DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

adamm
Posty: 9
Rejestracja: 10 lipca 2011, o 14:15

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: adamm »

I drugie pytanie -czy bedzie kiedykolwiek 100 kW na MUX2-moze na kanale 52? W okolicach Ropczyc jak było 10 Kw zero sygnału,na 50 Kw 58% sygnału-myśle że 100kW dało by odbiór w tych stronach
A niby komu są potrzebne tak wysokie moce 100 kW odbieram oba muxy w okolicy Ropczyc (ok. 5 km. na północ) antena wiekowa dawniej do drugiego programu (12 blaszek do przodu) na wysokości trzech metrów od ziemi.Oczywiście telewizor z mpeg4 bo na tych chińskich tunerkach bubelkach zatrzymywał się obraz na mux 1.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@adamm

Duża moc w górach to podstawa. Jeśli ktoś ma dobry profil terenu do nadajnika i widzi góry z daleka to wystarczy mu i 5kW. Natomiast mieszkańcy wielu miejscowości w dolinach nie mają radiowej widoczności z nadajnikiem i odbierają głównie sygnały odbite. Często jest tak że w śnieżną i mroźną zimę mają dobry odbiór bo fala ma się od czego odbijać, a w środku lata (trawa, liście) ta sama fala jest pochłaniana. Często jest tak że te wszystkie górskie nadajniki bardziej pomagają mieszkańcom równin niż gór :(.

I tak doszedłem do wniosku że w lecie powinno się nadawać z większą mocą :lol:.

vaxel

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: vaxel »

adamm pisze:
I drugie pytanie -czy bedzie kiedykolwiek 100 kW na MUX2-moze na kanale 52? W okolicach Ropczyc jak było 10 Kw zero sygnału,na 50 Kw 58% sygnału-myśle że 100kW dało by odbiór w tych stronach
A niby komu są potrzebne tak wysokie moce 100 kW odbieram oba muxy w okolicy Ropczyc (ok. 5 km. na północ) antena wiekowa dawniej do drugiego programu (12 blaszek do przodu) na wysokości trzech metrów od ziemi.Oczywiście telewizor z mpeg4 bo na tych chińskich tunerkach bubelkach zatrzymywał się obraz na mux 1.
Nastepny :evil: u mnie jest ok to reszte ma w d inaczej bys gadal jakbys mial slaby sygnal.

remont
Posty: 33
Rejestracja: 31 maja 2011, o 18:53
Odbiornik: ARIVA 120 COMBO.
STRONG 8115
Instalacja antenowa: szerokopasmowa (Siatkowa)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra,Kielce

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: remont »

Właśnie zejdź na ziemię-czyli za górki i nawet super nowoczesna antenka Ci nie pomoże-konserwuj tą wiekową co by ci nie spadła...

kruk

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kruk »

Możliwe że moja informacja komuś pomoże. Miałem wiele problemów z odbiorem w Ropczycach. Czasami tak cięło że nie dało się oglądać. Pożyczyłem inny tuner i podłączyłem. Chodzi teraz rewelacyjnie. Tuner tunerowi nierówny. Nie mogę tutaj podawać marek tunerów.

julek

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: julek »

Witam
Pewnie większość o tym doskonale wie, ale komuś mogło umknąć więc pozwolę sobie to przypomnieć. Zmniejszenie rozdzielczości zmniejsza cięcie obrazu. W moim tunerze Ariva t-55 przy 1080p potrafi ciąć przy sygnale o jakości ok 70% natomiast przy 576i nie ma problemów nawet przy 35%.
Pozdrawiam

zavvada

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: zavvada »

A co to za przerwa w emisji MUX II dziś? Chyba, że to tylko mnie wycięło sygnał?

Kelso
Posty: 12
Rejestracja: 10 lutego 2012, o 09:31

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Kelso »

U mnie również brak sygnału MUX 2. Pewnie coś tam dłubią.

kidlers

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kidlers »

Witam.
No u mnie tez rano nagle sygnal zanikl i do tej pory cisza, wiec chyba jakies prace konserwatorskie hehe:)

dvb_pol

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: dvb_pol »

dziś na nadajniku są prace konserwacyjne:

Rzeszów / Sucha Góra 2012-04-03 08:00 2012-04-03 14:00

najbliższe kolejne terminy przerw w nadawaniu z tego powodu:

Rzeszów / Sucha Góra 2012-04-19 08:00 2012-04-19 15:00
Rzeszów / Sucha Góra 2012-06-04 03:15 2012-06-04 05:15

pozdrawiam

kidlers

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kidlers »

No i wszystko jasne. Podziekował za info.
A juz myslalem ze mi tuner padl;)
:lol:

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Na przyszłość warto sprawdzić http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx przed zadaniem pytania :).

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Otrzymaliśmy pozwolenie radiowe na 18kW ERP w k.42, maksymalna moc ERP wynika z uzgodnień międzynarodowych.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Czyli nie 25kW :) Czy układ anten nie pozwala zwiększyć mocy tak jak to miało miejsce w przypadku MUX2, chyba że na 42 kanale za bardzo byśmy przeszkadzali Słowakom.

zavvada

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: zavvada »

Tak jak Pan Jarek napisał.... uzgodnienia międzynarodowe i nic tu w tym temacie nie przyspieszy na tym kanale.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: bogdanzieba »

Ciekawe czy Ukraina lub Słowacja by się tak przejmowali naszymi nadajnikami analogowymi jakby było odwrotnie....
Ostatnio zmieniony 3 kwietnia 2012, o 15:07 przez bogdanzieba, łącznie zmieniany 1 raz.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

@Zavvada A Ty to rzecznik Emitela :)

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Z takimi mocami mux-1 na Podkarpaciu nigdy nie będzie miało pokrycia uprawniającego do wyłączenia analogu (moce w kW):

Sucha Góra 18
Przemyśl 20
Tarnobrzeg 15
Jawor 20

Leżajsk - brak

Jakie będzie pokrycie mux-1 na Podkarpaciu :?: 30% ? 50% ?

Oczywiście mam na myśli poziom sygnału pozwalający o normalny odbiór, a nie wyczynowy np. za pomocą dwóch synfazowo połączonych ATX-91 z wzmacniaczem kanałowym :).
To taniej już wychodzi antena sat (ceny od 60 zł) :shock:

Oczywiście będzie jeszcze "pomoc" ;) z innych województw:

Tarnów 50
Kielce 50
Zamość 50

Ale z tych dwóch ostatnich, z uwagi na wysokie kanały, niezbyt duża :(.

Nie wiem na ile jest to prawnie możliwe, ale ja na miejscu TVP w porozumieniu z UKE podjąłbym męską decyzje i zakończył nadawanie TVP2 na k29 z Suchej Góry i uruchomił mux-3 z pełną mocą, ewentualnie zamieniłbym k42 z 29 :idea:.
W rzeczywistości widownia TVP2 k29 jest dużo mniejsza, ponieważ większość odbiorców i tak ma anteny skierowane na inne nadajniki, gdzie jest dostęp do większej ilości kanałów.


Jak widać wczesne uruchomienie testów DVB-T z Suchej Góry jest teraz dla niej przekleństwem bo nikomu nie przyszlo do głowy szukanie innego przejściowego kanału dla mux-1 z tego nadajnika :evil:.


Przykładowo większość dużych i mniejszych RTCN-ów w kraju ma mieć (moce w kW):

Białystok 58
Białogard 50
Lublin 100
Bydgoszcz 100
Kalisz 100
Opole 100
Częstochowa 100
Giżycko 100
Iława 100
Szczecin 100
Gdańsk 100
Poznań 100
Piła 100
Wrocław 100
Jelenia Góra 100
Koszalin 100
Konin 100
Przysucha 50
Płock 100
Łódz (centrum miasta) 100

Do tego działają:

Zielona Góra 80
Żagań 50
Wisła 25
Warszawa (chyba) 100

Ciekawe jak się to ma do kampanii o cyfryzacji. Może na tych filmikach powinien być emitowany napis: "Nie dotyczy Podkarpacia" :|
Ostatnio zmieniony 3 kwietnia 2012, o 16:24 przez Bartt, łącznie zmieniany 1 raz.

zavvada

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: zavvada »

Bartt pisze:Z takimi mocami mux-1 na Podkarpaciu nigdy nie będzie miało pokrycia uprawniającego do wyłączenia analogu (moce w kW):

Sucha Góra 18
Przemyśl 20
Tarnobrzeg 15
Jawor 20

Leżajsk - brak

Jakie będzie pokrycie mux-1 na Podkarpaciu :?: 30% ? 50% ?
Ale jak pisałem do UKE, że podkarpacie jest dyskryminowane i co piąty ma dostęp do MUX I to pani szanowna twierdzi, że w żadnym stopniu, a pokrycie po 31 maja wzrośnie do 90% :lol: :lol: :lol:

kemi73: rzecznikiem na szczęście nie! :P ale temat był już wałkowany odnośnie anten.... delikatnie mówiąc przestarzałych.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

A mi chodziło bardziej o to że skoro udało się z MUX2 to czemu nie uda się z MUX1 ale widać że nadawcom z MUX1 mniej zależy niż z MUX2 :).

Zablokowany