DVB-T z RTON LEŻAJSK ul. MICKIEWICZA

Gravis

Re: DVB-T z RTON LEŻAJSK ul. MICKIEWICZA

Postautor: Gravis » 13 grudnia 2011, o 14:40

Hah wiedziałem , że będą z tego "buły" - raz jeszcze kogo tam interesuje nasz zaścianek...

Bartt
Odbiornik: TV: Samsung LE40C550, PC: Hauppage HVR-1300
Instalacja antenowa: ATX91+APL109 - Baranówka, Tarnobrzeg, Św. Krzyż. Siatka - Leżajsk (378m n.p.m.)

Postautor: Bartt » 13 grudnia 2011, o 14:54

Tomasz Berezowski pisze:Niestety tak: http://radiopolska.pl/wykaz/polskatv.php

Tak, zgadza sie ale, w sierpniu była też podobna operacja ze zmianą kanałów w przemiennikach i nie było problemów.
Moze trzeba stosować metode faktów dokonanych, tak jak to było wtedy ;).

Awatar użytkownika
a.d.
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Postautor: a.d. » 13 grudnia 2011, o 16:34

Przeciez w odpowiedzi na list wyslany przez Kolege Bartta UKE wyraznie potwierdzilo ze znalazlo inne kanaly dla przekaznikow malej mocy emitujacych na K32 w obrebie strefy oddzialywania emisji z Suchej Gory: viewtopic.php?p=72904#p72904
Bartt pisze:Poniżej podaje odpowiedź na moje pytania wysłane do UKE m.in. dotyczące MUX2 w naszym regionie.

obecnie powtórnie próbujemy uzgodnić ten wariant z krajami ościennymi; w przypadku pozytywnych rezultatów niezwłocznie poinformujemy TP Emitel o możliwości wykorzystania tej częstotliwości dla MUX2; dla zakłócanych stacji małej mocy UKE znalazło kanały zastępcze.
Z listu wynika wyraznie ze problemem jest sprzeciw strony Slowackiej gdzie w rejonach przygranicznych z Polska wciaz jeszcze sa prowadzone emisje malej mocy przekaznikow TV Joj w przekazie analogowym na K32(Bardejov,Bystre,Snina) choc w przypadku G.Jawor Slowacja pozwolila na emisje na K32 i to z moca 20KW ND(tutaj jednak niejestem pewien czy rzeczywiscie bedzie to pelna emisja dookolna ND) mimo emisji wyzej wspomnianej przezemnie telewizji ze Sniny(TV Joj wchodzi w sklad Mux-2 ktory jest nadawany w Bardejowie na K40 a w Sninie na K59). Z tego wynika jasno ze zgoda Slowacji jesli nastapila w sprawie nadawania z G.Jawor to i w przypadku Suchej Gory ze zgoda nie powinno byc problemu, wystarczy tylko wieksze zaangazowanie Polskich urzednikow!

Bartt
Instalacja antenowa: ATX91+APL109 - Baranówka, Tarnobrzeg, Św. Krzyż. Siatka - Leżajsk (378m n.p.m.)

Postautor: Bartt » 13 grudnia 2011, o 16:51

Wygląda na to że my więcej wiemy niz nadawcy :D. Przynajmniej jeśli chodzi o k32 ;).
Czyżby kiepska wymiana informacji pomiedzy zainteresowanymi stronami :?:.

Awatar użytkownika
twmichal
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z SN Leżajsk/ Giedlarowa Mux 2

Postautor: twmichal » 13 grudnia 2011, o 18:33

Bartt pisze:
slawek pisze:Idealna lokalizacja pod nadajnik zastępujący Giedlarowa i obsługujący środkową i północna część Podkarpacia to wzgórza wokół Rzeszowa dochodzące nawet do wysokości ok. 400m :!: .

Idealnie pasowałby tu maszt w Magdalence. Obecnie nadają z niego Radio VIA i chyba Złote Przeboje na 95.7. A zasięg porównywalny z Suchą Górą!
W Busku VIA 103.8 chodzi w niektórych miejscach z RDS, na Słowacji odbierałem w samochodzie w okolicach Popradu.
Na pewno jest to lepszy wybór niż Baranówka, która jest nisko a blisko są blokowiska.
Ale emisja TV z Magdalenki pozostanie raczej w sferze marzeń.

slawek
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Postautor: slawek » 13 grudnia 2011, o 18:41

Panowie mam informacje o tym że ze Słowacją i zgodą na kanał 32 nie ma większego problemu.Uke i mi potwierdziło że nie ma problemu ze znalezieniem zastepstwa dla przekażników.Gorzej podobno sprawa wygląda ze stroną ukraińską.
a odnośnie interwencji i że tak powiem nacisków na Uke w sprawie kanału 32 robie to systematycznie do czego zachęcam wszystkich zainteresowanych mux 2 na kanale 32 na podkarpaciu.

Wielką prośbę kieruje też do Pana Tomasza Berezowskiego i Pana Adama Brodziaka o wyjaśnienie skąd biorą się nieścisłości w sprawie przemienników i kanału 32 skoro my mamy informację że nie ma z tym problemu.

A i jeszcze 1 szkoda spekulacji gdzie będzie nadajnik bo będzie on budowany w okolicach Leżajska.

Awatar użytkownika
Tomasz Berezowski
Instalacja antenowa: siatka pasywna, wzmacniacz budynkowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN

Postautor: Tomasz Berezowski » 13 grudnia 2011, o 19:29

slawek pisze:Panowie mam informacje o tym że ze Słowacją i zgodą na kanał 32 nie ma większego problemu.Uke i mi potwierdziło że nie ma problemu ze znalezieniem zastepstwa dla przekażników.Gorzej podobno sprawa wygląda ze stroną ukraińską.
a odnośnie interwencji i że tak powiem nacisków na Uke w sprawie kanału 32 robie to systematycznie do czego zachęcam wszystkich zainteresowanych mux 2 na kanale 32 na podkarpaciu.

Wielką prośbę kieruje też do Pana Tomasza Berezowskiego i Pana Adama Brodziaka o wyjaśnienie skąd biorą się nieścisłości w sprawie przemienników i kanału 32 skoro my mamy informację że nie ma z tym problemu.

Kto to jest "my"?

Bartt

Postautor: Bartt » 13 grudnia 2011, o 19:39

W takim razie mamy nadzieje że będzie to maszt z prawdziwego zdarzenia, czyli wysokość 300m :mrgreen:.

slawek
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica

Postautor: slawek » 13 grudnia 2011, o 19:45

"My" tzn widzowie.

Awatar użytkownika
Tomasz Berezowski

Postautor: Tomasz Berezowski » 13 grudnia 2011, o 19:57

slawek pisze:"My" tzn widzowie.

Aha. I UKE wysyła Wam dokładniejsze informacje niż nam, nadawcom i Emitelowi? Mogę dostać kopię/skan tej informacji?

slawek

Postautor: slawek » 13 grudnia 2011, o 20:13

Proszę.
jeśli chodzi o użycie kanału 32 w rejonie Rzeszowa, to od początku proponowaliśmy takie rozwiązanie, niestety nie było ono możliwe do realizacji, ze względu na niekorzystne wyniki uzgodnień międzynarodowych; obecnie powtórnie próbujemy uzgodnić ten wariant z krajami ościennymi; w przypadku pozytywnych rezultatów niezwłocznie poinformujemy TP Emitel o możliwości wykorzystania tej częstotliwości dla MUX2; dla zakłócanych stacji małej mocy UKE znalazło kanały zastępcze.
Licząc, że powyższe wyjaśnienia uzna Pan za satysfakcjonujące, łączymy wyrazy szacunku
Gabinet Prezesa
Urząd Komunikacji Elektronicznej
ul .Kasprzaka 18/20
01-211 Warszawa
Tel. 22-53-49-344.
taką informację z Uke otrzymał kolega Bartt

slawek

Postautor: slawek » 13 grudnia 2011, o 20:14

Jeśli chodzi o użycie kanału 32 w rejonie Rzeszowa, to od początku proponowaliśmy takie rozwiązanie, niestety nie było ono możliwe do realizacji, ze względu na niekorzystne wyniki uzgodnień międzynarodowych. Obecnie powtórnie próbujemy uzgodnić ten wariant z krajami ościennymi. W przypadku pozytywnych rezultatów niezwłocznie poinformujemy TP Emitel o możliwości wykorzystania tej częstotliwości dla MUX2. Dla zakłócanych stacji małej mocy znaleźliśmy kanały (częstotliwości zastępcze).

A taką w sumie podobną Ja.

Bartt

Postautor: Bartt » 13 grudnia 2011, o 20:30

Tomasz Berezowski pisze:
slawek pisze:"My" tzn widzowie.

Aha. I UKE wysyła Wam dokładniejsze informacje niż nam, nadawcom i Emitelowi? Mogę dostać kopię/skan tej informacji?

Poniżej kompletna odpowiedż jaką dostałem od UKE 15 listopada 2011:

Poniżej podaje odpowiedź na moje pytania wysłane do UKE m.in. dotyczące MUX2 w naszym regionie.

Szanowny Panie,

Uprzejmie informujemy, że w momencie wyłączenia telewizji analogowej uwolnione zostaną kanały (częstotliwości) docelowe dla MUX1 i MUX2, co spowoduje możliwość przełączenia nadajników emitujących sygnały tych multipleksów z parametrów przewidzianych na okres przejściowy na parametry docelowe. Zatem ma Pan rację, że w momencie wyłączenia telewizji analogowej pokrycie sygnałem "cyfrowym" będzie w wielu miejscach niewystarczające, ale niedługo potem sytuacja powinna ulec znacznej poprawie.

Przedstawiona przez Pana sytuacja wynika po prostu z braku dostatecznej liczby wolnych częstotliwości, które mogłyby być wykorzystane przez stacje dużej mocy podczas procesu wdrażania telewizji cyfrowej.

odpowiadając na Pańskie szczegółowe pytania, uprzejmie informujemy, że:

- odnośnie MUX1:

- multipleks pierwszy nie jest już multipleksem odtworzeniowym (odtworzenie oferty analogowej jest realizowane w połowie pojemności multipleksu pierwszego i w połowie multipleksu drugiego);

- istnieje możliwość zwiększenia mocy stacji Rzeszów /Sucha Góra kanał 42 do 20 kW, na więcej nie uzyskaliśmy zgody od telekomunikacyjnych organów regulacyjnych Słowacji i Ukrainy;

- do czasu wyłączenia telewizji analogowej nie ma możliwości zamiany tego kanału na inny;

- problem "doświetlania" będzie realizowany raczej po pełnym uruchomieniu wszystkich stacji dużej mocy; być może nawet dopiero po wyłączeniu telewizji analogowej i uruchomieniu emisji na częstotliwościach docelowych z pełnymi mocami, bo dopiero wtedy da się prawidłowo wytypować luki w pokryciu; prawo zobowiązuje operatorów MUX1 i MUX2 do zrealizowania pokrycia ludnościowego na poziomi 95 %, w terminie od 31 lipca 2013 r.;

- odnośnie MUX2:

- użycie kanału 61 (słabego jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się fali elektromagnetycznej) i to na tak dużym obszarze to oczywiście nie najlepszy pomysł ale jedyny możliwy do zrealizowania w okresie przejściowym (w rejonach przygranicznych kraje sąsiednie "wyrywają" sobie wzajemnie dobro jakim jest widmo fal radiowych); sytuacja poprawi sie po wyłączeniu telewizji analogowej;

- jeśli chodzi o wybór obiektu nadawczego na potrzeby emisji sygnałów MUX1, MUX2 i MUX3 w rejonie Leżajska, to UKE nie ma wpływu na decyzje operatora technicznego w tej materii; my również żałujemy, że TP Emitel i UNFO-TV-FM nie porozumiały się w tej materii

- jeśli chodzi o użycie kanału 32 w rejonie Rzeszowa, to od początku proponowaliśmy takie rozwiązanie, niestety nie było ono możliwe do realizacji, ze względu na niekorzystne wyniki uzgodnień międzynarodowych; obecnie powtórnie próbujemy uzgodnić ten wariant z krajami ościennymi; w przypadku pozytywnych rezultatów niezwłocznie poinformujemy TP Emitel o możliwości wykorzystania tej częstotliwości dla MUX2; dla zakłócanych stacji małej mocy UKE znalazło kanały zastępcze.

Licząc, że powyższe wyjaśnienia uzna Pan za satysfakcjonujące, łączymy wyrazy szacunku

Gabinet Prezesa

Urząd Komunikacji Elektronicznej

ul .Kasprzaka 18/20

01-211 Warszawa

Tel. 22-53-49-344

Odpowiedź przygotowana przez:

Departament Zarządzania Zasobami Częstotliwości

Widać że wszystkim odpisują podobnie :).

Awatar użytkownika
Tomasz Berezowski

Postautor: Tomasz Berezowski » 13 grudnia 2011, o 20:46

To znam. Mnie interesuje skąd niby jest info o kłopotach MUX-2 z Ukrainą?

slawek

Postautor: slawek » 13 grudnia 2011, o 20:54

Napisałem że "podobno" a taką informacje usłyszałem od Uke.

Awatar użytkownika
a.d.

Postautor: a.d. » 13 grudnia 2011, o 22:15

Panie Tomaszu nie rozumiem Panskich dywagacji najpierw Pan pisze ze problemem w wykorzystaniu K32 sa przemienniki malej mocy pracujace na tym kanale w okolicach tego obiektu nadawczego czego przykladem jest ten podany przez Pana link:
, nastepnie upiera sie Pan przy tym fakcie twierdzac ze UKE przesyla wlasnie takie informacje Panu czego przykladem jest ta wypowiedz:
Tomasz Berezowski pisze:Aha. I UKE wysyła Wam dokładniejsze informacje niż nam, nadawcom i Emitelowi? Mogę dostać kopię/skan tej informacji?
a pozniej z kolei Pan pisze ze zna te informacje opublikowane przez UKE w liscie Kolegi a budzi Pana zdziwienie informacja o braku zgody strony Ukrainskiej
Tomasz Berezowski pisze:To znam. Mnie interesuje skąd niby jest info o kłopotach MUX-2 z Ukrainą?

Wiec jak naprawde jest?

Awatar użytkownika
Tomasz Berezowski

Postautor: Tomasz Berezowski » 13 grudnia 2011, o 22:31

Naprawdę jest tak, że:

Walczymy o przejście RTCN Sucha Góra na kanał docelowy przed ASO, bo to co jest dziś nas nie zadowala. Prawdopodobnie da się uzgodnić międzynarodowo, będziemy natomiast musieli negocjowac z TVP zmiane kanałów ich przemienników w okolicy. UKE jest gotowe znaleźć nowe kanały dla tych przemienników, Emitel jest gotowy dokonac zmian technicznych, ale piłka jest po stronie TVP, musza wyrazić zgodę. Jeśli chodzi o RTON Solina/Góra Jawor, to mamy niespodziewany problem ze Słowacja, który - mam nadzieję - zostanie rozwiązany do 27 grudnia. O żadnych problemach z Ukrainą nie wiem.

Awatar użytkownika
a.d.

Postautor: a.d. » 13 grudnia 2011, o 22:46

Tomasz Berezowski pisze: Jeśli chodzi o RTON Solina/Góra Jawor, to mamy niespodziewany problem ze Słowacja, który - mam nadzieję - zostanie rozwiązany do 27 grudnia. O żadnych problemach z Ukrainą nie wiem.

Panie Tomaszu dziekuje za rzeczowa odpowiedz.
    Problem ze Slowacja mam nadzieje rozwiaze sie sam bo analogowa emisja na K32 TV Joj powinna sie zakonczyc na Slowacji do konca tego roku

Awatar użytkownika
Tomasz Berezowski

Postautor: Tomasz Berezowski » 14 grudnia 2011, o 12:07

Być może będe miał dziś/jutro dobre wiadomości dla Podkarpacia. Niczego nie obiecuję, ale trzymajcie kciuki.

Bartt

Postautor: Bartt » 14 grudnia 2011, o 12:28

8-)

Wróć do „Województwo Podkarpackie”