DVB-T / DVB-T2 z RTCN PRZEMYŚL / TATARSKA GÓRA

wiwi
Posty: 62
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, o 22:23
Miejscowość: Przeworsk
Odbiornik: PHILIPS 55OLED804
Instalacja antenowa: pokojowa antena siatkowa na strychu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: wiwi »

W poniedziałek było małe tropo może dlatego masz problem z odbiorem 61k polecam skierować antene na Leżajsk w Przeworsku na poziomie Mleczki odbierałem dvb-t z Leżajska (37k i 61k) na 30cm drucie i tunerze USB wiec sygnał jest mocny i bez problemu go odbierzesz

szymekja

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: szymekja »

Dzisiaj w dalszym ciągu bez zmian tzn. brak mux2. Na dach nie wiem kiedy uda się wejść :( Nie mam pojęcia co znaczy tropo, może ktoś wyjaśni? Pozdrawiam

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: alex_777 »

weź inny, sprawny dekoder i sprawdź u siebie ...

albo weź swój i idź do kogoś, kto ma ten MUX


włażenie na dach jest bez sensu, kiedy jeden MUX działa a inny nie
:ugeek:

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: alex_777 »

Bartt pisze:Start mux-3 z dużą mocą w większości rejonów kraju jest uzależniony od wyłączenia analogu (głównie TVP2 i TVP1). Jak wiadomo w Przemyślu będzie to lipiec 2013 ;)

masz może linka do źródła :?:


może coś się zmieniło, bo w Polsce bez przerwy są jakieś nagłe, nieprzewidziane zmiany ...
:lol: :lol: :D :mrgreen:

Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

@alex_777

Harmonogram wyłączeń analogu:
http://www.polskacyfrowa.org/wazne-daty ... gowej.html

Plany kanałowe dla DVB-T:
http://www.transport.gov.pl/files/0/179 ... nikBIP.pdf

Oczywiście wyłączenie analogu w Przemyślu planowane jest w czerwcu tego roku, ale ewentualny kanał mux-3 (kanał 26) jest blokowany przez analogową TVP1 z Giedlarowej której wyłączenie planowane jest miesiąc później, czyli w lipcu 2013.

Od tego momentu jest możliwy start sieci SFN mux-3 na k26 z Giedlarowej i Przemyśla ;).
O planach sieci mux-3 na Podkarpaciu informował kolega a.d. w tym wątku:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 63#p152463

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: alex_777 »

są już jakieś wiarygodne terminy rozpoczęcia nadawania MUX-3 z Kopca, zwanego, przez niezorientowanych w temacie, Górą Tatarską ?

:lol: :lol: :lol:

Darek_24
Posty: 12
Rejestracja: 2 czerwca 2012, o 00:15

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Darek_24 »

mux3 nadaje z Suchej Góry na kanale 29. Dziś złapałem dosyć silny sygnał mieszkając spory kawałek od tego nadajnika :)

Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 12
Rejestracja: 6 maja 2013, o 19:24
Odbiornik: Leadtek Winfast DTV DONGLE H (USB)
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 19 elem. + wzm. z reg. Odległość od nadajnika 22km.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl Tatarska Góra

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: artur_n »

Panowie mam problem.

Mam antenę kierunkową 19 elementową ze wzmacniaczem oraz dekoder USB Leadtek WinFast DTV Dongle H.

MUX 1 odbieram z Przemyśla na 690MHz i mam 100% jakości lecz MUX 2 nie ma wcale jakości. Czy to wina anteny czy raczej dekodera?

Przed chwilą sprawdziłem na TV z DVB-T i tak samo MUX 1 jest a 2 nie ma.
Sprawdziłem iż moja antena jest na kanały 1-60 a MUX 2 idzie na kanale 61 czy ma to znaczenie?

Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

@artur_n
Napisz coś więcej o swojej lokalizacji albo sprawdź odległość i profil terenu od anteny do nadajnika na stronie http://www.dvbtmap.eu/
Czy po drodze lub w bezpośredniej bliskości anteny są jakieś przeszkody (domy sąsiadów drzewa, wysokie wzniesienia itp.) :?:
Tak wysoki kanał emisji mux-2 jest bardzo wrażliwy na wszelkie (zwłaszcza bliskie anteny) przeszkody - im trudniejsze warunki odbioru tym bardziej kanały z końca pasma V są bardziej tłumione niż pozostałe. Pasmo twojej anteny nie jest tu problemem, bo nie ma anten powszechnego użytku które działają na kanale 60 a na 61 już nie ;). Większą rolę może tu odgrywać wzmacniacz (jaki jest u ciebie :?: ), oraz kabel antenowy (zwłaszcza jeśli jest długi) i (najważniejsze) - umiejscowienie anteny - najlepiej tak, aby miała otwarty "widok" w kierunku nadajnika ;)

Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 12
Rejestracja: 6 maja 2013, o 19:24
Odbiornik: Leadtek Winfast DTV DONGLE H (USB)
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 19 elem. + wzm. z reg. Odległość od nadajnika 22km.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl Tatarska Góra

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: artur_n »

Antena na drodze ma dwa drzewa. Wisi dość wysoko ok. 8m nad ziemią. Jest bezpośrednio pod anteną satelitarną czy ma to jakieś znaczenie?

W linii prostej mam ok 22km do nadajnika według podanej przez ciebie strony jestem na zielonym tle jeśli chodzi o zasięg. Wzmacniacz to ANT0148.

Teraz mam ciekawszy problem znalazłem słaby MUX 2 ale wtedy nie ma MUX 1. Jak złapie MUX 1 spowrotem to nie ma wtedy MUX 2. Ruszam anteną o ok 15-20 stopni.

http://imageshack.us/photo/my-images/69 ... nieyj.png/

Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

Przy tym profilu terenu odbiór powinien być jak najbardziej możliwy. Jakiś wpływ na sygnał może mieć to że mux-2 (kanał 61) jest nadawany w sieci SFN z dwóch nadajników i oprócz Przemyśla nadaje go jeszcze Leżajsk. Więc można spróbować tak ustawić antenę aby miała zasłonięty kierunek w stronę Leżajska, a otwarty w kierunku Przemyśla np . wykorzystać jako zasłonę komin, dach, czy ścianę szczytową. Niestety często cała ta operacja nie przynosi efektu bo oznacza najczęściej obniżenie anteny co często pogarsza sygnał z nadajnika z którego chcemy odbierać.
Inne rozwiązanie to przestawienie anteny na Leżajsk i sprawdzienie czy jest sygnał na kanałach 37 i 61.

Ponadto trzeba mieć na uwadze że tunery USB kiepsko sobie radzą ze słabym sygnałem i jesli to mozliwe proponuje sprawdzić odbiór na zewnetrznym tunerze DVB-T bądź tv z DVB-T ;)

PS
Rozumiem że wzmacniacz w antenie jest zasilany z zewnetrznego zasilacza :?:

Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 12
Rejestracja: 6 maja 2013, o 19:24
Odbiornik: Leadtek Winfast DTV DONGLE H (USB)
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 19 elem. + wzm. z reg. Odległość od nadajnika 22km.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl Tatarska Góra

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: artur_n »

Sprawdzałem sygnał na TV z DVB-T i niestety tak samo to wygląda. Kierunek Leżajska jest zasłonięty przez ścianę.


Przy tym ułożeniu anteny mam jedynie możliwość skierowania jej na Przemyśl.
Wygląda na to że ratuje mnie przeniesienie anteny na komin i próbować z jednego z 3 miejsc.

-Przemyśl
-Leżajsk
-Rzeszów

Ale niestety na dzień dzisiejszy nie wchodzi to w grę może dopiero po wakacjach była by taka możliwość.

Teoretycznie do Rzeszowa mam najdalej ale to on nadaje z najmocniejszym sygnałem.

Tak wzmacniacz zasilam zewnętrznym zasilaczem 12V 100mA który wczoraj odszedł do krainy wiecznego krzemu. Dziś zaopatrzę się w nowy.

Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 12
Rejestracja: 6 maja 2013, o 19:24
Odbiornik: Leadtek Winfast DTV DONGLE H (USB)
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 19 elem. + wzm. z reg. Odległość od nadajnika 22km.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl Tatarska Góra

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: artur_n »

Nowy zasilacz lecz stare problemy. Jakieś pomysły?

Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

Moim zdaniem bez zmiany miejsca mocowania anteny nic nie zdziałasz. Zakładam też że masz dobry kabel antenowy (gruba żyła środkowa, gęsty oplot) którego jakość ma znaczny wpływ na odbiór przy wysokich kanałach.
Być może coś zmieni się za około miesiąc (po wyłączeniu analogu). Wtedy uruchomione zostaną emisje wszystkich trzech mux-ów z docelowymi parametrami jako emisja SFN Leżajsk/Przemyśl (mux-1 k43, mux-2 k59, mux-3 k26).
Niestety, o ile emisje z Leżajska będą prowadzone ze szczytowego systemu antenowego z mocami prawdopodobnie 100kW, to dla Przemyśla przewidziano moce tylko 20kW.
Być może tylko mux-3 będzie z większą mocą (50kW :?:). Nie wiadomo też z jakiego systemu antenowego będzie emitowane DVB-T z Przemyśla. Obecnie jest to emisja kierunkowa z niższego systemu antenowego razem z analogową TVP Info (k59), podczas gdy analogowe TVP 1 i 2 oraz Polsat są nadawane ze szczytowego systemu jako dookólne.
Widać to bardzo ładnie na tym foto: http://pliki.radiopolska.pl/galeria/get ... ora_26.jpg - u samej góry widać biało czerwone "trumienki" anteny szczytowej, a nieco niżej (poniżej pomostu) niebieskie anteny kierunkowe z których leci DVB-T. W takiej sytuacji dla wielu odbiorców może nastąpić konieczność przekierowania anten na Leżajsk, gdzie mimo większej odległości emisje będą dookólne ze znacznie większymi mocami.
Według mnie po ASO emisja powinna być przeniesiona na szczytowy system antenowy, a jeśli uzgodnienia międzynarodowe zabraniają emisji dookólnej, to ten szczytowy system powinien być przebudowany z uwzględnieniem odpowiednich wytłumień. Z uwagi na wysoki docelowy kanał mux-2 (k59) powinien być on nadawany z moca przynajmniej 50kW, a najlepiej to aby emisja mux-2 w sieci Leżajsk/Przemyśl została przeniesiona na kanał 24 Niestety z ostatnich wypowiedzi nadawców wynika że nie są oni zainteresowani (prawie darmowym) zwiększeniem zasięgu. Jakie są tego powody - nie wiem.
Jeśli chcesz jeszcze bawić się z ustawieniem anteny bez miernika to możesz próbować ją ustawić na jak najlepszy obraz analogowej TVP Info (k59) ;)

Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 12
Rejestracja: 6 maja 2013, o 19:24
Odbiornik: Leadtek Winfast DTV DONGLE H (USB)
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 19 elem. + wzm. z reg. Odległość od nadajnika 22km.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl Tatarska Góra

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: artur_n »

Zaprzestałem walki i zostawiłem ją na MUX1. Po wakacjach postaram się przenieść ją na komin i skierować na Leżajsk. Wtedy odezwę się jak to wygląda.

marcin11232

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: marcin11232 »

Witam męczę się już z tą telewizją drugi dzień a miało być tak prosto!
Zakupiłem nowy telewizor z obsługą mpeg4 i próbowałem wyszukać kanały na starej instalacji antenowej(siatkowej w domu koło szafy :lol: ) gdzie znalazło niedawno 14 kanałów telewizji cyfrowej wczoraj a u mnie tylko mux1.
Wymieniłem kabel oraz zasilacz na nowy nadal tylko mux1 no to wymieniłem jeszcze płytkę antenową o wzmocnieniu 30db i zmieniłem lokalizacje anteny 2 piętra wyżej ma strych,kabla jest 20m. Złapało obydwa multipleksy lecz słaby sygnał i często gubi programy tzn brak sygnału na niektórych kanałach.
Oto profil terenu
http://hostuje.net/file.php?id=9cc1b4a1 ... 04e1ce1709
Antena siatkowa powinna sobie poradzić z takim niewielkim wzniesieniem zwłaszcza z takim zasilaczem i wzmacniaczem.
Poczekać na wyłączenie analogu,zwiększenie mocy może się coś poprawi.
Czy kupić jakąś silną antenę kierunkową a może coś jeszcze zmodernizować.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

@marcin11232

Antena umieszczona na strychu ma trudniejsze warunki do odbioru, a jeśli pokrycie jest z blachy to odbiór jest praktycznie niemożliwy. Czasem, wyjątkowo, jeśli kierunek na nadajnik pokrywa się ze ścianą szczytową lub oknem na strychu, to można wybrać takie miejsce. Jednak biorąc pod uwagę że mux-2 jest u ciebie na k61 (a będzie na k59) wskazane jest aby antena była na zewnątrz z powodu dużego tłumienia wewnątrz pomieszczeń dla takich kanałów. Przy poszukiwaniu ustawienia dla anteny należy kierować się nie tyle łatwością jej zamocowania w danym miejscu co bardziej możliwością uzyskania lepszego sygnału. Wstępnie takie miejsce można wybrać obserwując czy w kierunku na nadajnik nie wystepują jakieś bliskie przeszkody (zabudowania, drzewa itp.) - szukamy takiego miejsca gdzie ich wpływ na tłumienie sygnału jest jak najmniejszy. W czasie tej operacji wskazana jest obserwacja parametrów sygnału, co w przypadku braku miernika oznacza najczęściej pomoc drugiej osoby.
Możesz też próbować odbioru z innych kierunków, np. z Leżajska (mux-1 k37, mux-2 k61).

PS
Jaki masz wzmacniacz w tej antenie i jaki kabel antenowy kupiłeś :?:

_chris_

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: _chris_ »

marcin11232 pisze:Witam męczę się już z tą telewizją drugi dzień a miało być tak prosto!
Bo jest. Antena na zewnątrz i masz prawie pewność, że odbierzesz... Przypominam, że nasza DVB-T przeznaczona jest (poza częściowo mux-3) do odbioru na antenach ZEWNĘTRZNYCH.
marcin11232 pisze:Oto profil terenu
Przy 27km z takim sobie terenem i z anteną w mieszkaniu lub pod dachem wymagać odbioru, to naprawdę potrzeba mieć dużo szczęścia.
marcin11232 pisze:Antena siatkowa powinna sobie poradzić z takim niewielkim wzniesieniem zwłaszcza z takim zasilaczem i wzmacniaczem.
'Siatka' to nie cudotwórca, z pustego i ona nie naleje.

Jak nie chcesz mieć anteny na zewnątrz, to pozostaje ci tylko łażenie po całym strychu oraz dobieranie wzmacniacza / symetryzatora, tak, aby w końcu może osiągnąć STABILNY odbiór. tylko pamiętaj o tym, że w takiej sytuacji ten stabilny odbiór z anteną wewnątrz domu może się zamienić na niestabilny i znowuż trzeba zaczynać od nowa.

To sobie możesz poczytać

marcin11232

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: marcin11232 »

Kabel antenowy kupiłem taki:
http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/kabel_koncent ... 29796.html
oraz wzmacniacz antenowy
https://www.hurt.com.pl/wzmacniacz-ante ... 10132.html
I oczywiście zasilacz 12v
Nie rozumie tego dlaczego inna antena umieszczona w podobnym miejscu na tym dachu na telewizorze siostry łapie kanały a u mnie nic na antenie siatkowej z starym wzmacniaczem antenowym do telewizji analogowej.
Czy to może być wina słabszej głowicy w moim telewizorze?
Na dachu posiadam nadajnik do rozsyłania internetu 5ghz i w niedalekiej odległości ruter.
Jeśli nie da się na mojej konfiguracji odbierać dvbt to proszę polecić mi jakąś silną antenę kierunkową zamontuje na dachu i będzie miejmy nadzieje spokój :lol:

_chris_

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: _chris_ »

marcin11232 pisze:Nie rozumie tego dlaczego inna antena umieszczona w podobnym miejscu na tym dachu na telewizorze siostry łapie kanały a u mnie nic na antenie siatkowej z starym wzmacniaczem antenowym do telewizji analogowej.
Skoro siostra ma antenę na dachu, a ty masz antenę pod dachem, to chyba wszystko jest jasne - powodem braku odbioru jest dach.
marcin11232 pisze:Czy to może być wina słabszej głowicy w moim telewizorze?
Czułości odbiorników bywają faktycznie różne, ale u Ciebie problemem jest, jak wszystko na to wskazuje, dach.
marcin11232 pisze:Na dachu posiadam nadajnik do rozsyłania internetu 5ghz i w niedalekiej odległości ruter.
To też może utrudniać odbiór DVB-T, ale utrudniałoby w ogólności wam obojgu podobnie...
marcin11232 pisze:Jeśli nie da się na mojej konfiguracji odbierać dvbt to proszę polecić mi jakąś silną antenę kierunkową zamontuje na dachu i będzie miejmy nadzieje spokój :lol:
A wyjmowałeś swoją 'siatkę' (pasywną / ze wzmacniaczem) na dach?

Dowolna antena z dużym zyskiem w granicach 15...18dB plus ewentualnie dobrany wzmacniacz o jak najniższym wzmocnieniu.

Zablokowany