DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Sygnał mux-1 k42 jest cały czas, choć oczywiście słabszy niż mux-2, a tak przy okazji - nie masz czasem możliwości odbioru DVB-T z Soliny/Jawor :?:

volf_66
Posty: 13
Rejestracja: 10 lutego 2012, o 14:50
Nadajnik - obiekt nadawczy: sucha góra i solina

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: volf_66 »

no mam, w linii prostej 9 km do przekaźnika, ale od nie dawna jest tu MUX 1, będę musiał przestawić antenę, ale wiesz coś dziwnego bo do wczoraj wszystko było ok, a tu nagle brak kanałów tylko są z kanału 32, pozdrawiam

plimplan
Posty: 6
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 07:59

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: plimplan »

Witam ponownie,
po uszkodzeniu puszki i symetryzatora i zrobieniu na szybko nowego zestawu uszczelnionego silikonem :D znów mam odbiór. Pytanie czy przy uszkodzonej antenie lub czymś tam mógłbym odbierać słabiej sygnał? Czy jest tak, że albo mam albo nie, zero-jedynkowo.

@volf_66 ja przestałem odbierać mux1 od 2 dni, także jest coś na rzeczy, do tej pory miałem 80% sygnał.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: _chris_ »

plimplan pisze:Pytanie czy przy uszkodzonej antenie lub czymś tam mógłbym odbierać słabiej sygnał? Czy jest tak, że albo mam albo nie, zero-jedynkowo.
może być i tak, i tak - nie ma reguły. Może być nawet tak, że przykładowo, odbiera się dwa mux-y, a traci się odbiór trzeciego (oczywiście, zakładając, że wszystkie trzy są normalnie odbierane w danej lokalizacji).

Dwoma słowami: Pełna Dowolność.

Tedde

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Tedde »

@_chris_ Mam pytanie do ciebie. Otóż jest ustawiona antena(atx 91 ze wzmacniaczem,teren górzysty) na S.G. ok 25km odległości, mux2 sygnał bez błędów, mux1 z ciągłymi błędami. Z czego tworzą się błędy w sygnale? i czy niższa moc nadawcza jest decydującym czynnikiem zaistniałej sytuacji :?:

flabo

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: flabo »

Mam taki sam problem jak @Tedde.Od dwóch tygodni strasznie sypie błędami na MUX1, wcześniej było OK - czy zwiększenie mocy wyeliminuje ten problem? MUX2 - jakość 100% i zero błędów. Instalacja na pewno jest w porządku

_chris_

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: _chris_ »

flabo pisze: Instalacja na pewno jest w porządku
Tego, to akurat nie posiadając miernika, nigdy nie można być do końca pewnym.

@ Tedde & flabo: przyczyn takich sytuacji może być wiele. Ale oczywiście, to że moc mux-1 jest mniejsza niż mux-2 (6dB) a kanał jest wyższy (~0,6dB) powoduje, że w antenie na dzień dobry jest jakieś 3,6dB mniejszy sygnał, co przy odbiorze słabych sygnałów może być decydujące.

Oczywiście, zrównanie mocy nadajników powodowałoby to, że w teoretyczna różnica poziomów sygnałów w antenie byłaby już znikoma.

Z tym, że trzeba wziąć pod uwagę zmianę warunków klimatycznych (jesień) która w szerokim zakresie potrafi zmienić propagację odbieranych sygnałów, przy czym zarówno w wielkości (mogą być mniejsze albo większe) sygnałów pożądanych (zarówno bezpośrednich, jak i odbitych), a co gorsze - sygnałów niepożądanych wszelakiej proweniencji - mogących w rezultacie, przykładowo, zacząć przesterowywać wzmacniacze.

Nie ma reguły, w każdej lokalizacji powód braku stabilnego odbioru może być inny.

Spróbować bardzo precyzyjnie ustawić anteny na MAX jakości mux-1. Tak silnie kierunkowe anteny jak ATX czasami przy odbiorach sygnałów w trudnych warunkach bywają nieoptymalne, czasami lepsze bywają anteny o szerszej wiązce, jak np. siatki.

Jeśli odbiorniki wskazują niskie poziomy mux-1 to może to wskazywać na za słabe poziomy sygnałów, jeśli poziomy są duże - wtedy mogą sugerować przestrowania.

Jak to się mówi - tylko empiria pozostaje...

Faza

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Faza »

Ja odbieram suchą góre na siatce w lini prostej mam 70 km sygnał mux-2 100 % cały czas mux-1 raz jest raz nie ma.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

A ja odbieram SG na tree-digit na symetryzatorze w odległości 56 km i to przy skierowanej antenie na Gorlice i nie mam problemów z odbiorem MUX2 oraz MUX1 :). Czyli to nic nie znaczy :).

Faza

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Faza »

Jak wygląda u ciebie jakościowo mux-1 ? Nie rozumiem jednej rzeczy. Łapie obva mux-y z suchej a z soliny mux-1 ani śladu a tylko 16 km w lini prostej mam -_-. Ale obstawiam na to że jest on na kanale 60 więc w tym problem.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Musze sprawdzić bo nie pamiętam. Co do MUX1 z Soliny to widzę że ma dość mocny sygnał. Próbowałeś zamiast wzmacniacza wstawić symetryzator ?. Możliwa jest jeszcze jedna przyczyna zaniku sygnału z Soliny z tego co widzę to Zakopane nadaje na tej samej częstotliwości i teraz pytanie do Pana Jarka czy Gubałówka i Jawor są w SFN ?.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Odp: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: twmichal »

Wpływ Gubałówki jest moim zdaniem pomijalny. W kierunku wschodnim zasięg jest ograniczony przez góry i dalej jak okolice Nowego Sącza nie da się stale z Gubałówki odbierać. A odległość jest zbyt duża żeby budować SFN w oparciu o te dwie lokalizację. Św. Krzyż i Skrzyczne też nadają na tym samym kanale - 62. Ale nie są w SFN mimo że ich zasięgi się pokrywają.

A w Rzeszowie odbieram na antenie pokojowej wszystkie 3 MUX-y, w północnym pokoju, ul. Kolorowa ale 3cie piętro.

teleMAN
Posty: 50
Rejestracja: 26 grudnia 2010, o 20:29
Miejscowość: Lutcza / Rzeszów
Odbiornik: Funai-Toschiba-Samsung- Skymaster-Philips-Thomson
Instalacja antenowa: Ant19/21-69SA IV-V
ant4/5-12SA I-III
antFM-1RUZ PMBzwrot2xUHF/VHF/FM
ant sat
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: teleMAN »

W Rzeszowie ostatnio montowałem antenę /Dipol 19/21-69/ na ul.Sportowej bez
wzmacniaczy tylko symetryzator IV/V pasmo .Odbiór wyśmienity wszystkie trzy MUXy
hulają aż miło patrzeć na najprostszym odbiorniku samochodowym/Canva 9"/.

Faza

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Faza »

Dziś spadł mały śnieg i łapie obydwa mux-y siła 100 jakość 70-80 %

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Czyli masz odpowiedź załóż symetryzator i powinno być OK.

flabo

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: flabo »

Mam to samo spadł śnieg i na MUX1 jakość 100%, zero błędów :) - nie dotykam anteny zaczekam do wiosny

stami

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: stami »

Od kilkunastu dni mam problemy z kodowaniem sygnału z SG. W MUX-1 jet ok. W MUX-2 po programowaniu telewizor zapamiętuje programy na kanale 32 ale po wyłączeniu i ponownym zalączeniu jest komunikat o niedostrojeniu a przy ręcznym strojeniu widać że kanał zmienił się na 61. Te problemy czasowo łączę z uruchomieniem nadajnika Leżajsk-Giedlarowa. Czy jest na to jakaś rada?

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@stami
Spróbuj w ustawieniach cyfrowych w tv wyłączyć pobieranie aktualizacji o programach. Po prostu w stanie czuwania tv sam sobie przeszukuje pasmo ;).

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Gravis »

Telewizor Sony Bravia KDL-40ex500
Antena stara siatkowa ze wzmacniaczem ( model nie znany siedzi tam dłuuugi czas ) na starym kablu jak świat. Do tego na jakiejś rurze ledwo się to wszystko trzyma...

Plik PDF z dokładnymi danymi i lokalizacją - http://www.sendspace.pl/file/9593a5c9367eb6882c84975

Przekręciłem antenę na SG i stamtąd łapie mi jedynie MUX-2 100/100 ( brak MUX-1 )
A plecami jakoś podejrzewam, że z Leżajska MUX-1 z 602MHz 100/100 chociaż może to z Tarnobrzega?

Podobno jak leje deszcz to czasem nie da się wcale oglądać... Dziwne to bo skoro jest 100/100 to nie powinno, ale może to przez silniejszy wiatr bo ta rurka długa i buja ją pewnie , a to wszystko u mojej babci więc ciężko mi samemu stwierdzić...

Do tego nie wiem skąd ( nie sprawdzałem bo mnie nie interesuje ) łapie jeszcze MUX-4 oraz z Lublina piaski MUX1 k.33 z 570mhz ledwo zipie, ale da się patrzeć i z Kielc św. krzyż k.62 802mhz na 97/46

Do wykorzystania mam antenę kierunkową z symetyzatorem ATZ8 oraz inną nową siatkową ze wzmacniaczem i jutro spróbuję ją zamontować na balkonie.
Zasłoni plecy niestety, ale nieco wyżej i dużo stabilniej tyle, że więcej kabla ( ale nowego i bardzo dobrej jakości )

Chcę uzyskać stabilny odbiór wszystkich trzech MUXów... proszę o pomoc gdzie, którą antenę w jakiej konfiguracji i jak wykręcić antenę?

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Tomasz Berezowski »

MUX-3 na razie w tej lokalizacji nie odbierzesz. Dokup najtańszy zestaw satelitarny FTA, skieruj na 19E i odbierzesz to, czego brakuje Ci z MUX-3, a dodatkowo TV TRWAM.
A MUX-1 i MUX-2 odbierzesz z Suchej Góry albo z Leżajska.

Zablokowany