DVB-T / DVB-T2 z RTCN PRZEMYŚL / TATARSKA GÓRA

maju

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: maju »

wiesiek12300 pisze:Miałem nadzieję, że poprawi się odbiór mux2, kiedy będzie nadawany na k59, niestety nadal jest to samo, czasem odbiera, czasem nie. Pozostałe mux1 i mux3 działają idealnie. Żadnych zakłóceń. Czemu mux2 nie dadzą na jakieś niższe częstotliwości? Może pomogłoby zwiększenie mocy?
Potwierdzam, w odległości 1.5 km od nadajnika przy (fakt) złej instalacji antenowej 1 i 3 mux działają na 100% (jakość, siła) a z 2mux miałem problem nie chciało go nawet wyszukać! :shock:

maszekm

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: maszekm »

maju pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
U mnie w domu /Lubaczów/ podobna sytuacja mux 1 i 3 działają 93% sygnału a 2 w ogóle nie znajduje, za to łapie 2 z Suchej Góry ale słabo 62% i przy gorszych warunkach pogodowych rwie. Wcześniej 2 z Przemyśla chodziła do mniej więcej czasu, kiedy włączyli nadajnik w Leżajsku i nawet poniedziałkowa zmiana kanału nie zmieniła tej sytuacji.

maju

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: maju »

Ciekawa sprawa z tym mux2.
Pamiętam jak zrobiłem antenkę (podwójny biquad) cieszyłem się bo praktycznie gdziekolwiek ją rzuciłem miałem odbiór. Teraz nie jest już tak dobrze a gdy jeden z przewodów mi się w antence urwał nie wykryło nic(2 km od nadajnika). :shock:

W innym miejscu 1.5 km i widoczności nadajnika musiałem chwilę szukać optymalnego miejsca dla mux2 bo w niektórych miejscach miałem kompletny brak odbioru, a inne mux 100 na 1oo%.

Niestety jest gorzej a nie lepiej :evil:

Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

maszekm pisze:
U mnie w domu /Lubaczów/ podobna sytuacja mux 1 i 3 działają 93% sygnału a 2 w ogóle nie znajduje, za to łapie 2 z Suchej Góry ale słabo 62% i przy gorszych warunkach pogodowych rwie. Wcześniej 2 z Przemyśla chodziła do mniej więcej czasu, kiedy włączyli nadajnik w Leżajsku i nawet poniedziałkowa zmiana kanału nie zmieniła tej sytuacji.
Próbowałeś odbioru z Leżajska albo z Zamościa?

maszekm

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: maszekm »

maju pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Próbowałem Leżajsk i też nie było mux-a 2 a Zamościa nie ma jak, bo antenę mam na południowej elewacji i dom zasłania kierunek na Zamość i az tak bardzo mi nie zależy bo w sumie oglądam TV przez satkę. Ale dla zasady czemu nie działa jak ma działać próbuje sobie to odpalić :). Poczekam na lipiec aż ruszy Leżajsk pełna parą wtedy powinien się pojawić lepszy sygnał.

Leito

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Leito »

Witam, Powiedzcie mi o co w tym chodzi mam antenkę ustawiona na Tatarską Góre i MUX 1 i 3 mam jakość 93 natomiast Mux 2 wyszukuje ale brak dźwięku i brak obrazu czarne tło przecież to jeden nadajnik i taka sama moc o co w tym chodzi? że nie działa jak należy?

wiesiek12300

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: wiesiek12300 »

Czy emitel ma zamiar naprawić mux2 czy będzie trzeba sobie kupić drugą antenę i łapać mux2 z Zamościa a pozostałe z Przemyśla?

Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

Panowie, mux-2 trudniej odebrać z racji wysokiego kanału (k59). Sygnał o takiej częstotliwości jest bardziej tłumiony przez przeszkody, gorzej się odbija. Większość anten odbiorczych obecnych na rynku jest strojona właśnie na wysokie kanały co oznacza że dla tych kanałów rośnie precyzja ich ustawienia. Oczywiście czasem w danym miejscu sygnał jest na tyle słaby, że korekta ustawienia nic nie daje. Wtedy trzeba szukać innego miejsca na antenę. Często nawet przestawienie jej już o kilkadziesiąt cm daje pozytywne rezultaty ;).

Leito

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Leito »

czyli wychodzi na to ze z tym Mux 2 nic nie zrobią? kurcze szkoda bo pozostałe mam po 92 % tylko ten mux 2 i było by cacy : |

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: qrzy »

Odwrotnie. Im wyższa jest częstotliwość, tym łatwiej się sygnał odbija.

Odbiór MUX2 powinien się nieco poprwić po uruchomieniu nadajnika w Leżajsku, co nastąpi dopiero w lipcu po ostatnim etapie wyłączania telewizji analogowej.

Leito

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Leito »

czyli teraz na to nie ma rady? :| ale dziwne to dla mnie ten sam nadajnik tylko inny mux a taka lipa :P

maju

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: maju »

Ciekawa sprawa.
Zrobiłem antenkę (biquad) na 59 kanał i nie odbiera mi mux3 (26 kanał, 2 km od nadajnika).
To mnie nie zdziwiło, chociaż zasmuciło. Zrobiłem podwójny biquad wg. opisu z forum na 59 i 26 kanał i nadal mux 3 nie chce odbierać! Trudno nawet znaleźć jakikolwiek sygnał. A 1 i 2 nie tak jak wtedy gdy nie było 3 mux (odbierało doskonale gdziekolwiek rzuciłem antenkę),ale idzie ustawić bez problemów.

Jakiś czas temu miałem w domu podwójny biquad na 59 kanał (pisałem w tym temacie o tym) i paradoksalnie problem był z 2 mux(61kanał) a 1 i 3 w zasadzie bez zastrzeżeń.
Z anten zewnętrznych na razie nie mam problemu (100%), nie rozumiem dlaczego tak zmieniło się z tym 3mux.
Może coś w nadawaniu zmieniono, że bliżej nadajnika psuje się coraz bardziej odbiór? :evil:

maju

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: maju »

Po następnych próbach okazało się że z kanału 26 zaczęło odbierać, ale jakość "pływała" od 40 do 100% :!: Na innych też odbiór "pływał", ale nieznacznie. Z anteny na dachu 2x100% stabilne!
Po jakimś czasie odbiór ustabilizował się na ok.80%, nie wiem na jak długo? :lol:

Czym to może być spowodowane, tylko na mux3? :shock:

sadsag2
Posty: 4
Rejestracja: 4 maja 2012, o 12:22
Odbiornik: Manta DVBT-02
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl / Tatarska Góra

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: sadsag2 »

kuku pisze:Panowie Dlaczego w ogóle moja antena nie widzi nadajnika MUX 3 / Przemyśl Tatarska Góra

Korzystam z tego nadajnika i odbieram MUX 1 i MUX 2 a Sygnał MUX1 90-95% MUX2 95-100%

MUX 3 żadnego kanału nie znajduje z tego multipleksu - tak jak by w ogóle nie widział że jest ten 3 multipleks

17 czerwca została wyłączona u mnie telewizja anlogowa i pojawił się MUX3

Dodam że odległość do nadajnika w linii prostej jest to z 40km

Co może być przyczyną że nie znajduje ani 1 kanału w MUX3 ?
Mam ten sam problem co użytkownik wyżej, ale problem pojawił się dopiero dzisiaj. Pozostałem MUXy odbieram bez problemów, bez żadnych zakłóceń (sygnał według tunera 100%, chyba jednej "kropki" brakuje do pełnego paska). Antena zwykła - pokojowa, tuner Manta DVBT-02 - do dzisiaj z tym MUXem nie było problemów. Proszę o pomoc :(

EDIT:
Przesunięcie anteny lekko w lewo, tak jak rotalplus radził zadziałało i od razu jakość sygnału, taka jak na pozostałych MUXach. O co chodzi? :shock:

bazyl6152

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: bazyl6152 »

jak jest z emisją mux-2 z tatarskiej góry ? od rana nie mogę go złapać z przemyśla tylko łapie mi lublin. czy nadajnik działa prawidłowo ? sprawdzałem na 2 odbiornikach i ta sama sytuacja !

Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

@bazyl6152

Zwróć uwagę na to, że od dziś na tych samych kanałach nadaje Leżajsk z dużymi mocami (100kW). W związku z tym może być konieczność ponownego ustawienia anteny. Najlepiej na początek szukać sygnału bez wzmacniacza.

bazyl6152

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: bazyl6152 »

wyszukiwanie bez wzmacniacza nic nie dało. może mi ktoś podać numery kanałów z których aktualnie nadaje Przemyśl ? może jakieś inne propozycje .....

Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 12
Rejestracja: 6 maja 2013, o 19:24
Odbiornik: Leadtek Winfast DTV DONGLE H (USB)
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 19 elem. + wzm. z reg. Odległość od nadajnika 22km.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl Tatarska Góra

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: artur_n »

MUX 1 na 48
MUX 2 na 59
MUX 3 na 24

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: belzebiusz »

Tutaj jest inaczej:
http://www.emitel.pl/strona-glowna/osta ... -naziemnej

MUX-1: k. 43
MUX-2: k. 59
MUX-3: k. 26

Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

bazyl6152 pisze:wyszukiwanie bez wzmacniacza nic nie dało. może mi ktoś podać numery kanałów z których aktualnie nadaje Przemyśl ? może jakieś inne propozycje .....
Zamieniłeś w antenie wzmacniacz na symetryzator i podłączyłeś kabel antenowy bezpośrednio do tv :?:

PS

Podaj mniej więcej swoją lokalizację i czy kierunki do nadajników Przemyśl i Leżajsk masz odsłonięte czy też nie (chodzi mi o bliskie przeszkody np. zabudowania itp.).

Zablokowany