DVB-T / DVB-T2 z RTON BIESZCZADY (Solina) / G.JAWOR

lukasz61433

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: lukasz61433 »

Aha, dzięki wielkie bo czasami to mnie już do szału doprowadza, wszystko ok a tu nagle brak sygnału :o

Bartt

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: Bartt »

Możesz jeszcze spróbować ze słabszym wamacniaczem np. LNA101 lub LNA169. Miejmy też nadzieje że ich producent wprowadzi wersje tylko na UHF, co ograniczy zakłócenia, tak jak ma to miejsce we wzmacniaczach z serii APL np APL107 i wersja APL107U tylko na UHF ;).

lukasz61433

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: lukasz61433 »

A to już nie będę kombinował żeby uzyskać kilka % więcej, śmiga dobrze i git 8-)

lukasz61433

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: lukasz61433 »

Matteo87 pisze:W takim razie to bardzo dziwne co piszesz. Jesteś pewien, że symetryzator był dobrze zamontowany? Nie możliwe aby przy wykonaniu poprawnie połączeń występowała taka sytuacja. Ja na marnej siatce z symetryzatorem z odległości 16 km odbieram MUX3 z Żórawiny o mocy 0,2 kW.
Zapomniałem napisać że antena jest umieszczona pod blaszanym dachem. Już kiedyś pisałem o tym na forum. 8-)

damian29

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: damian29 »

Coś cienki ten nadajnik,ani śladu sygnału.Analog idzie bardzo dobrze. Mam antena siatka ze wzmacniaczem.Mieszkam w okolicy jasła.

lukasz61433

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: lukasz61433 »

to też zależy od profilu terenu. U mnie na Górę Jawor jest taki: http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 4676419491
Antenę mam skierowaną na Suchą Górę ale i tak mam ok 65% sygnału z Soliny :)
Kolego damian29 a jaką masz konfigurację antenową?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: Jarosław Bałuka »

Bartt pisze: Szkoda tylko że fec musi zostać 5/6 - to tak jaby nadajnik miał 2x mniejszą moc niż przy 3/4 :evil:.
Eno, gdzie tam. 2x mniejszą to różnica wynosiłaby 3dB, a wynosi jakieś 1.5dB czyli 1.4x

damian29

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: damian29 »

Ja mam antene siatka z wzmacniaczem i powinno hulac dobrze. Z tej anteny odbieram sg 42k full i 61k na 80%.Jakbym przekrecił antene to odbieram Sw.Krzyz i g Sw marcina.Z drugiej anteny odbieram Bardejov 54k i 40k jakosc sygnału bdb oraz Dubnik 25k-odl ok 90 km rowniez jakośc bdb.Dziwi mnie bardzo ,ze nie dolatuje solina ,bo analog chodzi dobrze. Jeszcze jedna uruchomilem antene i wykrecilem na komin ec glinik 20kw odleglosc od mnie 15km .Zero sygnalu.Antena z symetryzatorem.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: Jarosław Bałuka »

Tak dla ułatwienia sobie nawzajem, wpisujcie proszę do profilu informacje zgodnie z naszą prośbą http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=5&t=2258 gdyż trudno jest przeszukiwać wątek za informacją o lokalizacji i sprzęcie, o ile była podana.

basti23

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: basti23 »

Witam. Ustawiłem antenę siatkową ze wzmacniaczem antenowym swa 2000 na G. Jawor i odebrałem 8 programów. Antenę mam na poddaszu. Wczoraj odbiór był ok a dzisiaj jest trochę gorsza pogoda i czasem robi pixelozę. Co byście mi doradzali zmienić wzmacniacz antenowy na inny mocniejszy czy antenę dać na zewnątrz? Mój profil terenu na górę jawor jest taki http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 4833109280
Ostatnio zmieniony 25 grudnia 2011, o 18:00 przez basti23, łącznie zmieniany 1 raz.

Matteo87

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: Matteo87 »

basti23
wystawienie anteny na zewnątrz zawsze jest bardziej korzystne niż, gdy jest na poddaszu.
Wzmacniacz dałbym niekoniecznie mocniejszy, ale przystosowany do DVB-T, polecam ekranowany wzmacniacz LNA101

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: a.d. »

basti23 pisze: Mój profil terenu na górę jawor jest taki http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 4815045212
To nie jest profil terenu z G.Jawor.

Bartt

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: Bartt »

Jarosław Bałuka pisze:
Bartt pisze: Szkoda tylko że fec musi zostać 5/6 - to tak jaby nadajnik miał 2x mniejszą moc niż przy 3/4 :evil:.
Eno, gdzie tam. 2x mniejszą to różnica wynosiłaby 3dB, a wynosi jakieś 1.5dB czyli 1.4x
No jest to trochę dziwne z tymi parametrami.
Z jednej strony w dokumencie KDP - Kodeks Dobrych Praktyk nadawania DVB-T jest podawane:

Minimalna mediana natężenia pola użytecznego

tryb C3: 54,2 dBμV/m @ 500 MHz - fec 3/4
tryb C5: 55,7 dBμV/m @ 500 MHz - fec 5/6

i różnica faktycznie jest 1,5dB

A z drugiej, w tabelce z tej strony: http://www.dipol.com.pl/pomiary_i_wzmac ... bib212.htm
określającej minimalny poziom sygnału w gnieździe abonenckim mamy:

Poziom minimalny sygnału: 48 dBµV - fec 3/4
Poziom minimalny sygnału: 51 dBµV - fec 5/6

Czyli różnica to 3dB.

Z której by strony jednak nie patrzeć, jest to dość znaczący parametr mając na uwadze jakie były problemy w Warszawie po zmianie fec na 5/6.
Tam powrócono do fec 3/4, ale w przypadku Solina/Góra Jawor i Sucha Góra odległość jest niestety zbyt duża (więcej niż 33km) by w przyszłości nadawać SFN z parametrem 3/4 na k32. Szkoda :(.

Niestety na 32k będzie też nadawać Zamość/Tarnawatka.
Jest dużo miejsc na Podkarpaciu gdzie jest dostepny sygnał z tego nadajnika który będzie zakłóceniem dla tandemu Solina - Sucha Góra.
Czy nie można było znaleźć innego kanału :?:.

daneq
Posty: 2
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 07:51
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra Krosno

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: daneq »

Potwierdzam odbiór z obiektu na górze Jawor w odległości 103 km. Telewizor samsung pokazuje sygnał 100% i zero błędów. Antena siatkowa.

Obrazek

Z Suchej Góry niestety nie udało mi się stawić MUX2, ale za to jest z Soliny :D

Bartt

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: Bartt »

No, widać że niski kanał z Soliny pomaga w dalekim odbiorze :). Ciekawe z jakim fec obecnie nadają 3/4 czy 5/6 :?:. Na pewno po przełączeniu Suchej Góry na k32 będzie to niestety 5/6 :(.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: a.d. »

a.d. pisze:Panie Tomaszu chcialem zapytac Pana o dwie rzeczy:
  • 1.Z jakiej wysokosci AS bedzie nadawany Mux-2 z G.Jawor 90m czy 60m(sa rozbieznosci w wykazie GE-06)
  • 2.Czy emisja z tego obiektu juz teraz(w okresie przejsciowym) bedzie w pelni dookolna(bez tlumienia w dB azymut 0-350°)
  • W zwiazku z brakiem udzielenia odpowiedzi przez Pana Tomasza, przedstawiam pelne parametry emisji programow TVP oraz Mux-2 z G.jawor:
TVP2 Podkarpackie Bieszczady / Góra Jawor Solina Góra Jawor 52 0 222940 492302 741 90 50 H 3,4 ND b/d b/d b/d b/d b/d 12/2001 RS TV S.A. TV UHF mod. BT 45-502 AT 15-240 (6 x4)
TVP1 Podkarpackie Bieszczady / Góra Jawor Solina Góra Jawor 35 0 222940 492302 741 90 50 H 3,55 ND b/d b/d b/d b/d b/d 11/2001 RS TV S.A. TV UHF mod. BT 45-502 AT 15-240 (6 x4)
MUX2 Podkarpackie Bieszczady / Góra Jawor Solina Góra Jawor 32 0 222940 492302 725 90 20 H 1,4 ND 12,8 DZC-WTV-5157-14/10 (91) RS TV S.A. TDV 3003 ID AT 15-240 (6x4)
  • Jak widac z wykazu emisja jest prowadzona z tego samego systemu antenowego co programy TVP wysokosc zawieszenia antem 90m o charakterystyce promieniowania dookolnej ND
(jest mala roznica wysokosci posadowienia podpory AS 741m a 725m ale jest to chyba blad autora tego dokumetu xls.)

Quido

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: Quido »

Potwierdzam odbiór w Słowacji. :D W okolicach Humennego i Śniny po wylączeniu Joj na tym samym kanale. Oto mój film z okolic Kamienicy nad Cyrochą. http://www.youtube.com/watch?v=4DKYguF8 ... e=youtu.be
Szczęśliwego nowego roku. :D

basti23

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: basti23 »

Witam. Posiadam antenę siatkową ze wzmacniaczem antenowym swa-2000/4t ustawioną na G. Jawor i odbieram 8 programów. Antenę mam na poddaszu. TV Samsung pokazuje siłę sygnału 90% ale poziom błędów w granicach od 200 nawet do 1000 i obraz jak i dźwięk zacina. Kupiłem wzmacniacz LNA-177 i LNA-101 myślałem że któryś z nich załatwi sprawę ale na nich nawet mi programów tych cyfrowych nie znalazło. Zamierzam jeszcze kupić wzmacniacz SWA-9701 i spróbować na nim. Posiadam też antenę kierunkową SYNAPS AHD343 ale ona jest ze samym symetryzatorem tak że nie wiem czy za jej pomocą coś odbiorę. Więc chciałem zapytać co mogę jeszcze zrobić jak ten wzmacniacz nie pomoże.

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: qrzy »

Myślę, że twoim problemem jest zbyt duża siła wzmocnienia. Spróbuj sam symetryzator.

basti23

Re: DVB-T z RST SOLINA G.JAWOR

Post autor: basti23 »

Jutro spróbuje sam symetryzator
Próbowałem na samym symetryzatorze ale dalej nie odbiera kanałów. Polsat analogowy jest ale obraz strasznie zaśnieżony. Jadę zaraz kupić ten wzmacniacz SWA-9701 myślę że on rozwiąże mój problem.

Zablokowany