DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

basti23

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: basti23 »

A gdzie mieszkasz? Daleko masz do nadajnika Sucha Góra? Dalej niż do Leżajsk-Giedlarowa?

homman
Posty: 14
Rejestracja: 22 września 2012, o 21:50

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: homman »

Do suchej góry mam 20km ale jw góra zaraz za domem jedna potem 2 ga potem 3 cia.
Tu Krosna nigdy nie było. Odbierali albo z przekaźnika w Strzyżowie. Albo z Kielc.

Może sie te Kielce uda ustawić. Jak sąsiadowi się udało. Tyle że on jest z 5m wyżej. Mux2 u mnie był siła niby ta sama w Kielcach jest.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: sirdaniel »

homman pisze:A coś zwiększyło moc ostatnio??

Mam antene tak samo jak przez ostatnie 3 miesiące. Wcześniej nie odbierałem nic. Dziś nagle jest.

Leżajsk odpada 2KW. Jw mam antenę na Rzeszów, Strzyżów, ewentualnie ten przemyśl. Kantem.
Więc zakładam że przemyśl zwiększył moc. Lub tyłem Gorlice.

Tydzień temu sąsiad dalszy stroił i złapał mux 1 i 2 z Kielc i nic innego. Ja łapałem tylko mux 2 Sucha gora lub Kielce. I to oba z rwaniem.

No to w pon trzeba antenkę skręcić na Przemyśl. Bo moc ta sama więc mux 1 też musi byc.
Na mux 2 kanał 61 mam moc 61 jakość 38. Ewentualnie na Gorlice także 20KW.

A pytałem bo gdzieś pamiętam że obiło mi się o uszy że jest podawany nadajnik. Ale ja tam na info nie widziałem.
Wg tej świetnej stronki kanał 61 mux-2 to jest Przemyśl. Nie powinno się rozpoznawać nadajnika na podstawie w którą stronę mamy skierowaną antenę, gdyż jest to zdradliwe. Sam na tym się naciąłem pisząc tu błędne dane. Ja przykładowo blisko 100%(!) odnieram Leżajsk bokiem anteny siatkowej.

Sucha góra polepszyła nadawanie mięsiąc około temu, może napiszę poprawione dane jakie ja odbieram z uwzględniem nadajników:)

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

basti23 pisze:A gdzie mieszkasz? Daleko masz do nadajnika Sucha Góra? Dalej niż do Leżajsk-Giedlarowa?
Kolega homman w pierwszym swoim poście podawał profile terenu do nadajników http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 88#p140888 oraz że w kierunku Suchej Góry też ma górkę, choć na profilu terenu tego nie widac :o. Skąd w tej lokalizacji może być k61 - nie wiem, bo wszędzie wokół są 400 - 500 metrowe górki.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: _chris_ »

Taka mała ciekawostka z odbiorem w SFN Suchej Góry i Góry Jawor. Instalacja 16km od Rzeszowa.

Link

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

Tutaj taki sam problem, tylko inna lokalizacja, inna instalacja, no i inna przyczyna.

rafiki1153

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: rafiki1153 »

Mieszkam jakieś 10km od Rzeszowa, 25km w linii prostej od nadajnika w Suchej Górze i odbieram bardzo dobrze wszystkie kanały. Niestety u dziewczyny jakieś 5 km ode mnie (również ok 25km w linii prostej od nadajnika) odbieram tylko MUX2 (TVN, Puls itd.). Wydawało mi się, że poprawne ustawienie anteny umożliwia poprawny odbiór wszystkich nadawanych kanałów. Czy może mieć na to wpływ mniejsza moc nadajnika MUX1?
Obecnie z ww. obiektu są nadawane następujące emisje:
MUX1 z mocą 25 kW ERP
MUX2 z mocą 100 kW ERP
W takim razie dlaczego u siebie odbieram wszystko, a u niej nawet nie wyszukuje słabego sygnału TVP1, TVP2 itd?

U siebie mam TELMOR Digit Optima IQ + Telewizor z mpeg4
u dziewczyny TELMOR Digit Optima IQ + tuner w laptopie USB
Na pewno to nie wina tunera, gdyż u mnie odbierał on wszystkie kanały bezproblemowo.

Z góry dzięki za wytłumaczenie :)

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Nie aż tak ja odbieram oba mux-y na tri-digit na symetryzatorze i to w odległości 54km od Suchej Góry. Sprawdź czy przewód jaki zastosowałeś u dziewczyny nie jest gorszej jakości. Masz tam jakiś wzmacniacz założony ?.

rafiki1153

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: rafiki1153 »

Kabel jest dokładnie taki sam, zasilacz także dołożony, gdyż bez niego nie odbierałbym mux2. Więc i mux1 powinien śmigać.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Czyli masz wzmacniacz założony tylko po co skoro przy takiej odległości sam symetryzator by wystarczył. Pokaż jeszcze profil terenu być może masz jakąś dużą przeszkodę która powoduje problemy z odbiorem MUX1. A i jeszcze jedno zasilacz to nie wzmacniacz :).

_chris_

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: _chris_ »

rafiki1153 pisze:U siebie mam TELMOR Digit Optima IQ + Telewizor z mpeg4
u dziewczyny TELMOR Digit Optima IQ + tuner w laptopie USB
Na pewno to nie wina tunera, gdyż u mnie odbierał on wszystkie kanały bezproblemowo.
Nie bądź tego taki pewny.
  1. Dekodery USB potrafią mieć bardzo kiepskie czułości w porównaniu do sprzętu stacjonarnego, dodatkowo ich czułość może zależeć od PC w którym siedzą. Podłacz na próbę dekoder przedłużaczem USB, aby wyeliminować na pewno zakłócenia od PC-ta.
  2. Niestety, odbiory w trudnych terenach, bywają silnie uzależnione od miejsca. Już przy kilkusetmetrowej odległości warunki odbiorcze wszystkich (lub tylko wybranych) mux-ów mogą być skrajnie różne.
  3. To, że macie takie same anteny, nie znaczy, że instalacje antenowe są takie same - a, to już było pisane wyżej.

rafiki1153

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: rafiki1153 »

No to po kolei...
Oto ukształtowanie terenu u mnie:
Obrazek
a to u dziewczyny:
Obrazek

Jak widać wygląda podobnie, ale nie identycznie. Z racji też takiego ukształtowania terenu postanowiłem zakupić lepsze anteny i nie mam wątpliwości, że wybór był słuszny.
Jako, że u siebie korzystam z wbudowanego tunera antena nie łapała mi ani jednego kanału przy poprawnym ustawieniu. Dopiero po dołożeniu zasilacza do wtyczki wyszukało mi wszystkie kanały. Nie znam się na elektronice, jedyne co wiem to to, że antena posiada wbudowany symetryzator, a dołożenie zasilacza pomogło wyszukać u mnie stacje.
U dziewczyny nie mam pojęcia co jest - gdy nie włączę zasilacza do sieci to nie znajduje mi nawet MUX2. Co mam spróbować jeszcze zrobić? Załatwię chyba rzeczywiście inny tuner pod usb, bo ten jest jakiś budżetowy i naprawdę może mieć kiepską czułość. Już przynajmniej wiem gdzie może tkwić przyczyna mojego problemu. Dziękuję za ukierunkowanie ;)

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Gravis »

Ja po prostu na Twoim miejscu spróbowałbym u dziewczyny z Twoim dekoderem jeżeli masz taką możliwość

_chris_

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: _chris_ »

@ rafiki1153:
  1. TELMOR Digit Optima IQ to antena z wbudowanym wzmacniaczem (a nie symetryzatorem) i musi być zasilana napięciem z zasilacza antenowego. To antena ze wzmacniaczem z ARW, podobnie jak HD Boss Televesa, lecz w odróżnieniu od Televesa, nie podanie napięcia zasilającego nie przełącza jej w tryb pasywny.
    Czyli jeszcze raz - ta antena musi być ZAWSZE zasilana z zasilacza sieciowego.
  2. W obu lokalizacjach są jak widać bardzo trudne warunki odbiorcze, i na pewno będą różne w obu miejscach. Bardzo możliwe, że odbieracie DVB-T z sygnałów odbitych, a w najlepszym wypadku ugiętych, co jest w obu przypadkach co najmniej upierdliwe.
  3. Anteny maja wzmacniacze z ARW, czyli automatyczną kontrolą poziomu sygnałów wyjściowych, co w ogólności jest dobrym pomysłem, ale, niestety nie zawsze. Jeśli są jakieś bardzo silne sygnały analogowe lub inne zakłócające, to w takich warunkach antena ta poprzez swój układ ARW może paradoksalnie utrudniać odbiór słabych sygnałów DVB-T.
  4. Antena ma też bardzo szeroki kąt widzenia i nie wiadomo, czy w przypadku twojej dziewczyny to zaleta, czy wada.
Jeśli nie jest to wina słabej czułości dekodera USB, to pozostanie Ci próbować z inną anteną gdzie można pracować w opcji pasywnej (z symetryzatorem) i niezależnie dobierać wzmacniacz.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@rafiki1153
Nie wiem z jakiej strony korzystałeś aby pokazać te profile terenu, ale wygląda mi na to, że nie uwzględnia ona wysokości samego masztu nadawczego. Przykładowo dla Suchej Góry anteny zawieszone są na wysokości 105 m, co daje razem łączną wysokość 680 m, a nie 575. Ponadto w wyniku niesymetrycznej skali wysokość/odległość na tym wykresie te górki wyglądają bardzo groźnie ( jak alpejskie szczyty :lol: ).
Proponuje skorzystać ze strony http://www.dvbtmap.eu , gdzie też można sprawdzić sobie profile terenu, a nawet znaleźć dokładnie swój dom. Oczywiście od tego odbiór z Suchej Góry się nie poprawi :) , ale można też sprawdzić sobie możliwości odbioru z innych nadajników.

Nie wiem w jakiej dokładnie miejscowości mieszkasz, ale często jest możliwość odbioru z innych kierunków i tak w okolicach Rzeszowa są osiągalne:
Kielce/Św. Krzyż (mux-2) , Tarnobrzeg/Machów (mux-1)
Leżajsk/Giedlarowa (mux-1 i mux-2)

W niektórych miejscowościach jest możliwy odbiór DVB-T z Zamościa, Przemyśla lub Soliny, no i w samym mieście jest mux-3, tyle że z powodu małej mocy i kiepskiej lokalizacji nadajnika (Baranówka) jego zasięg jest ograniczony.
A dlaczego u ciebie są oba mux-y? Prawdopodobnie wynika to z tego, że masz minimalnie lepszy profil terenu w kierunku nadajnika - teren wznosi się bardziej łagodnie i co najważniejsze masz trochę wolnej przestrzeni między anteną a tą pierwszą górką, czego nie ma w tej drugiej lokalizacji.
Do tego dochodzą te czynniki o których pisał _chris_ - taka, a nie inna konstrukcja anteny (ARW, szeroki kąt wiązki), oraz słaba czułość tunera USB mogą decydować o odbiorze lub jego braku.

Jeśli nie ma możliwości odbioru z innego kierunku, to pozostaje albo czekać na mux-3 z S.G. (co miejmy nadzieję nastąpi w marcu 2013), albo coś kombinować z instalacją antenową.
Po pierwsze można próbować odebrać mux-1 na obecnej antenie zmieniając jej usytuowanie i to nie koniecznie w kierunku - jak najwyżej. Ja często zalecam poszukiwanie jak najlepszego obrazu na analogowej TVP2 która jest na k29. Obraz powinien mieć jak najmniej szumów i odbić. Wiadomo że teoretycznie powinno się ustawiać antenę kierując się wskaźnikami sygnału w tunerze DVB-T, ale raz że działają one z opóźnieniem, a dwa że ich wskazania są często mylące zwłaszcza gdy jesteśmy blisko granicy odbioru (np. skaczą od 0 do 100 i wtedy nie wiemy o co chodzi).
Jeśli to nie zda egzaminu to można (ale niestety nie ma gwarancji sukcesu) pójść inną drogą i zastosować silnie kierunkowe anteny (ATX-55, a najlepiej ATX-91) oraz dopuszkowe wzmacniacze LNA 177, MC9102 lub przelotowy APL 109).
Ustawienie tych anten z racji ich silnej kierunkowości jest jeszcze trudniejsze ale może dać pozytywne efekty.
Mimo wszystko ja jednak próbowałbym najpierw odbioru z innych nadajników, bo niestety nie ma gwarancji że kolejne inwestycje w anteny przyniosą sukces ;)

PS
No i znowu się rozpisałem :D

basti23

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: basti23 »

Witam. Mam taki problem. Chciałbym założyć antenę u taty, mieszka on w Dydni. Próbowałem na antenie siatkowej z zastosowaniem kilku wzmacniaczy, między innymi SWA-9001, SWA-6000/6T, SWA-2000/2t, SWA-3501/4t, LNA-101, LNA-177, Symetryzator. Najlepiej działa ze wzmacniaczem SWA-2000/2t. Jakość sygnału 51%, siła sygnału 100%. Próbowałem też na jakiejś starej antenie ze symetryzatorem którą tato używał do odbioru TVP2 z Suchej Góry, jakość sygnału była też w granicach 50% antena przypomina wyglądem DIPOL 19/21-69. Co byście polecali, jakiej anteny tam użyć? nie mam już pomysłów. Tato posiada tuner DVB-T WIWA HD-85.

Profil terenu wygląda tak:
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 3162279043
Ostatnio zmieniony 17 listopada 2012, o 15:30 przez basti23, łącznie zmieniany 2 razy.

dowdervil

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: dowdervil »

To chyba nie jest link do profilu terenu. Spróbuj tą kierunkowa ustawić bardzo dokładnie. Nie wystarczy że skierujesz w stronę nadajnika. Jeśli sprawdzałeś kierunkowa tylko na symetryzatorze to spróbuj na wzmacniaczu.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: _chris_ »

@ basti23:
Nadajniki
Profil terenu do Suchej Góry
Zasięg mux-1 z Suchej
Zasięg mux-1 z Suchej

Za rewelacyjnie to nie jest, ale w zasadzie powinieneś być w zasięgu.
  • Zasilasz z zasilacza antenowego czy z dekodera? Jeśli z zasilacza, to z jakiego i czy podmieniałeś zasilacza antenowy?
  • Gdzie antena jest zawieszona?
  • Jaka jest średnica (~5mm czy ~7mm), jak stary i jak długi jest kabel antenowy?
  • Jakieś dodatkowe elementy pomiędzy anteną a dekoderem (zwrotnice, rozgałęźniki)?
  • Poziom i jakość sygnału takie same dla obu mux-ów?

basti23

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: basti23 »

Mam zamiar w poniedziałek kupić nową antenę. Kupię dipola tri digit. Wzmacniaczy parę już mam. Zasilacz i kabel też kupię nowy. Zasilacz regulowany a kabel satelitarny.

_chris_
Zasilacza nie podmieniałem i masz rację że to może być jego wina.
Antena jest na rurce 3 metry nad dachem 12 metrowego budynku.
Kabel jest 5mm
Po drodze jest rozgałęźnik który rozdzielał sygnał na 2 TV ale na czas ustawiania anteny złączyłem kabel za pomocą beczki i dwóch złączy "F"
Poziom sygnału podałem tylko dla mux2, dla mux1 wynosi on 18% na antenie siatkowej ze wzmacniaczem, na tej kierunkowej ze symetryzatorem mux1 brak sygnału.

Co ciekawe to sąsiad mieszkający 30m od domu taty ma zamontowaną antenę ATX55 na ścianie domu i skierowana jest na Suchą Górę i odbiera wszystkie 15 programów bez żadnych zacięć. Tylko nie pamięta jaki ma w niej wzmacniacz bo mówił że z symetryzatorem mu nie działało. Miał dziś popatrzeć jaki wzmacniacz tam założył.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: _chris_ »

basti23 pisze:Zasilacz i kabel też kupię nowy. Zasilacz regulowany a kabel satelitarny.
  • Kabel antenowy czarny, z PE, o dużym współczynniku ekranowania (>95dB) - przykładowo DigitSat-113PE czy Triset-1313PE;
  • Zasilacz antenowy - dobrym rozwiązaniem jest przykładowo taki taki separator lub taki rozgałęźnik 1/2 z separatorem plus standardowy zasilacz z wtykiem 'jack' 3,5mm. Najlepszym rozwiązaniem zaś jest oczywiście zintegrowany zasilacz antenowy, jak np Al-105.
Staraj się unikać użycia zasilacza regulowanego i uzyskiwania odbioru przy zaniżonym napięciu zasilania. Tylko dobór wzmacniacza z nominalnym zasilaniem.
basti23 pisze:Kabel jest 5mm
Zdecydowanie do wymiany jako pierwszy element.
basti23 pisze:Poziom sygnału podałem tylko dla mux2, dla mux1 wynosi on 18% na antenie siatkowej ze wzmacniaczem, na tej kierunkowej ze symetryzatorem mux1 brak sygnału.
To potwierdza, że kabel jest głównym problemem, choć, być może, nie jedynym.
basti23 pisze:Co ciekawe to sąsiad mieszkający 30m od domu taty ma zamontowaną antenę ATX55 na ścianie domu i skierowana jest na Suchą Górę i odbiera wszystkie 15 programów bez żadnych zacię
Ty po wymianie kabla antenowego też powinieneś złapać odbiór na którymś ze wzmacniaczy, bo na symetryzatorze, to macie chyba za trudne warunki.

Ale, miej świadomość, że w terenie pagórkowatym 30 metrów to może być bardzo dużo, a warunki odbiorcze mogą się drastycznie różnić.

Zablokowany