Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: K63 »

TVP zamierza zwiększyć zasięg MUX-3 w okresie od dnia 17 czerwca 2013 r. do 28 kwietnia 2014 r. na obszarze wykorzystania częstotliwości „Białystok”, „Suwałki”, „Olsztyn”, „Łomża”, „Ciechanów”, „Dęblin”, „Lublin”, „Zamość”, „Siedlce”, „Płock”, „Tarnobrzeg”, „Przemyśl”, „Chruszczewka”, „Przysucha”, „Kielce”, „Bieszczady”. Na tych terenach zidentyfikowano obszary, pozbawione cyfrowej telewizji, do których należą m. in. obszary gminy Białogard, Kamieńsk, Mielno, Brodnica, Lębork, Słupsk, Babimost.
Z powyższego wynika ,ze w tej części Podkarpacia nie stwierdzono białych plam w odbiorze. Czyżby więc póki nie zostaną przeprowadzone pomiary sygnału po ASO, to doświetleń nie będzie ? Nawet w Bieszczadach ?
http://www.tvp.pl/zamowienia_publiczne/ ... 69c794.pdf

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: twmichal »

Przecież w Bieszczadach są już doświetlenia - od 19.03. Wygląda na to, że wszystkie obiekty które były analogowymi przemiennikami robią teraz za gap-fillery.
Jedyne, co zostało tam jeszcze do zrobienia to wyłączenie emisji analogowej na obiekcie Solina/G. Jawor. Wtedy zapewne zmienią się częstotliwości MUX-1 i MUX-2 z tego obiektu i być może także MUX-1 z Suchej Góry, który przejdzie na docelowy kanał 52 (obecnie TVP2 z G.Jawor)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: K63 »

Tylko, że poprzednim etapie używano określenia "obszar Rzeszów", a obecnie "obszar Bieszczady". Myślałem więc, ze w Bieszczadach i w okolicach Przemyśla zostały jakieś tereny do doświetleń sygnałem TVP. Okaże się to zresztą po ASO.

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Bartt »

@twmichal

Jesli chodzi o S.G. i Jawor to został tylko do uruchomienia SFN mux-1 k52, pewnie z mocami takimi samymi jak mux-y 2 i 3, które są już na parametrach docelowych ;) .

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Gravis »

Link do PDF ze strony dvbtmap.eu

Najlepiej zerknijcie tutaj i pomóżcie... Kraczkowa od zawsze nie miała za ciekawego położenia względem nadajników okolicznych :/

Pytanie jeszcze jakiej anteny użyć?

gacek500

Problem z MUX-3

Post autor: gacek500 »

WITAM
Telewizję odbieram na LE40DC650, z ateny typu YAGA ze wzmacniaczem 13 dB. Do 16.03 było wszystko w porządku. MUX-1 i 2 odbierałem z Suchej Góry a MUX3 z Baranówki. Antena była ustawiona na SG ale Baranówkę mimo że nie była na lini anteny też odbierełem na 100%. Po 16.03 MUX3 bardzo się popsuł siła sygnału waha się 85 - 95% zakłócenia dochodzą do 20. Jak siła sygnału spada poniżej 90% obraz jest nie do oglądania. Może ktoś potrafi wytłumaczyć co się stało. Wcześniej MUX3 był nadawany z mocą 0.5 kW i było dobrze. Teraz z SG jest 100kW + 2kW z Baranówki i jest źle. Antenę będę mógł ruszyć, ale dopiero jak się ociepli, ponadto na tej samej antenie odbieram pozostałe programy. Proszę o wytłumaczenie zjawiska i możliwości poprawy odbioru MUX3.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Problem z MUX-3

Post autor: Stefan_KR »

Wygląda, że po zwiększeniu mocy obu emisji u Ciebie wystąpił efekt przesterowania wzmacniacza ze względu na zbyt duży poziom sygnału. Chyba najprościej byłoby w tej sytuacji wzmacniacz zastąpić symetryzatorem i zobaczyć jaki będzie efekt.

gacek500

Re: Problem z MUX-3

Post autor: gacek500 »

Zmiana wzmacniacza na symetryzator dopiero po zmianie pogody, ale nie wiem czy to nie zepsuje mi MUX-1 który nadaje z mocą 25 kW.

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Bartt »

@gacek500

Mux-3 nadaje teraz w SFN z obu obiektów więc wystąpiła u ciebie nowa sytuacja pod względem docierających do ciebie sygnałów. Być może jest to kwestia przesterowanego wzmacniacza ( o czym wspominał kolega wyżej ) lecz jeśli wzmacniacz ma faktycznie 13dB i nie mieszkasz blisko Baranówki to chyba nie jest to przesterowanie, a raczej wpływ sygnałów z obu nadajników nadających w SFN. W twoim przypadku starałbym się znaleźć takie ustawienie anteny przy którym sygnał mux-3 jest najlepszy. Niestety wadą tego rozwiązania jest to, że może nastąpić pogorszenie się sygnałów pozostałych mux-ów. Inny sposób to takie umieszczenie anteny aby osłabić sygnał z jednego z nadajników (tutaj Baranówki) wykorzystując naturalne przeszkody np. dach domu, ścianę, okoliczne zabudowania na linii antena - Baranówka. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe i nie zawsze przy takim ustawieniu będą działać wszystkie mux-y. Jeszcze inne rozwiązanie to skierowanie anteny na inny nadajnik (np. Leżajsk) i odbiór mux-3 z Baranówki bokiem anteny.

Na koniec moja smutna konkluzja. Dlaczego projektant sieci DVB-T zafundował nam w Polsce taki galimatias :?:. Pisałem o tym niedawno że sygnał w danym obszarze powinien być emitowany w sposób jednolity dla wszystkich mux-ów, więc jeśli stosujemy SFN np. z dwóch nadajników to powinien on być taki sam dla wszystkich mux-ów tak jak ma to miejsce np. w Warszawie w parze Raszyn/PKiN. Niestety często dla jedengo mux-a mamy emisję MFN, dla innego SFN, a dla jeszcze innego SFN, ale z zupełnie innym nadajnikiem. W ten sposób trzeba nieźle kombinować aby uzyskać prawidłowy odbiór 3 mux-ów - w skrajnym przypadku mogą być potrzebne 3 anteny :evil:.

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: _chris_ »

Bartt pisze:Niestety często dla jedengo mux-a mamy emisję MFN, dla innego SFN, a dla jeszcze innego SFN, ale z zupełnie innym nadajnikiem.
A gdzie doświetlacze? Te to dopiero mają szansę namieszać...
Bartt pisze:Na koniec moja smutna konkluzja. Dlaczego projektant sieci DVB-T zafundował nam w Polsce taki galimatias
pieniądze, pieniądze, umowy, umowy...
gacek500 pisze:Zmiana wzmacniacza na symetryzator dopiero po zmianie pogody, ale nie wiem czy to nie zepsuje mi MUX-1 który nadaje z mocą 25 kW.
A Ty w ogóle mieszkasz gdzieś konkretnie z tą instalacją?

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Bartt »

_chris_ pisze:
Bartt pisze:Niestety często dla jedengo mux-a mamy emisję MFN, dla innego SFN, a dla jeszcze innego SFN, ale z zupełnie innym nadajnikiem.
A gdzie doświetlacze? Te to dopiero mają szansę namieszać...
Celowo je pominąłem bowiem według mnie są nieszkodliwe (chodzi mi oczywiście o "gap fillery"). Obsługują niewielki obszar z niewielką mocą, często z emisją kierunkową i w zasadzie, jedyne co mi przychodzi do głowy to fakt, że mogą uniemożliwić mieszkańcom tych obszarów próbę odbioru słabszych sygnałów pozostałych mux-ów na antenach ze wzmacniaczami.
_chris_ pisze:
Bartt pisze:Na koniec moja smutna konkluzja. Dlaczego projektant sieci DVB-T zafundował nam w Polsce taki galimatias
pieniądze, pieniądze, umowy, umowy...
Nie wiem, na pewno coś było powodem. Chociaż najczęściej przyczyny tego stanu rzeczy mogą być prozaiczne, np.

- bo tak było łatwiej skoordynować kanały międzynarodowo
- bo sieć mux-2 projektował ktoś inny, a mux-3 ktoś jeszcze inny
- bo analog przeszkadzał, itp.

Szkoda że nie powstało coś takiego jak "kodeks dobrych praktyk nadawczych" ;)

W tej chwili najczęściej wymiana uwag z nadawcą sygnału (Emitelem) wygląda tak:

- mam problem z kanałem z mux x nadawanym na kanale x jako SFN pozostałe mux-y działają, co mam zrobić
- sprawdź swoją instalację antenową, po stronie nadawczej nie nastąpiły żadne zmiany, sygnał jest emitowany zgodnie z normami
- ale wczesniej było ok ...
- powtarzam, sygnał jest nadawany poprawnie i nieustannie monitorowany


... i można tak w kółko :(

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: kemi73 »

@Bartt jest monitorowany ale przez odbiorców a przykładem jest to że dopiero po zgłoszeniach o problemach z odbiorem SFN Gorlice - Tarnów - Przechyba Emitel zareagował. Takie to mają systemy monitorujące :).

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: adac »

Oczywiście że sygnał jest emitowany poprawnie, tyle że ze źle przyjętymi od początku założeniami.

Emisja w rozleglej strefie SFN z parametrem FEC =5/6 okazuje się błędem w założeniach, który to właśnie mamy możliwośc osobiście przetestować.
Pytanie: czy nie zauważono tego problemu podczas trwających bodaj 8 lat testów przed wprowadzeniem dvb-t i do czego w ogóle przydały się te testy ?
Teraz Autorzy Koncepcji nie mają innego wyjścia bo do błędu przyznać się nie mogą (zbyt kosztowne konsekwencje), więc pozostaje tylko udzielać porad typu 'należy lepiej ustawić antenę'.
[To nie jest żadna uwaga osobista.]

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problem z MUX-3

Post autor: K63 »

Stefan_KR pisze:Wygląda, że po zwiększeniu mocy obu emisji u Ciebie wystąpił efekt przesterowania wzmacniacza ze względu na zbyt duży poziom sygnału. Chyba najprościej byłoby w tej sytuacji wzmacniacz zastąpić symetryzatorem i zobaczyć jaki będzie efekt.
Bartt pisze: Mux-3 nadaje teraz w SFN z obu obiektów więc wystąpiła u ciebie nowa sytuacja pod względem docierających do ciebie sygnałów. Być może jest to kwestia przesterowanego wzmacniacza ( o czym wspominał kolega wyżej ) lecz jeśli wzmacniacz ma faktycznie 13dB i nie mieszkasz blisko Baranówki to chyba nie jest to przesterowanie, a raczej wpływ sygnałów z obu nadajników nadających w SFN. W twoim przypadku starałbym się znaleźć takie ustawienie anteny przy którym sygnał mux-3 jest najlepszy. Niestety wadą tego rozwiązania jest to, że może nastąpić pogorszenie się sygnałów pozostałych mux-ów. Inny sposób to takie umieszczenie anteny aby osłabić sygnał z jednego z nadajników (tutaj Baranówki) wykorzystując naturalne przeszkody np. dach domu, ścianę, okoliczne zabudowania na linii antena - Baranówka. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe i nie zawsze przy takim ustawieniu będą działać wszystkie mux-y. Jeszcze inne rozwiązanie to skierowanie anteny na inny nadajnik (np. Leżajsk) i odbiór mux-3 z Baranówki bokiem anteny.
Jeżeli przesterowanie, to może pomógłby eliminator http://www.telmor.pl/pl/offer/600

gacek500

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: gacek500 »

gacek500 pisze:Zmiana wzmacniacza na symetryzator dopiero po zmianie pogody, ale nie wiem czy to nie zepsuje mi MUX-1 który nadaje z mocą 25 kW.
A Ty w ogóle mieszkasz gdzieś konkretnie z tą instalacją?
Mieszkam obok szpitala grużliczego, w 1-piętrowym domku. Od strony Suchej Góry mam bloki(antena celuje w przerwę między nimi), Baranówka jest widoczna, ale prawie prostopadle do kierunku anteny. Początkowo myślałem o drugiej antenie i zwrotnicy, ale jak zacząłem odbierać na jednej, to dałem sobie spokój.

Bartt

Re: Problem z MUX-3

Post autor: Bartt »

K63 pisze: Jeżeli przesterowanie, to może pomógłby eliminator http://www.telmor.pl/pl/offer/600
Tak, tylko zastosowanie takiej pułapki przy jednej antenie stłumi sygnał z obu nadajników - czy to coś by to dało - nie wiem. Ponadto trzeba by ją zastosować przed wzmacniaczem. Ewentualnie do tego zestawu na Suchą Górę (z tłumikiem na kanał 29) dodajemy sumator i pasywną antenę ustawioną na Baranówkę w celu odbioru mux-3. Tylko czy jest sens tak kombinować. Wydaje mi się że (o czym pisałem wczesniej koledze gacek500) lepiej tak umiejscowić antenę aby przysłonić kierunek z Baranówki lub ustawić ją na Leżajsk (wtedy stłumiony zostanie sygnał z Suchej Góry). Albo na razie dać sobie spokój i poczekać na włączenie mux-1 z Suchej Góry na docelowym kanale z mocą pewnie taką samą jak pozostałe mux-y. Wtedy prawdopodobnie odbiór będzie możliwy na antenie bez wzmacniacza ;).

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: kemi73 »

Ale po co wzmacniacz ? Wystarczy poprawnie ustawić antenę na SG i po problemie. Skoro ja odbieram z SG z odległości 54 km na symetryzatorze wszystkie mux-y to i gacek500 nie powinien mieć problemów.

gacek500

Re: Problem z MUX-3

Post autor: gacek500 »

Dzięki za pomoc i wytłumaczenie problemu. Znalazłem zasilacz z regulacją napięcia wyjściowego i po zmniejszeniu napięcia mux3 zaczął przychodzić prawidłowo. Początkowo trochę przesadziłem i odpadł MUX-1, ale w końcu udało się ustawić tak żeby odbierał wszystkie mux-y.
Jeszcze odpowiem dlaczego nie symetryzator?
Jak zaczynałem próby z NTC MUX-2 z Suchej Góry był na 61k. Nie pamiętam mocy. Z anteny z samym symetryzatorem nie było sygnału, więc kupiłem wzmacniacz i poszło. Później dowiedziałem się, że mój stary symetryzator może tłumić 61k.(stare symetryzatory były tylko do 60k.) Jak będzie lepsza pogoda to może wzmacniacz zamienię na symetryzator, ale nie wiem czy to coś da. Bo jak pisałem mieszkam w 1-piętrowym domu, od wschodu i południa zasłaniają mnie 4-piętrowe bloki(obite blachą), dobrze że są ustawione północ-południe to jakoś dochodzi do mnie sygnał z SG, o Giedlarowej całkiem mogę zapomnieć(50 m 4-ro piętrowy blok prostopadle do kierunku) może z kierunku Tarnowa by coś było, ale jak ustawiałem antenę Tarnów chodził tylko lokalnie.
Pozdrawiam

tm78
Posty: 43
Rejestracja: 8 grudnia 2011, o 11:30
Odbiornik: 49ub820 32ex720
Instalacja antenowa: UHFDipol44/21-69TriDigit LNA177,
Nadajnik - obiekt nadawczy: PRZEMYŚL,

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: tm78 »

tm78 pisze:Witam.

Mieszkam koło Radymna , antenę kierunkowa ustawiłem na Suchą Górę bez problemu odbiór MUX2 i MUX3 z Suchej Góry (jakość ok.30-68 i moc ok.42 sygnału 32ex720), siatka z Przemyśla MUX1 i MUX2.

Mam pytanie czy gdzieś można kupić dekoder DVB-T2 w Przemyślu lub w Jarosławiu?
Witam.
Od wczoraj wieczorem mam problem z odbiorem MUX3 (mux2) z Suchej Góry jakość 0-10, moc sygnału ok. 10, nie wiem czy to wina prac na nadajniku czy też tego że miałem jednocześnie podłączone dwa zasilacze 9 z czego jeden nie działa)

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Bartt »

Jeśli nie nastapią jakieś zmiany to jutro w godzinach 6 - 9 rano będzie przerwa w emisji tv i radia na obiekcie Sucha Góra. W związku z tym będzie można sprawdzić w jakim stopniu sygnał z tego nadajnika "pomaga" lub "przeszkadza" nam w odbiorze w sieciach SFN mux-3 (będą działać Baranówka i Solina), oraz mux-2 (Solina) - oczywiście dla osób będących w zasięgu tych pozostałych nadajników. Prawdopodobnie też na ten czas zamilkną wszystkie gapfillery mux-3 zasilane przez Suchą Górę.
Natomiast 23 kwietnia ma być przerwa w emisji radia i tv z Baranówki ;)

Zablokowany