Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Rostoff

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Rostoff »

Tedde
i wystarczy do tego jedna antena żeby odbierać z dwóch rożnych nadajników ?

Tedde

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Tedde »

Mógłbyś poeksperymentować z jedną, kierując ją np. na św. krzyż a z tarnobrzega bokiem odebrać mux1, proponuję najpierw na symetyzatorze spróbować odebrać sygnał, a jeśli będą problemy to wzmacniacz by wstawić, no i antenkę na zewnątrz ustawiać im wyżej tym powinno być lepiej- (nie zawsze się sprawdza). Albo drugi wariant. Ustawiasz antenę na Suchą Górę i odbierasz oba muxy z jednego nadajnika, jeśli by mux1 z Suchej Góry jednak nie odbierał, to w tym ustawieniu antena siatkowa może odebrać plecami z tarnobrzega mux1. Warto poeksperymentować niż od razu kupować drugą antenę. ;)

Dig Dug

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Dig Dug »

Rostoff - nie masz czasem niebieskiej F2 ?? ;)

Rostoff

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Rostoff »

Kiedyś miałem kojarzę twój nick z klubu :)

Tedde pisze:
OK
Będę w następnym tygodniu u teściów to pobawię się z tą antena co jest teraz zobaczymy co z tego wyjdzie może starczy a jak nie to pomyśle o zakupie jakieś lepszej kierunkowej

darekkkk
Posty: 10
Rejestracja: 8 czerwca 2011, o 17:43

DVB-T Leżajsk/Giedlarowa

Post autor: darekkkk »

Witam,
Poproszę o potwierdzenie dzisiaj powziętej informacji.

Czy prawdą jest, że Emitel jednak się porozumiał z operatorem stacji nadawczej w Giedlarowej koło Leżajska i w październiku br. zostanie podjęta emisja MUX 1 i MUX 2?
Co z MUX 3?
Jaką mocą będzie następowała ta emisja?

Pozdrawiam

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: michal135 »

Zapomnij o dobrym odbiorze z Machowa w tych Ostrowach Baranowskich i to jeszcze tyłem do nadajnika. To jest przysłonięte lasami, a i radia z Machowa w okolicach Cmolasu już w aucie przyszumiają, więc o telewizji cyfrowej nie może być mowy.

A tak a propos Machowa. W którym kierunku jest przytłumiony sygnał tego MUXa stamtąd?

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: a.d. »

michal135 pisze:A tak a propos Machowa. W którym kierunku jest przytłumiony sygnał tego MUXa stamtąd?
  • W azymucie polnocno-zachodnim(25-30dB)
  • DVB-T / (MUX-1) Podkarpackie TON Tarnobrzeg / Machów k37 H 15KW D(2x1) 4,69 0,79 0,21 2,13 1,04 2,38 2,79 1,74 3,4 2,9 1,07 0,34 0,34 1,09 2,96 3,39 1,73 2,74 2,36 1,03 2,11 0,22 0,77 4,65 10,43 17,42 25,27 29,07 28,71 30,87 31,12 29,04 28,97 25,47 17,56 10,42

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Bartt »

michal135 pisze: ...
A tak a propos Machowa. W którym kierunku jest przytłumiony sygnał tego MUXa stamtąd?
Według pozwoleń UKE największe tłumienie: azymut 240 - 350 stopni (północ, północny zachód), od 10 do 30dB.
Prawdopodobnie wysokie tłumienie w tym kierunku ma zapobiec zakłócaniu mux-2 z Przysuchy nadajacego na tym samym kanale.

Tak w ramach ciekawostki mogę jeszcze dodać, że u mnie są czasem zaniki mux-1 z Machowa przy większym tropo. Najpierw myślałem że dolatuje do mnie właśnie coś z Przysuchy, ale po przeanalizowaniu tego co pojawia się wtedy w analogu okazało się że to Siedlce/Łosice :shock: (odległość ponad 260km :o).
Widać na tym przykładzie jak ważny jest dobór kanałów nawet dla tak odległych nadajników

PS
Na tak, kolega a.d. mnie ubiegł ;)

PS2
@a.d.
Skoro już tu jesteś, to może wiesz coś nowego na temat emisji DVB-T z okolic Giedlarowej ;). Będzie coś z tego w najbliższym czasie :?:

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: a.d. »

Bartt pisze:@a.d.
Skoro już tu jesteś, to może wiesz coś nowego na temat emisji DVB-T z okolic Giedlarowej ;). Będzie coś z tego w najbliższym czasie :?:
  • @Bartt

markim321

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: markim321 »

Z tego co ja słyszałem Giedlarowa nadaje z bardzo małą mocą, wystarczającą do zaspokojenia tylko okolicznych mieszkańców. Mieszkam ok 45 km od Leżajska i sygnał odbieram bardzo słabo, gdzie ok 70km od Tatarskiej Góry w Przemyślu odbieram Mux 1 i 2 bezproblemowo na ATX 92 i płytce LNA 177, zasilacz antenowy z regulacją wzmocnienia, sygnał rozdzielony na 3 tv, odbiór bezproblemowy nawet z anteny leżącej na ziemi. Swoją drogą zwykła "polsatówka" też nie wiele gorzej odbiera DVB-T.

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Gravis »

Jako iż jestem w woj. kujawsko-pomorskim na nieco dłużej, na wariata zabrałem karte usb z podpisu i pseudo antenę z zestawu i wyrzuciłem ją dynda sobie za oknem...

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/qam/tu ... astg/4.jpg

Skan nieba > Wszystkie 4 muxy... z czego najistotniejszy dla mnie mux2 prawie bez zacięć... reszta już bardziej zacina, ale pseudo antena dynda na kablu za oknem dla przypomnienia ...


Brak mi słów...
Ostatnio zmieniony 30 października 2012, o 19:46 przez Gravis, łącznie zmieniany 1 raz.

grakkus

TSR - Tarnawa Góra Makówka

Post autor: grakkus »

Czy ta stacja będzie przekazywać sygnał DVB-T? Jeśli tak, które "Mux'y"?
dzięki za odpowiedź

ntcdvb

Re: TSR - Tarnawa Góra Makówka

Post autor: ntcdvb »

Bardzo mało prawdopodobne, zobacz wątek DVB-T w twoim województwie.

pershinq

Re: Krzemienna G. Mały Dział

Post autor: pershinq »

Witam, czy nadal nie jest nadawany sygnał DVB-T z tego nadajnika/przekaźnika?
Ostatnio podłączyłem nowy telewizor w Dydni i antena (stara, siatkowa ze wzmacniaczem) skierowana na Krosno/Suchą Górę nie znalazła żadnego sygnału, czego zresztą się spodziewałem, bo dom jest usytuowany między pagórkami. Natomiast gdy obróciłem antenę na nadajnik w Krzemiennej (mam z nim kontakt wzrokowy) to złapałem sygnał MUX2 (całkiem dobrej jakości) oraz MUX1 (dużo słabszy, odbiór jest co chwila zrywany), więc wychodzi na to że jednak jakiś sygnał z Krzemiennej jest nadawany. Jeśli tak, to czy po wyłączeniu w marcu sygnału analogowego z tego przekaźnika będzie nadawany sygnał DVB-T z wszystkimi muxami lub chociaż ze zwiększoną siłą muxa 1? Dziękuję za info.
Jeśli sygnał DVB-T nie jest nadawany z tego nadajnika to skąd go wyłapuję? czy w okolicy jest jeszcze jakiś nadajnik/przekaźnik nadający lub przekazujący sygnał DVB-T?

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Odp: Krzemienna G. Mały Dział

Post autor: twmichal »

To złudzenie odbioru z tego obiektu. Po prostu ustawienie anteny w tym kierunku jest optymalne dla odbioru z Suchej Góry. MUX-1 nadaje z mniejszą mocą i stąd gorszy odbiór. W przypadku braku widoczności optycznej ustawienie anteny w kierunku nadajnika nie zawsze jest właściwe, złym rozwiązaniem w tym przypadku jest też stosowanie anten silnie kierunkowych. Antena siatkowa dobrze spisuje się w takich warunkach ale dla lepszego odbioru lepiej wymienić ją na nowszą, warto wymienić też przewód na nowszy.

pershinq

Re: Krzemienna G. Mały Dział

Post autor: pershinq »

Trochę mnie to dziwi, bo dom jest usytuowany tak jakby pomiędzy nadajnikami Sucha Góra i Krzemienna, ustawiając antenę na Krzemienną, Sucha Góra jest całkowicie z innej strony. no ale nie wiem, nie znam się aż tak by stwierdzić czy to ma znaczenie czy antena jest frontem do nadajnika. Czy moc nadawania MUX-1 będzie zwiększona po wyłączeniu sygnału analogowego?

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: Krzemienna G. Mały Dział

Post autor: Martinez1989 »

Może odbierasz z odbicia MUX-2?? MUX-1 jest dużo słabszy i może odbicie jest za słabe?
Pozdrawiam.

pershinq

Re: Krzemienna G. Mały Dział

Post autor: pershinq »

Być może tak jest, że sygnał odbija się od zbocza góry Mały Dział na którym stoi przekaźnik w Krzemiennej. Ponawiam zapytanie, czy wraz z wyłączeniem sygnału analogowego, pozostałe (a zwłaszcza Mux-1) będą nadawane z większą mocą? Jeśli nie to cyfryzacja w domu mojej babci pozbawi ją dostępu do jej ulubionych (bo jedynych, jakie do tej pory miała) kanałów, czyli TVP1 i TVP2. Być może jeszcze popróbuję z różnymi wzmacniaczami, sama antena jest raczej dobra, przewód nowy i już robiłem różne próby "wysokościowe" z których wyszło, że mux-2 odbiera super a mux-1 nie da się oglądać w najwyższym możliwym zamocowaniu anteny.

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Przecin »

Od pewnego czasu na antenie TVP Rzeszów pojawia się informacja o nadawaniu cyfrowym i o dacie wyłączenia emisji analogowej w naszym regionie. Jednak data podana w tym komunikacie (nie później niż w marcu 2013 roku) jest dla wiekszej części regionu błędna. Przecież ostatni nadajnik w Leżajsku zostanie wyłączony 23 lipca 2013 r., a Solina i Przemyśl 17 czerwca 2013 r.
Czyżby redakcja TVP Rzeszów tego nie wiedziała :?:
A tak wygłąda ta informacja: LINK

Matteo87

Re: Krzemienna G. Mały Dział

Post autor: Matteo87 »

pershinq pisze:Być może tak jest, że sygnał odbija się od zbocza góry Mały Dział na którym stoi przekaźnik w Krzemiennej. Ponawiam zapytanie, czy wraz z wyłączeniem sygnału analogowego, pozostałe (a zwłaszcza Mux-1) będą nadawane z większą mocą? Jeśli nie to cyfryzacja w domu mojej babci pozbawi ją dostępu do jej ulubionych (bo jedynych, jakie do tej pory miała) kanałów, czyli TVP1 i TVP2. Być może jeszcze popróbuję z różnymi wzmacniaczami, sama antena jest raczej dobra, przewód nowy i już robiłem różne próby "wysokościowe" z których wyszło, że mux-2 odbiera super a mux-1 nie da się oglądać w najwyższym możliwym zamocowaniu anteny.
Przede wszystkim kanały TVP 1 i 2 będą tylko na MUX3, który jednak będzie miał najlepszy zasięg. Założenia są takie, że tam gdzie obecnie dociera sygnał analogowy tych stacji, będzie dostępny również MUX3. Natomiast MUX1 obecnie jest nadawany na tymczasowej częstotliwości i jego moc także zostanie zwiększona po wyłączeniu telewizji analogowej

Zablokowany