DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Sorki nie zauważyłem ze masz symetryzator :) ale to trochę dziwne bo objawy wskazują na przesterowanie a MUX1 odbierasz?.

czucza2005

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: czucza2005 »

kemi73
MUX 1 - odbieram dobrze, tylko ten kiepski MUX 2, a jest silniejszy sygnał na MUX2 to powinno być super a jest odwrotnie .

Dodaje, że mam siłę sygnału 100% na MUX 1 poziom błędów 0-2, a na MUX 2 od 98-100% błędy 0-650.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

A jesteś pewien że jest tam symetryzator ? Jeśli tak możesz odwrócić antenę o 180' i zobaczyć jak będzie z odbicia, lub przy tak super odbiorze łapać na kawałku druta :).

czucza2005

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: czucza2005 »

A jesteś pewien że jest tam symetryzator ?
Tak jestem bo sam go zakładałem bo miałem założony wzmacniacz LNA-177, a wygląda tak:
http://www.sklepsaturn.pl/product/image/1510/1.jpg

Nie sprawdzałem pod katem 180', jak dam w prawo to łapie mi Słowację, tylko raz sprawdziłem co mi tam złapie.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Ja zauważyłem że nie nie sprawdza się u mnie reguła że jeśli w danym miejscu ustawienia anteny działa mux-1 to również działa mux-2. Trzeba szukać miejsca dla anteny w którym działają oba (u mnie brak jest widoczności radiowej z nadajnikiem). Oczywiście zakładam że mux-2 odbierasz na k32 z Suchej Góry.

Jest jeszcze jedna sprawa, emisja jest w SFN z Soliną, może dolatuje coś z Jawora :?:. No i mux-2 ma gorszy fec - 5/6.

PS

Może jak zaczniemy bombardować UKE propozycjami zamiany analogowego k52 na 60 (Solina/Jawor) w celu uruchomienia mux-1 na k52, to coś się ruszy w tej sprawie (przynajmniej ze strony UKE) :idea: :?:.

czucza2005

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: czucza2005 »

tak z k.32
Teraz się uspokoiło i jest wszystko cacy na MUX-2. Czyli antena i kabel jest OK. Umieszczenie anteny też jest OK.
Czy znowu jest jakieś problemy z sieciami komórkowymi. Zaznaczam mam tylko tak z MUX-2.

Tedde

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Tedde »

Docelowo mux2 na k.32 to 100 kw , a z Zamościa Tarnawatki docelowo mux2 to również k.32 i 50kw. W pewnych obszarach sygnał będzie się nakładał,ale czy zakłucał :?: :?: :?: No i jak wystąpią podwyższone warunki propagacyjne (tropo)to może być całkiem ciekawie :o

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

W niektórych lokalizacjach np. na południe i południowy zachód od Rzeszowa ( w tym u mnie ) moge doświadczyć tego jak zakłócają się wzajemnie TVN z Baranówki i Polsat z Zamościa - oba są na tym samym k53 :(.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: a.d. »

Jarosław Bałuka pisze:
a.d. pisze:Odpowiedz ta jest nie do konca prawdziwa,gdyz UKE na obecna chwile moze wydac pozwolenie radiowe na emisje eksperymentalna na K42 z moca 25KW ND(moc ta UKE juz wynegocjowalo z Ukraina na czas testow w MPGE-2) a wniosek o pozwolenie radiowe wplynal od operatora technicznego tego multipleksu czyli emitela na moc 18.2KW ERP.
Nie jest prawdą jakoby na obecną chwilę UKE mogło wydać pozwolenie radiowe na 25kW ND w k.42. Nie jest prawdą jakoby Ukraina wyraziła zgodę na 25kW ND. Również Słowacy nie zgadzają się na takie warunki. Uzyskane parametry przez Emitela to wartości maksymalne jakie obecnie mogły zostać przyznane przez urząd dla k.42.
  • Panie Jarku nie do konca Pan zrozumial tresc mojego postu,ja pisalem o emisji eksperymentalnej a nie regularnej emisji radiowej?
Problem z emisja na K42 przedstawia sie nastepujaco,zeby byla pelna jasnosc:
  • Na obecna chwile pozwolenia na regularna emisje radiowa z moca 25KW ERP ze strony Ukrainy nadal niema, ale UKE na wniosek zlozony przez operatora technicznego tego multipleksu moze wydac pozwolenie na emisje eksperymentalna ktora moze byc prowadzona nawet przez okres jednego roku(czyli do czasu wylaczenia analogu i przejscia emisji na parametry docelowe). Po uruchomieniu emisji eksperymentalnej jesli beda jakies zastrzezenia ze strony Ukrainy ze ich analogowa stacja nadawcza jest zaklocana przez ta emisje to UKE wraz z Ukrainska strona dokona pomiarow natezenia pola emisji dla zaklocanego obszaru i jezeli to natezenie bedzie przekraczac ustalone normy to UKE dokona korekty mocy a jesli nie bedzie zadnych zastrzezej to ta emisja zostanie utrzymana, przypomne tylko ze taka sytulacje mielismy podczas testow w MPGE-2 i pozniejszej emisji Mux-3 gdzie pozwolenie na regularna emisje radiowa K42 ze strony Slowacji i Ukrainy opiewalo na maksymalna moc wynoszaca tylko 10KW ERP a przy emisji eksperymentalnej bylo prowadzone z o wiele wieksza moca bo wynoszaca 18.2KW ERP.(a przypomne ze w tym okresie byla jeszcze prowadzona na K42 emisja Slowackiej TV Markiza z obiektu Kralova Hola polozonego na wysokosci ponad 2000m.n.p.m . z moca emisji 200KW ERP)
Wiec jak sa checi ze strony roznych Intytucji zajmujacych sie procesem cyfryzacji i sie chce to mozna wiele zrobic w tym temacie,przyklady mozna mnozyc?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie ma mowy o żadnej emisji eksperymentalnej. Jest normalna emisja MUX1 w k.42 z parametrami jak w pozwoleniu. Nie rozumiem celu ani sensu mieszania pojęciem emisji eksperymentalnej która nie istnieje. Z korespondencji z UKE jasno wynika jakie są możliwości dla tego kanału. Żaden z sąsiadów nie wyraża zgody na 25kW ND.

Xongiver

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Xongiver »

A jak ma się do tego przejście na 52 kanał oraz zwolnienie tego kanału na Solinie? Z mux2 taki zabieg odbył się bez większych problemów.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie ma takiego planu obecnie.

zavvada

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: zavvada »

Czyli 70% odbiorców dvbt na podkarpaciu o tvp1 w hd na euro może zapomnieć. Bo te moce, które są i zostaną uruchomione do 31 maja to śmiech na sali.

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Gravis »

Dlatego ja podziękowałem za takie DVB-T i zainwestowałem w satelitę - na Podkarpaciu na chwile obecną to jedyna możliwość faktycznego oglądania TV w dobrej jakości..

czucza2005

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: czucza2005 »

Gravis pisze:Dlatego ja podziękowałem za takie DVB-T i zainwestowałem w satelitę - na Podkarpaciu na chwile obecną to jedyna możliwość faktycznego oglądania TV w dobrej jakości..
W dobrej jakości i bez problemów, a z DVB-T to działa jak chce [ wolna Amerykanka] jak u mnie działa jak malina, a raz to wyłączam TV bo się nie da normalnie oglądać.
Byle do jesieni i zakup "n na kartę".

To całe DVB-T w Polsce to jest na oczepne, żeby Tusk mówił my też mamy, ale nic nie mamy tylko coś byle jakie.

Ostatnio puszczają na ATM Rozrywka [ Amazonki] - co to ma być, jest to gorsze niż te paski ruchome przynajmniej są śmieszniejsze. Jak taki ma być ATM to go wywalam z listy. Drugi TV6.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Jarosław Bałuka pisze:Nie ma takiego planu obecnie.
To może ja zadam pytanie inaczej ;).

Czy Emitel bierze w ogóle taką możliwość pod uwagę gdyby była zgoda wszystkich zainteresowanych :?:.

Jakim wyzwaniem czasowym jest takie wcześniejsze uruchomienie mux-1 na docelowych parametrach jako SFN k52 Sucha Góra/Jawor, zakładając że jest zapewnione finansowanie tego przedsięwzięcia :?:. Chodzi mi o czas dostawy nadajników, montaż i konfiguracje sprzętu.

Czy nie jest rozważane wczesniejsze przygotowanie się na ten wariant który i tak nastąpi po wyłączeniu analogu np. instalowany nadajnik na Jaworze będzie już nadajnikiem docelowym, ale pracującym z obniżoną do 20kW mocą :idea:
Podobnie na Suchej Górze można by wymienić istniejący nadajnik mux-1 na docelowy, a ten dotychczasowy przeznaczyć do pracy w innym rejonie kraju (no chyba że jego czas eksploatacji ma dobiec końca na S.G.) :?: :?.

Ja wiem że realizują Państwo harmonogram, ale jeden z jego punktów nie został zrealizowany (brak konkretnego nadajnika w okolicach Leżajska) i chyba uzasadnia to działania poza harmonogramem czego przykładem jest wcześniejszy start mux-2 na (prawie) docelowych parametrach.
Biorąc pod uwagę jakie są problemy z rozpoczęciem budowy nadajnika w rejonie Ostrołęki, nic nie wskazuje na to aby w jakimś rozsądnym czasie powstał podobny obiekt w okolicach Leżajska.
Więc problem jest, ponieważ pokrycie mux-1 na Podkarpaciu będzie zbyt małe, by móc wyłączyć analog zgodnie z harmonogramem :(.

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Przecin »

Na Jaworze nadajnik zostanie tylko przestrojony, bo po wyłaczeniu analogu nadal będą tam nadawać z mocą 20kW.
Potrzebny jest tylko nowy nadajnik na Suchą Górę o mocy 100kW, ale trzeba zacząć pisać głównie do UKE aby coś zrobiła w tym kierunku :!:

Gregory

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Gregory »

Więc prośba do kogoś obeznanego w temacie pisania petycji.
Niech jedna osoba przygotuje petycje
merytoryczną, fachową z rzeczowym uzasadnieniem takich a nie innych działań, w celu pozbycia się jak to określacie; "dziury podkarpackiej" ;)
Głównie odnoszę się do SG, powołując się na brak nadajnika w Leżajsku,z zastosowaniem tego co pisał Przecin:
Przecin pisze:Ale zamiast kombinować z kanałami nie przypisanymi Suchej Górze, to chyba lepiej jest przenieść TVP2 z kanału 52 z Jawora na kanał 60 na którym ma tam wystartować mux1, a na zwolnionym kanałe 52 zacząć nadawać mux1 z Suchej Góry i Jawora w SFN z mocą docelową.
Dzieki temu kanał 42 z Suchej Góry z mocą 18kW wykorzystać do nadawania mux3.
Najlepiej żeby była jedna petycja, zrobiona pod odpowiednie instytucje i firmy ;) i od razu podać e-mail pod które wysyłać.
Na koniec podać link gdzie petycja jest umieszczona, a każdy zainteresowany sobie ściągnie i wyśle w odpowiednie miejsca.

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Przecin »

To ja jeszcze mam prośbę (może kolega a.d. pomoże) o sprawdzenie co nadaje na kanałach 52 i 60 na Ukrainie bo na Słowacji ja nie widzę zajetości tych kanałów w naszej okolicy, by nie wystąpiły takie same problemy jak z mocą mux2 z Suchej Góry.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Hubert120

Nie wiem do kogo pijesz, być może również i do mnie ;).
Nie można pojmować tematu cyfryzacji przez pryzmat tylko swojej osoby. Wiele problemów w tym kraju byłoby lepiej rozwiązanych gdyby ludzie bardziej patrzyli na dobro ogółu niż swoje. No ale cóż to Polska :|.

PS

Pierwszy tuner satelitarny miałem gdy nie było nawet jeszcze polskich satelitarnych kanałów analogowych, w codziennym użyciu był pozycjoner z siłownikiem, a Hotbird był dopiero w planach. Potem były pierwsze transmisje cyfrowe które oglądałem przy pomocy nieśmiertelnego DSB-3010 (Wizja tv).
Obecnie mam bezproblemowy dostęp do większości polskich kanałów tak z analoga, jak i sat oraz DVB-T. Nie zmienia to jednak faktu że jako obywatela tego kraju interesuje mnie proces wdrażania DVB-T, zwłaszcza w moim regionie ;).

Wesołych Świąt 8-).

Zablokowany