DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

turbo1235

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: turbo1235 »

ok skierowałem 2 (siatkową) świeżo zakupioną na krosno , dodam że nie zamontowałem jej jeszcze na dachu tylko na balkonie wystawiłem (na dachu skierowana jest na rzeszów)i również znalazło te same kanały . Skoro jest cyfrowe pasmo to i na balkonie powinno znaleźdz ?

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Gravis »

W ogóle nie wiemy gdzie mieszkasz - jakie masz warunki... ile km do sg...

zavvada

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: zavvada »

Lepiej podaj, który kanał odbierasz 32? 35? czy 42? I sprawdź poziom sygnału na każdym z nich. Jeśli odbierasz 35 to MUX III z Baranówki. Pozostałe lecą z Suchej Góry k. Krosna.

turbo1235

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: turbo1235 »

tylko jak to sprawdzić ? mm odbiornik wiwa hd100 i tam jest tylko wyszukiwarka mieszkam w Lubeni-(Lubenia) koło Rzeszowa :)

zavvada

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: zavvada »

I co ta ustawiona na Krosno łapie to samo co ta ustawiona na Rzeszów? To chyba z jakiegoś odbicia łapie sygnał. Najlepiej, żeby ktoś z Twoich okolic się wypowiedział, bo nie wiem jak tam z odbiorem.

turbo1235

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: turbo1235 »

dokładnie to samo :) sąsiad 2 domy dalej ustawił na krosno i tak jak mówiłem ma tvn polsat itd tylko on odbiornik ma w telewizorze może mi ktoś opisać jak sprwdzić skąd odbieram sygnał ?

zavvada

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: zavvada »

Na południe od Rzeszowa to już normalna rzecz, że ktoś ma sygnał, a dwa domy dalej sygnału w ogóle nie ma. Proponuję ustawić antenę na Krosno, wykasować to co masz znalezione w tunerze, bo to zapewne zapisana lista MUX 3 i rozpocząć szukanie raz jeszcze. Jak to zrobić tego nie wiem, bo nie miałem do czynienia z tym odbiornikiem, ale instrukcję zapewne masz 8-)

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Lubenia - czasem odwiedzam te okolice ;). Niestety lokalizacja niekorzystna jeśli chodzi o Suchą Górę, ponieważ kierunek do nadajnika jest zasłonięty przez wzniesienie o wysokości prawie 200m od poziomu głównej szosy. Nie wiem jak sąsiad coś z Suchej Góry odbiera :o, no chyba że mieszkacie gdzieś na wzniesieniu. Dużo lepszy profil terenu jest w kierunku Rzeszowa dlatego kanały TVP z mux-3 odbierają bez problemu.

Tak jak tu koledzy pisali, w górach tak jest że u sąsiada może byc sygnał, a u ciebie nie :(. Ale może nie jest tak źle ;).
Najlepiej zobaczyć gdzie i w jaki sposób sąsiad ma zamontowaną antenę i ewentualnie wypytać go jaki ma w niej wzmacniacz. Można też podejść do niego ze swoim tunerem zaprogramować go i sprawdzić czy będą działać u niego kanały, ponieważ zwykle tv mają lepszą czułość niż zewnętrzne tunery.

Generalnie schemat działania przy poszukiwaniu sygnału DVB-T jest zawsze ten sam:
- wstępne ustawienie anteny można uzyskać na zwykłym analogowym tv - w tym przypadku na jak najlepszy odbiór analogowego TVP2 nadawanego z Suchej Góry na k29 (menu tv - strojenie ręczne - C29). Z racji b. mocnego sygnału TVP2, odbiór powinien być bardzo dobry, najlepiej bez szumów i odbić.
Jak ustawić antenę :?:. Generalnie im wyżej tym lepiej, ale nie zawsze :).
Anteny siatkowe "lubią" mieć coś za plecami. Dlatego czasem najlepsze efekty uzyskuje się umieszczając je tak, aby z tyłu miały ścianę lub komin, a nie na maszcie, 2 metry nad kominem.
Oczywiście te wstepne ustawienie anteny można pominąć ( w końcu za parę lat i tak nie będzie analogów ), ale ma ono tą zaletę że oglądamy obraz na żywo, a nie wskaźniki sygnałów w tunerze które reagują z opóźnieniem na przemieszczanie się anteny.
- dokładne ustawienie anteny - podłączamy ją do tunera DVB-T, wybieramy w menu tunera ręczne strojenie kanałów, wpisujemy z pilota nr kanału (dla Suchej Góry są to 32 lub 42) i sprawdzamy wskazania siła/jakość i ustawiamy antenę tak żeby parametr "jakość" był jak największy dla słabszego z sygnałów czyli u nas dla k42.
Co jeśli wskaźniki nic nie pokazują lub jest tylko parametr siła, a jakości brak lub jest za mała - patrz wyżej - czyli "jak ustawić antenę"
Co jeśli to nie pomaga - trzeba zmodyfikować instalację - a to już w innym dziale: http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=39

Profil terenu do nadajnika można sprawdzić tu: http://www.dvbtmap.eu/

PS

Z Suchej Góry mam odbiór na antenie takiej jak w moim podpisie (na siatkowej nie miałem nic na k42).

Dig Dug

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Dig Dug »

Wczoraj zostałem miło zaskoczony przez moją antenę. Otórz po waszych dywagacjach zakupiłem symentyzator i założyłem do mojej siatki stojącej na balkonie i "opartej" o ścianę. Ku mojemu zdziwieniu MUX 1 jest z siłą 91 jakość 100, a MUX 2 siła 95 jakość 100. Wszystko byłoby OK, ale na dole drugi telewizor ma MUX 1 siła 54 jakość 100, a MUX 2 siła 90 jakość 100. Po drodze są dwa rozgałężniki, pierwszy rozgałęzia na 2 sygnały na TV i do drugiego pokoju, a kolejny (w drugim pokoju) rozgałęzia sygnał na tuner USB i na dół właśnie na drugi TV - całość 17m.

Moje pytanie brzmi. Czy jest jakiś efekt tropo w naszej okolicy ?? czy nie. Bo jak jest to istnieje ryzyko, że na dole zniknie obraz gdy tropo się skończy. Teraz jest 54/100 więc na granicy. Obraz jest super stabilny, zero pikselozy itp.

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: lukasz536 »

@ Dig Dug
Na razie to przynajmniej według dxinfocentre.com nie ma tropo. Nie pamiętam jakie miałeś wcześniej doświadczenia z odbiorem z Suchej Góry? Jak dla mnie to jest całkiem niezły odbiór, a siła o wartości 54 może se być, ważne żeby ta jakość była na 100% zawsze. Tym bardziej, że się ociepliło, to powinny być trudniejsze warunki odbioru. Jakieś problemy mogą być jak się drzewa zazielenią, no chyba, że w najbliższym otoczeniu, w kierunku na SG nie masz żadnych drzew czy górek z drzewami.

Jeśli byś chciał koniecznie tę siłę zwiększyć, to może można przyciąć trochę kabla? Nawet lepszym rozwiązaniem była by zmiana tych splitterów (rozgałęźników) na lepsze. Na splitterze powinno Ci pisać jakie ma tłumienie na każdym z gniazd wyjściowych (w dB). Trzeba by zmienić na splittery o mniejszym tłumieniu (niższa wartość w dB). Kiedyś sam eksperymentowałem ze splitterami i powiem, że - w szczególności - przy wartościach granicznych sygnału miało znaczenie jaki splitter używam. Taki w miarę dobry splitter kosztuje ok. 12-18 zł.
Pozdrawiam i życzę siły:-)

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: irekr »

W przypadku Suchej Góry znacznie częściej występującym zjawiskiem od tropo jest termoklina atmosferyczna. Występuje w Polsce przez około 100 dni w roku, najczęściej tylko wzdłuż wododziału karpackiego, obserwowana na obszarze od Krynicy Górskiej do Opołonka. Prawdopodobnie występuje tez w kierunku wschodnim, lecz brak jest danych z obserwacji. Badałem to zjawisko w latach 80tych.
W polskiej literaturze określenie to niemal nie występuje. Dość ogólny opis zjawiska masz tutaj:
http://en.wikipedia.org/wiki/Thermocline w części opisu występowania w atmosferze. Brak jest polskiego tłumaczenia.

Dlatego oceniając wartości sygnałów TV odbieranych na całym Podkarpaciu należy liczyć się z silnymi zmianami wielkości sygnałów o proporcjach niemal 10:1. Dlatego budując instalacje należy zakładając znacznie większy zapas na zaniki, niż to ma miejsce w innych rejonach Polski.

Dlatego pamiętajmy o jednej prawdzie: "Podkarpacie to czarny sen anteniarza"

Może koledzy z EMITEL-a, zajmujący się utrzymaniem TSR-ów podzielą się nieco swoimi obserwacjami...?
Ostatnio zmieniony 13 marca 2012, o 14:49 przez irekr, łącznie zmieniany 1 raz.

matti2011

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: matti2011 »

Sorki za offtopic

My tu gadu gadu o problemach z odbiorem, a tu proszę szykują nowy multipleks... dla wybranych rzecz jasna 8-)

http://biznes.onet.pl/czwarty-multiplek ... news-detal

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: irekr »

Żadna nowość.
Koncesja i zezwolenia mają już niemal dwa lata.
W Rzeszowie na kanale 38 (docelowo kanał 35), w Tarnowie 55.
Lista zezwoleń jest na stronie UKE.
Czterech operatorów usiłowało zrobić zmowę monopolistyczną - było postępowanie UOKiK, jest orzeczenie, pojawił się piąty i załatwił temat....
Tak jest jak się działa w mediach na zasadzie psa ogrodnika.
Ostatnio zmieniony 13 marca 2012, o 12:02 przez irekr, łącznie zmieniany 1 raz.

Tedde

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Tedde »

Coś w tym jest co @irekr napisałeś w przedostatnim poście. U mnie odbiór stabilny, jakość zawsze ta sama na wszystkich mux-ach czyli 90% i ta Ariva tak ma. Siła sygnału np. k32: 84 do 86% w zależności od pory dnia i pogody. Niezależnie od tych delikatnych wahań siły sygnału poziom błędów zawsze wynosi zero :)

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: twmichal »

Termoklina jest czasami u nas tłumaczona jako "uskok temperatury" a pojęcie bardzo często się pojawia przy okazji techniki grzewczej.

Występowanie termokliny jest często związane z inwersją temperatury.

zavvada

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: zavvada »

Niedawno napisałem do UKE o sytuacji DVB-T na podkarpaciu, problemach z odbiorem, pytałem o możliwośc nadawania na jak najniższych kanałach, poruszyłem kwestie niskiej mocy mux I i zapytalem o mux III. Dziś otrzymałem odpowiedź, jej treść poniżej:

Szanowny Panie,

W odpowiedzi na Pana pytanie uprzejmie informuję, że mieszkańcy Podkarpacia nie są w żadnym stopniu dyskryminowani w procesie wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej w stosunku do reszty Polski. Wdrażanie MUX1 nastąpiło w całej Polsce z opóźnieniem w porównaniu do MUX2 ze względu na problemy związane z wyborem wspólnego operatora technicznego multipleksu dla TVP i nadawców komercyjnych. Wymaga przypomnienia, że Telewizja Polska S.A. zobowiązana była, zgodnie z prawem zamówień publicznych, do wyłonienia operatora technicznego multipleksu nr 1 w drodze przetargu. Z kolei nadawcy komercyjni operatora od razu wskazali spółkę Emitel. Brak porozumienia w tej kwestii bezpośrednio przyczynił się do konieczności odseparowania TVP S.A. i nadawców komercyjnych do oddzielnych multipleksów.

W chwili obecnej uruchamianie kolejnych stacji nadawczych MUX1 jest ograniczone jedynie możliwościami technicznymi operatora spółki Emitel. Według oficjalnego stanowiska spółki Emitel, operator nie zamierza uruchamiać emisj DVB-T w ramach MUX1 wcześniej niż przewiduje to harmonogram. Wnioski spółki Emitel składane do UKE o pozwolenia radiowe na uruchamianie kolejnych stacji nadawczych, są zgodnie z warunkami rezerwacji częstotliwości na MUX1. Pozwolenia radiowe są wydawane przez Prezesa UKE bez zbędnej zwłoki, a informacje na ten temat nowych licencji radiowych podawane są na bieżąco na stronie UKE pod adresem http://www.polskacyfrowa.org.

Moc nadajnika Rzeszów/ Sucha Góra w kanale 42 jest ograniczona z uwagi na ustalenia koordynacyjne z Ukrainą i Słowacją. Kraje te nałożyły na stację Rzeszów / Sucha Góra ograniczenia w mocy promieniowanej i to jest główną przyczyną braku możliwości zwiększenia mocy promieniowanej z tejże stacji w okresie przejściowym wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej. Poza tym kanał nr 42 jest jedynie kanałem tymczasowym, który zostanie wymieniony po wyłączeniu emisji telewizji analogowej na kanał docelowy nr 52. Wymaga jednak podkreślenia, że po wyłączeniu emisji telewizji analogowej, stacja Rzeszów / Sucha Góra będzie mogła działać w sieci jednoczęstotliwościowej SFN (single frequency network) ze stacją Bieszczady / g. Jawor w kanale nr 52, co nieporównywalnie poprawi zasięg odbioru sygnału MUX1, taka jak jest obecnie w przypadku sieci SFN w MUX2, gdzie stacje Rzeszów / Sucha Góra i Bieszczady / g. Jawor pracują na tym samym kanale nr 32.

Pragnę z całą mocą podkreślić, że moce EPR nadajników w konkretnych lokalizacjach wynikają z ograniczeń planistycznych sieci DVB-T i ustaleń międzynarodowych z krajami ościennymi. Inna jest bowiem topologia i konfiguracja dla sieci stacji nadających programy analogowe, a inna dla stacji nadających programy cyfrowe.

W odniesieniu do zasięgu sygnału MUX3, pragnę zauważyć, że obecne emisje mają charakter wyłącznie eksperymentalny, bo prowadzone na kanałach z puli rezerwowej, których nie można objąć rezerwacją. Emisje DVB-T w ramach MUX3 należy traktować przede wszystkim jako pilotażowe i dedykowane wyłącznie dla dużych aglomeracji miejskich. Pełny rozwój MUX3, który zapewni pokrycie sygnałem telewizji cyfrowej obszaru całych województw, będzie możliwy dopiero po wyłączeniu emisji telewizji analogowej.

Z poważaniem,

Irena Bylicka
Gabinet Prezesa
Urząd Komunikacji Elektronicznej
ul .Kasprzaka 18/20
01-211 Warszawa
Tel. 22-53-49-344

Odpowiedź przygotowana przez::
Departament Zarządzania Zasobami Częstotliwości

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

No niestety mało konkretna ta odpowiedź :(. A w sprawie kanału 42 to juz typowo - nic się nie da bo Słowacja, Ukraina itd. Nic nie napisali o tym że Emitel wystąpił do UKE o pozwolenie na zwiększenie mocy mux-1 do 25kW - tak podawał Pan Jarosław. Nie wspomnę już o tym co pisał kolega a.d. że ta moc mogłaby być większa.
Widać że brak tu determinacji takiej jaka była w przypadku odpalenia mux-2 na k32 ;).
Pewnie względy finansowe tez robią swoje.
Podejrzewam że wyłączenie analogu nastapi zgodnie z harmonogramem, po czym - nastapi jego ponowne włączenie, i tak do 2015 :).

milówczanin

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: milówczanin »

zavvada pisze:Wymaga przypomnienia, że Telewizja Polska S.A. zobowiązana była, zgodnie z prawem zamówień publicznych, do wyłonienia operatora technicznego multipleksu nr 1 w drodze przetargu. Z kolei nadawcy komercyjni operatora od razu wskazali spółkę Emitel. ]
Ciekawe co by było gdyby tego przetargu nie wygrał Emitel? "Prywatne MUXy nadawałby Emitel a publiczne jakaś inna firma. Dopiero było by ciekawie.

volfeer
Posty: 43
Rejestracja: 23 grudnia 2011, o 11:20
Odbiornik: NEO HD 40
Instalacja antenowa: antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno - SG

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: volfeer »

A ja się zastanawiam dlaczego wszystkie maila podpisane są przez panią Irenę Bylicką, jak piszą je różne osoby. Kiedyś zwracałem się do UKE w prywatnej sprawie i też dostałem obszernego maila sygnowanego przez p. Bylicką.

Szymon_Zy
Posty: 332
Rejestracja: 16 listopada 2010, o 12:30
Odbiornik: AF9015,IT9135,hd507,hd527,Samsung UE40D5500
Instalacja antenowa: Dipol-19
Nadajnik - obiekt nadawczy: Klepaczka/Błeszno

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Szymon_Zy »

Bo taka jest normalna procedura w administracji państwowej. Kto tak naprawdę napisał masz po ID w numerze pisma.

Zablokowany