DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Gravis »

TVP2 HD z Astry? Głównie to o ten kanał mi chodzi z MUX-3...

I zakladajac ze bede mocowal antene na balkonie to którą atz8 / siatkowa i z czym symetyzator/wzmacniacz próbować?

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Tomasz Berezowski »

Nie, TVP2HD z Astry nie odbierzesz, tylko Kulturę, Polonię i Historię. A antene polecam zamocowac na dachu, nie na balkonie. Bedziesz miał możliwość obracania na ten nadajnik, na którym najpierw uruchomią MUX-3. Obejma do komina i voila!

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Gravis »

No tak, tylko po 1 teraz zima, po 2 nie ma pojęcia kiedy i gdzie taki Mux-3 u nas wystartuje...

Spróbuję jutro jeszcze przekręcić na Rzeszów i złapać Mux-3, a może i złapie z Kielc resztę..

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=143286#p143286 - Bydgoszcz to to nie jest...

_chris_

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: _chris_ »

Gravis pisze:Do wykorzystania mam antenę kierunkową z symetyzatorem ATZ8 oraz inną nową siatkową ze wzmacniaczem i jutro spróbuję ją zamontować na balkonie.
(...)
Chcę uzyskać stabilny odbiór wszystkich trzech MUXów... proszę o pomoc gdzie, którą antenę w jakiej konfiguracji i jak wykręcić antenę?
Ja bym zaczął od pasywnej 'siatki'. Co do kierunku to sprawdziłbym na początek Leżajsk, a potem dookoła, pozostałe nadajniki. To powinno wyrobić pogląd na to o co i skąd warto walczyć. Jak z pasywną będzie 'coś nie halo' wtedy trzeba dobrać jakiś wzmacniacz, ale nie koniecznie ten z zestawu z 'siatki'.

Gdyby się okazało, że odbiór mux-ów jest z różnych nadajników (kierunków) można pokombinować z sumą obu anten.
Gravis pisze:No tak, tylko po 1 teraz zima, po 2 nie ma pojęcia kiedy i gdzie taki Mux-3 u nas wystartuje...
a po 3. na kominie, z powodów różnych, nie powinno się montować anten...

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Gravis »

Tylko, że jak z balkonu to Leżajsk odpada bo akurat jest za plecami (można balkon zobaczyć w pdf w 1 moim poście ) Z drugiej strony nie mam jak anteny nigdzie zamontować. To miejsce w którym jest teraz to tak jest bo jest i było na analogu, ale to śmiech na sali dynda to jak chce i raczej tego zmienić się nie da...

_chris_

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: _chris_ »

Gravis pisze:Tylko, że jak z balkonu to Leżajsk odpada bo akurat jest za plecami
hm, wiesz, to jest tak, że antenę trzeba zamontować tam, gdzie jest odbiór, a nie tam, gdzie nam wygodniej. Bo inaczej, będzie jak będzie... SAT-ka zapewne...
Gravis pisze: Z drugiej strony nie mam jak anteny nigdzie zamontować.
Zawsze jest jakiś sposób, choćby w ostateczności na ścianie.
Gravis pisze:To miejsce w którym jest teraz to tak jest bo jest i było na analogu, ale to śmiech na sali dynda to jak chce i raczej tego zmienić się nie da...
ale, może jak się będzie dyndać to i odbiór będzie. I niech się dynda, byle się nie urqwało, a w międzyczasie sprawdzisz, gdzie jest dobry odbiór i wykombinujesz jakiś sposób na montaż anteny... choćby czgoś małego, a skutecznego, jak Digit Telmoru, do framugi okna lub wnęki okiennej....

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@Gravis

Masz super profile terenu w kierunku Giedlarowej i Suchej Góry (chciałbym takie mieć ;) ). W kierunku Rzeszowa jest gorzej, bo zasłania ci słynna Magdalenka ze swoim masztem radiowym (zapewniającym niesamowity zasięg m.in. Radiu Via - i tylko westchnąć - gdyby z tego masztu było DVB-T - oj to by się działo :D ).
Ale wracając do rzeczy. U mnie przy większej odległości od Giedlarowej (ponad 50km) jest możliwy odbiór obu mux-ów na siatce z lekkim wzmacniaczem (ok 15dB) umieszczonej na strychu przy oknie w ścianie szczytowej. Podobnie jak _chris_ myślę że twoim problemem jest wzmacniacz zamontowany w antenie siatkowej. Jeśli jest tam od nowości to pewnie coś z serii SWA - jeśli tak, to koniecznie zdemontować. Masz blisko siebie nadajnik CDMA 450MHz (na wspomnianej Magdalence), a taki sygnał natychmiast wzbudzi ten wzmacniacz i w efekcie nie tylko ty nic nie odbierzesz, ale też zakłócisz odbiór innym ( na analogu widać wtedy poziome białe i czarne pulsujące linie).
Z Giedlarowej powinien być u ciebie możliwy odbiór bez wzmacniacza, a jeśli byłby konieczny to coś z serii LNA, APL i to o raczej średnim lub małym wzmocnieniu.
Oczywiście profil terenu nie uwzględnia domów sąsiadów, a to one często decydują o możliwości odbioru z danego kierunku zwłaszcza jeśli antena nie może być nad dachem.

Jeśli zaś chodzi o mux-3 to jest on możliwy do odbioru z Baranówki nawet przy większej odległości (m.in. i u mnie - antena jak w profilu) z tym że jak pisałem wyżej kierunek masz zasłonięty. Oczywiście można próbować, choć myślę że nie na siatce. Jeśli po skierowaniu anteny na Rzeszów masz zaszumiony, ale w kolorze, program TVP Info (kanał 40) to jakieś szanse są ;)
Z nadajników dużej mocy najwczesniej u nas ma być wyłączona Sucha Góra (marzec 2013) i to z tego nadajnika (mam nadzieję) w pierwszej kolejności powinien wystartować mux-3 z dużą mocą na k29 zwolnionym przez TVP2.
Byle do wiosny :)

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Gravis »

Są jakieś przecieki gdzie takowy MUX-3 z większą mocą ma wystartować? Czy to będzie SG?

I czy jest coś wiadomo w sprawie zwiększenia mocy Mux-1 z SG? A może to wszystko dopiero w kwietniu 2014?...

dowdervil

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: dowdervil »

Witam!

Posiadam antenę kierunkową podobną do tej (chyba nawet identyczna):
http://www.antemon.pl/sklep/antena-atv-254160-p-11.html

Podłączyłem wzmacniacz LNA177 a następnie podpiąłęm pod kartę DVBT na PC. NIe znalazło żadnego sygnału. Anteną regulowałem sporo, w końcu się udało złapać sygnał min. i ciągle przerywający. Antena została ustawiona idealnie po kompasie. Została nawet delikatnie w azymucie podniesiona. Niestety to nic nie dało, sygnał był zbyt słaby (MUX1 gdyż MUX2 ta antena nie moze odbierać). Podłączyłem stara siatkową i tu o dziwo złapało MUX1 i MUX2.Mux 1 działa dość dobrze, natomiast MUXa 2 nie da się oglądać. Czym to jest spowodowane? Przecież Mux 2 jest nadawany z znacznie większą mocą?
Siatkowa napewno ma w swoim zakresie kanał 32.

Tutaj podaję profil terenu:

RTCn Sucha Góra:
Obrazek

Dodatkowo podaje w inne nadajniki (z RTON'u Św. Marcina nie łapie, Św. Krzyż nie sprawdzany):
Św. Krzyż:
Obrazek

RTON Św. Marcina:
Obrazek

Pozdrawiam i liczę na pomoc! :)

Bonczar

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bonczar »

Witam,

Mam pytanie do doświadczonych w kwestiach odbioru: a mianowicie czy w miejscowości Korczyna jest możliwy odbiór MUX-3 z Baranówki? Jeżeli tak to jaka antena jest potrzebna do odbioru?

Pozdrawiam

dowdervil

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: dowdervil »

Raczej nie ma szans. Za daleko i słaba moc nadajnika.

Bonczar

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bonczar »

dowdervil pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Dzięki za informacje.

Pozdrawiam

radii86

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: radii86 »

Mam prośbę do emitela. Mieszkam w Korczynie, wieżę widzę z balkonu całą i pomimo tego nie odbierają mi kanały tvp 1 tvp 2 i pozostałe z tego muxa. Miałem antenę siatkową, kombinowałem wszędzie jej ustawienie, kupiłem antene kierunkową i dalej nic. Z żadnego miejsca nie łapie. Mam tak nie tylko ja ale również sąsiedzi dookoła. Wiem że na tym muxie jest słaby sygnał nadawania i moje pytanie czy emitel zamierza coś z tym zrobić?

Dodam że polsat i pozostałe chodzą na full sygnale.

Mają wyłączyć tv analogową, każą kupować tunery a i tak kanały nie chodzą bo nadajnik jest słaby na tyle że osoby które mieszkają pod wieżą nie odbierają nic.

Czy ktoś ma zamiar wymienić ten nadajnik na silniejszy?

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Martinez1989 »

Jaką masz antenę?? Czy w puszce zamontowany jest wzmacniacz czy symetryzator. Jeśli wzmacniacz to zamień go na symetryzator i pamiętaj zdemontuj zasilacz przy telewizorze i zamień go na zwykłą wtyczkę antenową. Jeśli mieszkasz w miejscowości Korczyna to jest 4 km od nadajnika. Przy takiej odległości MUX-2 jak i MUX-1 powinieneś mieć bez żadnych problemów. Może kabel gdzieś przetarty, lub coś tłumi sygnał w instalacji....
Pozdrawiam.

teleMAN
Posty: 50
Rejestracja: 26 grudnia 2010, o 20:29
Miejscowość: Lutcza / Rzeszów
Odbiornik: Funai-Toschiba-Samsung- Skymaster-Philips-Thomson
Instalacja antenowa: Ant19/21-69SA IV-V
ant4/5-12SA I-III
antFM-1RUZ PMBzwrot2xUHF/VHF/FM
ant sat
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: teleMAN »

radii86 pisze:Mam prośbę do emitela. Mieszkam w Korczynie, wieżę widzę z balkonu całą i pomimo tego nie odbierają mi kanały tvp 1 tvp 2 i pozostałe z tego muxa. Miałem antenę siatkową, kombinowałem wszędzie jej ustawienie, kupiłem antene kierunkową i dalej nic. Z żadnego miejsca nie łapie. Mam tak nie tylko ja ale również sąsiedzi dookoła. Wiem że na tym muxie jest słaby sygnał nadawania i moje pytanie czy emitel zamierza coś z tym zrobić?

Dodam że polsat i pozostałe chodzą na full sygnale.

Mają wyłączyć tv analogową, każą kupować tunery a i tak kanały nie chodzą bo nadajnik jest słaby na tyle że osoby które mieszkają pod wieżą nie odbierają nic.

Czy ktoś ma zamiar wymienić ten nadajnik na silniejszy?
Obecnie nie Odbierzesz w Korczynie Mux-3 z Baranówki/Rzeszów/ bo nadaje z mocą 0,5kW ,więc
jest to emisja miejscowa poza tym Jesteś przesłonięty wzniesieniem Suchej Góry.Mux-3 będzie
uruchomiony z Suchej Góry po wyłączeniu nadawania analogowego.Radzę poczytać dokładnie
fora na stronie Emitela ,jest tam wiele przydatnych dla Ciebie informacji.

homman
Posty: 14
Rejestracja: 22 września 2012, o 21:50

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: homman »

Może mnie ktoś poratować?
Pisałem tu z 2 miesiące temu że nie odbierają nic. Dziś jestem i sąsiad montował antenę i ma.
Problem w tym ze nie wiemy co to jest.
Kanał 61 mux2
Czyżby Strzyżów zaczął nadawać?

A i dodam że mam antenę w kierunku Rzeszowa. A na emitel pisze że 61 to przemyśl. Co jest fizycznie niemożliwe.

basti23

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: basti23 »

Witam. Może to być także Leżajsk lub Gorlice

homman
Posty: 14
Rejestracja: 22 września 2012, o 21:50

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: homman »

A coś zwiększyło moc ostatnio??

Mam antene tak samo jak przez ostatnie 3 miesiące. Wcześniej nie odbierałem nic. Dziś nagle jest.

Leżajsk odpada 2KW. Jw mam antenę na Rzeszów, Strzyżów, ewentualnie ten przemyśl. Kantem.
Więc zakładam że przemyśl zwiększył moc. Lub tyłem Gorlice.

Tydzień temu sąsiad dalszy stroił i złapał mux 1 i 2 z Kielc i nic innego. Ja łapałem tylko mux 2 Sucha gora lub Kielce. I to oba z rwaniem.

No to w pon trzeba antenkę skręcić na Przemyśl. Bo moc ta sama więc mux 1 też musi byc.
Na mux 2 kanał 61 mam moc 61 jakość 38. Ewentualnie na Gorlice także 20KW.

A pytałem bo gdzieś pamiętam że obiło mi się o uszy że jest podawany nadajnik. Ale ja tam na info nie widziałem.

basti23

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: basti23 »

Leżajsk Giedlarowa nadaje z mocą 40kW a nie 2kW. Lub tak jak piszesz Gorlice łapiesz z odbicia. Jest w kierunku w którym masz antenę ustawioną jakaś górka albo coś ją przysłania? Ja bym obstawiał że to jednak Leżajsk.

homman
Posty: 14
Rejestracja: 22 września 2012, o 21:50

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: homman »

Nie Gorlice do gorlic też mam górkę a Przemyśl.
I tak jak mówisz Leżajsk ma nagle 40KW na mux 2. A dałbym głowę że było mniej.

Ja mam górkę na suchą górę za domem.
Pozostaje mi wyciągnięcie masztu ile się da i zmiana anteny na dłuższa żeby złapać mux 1 z kielc.
Albo złapanie mux 1 z tego cuda. Tylko że jak nie mam mux 1 a mam dobry 2 to to może być nie Przemyśl a Leżajsk a tam mux1 jest tylko 10KW więc nie ma szans.

Zablokowany