Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

karado12

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: karado12 »

lukasz536 pisze:A gdzie Panie mieszkasz? Podaj dość dokładnie lokalizację. Domniemywam, że gdzieś blisko Rzeszowa i zapewne na południowy-wschód od Rzeszowa, bo odbierasz MUX3 z Baranówki i Św. Krzyża na jednej antenie.
Ja pisałem o odbiorze MUX1 z Tarnobrzega w odpowiednim wątku o tymże nadajniku. W Malawie (troszkę na wschód od Rzeszowa) odbieram Tarnobrzeg bez wzmacniacza (z symetryzatorem) na antenie 16-elementowej (ATZ) typu yagi i odbiór jest bardzo stabilny. Nie wiem jak będzie z siatką, ale na pewno będziesz musiał zastosować wzmacniacz. A czy techniczne można połączyć dwie siatki z wzmacniaczami to nie wiem (może się wypowiedzą doświadczeni w tej materii), ale na pewno można połączyć bez problemu dwie anteny kierunkowe z symetryzatorami. W każdym bądź razie podaj lokalizację, to może da się coś jeszcze pomyśleć...
Moja lokalizacja to 15 km na wschód od Rzeszowa przy trasie E-40. Przy okazji jeszcze zapytam
czy na jednej antenie można by odbierać Tarnobrzeg i Św, Krzyż (Azymut?) tak jak teraz Baranówka i Kielce a na drugiej -Baranówka

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: lukasz536 »

Tak, myślę, że Tarnobrzeg mógłbyś odebrać, bo mieszkasz właśnie na wschód od Rzeszowa podobnie jak ja - i ja właśnie tak odbieram - na jednej antenie Św. Krzyż i Tarnobrzeg (ze wzg. na podobny azymut), a na drugiej Baranówka. Ja akurat obieram na kierunkowych, a siatki mają jeszcze większą tolerancję jeśli chodzi o azymut (wiadomo o co chodzi).
Myślę, że opcja nr 1 kolegi @eftalo była by dla Ciebie ok.
Jak już masz siatkę, to mógłbyś do niej wstawić symetryzator i skierować na Baranówkę, bo siatka z symetryzatorem to nie jest mocny zestaw, ale na Baranówkę, ze względu na odległość, powinien wystarczyć.
Na Św. Krzyż i Tarnobrzeg mógłbyś dokupić antenę 19-elementową ATZ, albo ATX-55 (wystarczyło by) (koszt pierwszej 30kilka zł, drugiej 45 zł, ale lepsza [ceny z jednego ze sklepów w Rzeszowie) i też włożyć do niej symetryzator.
Następnie zsumować anteny splitterem (rozgałęźnikiem) (9-14 zł) podłączonym "na odwrót", a zaraz za nim wstawić wzmacniacz przelotowy o umiarkowanym wzmocnieniu (15-18 dB) (14 zł), no i podpiąć to najlepiej do telewizora przez zwrotnicę zasilania (kilka zł+zasilacz+wtyczka jack - w sklepie powiedzieli by jak to zrobić) (nie przez tandetną plastikową wtyczkę od zasilacza).
Napisz jeszcze jaką masz siłę/jakość sygnału ze Św. Krzyża na MUX2 obecnie oraz MUX3 z Baranówki.
A tak wogóle... :D to nie odbiera Ci MUX1 z Tarnobrzega na obecnym zestawie ani trochę???
Czy masz dobry profil terenu (np. sprawdź na www.dvbtmap.eu) na Św. Krzyż (a zarazem na Tarnobrzeg) i na Baranówkę?

Robertz

Problem z odbiorem mux 2

Post autor: Robertz »

Witam. Podłączyłem dziś cyfrową tv, dekoder: Wiwa hd90, antena siatkowa ze wzmacniaczem
Po wyszukaniu automatycznym znalazło mi programy z mux 1 (wszystkie w dobrej jakości) a mux 2 wogóle :( co może być przyczyną ? z tego co wiem to mux2 ma silniejszy sygnał
Jestem z okolic Radymna
Będę wdzięczny za odpowiedź

volfeer
Posty: 43
Rejestracja: 23 grudnia 2011, o 11:20
Odbiornik: NEO HD 40
Instalacja antenowa: antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno - SG

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: volfeer »

"antena siatkowa ze wzmacniaczem" - to jest przyczyna, zamień na symertyzator, bo najprawdopodobniej masz przesterowany wzmacniacz.


PS. Chciałem zacytować w normalny spobób fragment do którego się odnoszę, ale na tym forum panuje jakiś dziwny regulamin, że nie wolno cytować fragmentu wypowiedzi powyżej... Zupełnie nielogiczne i bez sensu :roll:

wojteks

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: wojteks »

volfeer pisze:dziwny regulamin, że nie wolno cytować fragmentu wypowiedzi powyżej
To chodzi o cytowanie całego posta, na tym forum nie ma "cytowania selektywnego" więc trzeba każdy cytat skracać ręcznie.

karado12

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: karado12 »

lukasz536 pisze:Tak, myślę, że Tarnobrzeg mógłbyś odebrać, bo mieszkasz właśnie na wschód od Rzeszowa podobnie jak ja - i ja właśnie tak odbieram - na jednej antenie Św. Krzyż i Tarnobrzeg (ze wzg. na podobny azymut), a na drugiej Baranówka. Ja akurat obieram na kierunkowych, a siatki mają jeszcze większą tolerancję jeśli chodzi o azymut (wiadomo o co chodzi).
Myślę, że opcja nr 1 kolegi @eftalo była by dla Ciebie ok.
Jak już masz siatkę, to mógłbyś do niej wstawić symetryzator i skierować na Baranówkę, bo siatka z symetryzatorem to nie jest mocny zestaw, ale na Baranówkę, ze względu na odległość, powinien wystarczyć.
Na Św. Krzyż i Tarnobrzeg mógłbyś dokupić antenę 19-elementową ATZ, albo ATX-55 (wystarczyło by) (koszt pierwszej 30kilka zł, drugiej 45 zł, ale lepsza [ceny z jednego ze sklepów w Rzeszowie) i też włożyć do niej symetryzator.
Następnie zsumować anteny splitterem (rozgałęźnikiem) (9-14 zł) podłączonym "na odwrót", a zaraz za nim wstawić wzmacniacz przelotowy o umiarkowanym wzmocnieniu (15-18 dB) (14 zł), no i podpiąć to najlepiej do telewizora przez zwrotnicę zasilania (kilka zł+zasilacz+wtyczka jack - w sklepie powiedzieli by jak to zrobić) (nie przez tandetną plastikową wtyczkę od zasilacza).
Napisz jeszcze jaką masz siłę/jakość sygnału ze Św. Krzyża na MUX2 obecnie oraz MUX3 z Baranówki.
A tak wogóle... :D to nie odbiera Ci MUX1 z Tarnobrzega na obecnym zestawie ani trochę???
Czy masz dobry profil terenu (np. sprawdź na http://www.dvbtmap.eu) na Św. Krzyż (a zarazem na Tarnobrzeg) i na Baranówkę?
Poziom sygnały z Baranówki 30-50% ze Świętego Krzyża 80-90%. Problem jest rano kiedy z nadajnika Baranówka poziom sygnału jest 0-20 % i zanika ?. O co może chodzić?

smalltownboy

Propozycja nowego nadajnika

Post autor: smalltownboy »

Ponieważ są trudności z nadajnikiem w Leżajsku i podobno emitel ma budować obok obecnego masztu swoją wieżę, to może przy tej okazji warto pomyśleć o nieco innej lokalizacji. Moim zdaniem, idealnym miejscem na przynajmniej 100 metrowy maszt byłoby wzniesienie w miejscowości Nienadówka obok DK 19. Tam jest około 242 m.npm. Drugim dobrym miejscem byłaby okolica pomiędzy Kamieniem a Górnem, także obok DK 19, gdzie obecnie stoi maszt Polkomtela. Tam jest ponad 220 metrów nad poziomem morza. Taka lokalizacja zapewniłaby świetne pokrycie dla całej części Podkarpacia od Rzeszowa na północ. Jednym masztem "załatwiony" byłby i Mielec i Tarnobrzeg i Leżajsk i Stalowa Wola. Warto pomyśleć o takiej lokalizacji, zamiast pchać się w okolice Leżajska, czyli na granicy Podkarpacia.

Bartt

Re: Propozycja nowego nadajnika

Post autor: Bartt »

Niestety w przypadku planowania nowego nadajnika często mamy do czynienia ze sprzecznymi czynnikami mającymi wpływ na jego lokalizację. Z jednej strony chodzi o to by był umieszczony tak aby zapewniał jak największy zasięg (czyli często na jakimś wzniesieniu) i z dala od miejsc przebywania większej ilości ludzi, a z drugiej powinien być w pobliżu linii energetycznych i telekomunikacyjnych oraz winien być zapewniony do niego jako taki dojazd. Często jedno wyklucza drugie, albo powoduje znaczne zwiększenie kosztów. Ja oczywiście optuje za lokalizacją na wzgórzach otaczających Rzeszów gdyż jest to najdalej wysunięte na północ tak wysokie pasmo górskie na Podkarpaciu (około 400 m n.p.m.). Jednak nie wiem czy w tamtych okolicach jest jakieś miejsce gdzie jest trochę wolnego niezamieszkałego terenu :?: Ewentualnie jakimś półśrodkiem mogłby być maszt taki jaki obecnie wykorzystuje mobilna tv właśnie na tych wzgórzach. Przy wysokości około 400m to nawet 10kW miałoby niezłe pokrycie, bo mobilna tv nawet przy 2 kW ma świetny sygnał. Natomiast gdyby gdzieś tam wybudować 150 - 200 m maszt i byłaby możliwość nadawania z większą mocą to ... :D.

A tak na marginesie to gdyby przenieść z Baranówki wszystkie nadajniki na te wzgórza to już byłaby poprawa sygnału nie tylko w Rzeszowie.

Oczywiście te podane przez ciebie lokalizacje też mogą być dobre jeśli są w pewnym oddaleniu od obszarów stale zamieszkałych (1 - 2 km lub dalej), z tym że właśnie na tamtych terenach nie ma wzniesień wyższych niż 250 m, co trochę ogranicza zasięg w kierunku południowym, ale podobnie jest z obecnym masztem w Giedlarowej.

No i jeśli upierać się przy lokalizacji w okolicach Leżajska to może w grę wchodzą zalesione tereny w pobliżu Brzózy Królewskiej gdzie tez są wzniesienia około 250 m :?:

Emitel podjął działania w celu wybudowania masztu w okolicach Ostrołęki (obecnie sprawa stoi w miejscu), a w sprawie Leżajska cisza :evil: .

Nie wiadomo czy to dobrze czy źle :?

Panowie z Emitela mogliby coś napisać, przynajmniej czy plany powstania takiego nadajnika są realne, czy też nie i funkcję Leżajska przejmie (częściowo) Tarnobrzeg :?:

Słabe moce pozostałych nadajników na Podkarpaciu (z wyjątkiem mux-2 z S.G.) pominę milczeniem :(

dominiks1

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: dominiks1 »

Witam.
A czy może mi ktoś wyjaśnić, dlaczego w moim przypadku gdy mam nastawione na Przemyśl odbiera dobrze Mux2 a Mux1 przycina i nie idzie oglądać. Natomiast w drugą stronę jak nakieruję na Tarnawatkę jest odwrotnie?
Przemyśl
http://imageshack.us/photo/my-images/85 ... zemyl.png/
Tarnawatka
http://imageshack.us/photo/my-images/85 ... erenu.png/

Antena ATX-91 i do tego standardowy wzmacniacz płytkowy w puszce antenowej z napisem high power. Na innych nic nie łapało. :(

Nie mam zamiaru kupować drugiej anteny i zwrotnicy żeby oglądać oba MUXy. Co robić?
A może jeszcze coś testują i poczekać do 31 lipca?

zavvada

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: zavvada »

Jakiej to firmy masz ten wzmacniacz? Bo jak czytam high power to mi tu chinami zalatuje i to moze byc glowny problem. Probowales dac sam symetryzator? Jesli nie to sprobuj i napisz jakie efekty.

markim321

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: markim321 »

Witam kolegę ze Starego Dzikowa. Ja mieszkam w Nowym i mam ATX 92 na wysokości ok 6m i sciagam obydwa multiplexy z tatarskiej gory pod przemyslem w b.db jakości. Siła sygnału Mux 1 to ponad 92% a Mux 2 troszkę słabsza poniżej 90%. Odbiór bezproblemowy nawet gdy antena leżała na ziemi to szło bez błędów. Tak że sprawdź dokładnie instalacje antenową ew wymień płytkę.

dominiks1

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: dominiks1 »

Witam.
Oto mój wzmacniacz http://www.lider-hurtownia.pl/index.php ... Itemid=180
Do tego dokupiony nowy zasilacz z regulacją.

A do kolegi z parafii.
To czy możesz mi powiedzieć na jakiej płytce tobie to idzie?
Kolega niedaleko mnie tez kupił taką antenę (do tego płytka i zasilacz) i również ma problemy z odbiorem. I jego antena jest o wiele wyżej niż moja i mimo to ma częste zaniki sygnału :(
U mnie został już tylko do wymiany kabel :)
Dzisiaj od rana były zakłócenia na obu mux-ach. W tej chwili jeden działa a drugi w ogóle brak sygnału. Czy możliwe jest, że jest coś jeszcze robione z sygnałem od strony nadawcy?

Edit: 16:45 oba muxy działają. Dodatkowo dla sprawdzenia wywaliłem tamten wzmacniacz i dałem inny czerwony z oznaczeniem 6000 sygnał się ustabilizował, ale na tvp1 i pozostałych na tym mux-ie wyskakują niewielkie błędy. Zobaczę co będzie jutro ;)

Edit 03.06; Jak do tej pory wszystko działa MUX2 na poziomie 81 bez błędów, MUX1 na poziomie 78-81 błędy na poziomie 0-85 raczej nie przeszkadzają w oglądaniu.
Z moich obserwacji wnioskuję, że technicy wciąż coś modyfikują bo czasami na jakiś czas brakuje sygnału z jednego MUXów, później chwilę jest, że oba są na poziomie 90 a później znowu większość czasu tak jak pisałem na początku. Myśle że do 2013 wszystko się uspokoi ;)
Ostatnio zmieniony 3 lipca 2012, o 15:18 przez dominiks1, łącznie zmieniany 1 raz.

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: alex_777 »

Jeśli na tym samym kablu chodzi (chodził) sygnał analogowy, to nie będzie wina kabla.

Prędzej walnięty wzmacniacz albo zasilacz, lub po prostu cos nie styka elektrycznie. Zawieje wiatr i słaby styk przerywa ...

deixmen
Posty: 41
Rejestracja: 17 marca 2012, o 23:28
Odbiornik: Funai LH7-M32BB
Instalacja antenowa: PU4F - antena naziemna siatkowa UHF, kanały E21-E69
Nadajnik - obiekt nadawczy: DVB-T - Krosno Sucha Góra

poziom sygnału

Post autor: deixmen »

Ja mam pytanie do Panów z EMITELA.Co się dzieje z MUX1.Poziom sygnału spada do poziomu 9-11%.Tak jest od paru dni,podczas gdy do tej pory stabilnie odbierałem na poziomie 47-58%.
Odbiór wręcz nie możliwy z MUX1.

horajnet
Posty: 5
Rejestracja: 23 lipca 2012, o 20:29
Miejscowość: Cewków
Instalacja antenowa: Antena TTV Turbo Combo Q100 UHF + VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Giedlarowa

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: horajnet »

dominiks1 pisze:Witam.
Oto mój wzmacniacz http://www.lider-hurtownia.pl/index.php ... Itemid=180
Do tego dokupiony nowy zasilacz z regulacją.

A do kolegi z parafii.
To czy możesz mi powiedzieć na jakiej płytce tobie to idzie?
Kolega niedaleko mnie tez kupił taką antenę (do tego płytka i zasilacz) i również ma problemy z odbiorem. I jego antena jest o wiele wyżej niż moja i mimo to ma częste zaniki sygnału :(
U mnie został już tylko do wymiany kabel :)
Dzisiaj od rana były zakłócenia na obu mux-ach. W tej chwili jeden działa a drugi w ogóle brak sygnału. Czy możliwe jest, że jest coś jeszcze robione z sygnałem od strony nadawcy?

Edit: 16:45 oba muxy działają. Dodatkowo dla sprawdzenia wywaliłem tamten wzmacniacz i dałem inny czerwony z oznaczeniem 6000 sygnał się ustabilizował, ale na tvp1 i pozostałych na tym mux-ie wyskakują niewielkie błędy. Zobaczę co będzie jutro ;)

Edit 03.06; Jak do tej pory wszystko działa MUX2 na poziomie 81 bez błędów, MUX1 na poziomie 78-81 błędy na poziomie 0-85 raczej nie przeszkadzają w oglądaniu.
Z moich obserwacji wnioskuję, że technicy wciąż coś modyfikują bo czasami na jakiś czas brakuje sygnału z jednego MUXów, później chwilę jest, że oba są na poziomie 90 a później znowu większość czasu tak jak pisałem na początku. Myśle że do 2013 wszystko się uspokoi ;)
Witam. Tak się składa, że zajmuję się instalacjami antenowymi na terenie gm. Stary Dzików. W przypadku Starego Dzikowa sygnał z Przemyśla jest generalnie słaby, a szczególnie w przypadku MUX2. Do pomiaru sygnału używam takiego miernika http://www.dipol.com.pl/miernik_naziemn ... R10510.htm
W Nowym Dzikowie sytuacja jest nieco lepsza, bo Nowy dzików jest nieznacznie wyżej położony n.p.m. od Starego Dzikowa. Dla mnie sprawdzony i najmocniejszy zestaw do odbioru z Przemyśla jest antena ATX-91 i wzmacniacz SWA-9701 lub troszkę słabszy LNA-177. Bardzo ważny jest przewód antenowy. Ja stosuje tylko i wyłącznie TRISET - 113. W przypadku podłączenia kilku odbiorników instaluje dodatkowo wzmacniacz rozgałęziający. Pozdrawiam

maju

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: maju »

Przy takich mocach (20kw) mux2 61 kanał i korekcji błędów 5/6 to należy się cieszyć z tego co jest.
Zasłaniając się sąsiedztwem Ukrainy po prostu robi się oszczędności
Ja po raz kolejny piszę że 2 km od nadajnika (zasłonięty nadajnik) odbiór bywa bardzo utrudniony, bez anteny na dachu (u mnie) jest lipa, ale kogo to obchodzi? :x

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: kemi73 »

Nie do końca mogę się zgodzić ostatnio wymieniłem wzmacniacz na symetryzator i okazało się że bez problemu odbieram MUX1 z Suchej Góry w odległości 56km. Inna sprawa że wymieniłem też antenę na Tri-Digit co mogło też spowodować polepszenie sygnału. Dlatego w większości przypadków wywalenie wzmacniacza i wstawienie symetryzatora może okazać się najlepszym wyjściem.

ansowa22

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: ansowa22 »

Z tym symetyzatorem raczej bym sie do końca nie zgodził w przypadku słabego sygnału trzeba wybrac mniejsze zło dac wzmacniacz

Rostoff

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Rostoff »

Teściowie mieszkają w Ostrowach Baranowskich najbliższy nadajnik jest w odległości 65km od ich miejsca zamieszkania i znajduje się on w Tarnowie G.SW.Marcina nadaje MUX-1 i MUX-2 i ma moc 50KW potem jest Rzeszów Sucha Góra 70km tez nadaje MUX 1 i 2 ale jego moc to MUX-2 25KW MUX-1 18KW

Czy jest szansa na poprawny odbiór kanałów z którejś z tych lokalizacji?

Tedde

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Tedde »

Najbliższym obiektem nadawczym dla Ostrowiec Baranowskich jest Tarnobrzeg/Machów dla mux1 , odbiór na k.37 z mocą 15 kw. Sucha Góra na kanale 32 nadaje o mocy 100 kw mux2, a Kielce Św. Krzyż na 36 kanale o mocy 50 kw. mux2. Zarówno z suchej góry jak i ze św. krzyża sygnał mux 2 powinien być osiągalny, a z tarnobrzega mux 1 powinien działać na przysłowiowym kawałku drutu. :)

Zablokowany