Odbiór DVB-T w Rzeszowie

bogdan48
Posty: 50
Rejestracja: 28 grudnia 2010, o 17:47
Odbiornik: Wiwa-50 ,Dekoder Opticum x-7
Instalacja antenowa: antena siatkowa zawieszona przy domku na dzialce,Antena panelowa na balkonie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Such Gora

odbior z S.G. i czestotliwosc

Post autor: bogdan48 »

Witam-Chwile mnie tu nie bylo ale potrzebuje znow rady.Mieszkam w Rzeszowie na B-4 mam zainstalowana antene Atrax-300 na balkonie.Teraz z Baranowki na k.35 odbiera mi super, nawet na samym kablu balkon mam na wprost nadajnika. Natomiast z S.G.na kanale 42 dosc dobrze natomiast na k. 61 bywa roznie raz wzglednie dobrze a raz rwie ze nie mozna ogladac.Prubowalem podlaczyc wzmaczniacz rurkowy WB-22 bez przesyla napiecia, zasilacz regulowany z seperatorem.Okazuje sie ze na kanale 35 odbiera na min.zasilacz a na kanalach 42 i 61 w ogole nie ma sygnalu.Roznie kombinowalem i nici z tego.W czym jest wina.Prosze praktykow o rade podpowiedz,anteny nie chce zmieniac.I jeszcze jedno.Mam TV Brawia -26" i dlaczego caly czas mi wyswietla czestotliwosc 576,25 czy to odbiera na kanale 35,42,czy tez 61.A powinno Kanal 61-794Hz,k.42-642Hz,k.35-586Hz.Mam tez dekoder Golden-interstar 870 tylko mpg-2 na nim zapisuje prawidlowo czestotliwosc chodz nie odbiera ale mozna sprawdzic.Pozdrawiam i prosze o podpowiedz Bogdan

arik92

Re: odbior z S.G. i czestotliwosc

Post autor: arik92 »

bogdan48 pisze:I jeszcze jedno.Mam TV Brawia -26" i dlaczego caly czas mi wyswietla czestotliwosc 576,25 czy to odbiera na kanale 35,42,czy tez 61.A powinno Kanal 61-794Hz,k.42-642Hz,k.35-586Hz.Mam tez dekoder Golden-interstar 870 tylko mpg-2 na nim zapisuje prawidlowo czestotliwosc chodz nie odbiera ale mozna sprawdzic.Pozdrawiam i prosze o podpowiedz Bogdan
Bo to nie jest częstotliwość kanału multipleksu, który aktualnie oglądasz. Informacja ta dotyczy tego w jaki sposób nadawany jest obraz, 576,25 to inaczej 576i. 576i jest to jeden z trybów telewizji SDTV, "576" oznacza że nadawanych jest 576 linii w pionie, a litera "i", że obraz jest nadawany z przeplotem. Gdybyś odbierał jakiś kanał w HD to wtedy pokazywałoby np. 1080,25.

_chris_

Re: odbior z S.G. i czestotliwosc

Post autor: _chris_ »

bogdan48 pisze:Natomiast z S.G.na kanale 42 dość dobrze natomiast na k. 61 bywa różnie raz względnie dobrze a raz rwie ze nie mona oglądać. Próbowałem podłączyć wzmacniacz rurkowy WB-22 bez przesyłu napięcia, zasilacz regulowany z separatorem. Okazuje się ze na kanale 35 odbiera na min.zasilacz a na kanałach 42 i 61 w ogóle nie ma sygnału. Różnie kombinowałem i nici z tego.W czym jest wina.
różne mogą być przyczyny. Może być przesterowany sygnał, wzmacniane jakieś zakłócenie, uszkodzony wzmacniacz lub wtyczka - zwrotnica antenowa, poprzez którą zasilany jest wzmacniacz.

Na czym odbierasz (TV, dekoder zewnętrzny) i jakie masz wskazania poziomu i jakości mux-ów z Suchej, jeśli odbierasz na samej antenie?

bogdan48
Posty: 50
Rejestracja: 28 grudnia 2010, o 17:47
Odbiornik: Wiwa-50 ,Dekoder Opticum x-7
Instalacja antenowa: antena siatkowa zawieszona przy domku na dzialce,Antena panelowa na balkonie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Such Gora

Re: odbior z S.G. i czestotliwosc

Post autor: bogdan48 »

Witam-Odbieram przez TV sygnal na kanale 35 wskaznik na telewizorze-zielony dobry .Ztym ze mieszkam na wprost przekaznika na B-4 z balkonu widze przekaznik w lini prostej 200-250m ,troche gorzej ale odbiera na samym kablu.Natomiast z S.G.na kanale 42 sygnal wskaznik- zielony dobry, czasami zolty -sredni.Natomiast na kanale 61 sygnal wskaznik-zolty sredni ,lub zolty slaby,czasami jest sygnal zielony-dobry ale rzadko.Dwa dni temu ogladalem po dziesiatej wieczor ibyl sygnal na 61 dobry -zielony.W dzien jest raczej na tym kanale sygnal sredni lub slaby.Ja wiem ze we wrzesniu chyba zwieksza moc nadajnikow to powinno byc dobrze ale teraz chcialem cos ztym zrobic.Chodzi o ten kanal 61.Tak jak juz pisalem mam dekoder Golden-870 xped ale mpg2 laczylem tez wyjscia antenowe z dekodera na TV ale to nic nie daje tak samo odbiera jak z samego telewizora .

_chris_

Re: odbior z S.G. i czestotliwosc

Post autor: _chris_ »

czyli w zasadzie odbiornik sygnalizuje w miarę dostateczne poziomy sygnałów, niewielkie wzmocnienie wzmacniacza nie powinno w ogólności aż tak pogarszać sprawy, że w ogóle nie ma odbioru.

Ja bym wymienił ten wzmacniacz razem z zasilaczem (ciekawostka: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=41875#p41875) na coś innego, o niedużym wzmocnieniu, rzędu 12...15dB. Jeśli mógłbyś odbierać poprzez dekoder to mógłby być jakiś wzmacniacz przystosowany do zasilania z +5V (np. http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_masz ... R82001.htm, a jak nie to jakiś ze standardowym zasilaniem z +12V (np. http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_masz ... R82002.htm)

bogdan48
Posty: 50
Rejestracja: 28 grudnia 2010, o 17:47
Odbiornik: Wiwa-50 ,Dekoder Opticum x-7
Instalacja antenowa: antena siatkowa zawieszona przy domku na dzialce,Antena panelowa na balkonie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Such Gora

Re: odbior z S.G. i czestotliwosc

Post autor: bogdan48 »

Witam-sprubuje jeszcze wymienic ten wzmaczniacz WB-22 na mniejszy( kupowalem go na Bohaterow)i zmienie tez ten zasilacz regulowany z seperatorem.W zasadzie to pisze przy wzmaczniaczu ze zasilacz powinien byc nie stabilizowany ale nic o regulowanym.O efekcie napisze

bogdan48
Posty: 50
Rejestracja: 28 grudnia 2010, o 17:47
Odbiornik: Wiwa-50 ,Dekoder Opticum x-7
Instalacja antenowa: antena siatkowa zawieszona przy domku na dzialce,Antena panelowa na balkonie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Such Gora

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: bogdan48 »

Witam- zmienilem zasilacz z seperatorem (zasilacz tym razem nie regulowany)wzmaczniaczy WB -22 mniejszych akurat nie bylo wiec zostal ten sam nic to mi nie dalo .Nadal po podlaczeniu nie ma sygnalu na kanalach 42 i 61 ale jest sygnal na k.35.Prubowalem wzmaczniacz laczc i odwrotnie tez nic.To mnie dziwi dlaczego nie ma wcale sygnalu.,Po odlaczeniu wszystko jest.W sobote ogladalem mecz Barcy i M.U pieknie odbieralo w niedziele juz rano chodzilo gorzej.W czorej wieczor chodzilo dobrze chodz w dzien roznie .Pisze to o kanale 61.A moze by pomoglo przeniesc antene na dach.Mieszkam na 3- pietrze w prost na nadajnik Baranowki ale na S.G. przyslania mi duza lipa (drzewo)na dachu by byly w dali tylko bloki.

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: lukasz536 »

Przeniesienie na dach na pewno by pomogło bo ja mieszkam na os. Kmity (czyli niżej niż B-4) i z dachu 4 piętrowego bloku odbierało mi bardzo dobrze (70-80%) obydwa multipleksy z Suchej Góry (wtedy jeszcze nie było MUX-3 z Baranówki). Piszę "odbierało" bo teraz spółdzielnia puściła DVB-T po kablu i mogłem zdjąć antenę.
A nie ma u Ciebie takiej sieci osiedlowej AZART - jeśli by była, to może warto by było przeszukać wszystkie częstotliwości.
Moim skromnym zdaniem, przyczyny mogą być następujące:
- bliskość nadajnika Baranówka (chociaż nie powinien on kolidować w szczególności z k. 61 z SG), albo prędzej bliskość nadajnika GSM/UMTS
- źle/niedokładnie wykonane połączenie w instalacji antenowej (jak podłączałeś ten wzmacniacz "na odwrót"?, może się coś z czymś styka, a nie powinno) o ile dobrze rozumiem, jest to wzmacniacz przelotowy - powinien być on jak najbliżej anteny.

Ps. Czy po podłączeniu instalacji z podpiętym wzmacniaczem wyświetla Ci ten TV Sony jakieś wartości błędów? (z tego co wiem, to sony ma kilka różnych wskaźników) Jak by była wysoka wartość tych błędów przy zerowej wartości sygnału, to z pewnością oznacza to problem z zasilaczem lub wtyczką zasilacza (miałem już taki przypadek, że wtyczka zasilacza całkowicie wykładała sygnał i generowała maksymalną ilość błędów). Wtedy było by warto zaopatrzyć się w zwrotnicę zasilania (można kupić na Bohaterów).

drzonca
Posty: 24
Rejestracja: 12 maja 2011, o 14:35
Odbiornik: Wikami 777
Instalacja antenowa: ATZ-8 + LNA-177

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: drzonca »

Jeśli zmieniałeś zasilacz, a wzmacniacz został ten sam, to może ten wzmacniacz jest uszkodzony? Spróbuj wziąć ze sklepu nowy (nawet tego samego typu) z możliwością zwrotu jak się okaże że to jednak nie to.
Co do odbioru - u mnie na Nowosądeckiej antena ATZ-8 zawieszona na balkonie (3 piętro) + wzmacniacz LNA-177 zasilany 5V z tunera chodzi bardzo ładnie k. 42 i 61 (oczywiście 35 też).

bogdan48
Posty: 50
Rejestracja: 28 grudnia 2010, o 17:47
Odbiornik: Wiwa-50 ,Dekoder Opticum x-7
Instalacja antenowa: antena siatkowa zawieszona przy domku na dzialce,Antena panelowa na balkonie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Such Gora

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: bogdan48 »

WITAM-NO NIE MOGE SOBIE PORADZIC Z TYM 61-SZYM KANALEM Z S.G.NIE WIEM CZY DZIS CO ROBILI CZY CO BO U MNIE NIE BYLO SYGNALU JAK JUZ BYL TO BARDZO SLABY.CHWILE BYLCOS LEPSZY PO 16-TEJ I PO CHWILI ZGINAL CALKIEM.WCZOREJ BYL CALKIEM DOBRY ZDAJE SIE W SOBOTE OGLADALEM MECZ BARKI Z M.U.BBRAZ OK. W NIEDZIELE DO POLUDNIA SLABSZY ALE PO POLUDNIU JUZ OK.DZIS KLAPA. A JAK DZIS U WAS Z MUX-2 NA 61 Z S.G.CO CHODZI DO TEGO ZASILACZ I WZMACZNIACZA JESLI GO TYLKO ZALOZE TO NIE MA 61 KANALU WCALE SYGNALU,42 JAK JEST TO SZWANKUJE ALE NA 35 JEST EXSTRA.JUZ GLUPI ZTEGO WSZYSTKIEGO JESTEM.

drzonca
Posty: 24
Rejestracja: 12 maja 2011, o 14:35
Odbiornik: Wikami 777
Instalacja antenowa: ATZ-8 + LNA-177

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: drzonca »

U mnie wszystko chodzi dobrze bez zmian. Próbowałeś wymieniać ten wzmacniacz na inną sztukę jak pisałem?

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: _chris_ »

@bogdan48 podmień ten wzmacniacz na inny typ. Bo to zaczyna wyglądać tak, że jak podłączasz ten wzmacniacz, to odbierasz na samym kablu antenowym...

bogdan48
Posty: 50
Rejestracja: 28 grudnia 2010, o 17:47
Odbiornik: Wiwa-50 ,Dekoder Opticum x-7
Instalacja antenowa: antena siatkowa zawieszona przy domku na dzialce,Antena panelowa na balkonie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Such Gora

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: bogdan48 »

Witam- wzmaczniacza nie wymienialem bo akurat z tych WB--22 nie mial innych ,mial jakies takie kwadratowe i nie bralem.Ale co jest grane ,wczorej wieczor o godz.21-szej byl sygnal w miare dobry(pisze o kanale 61)mozna bylo ogladac a dzis rano znow zniknal od czsu do czasu wskoczy obraz .skala sygnalu zolty -slaby lub zanika ,brak sygnalu.W czorej wieczor nawet jak byla ta burz to sygnal byl w miare -sredni od czasu do czasu zapikselowalo ale mozna bylo ogladac.Nie wiem co sie dzieje wczesniej takiego czegos nie bylo .Jeszcze jedno mam pytanie dlaczego sie tak dzieje.Zaprogramowane mam programy na kanalach 35,42,i 61.Po nocy programy z kanalu 35 sa ale juz wskazuje ze sa na 42 kanale, i mam zaprogramowane kanaly podwujnie na kanale 42.Na Sonym moge to sprawdzic ze tak jest ale i jakosciowo jest roznica pomiedzy prog.-na 35 a prog. na 42. Jest tez taka sprawa ze testowalem trzy anteny Panelowe od producenta one byly juz ze wzmaczniaczami zdaje sie okolo 35Db i zadna nie chciala chodzic ,nie mozna bylo zlapac sygnalu i odeslalem.Na tej w miare mi chodzilo na 42 chodzi tylko chcialem ten kanal 61 cos poprawic a tu caly czas kicha.

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: lukasz536 »

Wzmacniacz jednak wymień na inny (troszkę słabszy) KONIECZNIE - moja ciotka używa takiego kwadratowego i jest ok:-) Po wzmocnieniu sygnał powinien być stabilny przez całą dobę. Nie trzeba silnego wzmacniacza, jeśli masz okresowo odbiór bez wzmacniacza.
W dzień sygnał rozchodzi się gorzej, niż wieczorem czy w nocy.
Z tym dublowaniem, to chyba jakiś błąd oprogramowania tv/odbiornika DVB-T.
U mnie na przykład po aktualizacji oprogramowania i pojawieniu się Polsat Sport News, TV ręcznie wyszukuje nie wszystkie kanały z MUX-2 (np. tylko 4 lub 6 kanałów) tak na chybił-trafił. Znajduje natomiast wszystkie bez problemu podczas automatycznego wyszukiwania. Wcześniej tego nie było.
Po kupieniu wzmacniacza radzę po prostu zaprogramować wyłącznie kanały: 35 (bo lepszy sygnał) i 61 - wtedy może odbiornik/TV nie będzie "głupiał". Nie ma po co programować dwóch takich samych MUX-3 - tylko bałagan na liście kanałów.
Pozdrawiam

asier
Posty: 86
Rejestracja: 10 marca 2011, o 21:11
Odbiornik: WIWA HD-85
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: asier »

bogdan48 pisze:Jest tez taka sprawa ze testowalem trzy anteny Panelowe od producenta one byly juz ze wzmaczniaczami zdaje sie okolo 35Db i zadna nie chciala chodzic ,nie mozna bylo zlapac sygnalu i odeslalem.Na tej w miare mi chodzilo na 42 chodzi tylko chcialem ten kanal 61 cos poprawic a tu caly czas kicha.
Masz trudną sytuację do odbioru bo na tym samym kierunku co Sucha Góra masz tuż przed nosem nadajnik z Baranówki. Dając wzmacniacz możesz być pewien że będzie on cały czas przesterowany silnymi sygnałami stacji analogowych (w tym również cyfrowej na 35k) tego nadajnika, przez co słabe sygnały z SG będą zakłócone i gorzej wzmacniane. To tak jak stoisz na koncercie przed głośnikami i trudno ci usłyszeć to co ktoś próbuje ci powiedzieć. Możesz zrobić eksperyment montując zamiast wzmacniacza zwykły symetryzator (nie zapomnij wyciągnąć zasilacza z gniazdka sieciowego bo symetryzator stanowi zwarcie dla prądu stałego), ewentualnie spróbować użyć bardzo słaby wzmaciacz. W ten sposób ocenisz rzeczywistą siłę sygnału kanału 61 z SG. Jeżeli to nie pomoże to zamiast anteny panelowej proponowałbym ci zastosowanie anteny yagi, najlepiej takiej mniej szerokopasmowej, zaprojektowanej na wyższe kanały UHF. Może być nawet krótka kilkuelementowa.
[EDIT]
Przeoczyłem wcześniejszą informację o tym, że przed blokiem masz jeszcze lipę.. W takim wypadku odbiór w danym momencie zależy od wielu czynników i jest bardzo przypadkowy. Po pierwsze gęste liście tłumią sygnał i łapiesz go z bardzo wielu odbić, a siła sygnału z odbić zależy od ilości rosy na liściach, kierunku wiatru itp. Podniesienie anteny ponad wierzchołek drzewa wiele zmieni.
Wzmacniacz masz przelotowy więc zamiast niego zakręć na chwilę tzw. "beczkę" (przy wyłączonym zasilaczu) i sprawdź wtedy odbiór. Poza tym ten wzmacniacz powinien być montowany blisko anteny, ale o tym pewnie już wiesz. Na Bohaterów zdaje się mają podobne wzmacniacze innego producenta ze wzmocnieniem około 10dB (twój ma 23dB).
Ostatnio zmieniony 3 czerwca 2011, o 12:27 przez asier, łącznie zmieniany 1 raz.

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: _chris_ »

bogdan48 pisze:Witam- wzmaczniacza nie wymienialem bo akurat z tych WB--22 nie mial innych ,mial jakies takie kwadratowe i nie bralem.
wypróbuj inny typ wzmacniacza, a nie inny egzemplarz WB-22, a antenkę spróbuj ustawić na max jakości k61. Masz jakąś możliwość montażu tej anteny w innym miejscu? Czasami klika cm potrafi zrobić w takich sytuacjach dużą różnicę.

bogdan48
Posty: 50
Rejestracja: 28 grudnia 2010, o 17:47
Odbiornik: Wiwa-50 ,Dekoder Opticum x-7
Instalacja antenowa: antena siatkowa zawieszona przy domku na dzialce,Antena panelowa na balkonie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Such Gora

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: bogdan48 »

Witam-dzieki wszystkim za szczere podpowiedzi.Nie jestem pewien na sto procent jutro okaze sie w dzien,ale chyba znalazlem problem zlego odbioru na k.61.Otorz kilka dni wczesniej przenioslem antene z lewej strony balkonu na prawy dla wygody.Zostalo mi troche wiecej kabla wiec zrobilem jak to mowia beczke (trzy zwoje)powiesilem tuz za antena z tylu.Teraz juz samym wieczorem sygnal raz byl raz nie wiec wiec pomyslalem ze to moze ta beczka i ja rozwinalem.Obraz sie poprawil zalozylem spowrotem znow obraz zaczal ginac .Wiec zrobilem ta beczke jeszcze raz ale powiesilem ponizej anteny.I co okazalo sie ze obraz i sygnal sa dobre.Sygnal kolor zolty -sredni i obraz nie skacze nie pikseluje.W tej chwili chodzi dobrze zobacze jeszcze jutro rano ,sprawdze i napisze wam o tym.Chodzi bez wzmaczniacza ,jesli bede mial czas to moze sprubuje tez ze wzmaczniaczem czy on cos jeszcze da.W tej chwili moge powiedziec na 90% ze to byla ta przyczyna.Tak jak odbiera mi w tej chwili juz moze byc ale skoro mam zasilacz to go wyprubuje.Dzieki jeszcze raz za podpowiedzi napewno przydadza sie na przyszlosc Pozdrawiam Bogdan

bogdan48
Posty: 50
Rejestracja: 28 grudnia 2010, o 17:47
Odbiornik: Wiwa-50 ,Dekoder Opticum x-7
Instalacja antenowa: antena siatkowa zawieszona przy domku na dzialce,Antena panelowa na balkonie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Such Gora

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: bogdan48 »

Witam- obiecalem dzis napisac wiec pisze.Dzis stwierdzam na 100% ze powodem tego ze nie mialem sygnalu na kanale 61 byla jednak ta petla( beczka )za antena,nieprzeszkadzalo to jednak odbiorowi na kanalach 35 i 42.Dzis tez jest sygnal na tym 61 kanale sredni -zolty,odbiera dobrze.Petla tak jak juz pisalem jest tylko ponizej anteny przymocowana do masztu,a w teddy byla tuz za antena tez przymocowana do masztu.Antena ma wymiar okolo 220x230 petla byla gdzies tez tej wielkosci moze ciut mniejsza ,od anteny z tylu byla gdzies okolo 8-10 cm.Wiedzialem ze petla cos tam daje ale nie przypuszczaalem ze nieodpowiednie jej miejsce moze narobic mi tyle klopotu.Pisze to o tym dlatego ze moze komus taki przyklad sie przyda a przeciez zawsze uczymy sie na bledach.Pozdrawiam.

Lilou

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: Lilou »

Witam wszystkich.

Mam problem z wyborem anteny do odbioru Mux-2 z Suchej Góry. Chciałbym zamontować jakąś nową antene ponieważ tą co miałem to była bardzo stara i niestety uległa zniszczeniu. Mieszkam w Rzeszowie a do nadajnika z SG mam 32 km. Przedstawiam Mapkę z przebiegiem terenu:

Obrazek


Lepiej zamontować siatke czy kierunkową w moim przypadku?? Jaki model byście polecali??

Bonanzo

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: Bonanzo »

co do kierunkowych to byś musiał brać po koleji ze sklepu i testować i oddawać, ja przewaliłem atx i yagi 61 k milczał natomiast telmor 860 i siatka z swa 14 wszystko gra full

Zablokowany