DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Gregory

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Gregory »

Kolega Hubert120 raczej odnosił się do mojej osoby :)
Proszę, pisz poprawnie stylistycznie i ortograficznie.
Pozostałej Twojej wypowiedzi nie będę komentował.

Pozdrawiam i również życzę Wesołych Świąt. :D
Koniec OT

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: a.d. »

Jarosław Bałuka pisze: Nie rozumiem celu ani sensu mieszania pojęciem emisji eksperymentalnej która nie istnieje.
  • Ad vocem
  • W procedurach UKE istnieje pojecie emisji eksperymentalnej,
  • odsylam do lektury?
Przecin pisze:To ja jeszcze mam prośbę (może kolega a.d. pomoże) o sprawdzenie co nadaje na kanałach 52 i 60 na Ukrainie bo na Słowacji ja nie widzę zajetości tych kanałów w naszej okolicy
@Przecin
  • We wschodniej Slowacji na kanalach 52,60 pracowaly tylko dwa przemienniki malej mocy,pierwszy to w okolicach Svidnika STV-1 K52 a drugi to przemiennik w Presovie TV Joj K60, w planach pod naziemna emisje cyfrowa niema tych kanalow na emisje w wyzej wspomnianym obszarze zobacz sam
  • Na Ukrainie w obwodzie Lwowskim niema analogowej emisji na wspomnianych wyzej kanalach a pod docelowa emisje cyfrowa po wylaczeniu analogu(w systemie DVB-T2) sa przewidziane: 30,42,47,49,51,56
  • Jest jeszcze maly problem K52 gdzie prowadzona jest analogowa emisja z Jaworzyny Krynickiej ale system antenowy na tym obiekcie jest tak skonstruowany ze glowne kierunki promieniowania(emisji) sa na Krynice(pld.wschod) i wschodnia Muszyne(pld.zachod) wiec tutaj raczej zmiana pametrow emisji nie jest konieczna tym bardziej ze Krynice(centrum) od Suchej Gory oddziela wysokie pasmo gorskie wiec raczej zaklocen z tego obiektu nie powinno byc.
  • Mam dobra a jednoczesnie bardzo zla wiadomosc, dobra jest taka ze rosna szanse Mux-1 na emisje z parametrami juz docelowymi a wynika to wlasnie z tej zlej ktora znajduje sie TUTAJ.
  • W zaistnialej sytulacji Sucha Gora moze sie stac jedyna stacja nadawcza duzej mocy osiagajaca pokryciem przynajmniej w czesci biale plamy, z jednej strony po Lezansku a z drugiej po Tarnowie,Szczawnicy,Gorlicach.
  • Wszelkie petycje o przejscie na parametry docelowe nalezy pisac do nadawcow Mux-1,w tym przedewszystkim TVP bo na jej kanale zostanie dokonana zmiana rezerwacyjna i po czesci takze do operatora technicznego tego multipleksu.
  • UKE ze swej strony robi wszystko aby przyspieszyc proces naziemnej cyfryzacji i parametrow emisji juz docelowych,jest to jedyna instytucja ktora powaznie angazuje sie w te procesy a kto jest hamulcowym ocencie juz sami?
  • :lol: "Wesolych Swiat" :lol: DX forumowicze

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Przecin »

Czyli koordynacja międzynarodowa tych kanałów przeszłaby pozytywnie.
Jeśli tylko udałoby się zamienić te kanały na obiekcie Jawor/Solina, to pewnie z 80% pracy byłoby za nami. Nawet to nie byłby duży koszt, bo tylko przestrojenie nadajników, a moce zostałyby takie same. Najlepiej jakby się to odbyło jeszcze przed oficjalnym startem mux1 z Jawora (chodź to mało realne).

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Może nawet lepiej niech Emitel odpali mux-1 z Jawora na k60. Przynajmniej będzie można sprawdzić zasięg w porównaniu z mux-2 k32 ;) który pewnie będzie dużo gorszy :|. Chociaż biorac pod uwagę tak małą liczbę postów w wątku o Solinie, to nie wiadomo czy z odbiorem DVB-T jest tam tak dobrze, czy po prostu prawie nikt nie korzysta z cyfrówki w tamtych okolicach :o.

cypisek

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: cypisek »

Bartt pisze:edit/ Czytaj Regulamin forum
Właścicielem obiektu na Jaworze nie jest Emitel tylko RSTV.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: a.d. »

  • To ze wlascicielem tego obiektu jest RSTV niema wiekszego znaczenia,
  • przestrojenie i zamiana juz przyznanych na emisje z tego obiektu czestotliwosci(w przypadku Mux-1 na docelowe) nie powinna miec wiekszego wplywu na zakres(tresc) umow miedzy RSTV a Emitelem.

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Przecin »

Dziś znalazłem czas i napisałem list do UKE. Zobaczymy co odpiszą.
Treść listu:
Dzień dobry,
Zwracam się z prośbą do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, jako organu regulacyjnego w zakresie gospodarki częstotliwościowej, o rozpatrzenie pomysłu zamiany częstotliwości emisji programu TVP2 z MUX-1 w obszarze wykorzystania częstotliwości Bieszczady dla nadajnika RST Solina / Góra Jawor.
Obecnie na kanale 52 z tego nadajnika prowadzona jest emisja analogowa programu Telewizji Polskiej TVP2 z mocą promieniowania ERP=50kW. Jak też wiadomo, najpóźniej od 31.05.2012 r. na kanale 60 ma wystartować multipleks 1 z mocą promieniowania ERP=20kW. Gdyby jednak udało się emisję programu analogowego TVP2 przenieść z kanału 52 na kanał 60 i nadawać z tą samą mocą promieniowania ERP=50kW, to program ten nadal byłby dostępny na tym samym obszarze.
Dzięki temu manewrowi, start multipleksu 1 mógłby odbyć się już na kanale 52 z mocą promieniowanie ERP=20kW, który to kanał zgodnie z Planem GE06 jest przeznaczony pod nadawanie MUX-1 w okresie docelowym. Według dostępnych mi danych, na obszarach Słowacji i Ukrainy graniczących z obszarem wykorzystania częstotliwości Bieszczady, nie odbywają się na kanałach 52 i 60 żadne emisje programów analogowych ani multipleksów cyfrowych, więc koordynacja międzynarodowa tych kanałów przeszłaby pozytywnie. Najbliższy polski nadajnik analogowy na kanale 60 znajduje się na obszarze Tarnów (RTON Tarnów / Góra Świętego Marcina) nadający program Polsat z mocą ERP=30kW. Nadajniki oddalone są jednak od siebie o około 125 km i oddzielone obszarem ochronnym Rzeszów, więc analogowe emisje na kanale 60 nie zakłócałyby się wzajemnie.
Zamiana tych kanałów nie byłaby bardzo kosztowna, ponieważ nie wiązałaby się z wymianą nadajników, a jedynie ich przestrojeniem, z uwagi na fakt, że moce pozostałyby takie same.
Najważniejsze jednak są zalety tej operacji. Uwolnienie kanału 52 na obiekcie RST Solina / Góra Jawor od emisji programu analogowego i rozpoczęcie emisji na tym kanale MUX-1 umożliwiłoby również wykorzystanie tegoż kanału (możliwa będzie korekta lokalnych przemienników w Powiecie Nowosądeckim) pod emisję MUX-1 w obszarze Rzeszów z nadajnika RTCN Rzeszów / Sucha Góra z mocą promieniowania 100kW. Oba te nadajniki według Planu GE06 mają pracować synchronicznie (SFN). Włączenie MUX-1 na docelowym kanale 52 z dużą mocą polepszyłoby zasięg tegoż multipleksu na Podkarpaciu i we wschodniej Małopolsce, gdzie to obecnie panują duże problemy z odbiorem sygnałów cyfrowych, ze względu na użyte słabe moce nadajników w terenie górzystym.
Włączenie MUX-1 na kanale 52 z nadajnika RTCN Rzeszów / Sucha Góra umożliwiłoby również uwolnienie kanału 42, na którym obecnie jest prowadzona emisja MUX-1 i przyznanie go jako kanału tymczasowego, np. dla emisji MUX-3, jeśli tylko Telewizja Polska byłaby zainteresowana powiększeniem zasięgu emisji MUX-3.
Proszę o rozpatrzenie mojej propozycji, a w przypadku jej pozytywnego zaopiniowania przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, proszę o wpłynięcie na Telewizję Polską jako dysponenta częstotliwości analogowej i wszystkich właścicieli multipleksu pierwszego, których dotyczyłaby ta zmiana. Cała ta operacja nie przyniesie żadnego ograniczenia w dostępie do sygnału analogowego, ale za to poprawi dostępność sygnału cyfrowego na tym terenie.
Z poważaniem
Zainteresowany telewidz.

E-mail: xxxx@xx.pl

Treść mojego e-maila wraz z Państwa odpowiedzią na niego zostanie udostępniona na forum internetowym.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Dzięki kolego Przecin ;), sam zastanawiałem się nad podobnym pismem.
Zobaczymy jaka będzie odpowiedź, przynajmniej dowiemy się (mam nadzieję), że regulator zdaje sobie sprawę z sytuacji jak słaby będzie zasięg mux-1 na Podkarpaciu jeśli nie będą poczynione jakieś kroki modyfikujące ustalony harmonogram.
A jak napiszą odopwiedź wymijającą to my (w tym i ja :)) i tak będziemy ich bombardować kolejnymi pismami :D.

Być może trzeba też (jak radził kolega a.d.) napisać do TVP w tej sprawie :idea:.
Oczywiście TVP może odpowiedzieć że nie jest zainteresowana, nie ma pieniędzy itp.
No ale przynajmniej będzie znane jej stanowisko.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: a.d. »

  • Bravo Przecin niezly list.
Ale jednoczesnie musimy pamietac ze wlascicielem przyznanej rezerwacji czestotliwosci na tym obiekcie jest TVP i to wlasnie od niej oraz nadawcow Mux-1 musi wplynac do UKE wniosek(wyrazenie zgody) na zmiane rezerwacyjna.

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Przecin »

Tak, najwięcej ma tu do powiedzenia TVP, bo to od jej zgody będzie zależało powodzenie całej tej zamiany. Jednak na tej zmianie właśnie TVP zyskałaby najwięcej, bo zwiększyłby się zasięg mux1 w którym TVP będzie przecież jeszcze przynajmniej dwa lata i miałaby możliwość odpalenia mux3 na kanale tymczasowym jeszcze przed wyłączeniem analogu.
W liście zapomniałem napisać jeszcze jeden argument o dacie wyłączenia analogu na obszarze Rzeszów jest 3 miesiące wcześniej niż na obszarze Bieszczady, więc te 3 miesiące nie mogliby jeszcze włączyć mux1 na kanale 52 z Suchej Góry bo Jawor jeszcze by nadawał.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

A także o braku nadajnika dużej mocy w rejonie Leżajska, oraz o tym, co wspomniał kolega a.d., czyli możliwym ograniczeniu mocy planowanego mux-1 z Tarnowa na k45 z powodu zastrzeżeń Ukrainy.
Ale myślę że o tych rzeczach to akurat w UKE wiedzą. Pytanie czy chcą problem zasięgu mux-1 na Podkarpaciu rozwiązać :?:. Zobaczymy co odpiszą.
A tak na marginesie to przydałby się nam tu na forum ktoś z UKE :idea:.

jurek621
Posty: 10
Rejestracja: 14 kwietnia 2011, o 16:26
Miejscowość: Dynów
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: jurek621 »

Witam, chciałem zapytać czy są jakieś plany odnośnie cyfryzacji nadajnika w Dynowie. Dynów leży w dolinie i od dawna był tu problem z odbiorem programów telewizyjnych. Skończył sie z chwilą uruchomienia nadajnika na górze Winnica. Nigdzie nie znalazłem wiadomości na temat jakichkolwiek planów przy zmianie na odbiór cyfrowy. Czy może ktoś coś wie na ten temat?
W tej chwili są bardzo duże problemy z odbiorem MUX-ów, potrzebne duże anteny ze wzmacniaczami , bardzo wysoko i tylko nieliczni mają możliwość odbioru z Suchej Góry.

Dig Dug

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Dig Dug »

Hubert120 - nieładnie tak pisać. :evil:

Zdaje mi się, że to ty nie masz pojęcia o cyfryzacji. Przecież dotychczas czasy uruchomień są wyznaczane, ale termin ich realizacji, różne obsuwy, emisje eksperymentalne, zmiany mocy z planowanych na mniejsze lub większe dowodzą, że póki co wszystko jest płynne. A jednym pisemkiem + chęć ze strony nadawców może zostać załatwiona sprawa przyśpieszenia startu lub zmiany parametrów nadawania.

Terminy są określone po łepkach, bo jak widać po dywagacjach i usprawnieniach jakie proponują koledzy z forum, dałoby się więcej wycisnąć z cyfryzacji, gdyby ktoś solidnie i z sercem przyłożył się do opracowania podziału kanałów, przeniesienia obecnych i dobrał moce, a nie uznał analog za status quo i dorabiał do niego na siłę DVB-t.
Dobrze, że Emitel traktuje terminy jako tako obligo, bo byłaby totalna bryndza.

Ja żyje nadzieją, że nastąpi zmiana kanału w MUX-1, bo wtedy jest kolejna nadzieja na MUX-3 z tymczasowego 42 kanału. Właśnie ta zmienność skłania mnie do codziennego czytania forum, w przeciwnym razie, nie miałbym już co robić do kwietnia przyszłego roku (wyłączenie analogu).

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: a.d. »

Przecin pisze:Jednak na tej zmianie właśnie TVP zyskałaby najwięcej, bo zwiększyłby się zasięg mux1 w którym TVP będzie przecież jeszcze przynajmniej dwa lata i miałaby możliwość odpalenia mux3 na kanale tymczasowym jeszcze przed wyłączeniem analogu.
@Przecin
  • Ten caly plan jesli wszyskie procedury(zmiany rezerwacyjne czestotliwosci) przebiegna pomyslnie zaczyna przybierac realna postac i komponowac sie w jedna przejrzysta calosc.
  • Praktycznie zostana "upieczone trzy pieczenie na jednym ogniu"
  • 1.Przejscie emisji Mux-1 na parametry juz docelowe na obiekcie Sucha Gora
  • 2.Emisja Mux-1 z parametrami juz docelowymi na G.Jawor
  • 3.Tymczasowa emisja w okresie przejsciowym do czasu wylaczenia analogu Mux-3 na K42 z Suchej Gory
  • W przypadku Mux-3 to rozwiazanie moze miec niebagatelne znaczenie poniewaz pozwolilo by TVP wylaczyc emisje Mux-3 z obiektu Baranowka a odpalic juz z wieksza moca na Suchej Gorze co niewatpliwie by poprawilo zasieg odbioru tego multipleksu na obszarze Podkarpacia. Pamietajmy jeszcze o jednej rzeczy a mianowicie ze na obecna chwile nadawcy poszczegolnych multipleksow musza placic podwójnie, za tzw. simulcast (analog i DVB-T nadawane jednocześnie) co w przypadku wylaczenia Mux-3 na Baranowce i uruchomienia juz z duzo wieksza moca na Suchej Gorze przynajmniej w czesci dla TVP zrekompensowalo by te koszty a zasieg odbioru w porownaniu z emisja z Baranowki byl by zdecydowanie lepszy.

matti2011

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: matti2011 »

Tak, skutecznym rozwiązaniem może okazać się "gaz do dechy" na SG, ale niezależnie od tego brak tej Giedlarowej. Ktoś jak jest w nieszczęśliwym położeniu to tylko satelita.

Zastosowałem wzmacniacz puszkowy LNA177 i moc sygnału jest w granicach 85% z SG i z Baranówki, ale niestety byle pogorszenie pogody - np. opady śniegu jak ostatnio w Niedzielę Wielkanocną i pikseloza że tylko zgasić TV. Niestety.

Co do harmonogramu wdrażania - dobrze że Emitel traktuje to w sposób ogólnikowy i jeśli może to przyśpiesza działania, niemniej sprawą honoru jest dla nich uruchomienie nadajnika w Giedlarowej /bądź podobnie/ aby tą białą plamę trochę ograniczyć. Jestem przekonany, że wiele osób z tego forum gdyby miało możliwość korzystania z nadajnika w okolicach Giedly, niezależnie od nie najlepszego jej usytuowania - dziś cieszyło by się dobrą jakością odbioru cyfrowej TV. Zgadzam się z Barttim, że raczej nie ma co liczyć na rychłe rozwiązanie sprawy z Giedlarową.

Dlatego cieszą inicjatywy Waści Szlachetnej Mości kolegi Przecina iż podjął trud dyplomacji w imieniu rzeszy fanów cyfrowej tv z regionu podkarpacia - zagubionego przez nowoczesne technologie oraz konkretne i przejrzyste działania.

I nie ma się co dziwić że Gravis i wielu innych zaczyna inwestować w satelitkę, by mieć święty spokój, a wrócą do tv cyfrowej gdy jej infrastruktura będzie na podkarpaciu prawdziwie rozwinięta. Jeśli... będzie.

Tedde

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Tedde »

Jeżeli by z S.G. przez lata nie byłaby prowadzona emisja testowa na k.42, to ciekawe czy przy ustalaniu harmonogramu dla mux1 byłby on brany pod uwagę, a jeśli nie to jaki inny by zaproponowano :?: A co do Leżajska to emisja z Mickiewicza na pewno mniej kosztuje ze względu na małą moc. Bo płacić za 2 kw ,a za 40 kw jak miało być na tym etapie mux2 to Emitel tutaj nie zarabia za bardzo, podobnie może być z mux1 - z planowanych 10 kw dostaną pozwolenie na 2 kw z Mickiewicza i też nadawcy coś oszczędzą. A zaoszczędzone pieniądze zainwestować można w emisję z S.G. o parametrach opisanych przez kolegów powyżej. ;)

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Z MUX1 to był taki problem że wiele podmiotów korzystało z sygnału DVB-T w mpeg2 i przesyłało sygnał TVP Info w sieciach kablowych. Po wyłączeniu paczki TVP strzeliła sobie gola bo okazało się że dostęp do TV regionalnej ma tylko Rzeszów i nikt inny więc nie mieli wyjścia i odpalili MUX3 na 42 kanale, a potem to był już MUX1. Szkoda tylko że testy SFN dopiero teraz tak naprawdę się zaczynają przykład niedawny SFN Gorlice i Sucha Góra i totalna klapa chwilową pikselozą. Dobrze że zostało to wyłączone :).

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Ciekawe czy jakieś przemienniki w naszym regionie korzystają jeszcze z sygnału na k42 jako dosyłu :?:.

szopal

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: szopal »

Witam. Mam pytanie- czy u was nad ranem również występują spadki siły sygnału? Nie wiem dlaczego ale sygnał zarówno MUX-1 jak i MUX-2 mam 85%(na moim dekoderze to max wartość mieszkam w Szufnarowej- około 15km na zachód od Strzyżowa) a czasami waha się i albo jest na moment 0% albo 85%. Tylko czasem takie zjawisko występuję i tylko na MUX-1. Czy ktoś miał podobną sytuację?

P.S. Nie wiem czy dobry dział, jeśli zły to prosze o przeniesienie.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Takie zjawisko występuje gdy sygnał jest na granicy prawidłowego odbioru i wtedy jego minimalna zmiana powoduje taki efekt.
Nie pozostaje nic innego jak zmiana położenia anteny (czasem wystarczy przesunięcie o metr, dwa i jest już ok ;))
Jeśli antena jest (tak jak opisane masz to w profilu) na strychu, to ma dużo gorsze warunki odbioru, a jeśli dach jest kryty blachą, to wtedy praktycznie nic nie można odebrać. No chyba że w kierunku do nadajnika nie masz dachu tylko ścianę szczytową, ale i tak taka ściana tłumi sygnał.

Tak więc najlepiej żeby antena była na zewnątrz i jak najwyżej (nad dachem), ale można też eksperymentować mocując ją niżej do innych elementów konstrukcji budynku.

Warunkiem dobrego odbioru jest takie umiejscowienie anteny aby zminimalizować wpływ przeszkód w jej bezpośredniej bliskości (zabudowania sąsiadów, drzewa, wzniesienia itd.) i zasłaniających kierunek do nadajnika. Im dana przeszkoda jest bliżej anteny tym gorzej, bo wtedy antena znajduje się w cieniu radiowym gdzie sygnał ulega znacznemu osłabieniu.

Zablokowany