Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Bartt »

Nie napisałem kategorycznie że nic z tego nie będzie ;). Po prostu na razie jest to dla mnie niewiadoma. Na pewno w pewnych kwestiach trzeba dogadać się z INFO TV FM (np. w kwestii montażu anten) bo mimo że komin nie jest ich własnością to jest tam ich infrastruktura - trzeba pewnie na jakiś czas przerwać nadawanie. Zresztą konieczność montażu anten nadawczych tv na kominie, nadajnika i osprzętu oznacza że na emisje trzeba będzie czekać.
W ogóle jeśli chodzi o Podkarpacie i nadajnik Sucha Góra to w przypadku mux-1 będzie ono znowu poszkodowane tak jak do niedawna było w przypadku mux-2.
W wielu rejonach kraju będą emisje dużej mocy 50 - 100kW a u nas nic. Więc wg. mnie, podobnie jak to miało miejsce w przypadku mux-2 z Suchej Góry, powinno się szukać jakiegoś rozwiązania tego problemu. Obecna moc mux-1 z Suchej Góry - 18kW to jakiś żart :evil:.
Jeśli dla k42 jest ograniczona moc do 25kW, to być może do emisji mux-1 z Suchej Góry powinien być na jakiś czas wykorzystany kanał 37 pierwotnie przewidziany dla Leżajska :idea:.

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: michal135 »

INFO TV FM nie ma nic do komina w Machowie. Oprócz tej firmy na kominie wiszą anteny Radia Leliwa, operatorów internetowych, operatorów GSM.
A co to znaczy, że odbiór z Machowa będzie w SFN?

Jednak zachęcałbym decydentów o zastanowienie się nad Stalową Wolą. Ftalo pisze głupoty. Odbiór np. radia nie jest zadowalający z żadnego RTCNu ani z Leżajska. Jedynie stacje nadające ze Stalowej Woli słychać idealnie.

Awatar użytkownika
mathome
Posty: 224
Rejestracja: 20 grudnia 2010, o 11:27
Odbiornik: SamsungC650
Ferguson Ariva252COMBO
Wand Tv
Opticum T90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 z symetryzatorem / ATX 91/ kabel Triset 113-25m
Anteny 12m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno(Sucha Góra)/Bardejov + TROPO

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: mathome »

Jestem ciekaw czy INFO TV FM (Leżajsk-Giedlarowa) będzie coś (testowało) nadawało na Podkarpaciu...
Tak jak to (miało) ma miejsce w woj. mazowieckim (Kawęczyn).
Czy to kolejny MUX DVB-T, czy DVB-H...

mikigl
Posty: 27
Rejestracja: 11 października 2010, o 00:40

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: mikigl »

potwierdzam odbiór soliny w dołżycy k. cisnej

Antena telewizyjna DIPOL 16/21-69
Wzmacniacz antenowy dopuszkowy LNA-169 24dB ekranowany.
Tuner - FT 8100 HD Fergusona

mikigl
Posty: 27
Rejestracja: 11 października 2010, o 00:40

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: mikigl »

Witam
Mam pytanie - czy po zmianie kanału Mux2 na Suchej Górze, coś się zmieniło na nadajniku Mux 2Solina g. Jawor? Przed zmianą nie miałem w okolicach Cisnej problemów z odbiorem Mux2, teraz odbiór jest baaaaaaaaaardzo utrudniony.

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Bartt »

Teraz oba nadajniki pracują w trybie SFN, co znaczy że teoretycznie jeden powinien pomagać drugiemu. Teoria sobie, a praktyka ... ;). Tak więc jeśli docierają do ciebie sygnały z obu nadajników, to może być taki efekt. Wstępnie można spróbować odchylic nieco antenę od właściwego kierunku - często to pomaga. Oczywiście może też tak być że jedynym rozwiązaniem jest zupełna zmiana lokalizacji anteny (za ścianą, za kominem, dachem), tak aby stłumić sygnał z jednego z nadajników. Problemy mogą być też spowodowane samym tunerem który nie radzi sobie z SFN, ale to musieliby się wypowiedzieć posiadacze tych tunerków.

Docelowo SFN Sucha Góra/Solina jest również przewidziany dla mux-1 i mux-3.

mikigl
Posty: 27
Rejestracja: 11 października 2010, o 00:40

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: mikigl »

to raczej nie to
sygnał z suchej góry do mnie pewnie nie doleci,
chyba że to faktycznie kwestja tunera - odbiór się u mnie pojawia dopiero przy poziomie powyżej 80 i jednocześnie jakości co najmniej 52

w wykazie jest informacja, że nadają ND, a z tego co wydaje mi się wcześniej było D
sprostujcie jeżeli się myle

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: twmichal »

To na pewno przez SFN - a Sucha Góra w niektórych miejscach w Bieszczadach odbiera o wiele lepiej jak Solina.
Także u mnie, gdy jeszcze odbierałem sygnał z Suchej Góry, a włączono k.61 na Luboniu Wielkim trzeba było lekko przestawić antenę. W jednym miejscu pojawił mi się "martwy punkt" gdzie w/g tunera nie było sygnału - wystarczyło przestawić antenę w jedną lub w drugą stronę i sygnał był.

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Bartt »

@mikigl

Warto też dodać że przełączenie S.G na 32 kanał nastąpiło 10 lutego, a zwiększenie mocy do 50 kW - 6 marca.
Czy te daty mają jakiś związek ze zmianami u ciebie :?:.
A i jeszcze jedno, ale to tylko mój domysł. W trybie SFN fec musi być 5/6, natomiast gdy nadawała sama Solina/Jawor to mogło (ale nie musiało) być 3/4.
Przy fec 3/4 jest lepsza korekcja błędów - co oznacza większy zasięg przy tym samym poziomie sygnału ;).

mikigl
Posty: 27
Rejestracja: 11 października 2010, o 00:40

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: mikigl »

testowałem odbiór 16-20 luty i było dobrze
odbiór poprawny przy praktycznie bylejakim skierowaniu anteny na wschód (nadajnik jest skierowany na północny wschód)
udało mi się za to złapać mux vp z sniny, przy baaaaaaaaardzo nietypowym ustawieniu anteny
antena ustawiona w przeciwnym kierunku do nadajnika, zresztą sami zerknijcie :)
p.s. nikt nie dawał szans na złapanie sniny
atx 91 z lna 177 nie radził sobie
https://picasaweb.google.com/1016806716 ... ofilTerenu#

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Bartt »

No cóż, takie cuda są możliwe w przypadku odbioru Słowaków, szkoda że nie działa to w przypadku naszych nadajników :lol:. Są jednak pewne różnice. Zauważ że profil terenu w kier. Soliny masz b. niekorzystny, praktycznie jesteś w cieniu góry. W przypadku odbioru kanałów słowackich jest trochę lepiej bo jest trochę wolnej przestrzeni między anteną a przeszkodami terenowymi. Bardzo ważne jest aby w odległości minimum 1 - 2 km od anteny nie było większych przeszkód. A to że po drodze są wyższe góry widocznie nie jest aż tak istotne. Dodatkowo trzeba zauważyć że mimo że oba nadajniki polski i słowacki pracują z jednakową mocą to jednak są różnice. Po pierwsze fec dla Słowaków to 2/3, a z Soliny jest 5/6, po drugie jak wiesz na Słowacji jest stosowana polaryzacja pionowa. Wszystko to widocznie sprawia że sygnał jest, choć trzeba przyznać że w dziwnym miejscu - w zimie chyba nie będzie działać bo zasypie śniegiem :).

franek

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: franek »

Czy w bieszczadach w okolicach Polańczyka ktoś odbiera MUX 1

mikigl
Posty: 27
Rejestracja: 11 października 2010, o 00:40

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: mikigl »

no nie do końca
dwa dni wcześniej śnieg był wszędzie i odbiór także był
nadmienię, iż na dachu (8 m nad poziomem ziemi) mam ATX91 z LNA177 i mimo skierowania we wszystkie możliwe strony nie mam zadowalającego poziomu (odbiera powyżej 80)
bardzo jest dla mnie dziwne dla czego jeżeli podniosę antenę o pół metra nieumam odbioru
solina odbierała i... nie wiadomo co
odbiera teraz tylko przy bardzo precyzyjnym skierowaniu anteny w jakiś tam punkt oczywiśnie znajdujący się w innym kierunku niż nadajnik
dom mam na południowym stoku góry, czyli w solina jest zasłonięta przez górę, ale odbierała po skierowaniu anteny na wschód
słowacki kierunek zasłonięty jest górą znajdującą się około 600m od domu (około 700m wyższa niż moje położenie)

Gregory

W nocy 2012.04.04 podwyższone warunki na wszystkich kanałach

Post autor: Gregory »

Czy zauważyliście u nas w regionie, dziś w nocy tzn. ze środy na czwartek, podwyższone warunki odbioru?? :o Napiszcie czy ktoś miał coś podobnego.

U mnie wystąpiło coś takiego ok 23:00- 3:00, nie wiem czy były to jakieś lokalne podwyższone warunki tropo( na mapach tropo nic nie widać), czy jakieś odbicia od chmur, pierwszy raz to miałem.
Sygnały z kanałów które mogłem zeskanować w tym czasie, miały wzmocniony sygnał:
SG MUX1 K42 siła z 59-64, SG MUX2 K32 siła z 72-84 MUX-y. Z Leżajska Św. Krzyża też mocniej ale dokładnie nie sprawdzałem.

Najlepsze na koniec:
Po raz pierwszy pojawił mi się MUX3 z Baranówki 48km :shock: Długo wyszukiwało programy, ale się udało. Syngał był na granicy odbioru( wyszukania programów) Siła 50% jakość 1-4%
EPG działało poprawnie, fonia pojawiała się często, wizja prawie wcale, kilka razy pojedyncza pixeloza, kilka razy zamrożony obraz, kilka razy obraz płynny po około 5-10sekund.

Chyba jeszcze z Baranówką powalczę :lol:

Awatar użytkownika
mathome
Posty: 224
Rejestracja: 20 grudnia 2010, o 11:27
Odbiornik: SamsungC650
Ferguson Ariva252COMBO
Wand Tv
Opticum T90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 z symetryzatorem / ATX 91/ kabel Triset 113-25m
Anteny 12m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno(Sucha Góra)/Bardejov + TROPO

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: mathome »

Było tropo i to całkiem duże ale z wtorku na środę...
Skanowałem w godzinach: 03:00 do 06:00.
Dokładne raporty z odbiorów umieściłem w działach niżej wymienionych nadajników.

Udało mi się odebrać stabilnie kilka dalekich nadajników takich jak:
DVB-T Czechy
Ostrava (Hostalkovice) MUX2 - odległość 222 km

DVB-T Polska
Konin ( Zółwieniec ) MUX2 - odległość 317.8 km
Kalisz (Mikstat) MUX2 - odległość 272.8 km
Łódź (Komin EC-4) MUX2 - odległość 209.2 km
Częstochowa (Wręczyca) MUX2 - odległość 184.2 km
Katowice (Kosztowy) MUX2 - odległość 152.4 km
Lublin (Piaski) MUX2 - odległość 152.2 km

oraz dwie perełki(MUX3) z małymi mocami:

Częstochowa (Błeszno) MUX3 - odległość 162.7 km
Kielce (Targowa) MUX3 - odległość 86.4 km

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: bogdanzieba »

W Tarnobrzegu na kominie w Machowie ma być nadajnik pracujący jako SFN św. Krzyża. MUX-1 na kanale 62, czy ktoś widział może jakieś "ruchy" na tym obiekcie związane z montowaniem anten?

basti23

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: basti23 »

Witam. Mam pytanie czy taka instalacja antenowa może działać? Mam trochę problemów z odbiorem obu muxów ze suchej góry. Gdy jest mux1 to na mux2 pixeloza jak ustawię antenę na mux2 to mux1 pixeloza. Chciałbym odbierać mux1 z Suchej Góry a mux2 z Jawora. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2cc ... e2ccd.html

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Bartt »

Podłączenie anten za pomocą sumatora powoduje że (jak sama nazwa tego urządzenia wskazuje) sygnały tych z tych dwóch anten razem trafiają do wejścia tunera. Jednym z efektów takiego podłączenia może być (ale nie musi) to, że do poprawnego sygnału odebranego przez jedną antenę dodany zostanie sygnał niepożądany (szum zakłócenia) z drugiej.
Ponadto w zależności od długoścu kabli antenowych, a także położenia anten względem siebie, może dojść do tego że sygnały będą się ... odejmować ;).

W przypadku gdy odbieramy z tego samego kierunku i chcemy wzmocnić sygnał dodając drugą antenę to wtedy obie anteny muszą być takie same, mieć te same wzmacniacze lub symetryzatory i być zamontowane na maszcie bez przesunięcia względem siebie. Czyli np. jedna pod drugą lub, co jest lepszym rozwiązaniem przy polaryzacji H, obok siebie. Dodatkowo regulując odległości między antenami zmieniamy parametry takiego zestawu w zależności od częstotliwości.

Tak więc jak widać zabawy jest co niemiara :).

Natomiast jeśli chcemy odbierać z różnych kierunków to jednym z rozwiązań jest zastosowanie pułapek kanałowych. Czyli do anteny skierowanej na Jawor (k32) montujemy pułapkę na k42 (Sucha Góra). Analogicznie do anteny na Suchą Górę powinniśmy zamontować pułapkę na k32, no ale przecież dla k32 Sucha Góra i Jawor pracują w SFN i powinny sobie pomagać :o.

Tak więc reasumując

W pierwszym kroku podłączyć do anteny skierowanej na Jawor pułapkę na k42 np. coś takiego: http://www.dipol.com.pl/filtr_srodkowo_ ... _B2510.htm
Pewnym problemem może być strojenie takiego filtra, ale można poradzić sobie w ten sposób, że jako źródło sygnału można wykorzystać wyjście modulatora tunera sat lub magnetowidu ustawione na k42 i podłączone przez filtr do wejścia antenowego analogowego tv. Filtr stroimy tak, żeby sygnał na tym kanale był jak najbardziej tłumiony czyli jak najsłabszy.
W niektórych sklepach można kupić gotowy filtr na k42, ale ma to tą wadę, że w przypadku zmiany kanału nadawania taki filtr stanie się bezużyteczny.
Jesli to nie pomoże to wtedy trzeba zastosować filtr na k32 dla drugiej anteny skierowanej na Suchą Górę.

A tak na marginesie to dziwne, że nie działają ci oba muxy na jednej antenie z Suchej Góry. Czyżby to przez ten nieszczęsny SFN :o.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: bogdanzieba »

@Bartt a powiedz mi coś takiego:

Mam podłączoną UHF200 wraz ze wzmacniaczem Terra skierowaną na Suchą Górę. Odbieram z tej lokalizacji łącznie z trzech kierunków:

1/ Sucha Góra 100%/98%
2/ Tarnów góra św. Marcina 100%/100%
3/ św. Krzyż 78%/100%

Tak więc św. Krzyż mi odbiera "tyłem anteny", chciałbym wzmocnić sygnał ze św. Krzyża i mam już wcześniej ustawioną w tym kierunku antenkę Tri Digit z symetryzatorem, która wcześniej odbierała z siłą i jakością 100%/98%.

Pytanie me czy jak zsumuję sygnał z tych dwóch anten za pomocą zwrotnicy MM-307 czy to będzie działać skoro św. Krzyż działa na antenie skierowanej na Suchą Górę a jak podłączę Tri Digit czy się nie "pogryzą".

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Bartt »

Myślę że trzeba najpierw podłączyć obie anteny i zobaczyć co się stanie z poszczególnymi sygnałami. Jeśli do istniejącej anteny ze wzmacniaczem podłączymy drugą bez wzmacniacza to jej pogarszający wpływ na dotychczasowe sygnały powinien być znacznie mniejszy, a wzmocnieniu powinien ulec sygnał ze św. Krzyża. Trzeba też pamiętać o tym aby napięcie zasilające wzmacniacz nie przedostawało się do drugiej anteny z samym symetryzatorem.
Jeśli nie zamierzasz korzystać z VHF to nie ma sensu kupować tej zwrotnicy Alcada bo dla wejść UHF jest tam zwykły sumator. Taniej wyjdzie zastosować zwykły rozgałęźnik pracujący jako sumator np.: http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_ind ... _E2094.htm lub: http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_rsi ... R55202.htm , albo wersja zewnętrzna http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_rip ... _C0920.htm
Dodatkowo jedno z wyjść (w naszym przypadku wejść) ma przydatną nam separacje zasilania.
Jeśli przy takim podłączeniu sygnał ze św. Krzyża nie ulegnie polepszeniu to po prostu do anteny skierowanej na Suchą Górę trzeba zamontować pułapkę na k36.

Natomiast jeśli z jakiegoś powodu podłączenie anteny na św. Krzyż osłabiłoby sygnały z innych kierunków to wtedy trzeba by zastosować tyle pułapek do tej anteny (na św. Krzyż) co ilość tych osłabionych sygnałów z anteny która była już wczesniej podłączona (Sucha Góra) stosując np. zestaw pułapek: http://www.dipol.com.pl/korektor_anteno ... _C0393.htm lub http://www.dipol.com.pl/filtr_4_kanalow ... R90212.htm

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem przy łączeniu dwóch anten z różnych kierunków jest wzmacniacz kanałowy np.: http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_wwk- ... R89860.htm
Działa to bardzo dobrze (sam sprawdzałem, mam starszą wersję: WWK-840), ale trzeba trochę zapłacić :(. Zaletą stosowania tego rozwiązania jest to, że nie musimy nić tłumić, a tylko wzmacniamy te kanały które sobie nastroimy w takim wzmacniaczu ;).

Podobne rozwiązanie stosuje firma Waldi, tyle że w wersji pasywnej (zwrotnice kanałowe): http://www.waldiantena.com.pl/zwr1.php i też się to sprawdza. Pewną wadą są tutaj kanały ustawione "na sztywno" (brak możliwości strojenia) ale jak przejdziemy na kanały docelowe to pewnie pojawią się takie zwrotnice przystosowane do DVB-T w różnych rejonach Polski. Choć z drugiej strony jeśli z każdego nadajnika będą dostępne te same muxy z podobną mocą to będzie to rozwiązanie tylko dla pasjonatów :lol:.

Zablokowany