Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

czolgista

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: czolgista »

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum.
W kwestii DVB-T jestem troszkę "noobem" ;) Mieszkam w okolicy Rzeszowa i miałem ustawioną antenę na nadajnik w Leżajsku - wszystko do tej pory działało super. Od kilku dni istnieje duży problem, sygnał co jakiś czas mocno spada i poziom błędów drastycznie wzrasta. Na początku myślałem że antena została zruszona, lekko ją poprawiłem i faktycznie poziom błędów spadł. Ale po kilku minutach znów zaczęły się pojawiać. Sprawdziłem kable itp, spróbowałem również skierować antenę na Krosno/Suchą górę, ale tam sygnał jeszcze gorszy. Nasunęły mi się podejrzenia czy aby mróz nie jest winowajcą (np oblodzenie anteny, kabli), a na potwierdzenie sąsiad dzisiaj powiedział mi że u niego również zaczęła się "pikseloza". Szukając odpowiedzi trafiłem na wątek na tym forum i post @Bartt, który wyjaśnił że istnieje zjawisko "tropo". To by wyjaśniło moje problemy. Czy moglibyście mi doradzić co mogę w takiej sytuacji zrobić, jeżeli zmiana na alternatywny nadajnik (Krosno) nie polepszyła sytuacji. Czy można sprawdzić jakoś co zakłóca sygnał ?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 20
Rejestracja: 19 września 2011, o 12:32
Odbiornik: Golden Media UNI-BOX 9080 CRCI HD PVR COMBO Plus
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Baranówka(0,4km) Sucha Góra(35,3km)

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Boguś »

Ostatnio miałem podobne "przypadki" :( z Leżajskiem o których piszesz. Wczoraj jednak wszystko wróciło do normy i oby na stałe 8-) .

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Maciejek »

Najlepszym sposobem na wyeliminowanie problemów z tzw. zjawiskiem tropo to zastosowanie pasywnej instalacji antenowej (czyli bez wzmacniaczy ant.czy aktywnych rozdzielaczy) oraz anten pasmowo kierunkowych, oczywiście tam gdzie to jest możliwe.

1wm

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: 1wm »

Maciejek pisze:edit/ Nie cytuj posta pod postem. Patrz Regulamin forum.

Faktycznie w moim przypadku wystarczyło nie włączać wzmacniacza! i wszystko wróciło do normy, a ja jak głupi przez dwa tygodnie kombinowałem i nie wpadłem na tak prosty pomysł.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: belzebiusz »

Nie mylisz wzmacniacza z zasilaczem?

1wm

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: 1wm »

Przepraszam, chodziło oczywiście o zwyczajny zasilacz do anteny.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: belzebiusz »

No to odłączenie zasilacza przy obecności wzmacniacza w puszce antenowej powoduje, że odbierasz na samym kablu antenowym. :P
Jeśli chcesz w takiej sytuacji odbierać na antenie musisz wzmacniacz w puszce antenowej zastąpić symetryzatorem, a wtyczkę z separatorem od zasilacza zastąpić zwykłym wtykiem antenowym.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Rzeszowiak »

Telewizja Rzeszów zwiększa zasięg.
http://www.tvp.pl/rzeszow/aktualnosci/s ... g/14802019

ftalo2

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: ftalo2 »

Mam nadzieję że w Tarnobrzegu zamienią Mux-1 na Mux-3 z Leżajskiem. Z tego obiektu będzie większy zasięg MUX-3 niż z Leżajska. Szkoda że w Leżajski nie nadają wszystkie 3 mux-y bo wtedy nie byłoby problemu,tylko obrócić jedną antenę i odbierać.A obecnie do normalnego w Tarnobrzeg odbioru potrzebne są 2 anteny w odwrotnych kierunkach. Ci bez anteny mogą w ogóle zapomnieć o odbiorze TVP Rzeszów,no ale to już ich wina.

A ciekawe dlaczego w Tarnowie mają problem z odbiorem MUX-3 z Suchej Góry,przecież mają blisko?Nawet do mnie dolatuje ,tylko niestabilnie

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Jarosław Bałuka »

Po co w Tarnowie mają odbierać MUX3 z Suchej Góry skoro odbierają MUX3 z lokalnego nadajnika dla Tarnowa - RTON Tarnów / g. Św Marcina i to z właściwą wersją TVP regionalnej?

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: michal135 »

Jarku, po co z nim piszesz? Przecież wiadomo, kto to jest i co wypisuje. Niedawno domagał się odbioru Krakowa czy Lublina w Tarnobrzegu.

Mnie interesuje co innego. Czy pionowe 5 kW z Tarnowa wystarczą, by doświetlić Dębicę i Mielec? Czy nie tak jak z Machowa dać 30 kW?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Jarosław Bałuka »

Ta moc ma wystarczyć. Z drugiej strony zwiększanie jej nie jest możliwe ze względu na zakłócenia wewnątrzkanałowe dla innych emisji.

ftalo2

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: ftalo2 »

michal135, po co te osobiste wycieczki? Ja tylko zadałem pytanie odnośnie linka powyżej o ten tajemniczy nadajnik w Tarnowie jaki ma się pojawić,co mnie zaskoczyło. W Mielcu i Dębicy tez nie odbieracie sygnału z Suchej Góry ,Leżajska a przede wszystkim z Tarnowa?No bez przesady...
Jeśli mowa o regionach,to w tych miastach ludzie oglądają i Kraków i Rzeszów ,tu nie ma żadnych właściwych telewizji regionalnych i nigdy nie było. I obie są odbieralne.
Słusznie przypomniałeś kwestię MUX-3 z Piask,ale ten temat dawno zamknąłem.
Mi ten temat jest obojętny,wszystkie kanały poza oczywiście TVP-Lublin i Kraków odbieram znakomicie.Może kiedyś i te będą doświetlone-to się okaże w przyszłości

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Domel28 »

Witam. Czy doświetlenie MUX 3 z g. Św. Marcina k.26 zostało uruchomione?

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Według informacji z tego forum, już wczoraj zostało uruchomione doświetlenie MUX3 z nadajnika Tarnów/Góra Świętego Marcina.
Link: forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=18&t=1168&start=2120

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: twmichal »

W Busku-Zdroju pogorszył się odbiór MUX-3 na k.29. Na antenie zewnętrznej żadnych zmian, ale na pokojowej jest już nieosiągalny, podczas gdy MUX-2 i MUX-1 odbierają bez zmian. Pogorszenie odbioru było już zresztą wcześniej - kiedy na MUX-3 pojawiło się TVP1 HD. Teraz po uruchomieniu emisji z Tarnowa znów się pogorszyło.
Ale z drugiej strony - mam przecież doskonały odbiór MUX-3 z wielu innych nadajników a na TVP Rzeszów prawie w ogóle nie zaglądam.

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: michal135 »

Czy ktoś może potwierdzić dobry odbiór MUX 3 na kanale 26 w Mielcu i Dębicy? Chodzi o te nowe nadajniki z Tarnobrzega i Tarnowa.

Papier 1

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Papier 1 »

Tak potwierdzam odbiór Mux-3 z G.Św.Marcina ,w Dębicy,połud.cz. miasta,0,5 km od obwodnicy/od ok.ponad tygodnia/dla Dębicy i rejonu dębickiego, kanał 26, polaryzacja verticul./pion. Charakterystyka odbiorcza /moja/ ,jak w opisie obok....Pozdrawiam

Papier 1

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Papier 1 »

Upłynął miesiąc, a nikt dodatkowo z Dębicy i rejonu nie potwierdzil odbioru Mux-3 z Góro św.Marcina/Tarnów.Czyżbym był jedynym? Chodząc i jeżdżąc nie zauważyłem pionowego ustawienia anten, kierunek Tarnów ..... Pozdrawiam

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: viva0 »

Poprawiam chodzi oto ,że niemam sygnału Dvb-t,ale widze na forum inforamcje,że trwają prace modernizacyjne.Mam pytanie jak wyglądają te prace modernizacyjne czy z powyższym będą jakieś zmiany poprawy jakości kanałów i do której godziny będą trwać czy będą przez 1,5 miesiąca trawać bez przerwanie?
Ostatnio zmieniony 9 lipca 2014, o 14:21 przez viva0, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany