumienie, a Opole nie wiem.

Matteo87

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: Matteo87 »

Zarówno Kosztowy jak i Chrzelice nadają 2,5 kW ERP dookólnie, czyli emisja nie jest tłumiona w żadnym kierunku. Jak masz dobry profil terenu to możesz próbować. Jeśli zależy Ci na programach TVP Kultura, Historia i Polonia lub regionalnym z Opola lub Krakowa to testuj.

takron

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: takron »

> Codino18 : noo to dopsz masz, że na siatce łapiesz; w moim przypadku niewystarczająca jest. kierunkowa, jakby nie było, lepiej się sprawdzi przy takich odległościach niż siatka...
wspomniane ~65km mam na Opole, ~60 na Częstochowę, ale najbliżej ~55km na Kalisz (acz tu 'gorszy' profil terenu).
Na siatce bawiłem się latem, nie pamiętam co ledwo-ledwo łapałem, czy Kalisz czy Częstochowę (mux2), ale rwało sygnał niemiłosiernie. Dlatego poszukuję teraz kierunkowej...

no ok, dzięki za sugestie. będę się zatem skłaniał bardziej ku atx91 niż tridigicie.
jeśli jednak ktoś jakąś sugestię podrzuci, to nie zmarnuje się -z powodu tymczasowego braku na stanie wypatrzonego tuneraSTB (ferg.t65), zakupy będę robił za paarę dni.
:)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: DVB-T/S »

Jest to realne.
Do Chrzelic mam 25km.
Używam antenę
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A8745.htm
Jak ją poskładałem - dużo skręcania - to postanowiłem wypróbować w domu.
TVN analogowy z Żórawiny w mieszkaniu był lepszy niż na zewnętrznej siatce - prawie idealny.
Z Chrzelic nie za bardzo dało się oglądać analog stąd wybór o kierunku na Wrocław.
Jednak w mieszkaniu chciałem sprawdzić odbiór MUX3 - było 70%. Sygnał jest z niekorzystnego kierunku - co najmniej 10m i 2 grube ściany. Analog z niezliczoną ilością odbić.

Na zewnątrz antena pokazała 80% sygnału.

Jak widać jest dość silna.

Wcześniej łapałem na kawałku drutu MUX2 ze Ślęży - 65km - odbiór był stabilny.

Te 65km w Byczynie na MUX3 jest realne ale antena musi być konkretna. Stamtąd nic ją nie zasłania więc stabilny odbiór jest realny.

Nawet jeśli z MUX3 nie będzie do końca jak powinno to i tak lepiej mieć silną antenę bez wzmacniacza niż marną ze wzmacniaczem.

BeNeK_klb

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: BeNeK_klb »

W Kluczborku Łapie Tylko ...
TVP1, TVP2, TVP INFO Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, TV6 i Polsat Sport News PLUS2(nie aktywna ) TVP Kultura,
TVP Polonia, TVP Historia. Na Dzień 8 Stycznia 2012 Rok
a i Ruskie(Nie potrzebne) Ciekawe Czemu Nie łapie Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka. Tych Nie łapie Antenę mam Wersji Starej ale łapie idealnie mam dekoder Cabletech

Awatar użytkownika
ilin
Posty: 78
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 21:02
Odbiornik: WIWA HD90
tuner na usb
Instalacja antenowa: ATX91 + 5 elementowa yaga VHF III
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat,Wręczyca-MUX8

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: ilin »

Ruskie ? chyba czeskie :)

Łapiesz MUX2 i MUX3.
MUX3 w Kluczborku to i tak już sukces.

Tamte kanały wchodzą w skład MUX1 który w Kluczborku będzie dopiero z końcem maja.

BeNeK_klb

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: BeNeK_klb »

sorry czeskie Jednak Już jeden Kanał Jest TV Polonia Wiec Coś Może Być na Rzeczy Pod koniec maja a co to Kluczborku Nie może być Do Opola jest tylko 45 km 45 minut autem
ETAP 2 – do 31 maja 2012 zasięgiem telewizji cyfrowej zostanie objęte co najmniej 92% populacji kraju. <Chyba Chodzi ci o to >

ETAP 3 – do 30 września 2012 zasięgiem telewizji cyfrowej zostanie objęte co najmniej 95% populacji kraju.

takron

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: takron »

noo to dopsz, że mux3 dolatuje tak daleko
;]
kurcze, w Kluczborku lepiej, tam praawie idealnie w jednej linii z Opolem jest 'pradziad'.
u mnie będzie z 10st odchyłki. noo się zobaczy wkrótce...

BENEK: a ten mux3 to łapiesz z Opola czy z Częstochowy?

BeNeK_klb

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: BeNeK_klb »

Wiec mam Stara Antenę z Dawnych poprzednich Anten Wiec Jak Najbardziej działa Wszystko Antena jest Skierowana W stronę opole chyba Tak jak pamiętam jak byłem na Dachu ... Anteny Nowego Typu chyba nie są póki co Potrzebne

Awatar użytkownika
ilin
Posty: 78
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 21:02
Odbiornik: WIWA HD90
tuner na usb
Instalacja antenowa: ATX91 + 5 elementowa yaga VHF III
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat,Wręczyca-MUX8

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: ilin »

Polonia wchodzi obecnie w skład MUX3.

MUX1 bedzie w Kluczborku tak jak napisałem z końcem maja.

45 kilometrów to jest samochodem czy pociągiem do Opola.
Nadajnik jest nie w Opolu a w Chrzelicach to troszkę jeszcze za Opolem.
No i mux3 ma tylko 2.5 kW przy 100kW MUX2.

Zablokowany