DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Dzięki a.d. za wyczerpującą odpowiedź ;). Czyli wynika z tego że jakieś szanse na moc większą niż 25kW dla kanału 42 są.
Pytanie czy będą jakieś starania czynione w tym kierunku :?:.
Pomysł kolegi Przecin jest niezły bo zakłada emisję mux-1 już z parametrami docelowymi co jest dobrym argumentem dla tych zmian podobnie jak to ma miejsce dla mux-2.

Niestety, tak jak tu koledzy piszecie, problem jest bardziej złożony.

Po pierwsze musi być możliwość nadawania z większą mocą.
Po drugie, jeśli taka możliwość już bedzie, to czy tak będą chcieli nadawcy.
Wprawdzie większa moc to większy zasięg, ale też większe koszty nadawania. Pewnie koszty zwiększenia mocy mux-1 do 25kW Emitel może wziąć na siebie, ale np. 50kW to już inna sytuacja - pewnie konieczność inwestycji w nowy nadajnik itp.
Biorąc pod uwagę czym się skończyło "18 dużych włączeń mux-1 do końca lutego" mogę tylko domniemywać że nie ma obecnie zgody wszystkich nadawców tworzących mux-1 na czele z TVP, do wcześniejszego startu :(, a wiadomo że Emitel nie będzie tego realizował charytatywnie ;).
Z tego też wynika że pewnie nie ma co liczyć na takie zaangażowanie i determinacje jak to było w przypadku startu mux-2 na 32 kanale, a szkoda.

Niestety pokutuje tutaj rezygnacja z mux-u odtworzeniowego co totalnie skomplikowało całą sytuacje.

PS
Dwie informacje z mojej okolicy
1. Powrócił u mnie mux-1, działa tak jak przedtem :). Ponieważ w ciągu dnia w mojej okolicy były wyłączenia prądu, podejrzewam że u któregoś z moich sąsiadów wzbudził się "turbo wzmacniacz" w siatce i wyłączenie prądu chwilowo go uspokoiło :o. Oczywiście sąsiedzi nie oglądaja DVB-T.
2. Miałem telefon od osoby która dziś kupiła sobie tzw. STB :), podłączyła zgodnie z reklamowym spotem o cyfryzacji do anteny ustawionej na Przemyśl, a tu zonk, nic nie znalazło, mimo prawidłowego odbioru TVP1 TVP2 i Polsatu z tego nadajnika.
Niestety tak w wielu miejscach wygląda u nas odbiór DVB-T :(.

Sory za przydługi post ;)
Ostatnio zmieniony 8 marca 2012, o 22:25 przez Bartt, łącznie zmieniany 1 raz.

ftalo

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: ftalo »

Apropos reklamy,dlaczego używają nazwy STB,nigdzie taka nazwa nie funkcjonuje,tylko mówi się DVB-T .Celowe wprowadzanie ludzi w błąd,czy też ukryta reklama konkretnego modelu tunera?

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

STB - Set Top Box. Ogólna nazwa wszelkiego rodzaju tunerów nie tylko DVB-T ;). Lecz ta nazwa stosowana jest bardzo rzadko, nawet w prasie fachowej. Po co takie określenie, nie wiem. Wystarczyłoby tuner DVB-T, odbiornik DVB-T.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: bogdanzieba »

Albo w reklamach mówią "dekoder STB", pytam się jaki to jest DEKODER???

ftalo

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: ftalo »

bogdanzieba pisze:
ftalo pisze:No u mnie w Tarnobrzegu jedynym problemem z odbiorem jest kiepski kabel antenowy,bo sygnał z SG mam dość silny,ale złej jakości. A podobno najpierw ma wystartować mux-1 z Piask,to w zasadzie wystarczyłoby nawet gdyby w Tarnobrzegu nie wystartował na czas. Święty Krzyż to raczej dla świętokrzyskiego dedykowany,a my to raczej inny region jeśli chodzi o mux-1 i tvp info
No fakt mieszkamy w woj. podkarpackim a jesteśmy w zasięgu nadajnika świętokrzyskiego. Nie mam nic do świętokrzyskiego, bo sygnał z św. Krzyża jest wręcz idealny.
Chodzi mi o regionalne TVP Info.

@ftalo: Będziemy mieli SFN Tarnobrzeg/Machów ale nadajnika św. Krzyż.
ale ja mam i ustawiam anteny na Lublin,w którego zasięgu także jesteśmy. Na twoim miejscu nie czekałbym zbytnio na nadajnik mux-1 ze św. Krzyża na 61 kanale,bo to wysoki kanał.
Zmiana z 18 na 25 dałaby efekt i to niemały-Tarnobrzeg byłby w zasięgu na każdej antenie
@irekr,wieża ciśnień w Sandomierzu to bardzo niski obiekt bardzo słabo jest odbierany w kierunku północnym,Komin machowski za to ma ogromny zasięg dokoła,weźmy np radio Leliwa,które słychać nawet w Przemyślu.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: bogdanzieba »

Czego mam nie odbierać MUX-1 z komina Tarnobrzeg/Machów jak tam mam 19 km.

jalokim

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: jalokim »

Witam, zamieszkuje Rzeszów, antenę(kierunkowa, dipol 16, symetryzator) wycelowałem miedzy dwoma dziesięciopiętrowcami, akurat jest luka na Krosno(Sucha Góra)
MUX1 kanał 42 działa bardzo dobrze.
MUX2 kanał 32 zero... i to mnie dziwi, przecież ten sam nadajnik a nawet większa moc ostatnio.
Gdy był na kanale 61 były problemy z jakością, dźwięk szarpany, klatka obrazu co sekundę.
jak to wyjaśnić ? tym bardziej, że niższy kanał dodatkowo ciągnie za sobą lepszą jakość sygnału...
Dodam, że sygnał odbieram przez kartę telewizyjna PCI

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Najlepiej byłoby sprawdzić na tv lub zewnetrznym tunerze podlaczanym do tv, bo z tunerami na pc to nigdy nic nie wiadomo ;). Masz możliwość sprawdzenia jak wygląda u ciebie analogowa tvp2 (kanał 29) z tego nadajnika :?:.

jalokim

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: jalokim »

Bartt pisze:edit/ Czytaj Regulamin forum
Karta jest analog/cyfra, łapie i kanał 29, prawdę mówiąc celując robiłem to na tym kanale.
są też "lokalne" rzeszowskie kanały i MUX3(35kanał) troszkę z innego kierunku, ale ze względu na małą odległość(3km) nie stanowi to problemu widocznie.
Chyba sprawdzę na jakimś dekoderze, bo nie wiem, co to nie gra ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

Bartt pisze:Masz możliwość sprawdzenia jak wygląda u ciebie analogowa tvp2 (kanał 29) z tego nadajnika :?:.
Właśnie jeden z panów z Emitela, na konferencji poświęconej dvb-t w czasie SatKrak twierdził, że jezeli ktoś dzisiaj z określonego nadajnika odbiera idealny sygnał analogowy TVP2, po włączeniu docelowych mocy cyfrówki, powinien odbierać ją bez kłopotów.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: belzebiusz »

Bo właśnie na kanałach analogowej TVP2 będzie nadawany MUX3 w docelowym kształcie, który ma mieć zasięg 98% ludności.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

No i właśnie dlatego mapki zasięgu dvb-t obliczone są na podstawie zasięgu analogowego sygnału TVP2.

jalokim

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: jalokim »

Problem częściowo rozwiązany, przesunąłem antenę w lewo(szkoda, że to już koniec balkonu), widocznie budynek o którym wspomniałem przesłaniał nadajnik... częściowo gdyż mux2, teoretycznie mocniejszy jest gorzej odbierany(przycięcia co 2-3 sekundy).

Hubert120

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Hubert120 »

edit/

basti23

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: basti23 »

Hubert120
Co twoja wypowiedź obrażająca naszego kolegę wnosi do tematu?
Bartt jest dobrze zorientowany w całym tym temacie i stara się pomóc wszystkim którzy mają problem z odbiorem i doradzić coś sensownego w rzeczach o których ty nie masz bladego pojęcia. Jeśli ci się nie podoba ta cała telewizja to kup sobie cyfrę na której jest z pewnością mnóstwo wspaniałych rzeczy za olbrzymie pieniądze.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: bogdanzieba »

basti23 pisze:Hubert120
Co twoja wypowiedź obrażająca naszego kolegę wnosi do tematu?
Bartt jest dobrze zorientowany w całym tym temacie i stara się pomóc wszystkim którzy mają problem z odbiorem i doradzić coś sensownego w rzeczach o których ty nie masz bladego pojęcia. Jeśli ci się nie podoba ta cała telewizja to kup sobie cyfrę na której jest z pewnością mnóstwo wspaniałych rzeczy za olbrzymie pieniądze.
@Hubert120, jak ci nie pasuje odbiór DVB-T to się od niego odłącz. Wiele osób chciałoby być w takiej komfortowej sytuacji w jakiej ty jesteś tzn. w zasięgu wszystkich MUX-ów.

matti2011

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: matti2011 »

Dajmy spokój Hubciowi120 - to tylko syndrom przesilenia zimowo - wiosennego. ;)

A ja tak na szybko sprawdzałem odbiór tv cyfrowej po zwiększeniu mocy sygnału do 50 kw z SG - sygnał sięga 77% przy czym wcześniej sygnał zanikał, ale niestety jest mocna pikseloza, bez szans na oglądanie. Co więcej - czasami przez 2 minuty jest idealnie, by następne 5 minut pikseloza max. Niestety.

wiwi
Posty: 62
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, o 22:23
Miejscowość: Przeworsk
Odbiornik: PHILIPS 55OLED804
Instalacja antenowa: pokojowa antena siatkowa na strychu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: wiwi »

A ja jestem ci ciekawy jak wygląda sprawa z Leżajskiem bo jak na razie to z Leżajska mogę się piwa napić:D Może w końcu emitel dogada się z INFO a właściwie z Solrzem...

matti2011

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: matti2011 »

Emitel ponoć pracuje nad własnym nadajnikiem w Giedlarowej, ale szczegółów nie znam. Narazie mamy SG i przydałby się każdy mux z Baranówki - chociażby tak po 5 kw.

qniak

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: qniak »

Jarosław Bałuka pisze:
qniak pisze:... to znaczy że osoby nie mające dostępu do mux-3 stracą dostęp do tvp2 i info na co najmniej rok?
kanały te nadawane są w MUX1 wiec nie stracą.
No właśnie tego nie rozumiem jak podaje komunikat na stronie http://cyfryzacja.gov.pl
Telewizja Polska S.A. poinformowała, że 1 czerwca 2012 r. zostanie uruchomiona emisja programów TVP1 i TVP2 w wysokiej rozdzielczości (HD). Program TVP1 HD będzie nadawany w multipleksie 1 (MUX-1) natomiast TVP2 HD dostępny będzie w multipleksie 3 (MUX-3)
skoro TVP1 HD będzie w mux-1 to siłą rzeczy braknie miejsca na obecne kanały SD od TVP obecne w mux-1, chyba że czegoś nie wiem?
A co do odbioru z SG to ja nie narzekam odbieram na byle czym :), tylko antenach pokojowych zrywa obraz ale w odległości ponad 70km to raczej nie dziwne. Brakuje mi tylko mux-3 na tym obiekcie nawet tak z 10kW.

Zablokowany