DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

W wątku Wisła Skrzyczne http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... start=5700 trwa dyskusja czy zostanie u nich włączony zaraz po wyłączeniu analogu MUX-3, TVP potwierdziła, że tak.
Co więcej, uruchomienie emisji MUX-3 z obiektu Wisła/Skrzyczne z wysoką planowaną mocą, zapewniającą dobre pokrycie regionu, również jest planowane z wyprzedzeniem w stosunku do pierwotnie zakładanego harmonogramu, bo w marcu 2013 r.
Czy pisał ktoś ostatnio do TVP w sprawie daty włączenia MUX-3 z Suchej Góry ?, czy u nas nastąpi to tak samo jak na Skrzycznym, zaraz po wyłączeniu analogu ?.
Może warto byłoby aby kilka osób napisało e-meila do TVP, tylko na jaki adres, czy ogólny: Rzecznik@tvp.pl czy na taki jak w tym wątku: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=920 , do Pana Pawła Kąckiego lub Pana Wiesława Łodzikowskiego - Dyrektora Ośrodka TVP-Technologie ?

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Nie wiem czy osoby z TVP zdają sobie sprawę jaki jest obecnie na Podkarpaciu zasięg kanałów TVP w analogu, a jaki w cyfrze. O tym z jak wielu miejsc są emitowane analogowe kanały TVP wystarczy przekonać się tutaj: http://radiopolska.pl/wykaz/pokaztv_nwoj.php?pid=9
Obecny zasięg TVP w DVB-T w tych okolicach ma się nijak do analogu, zwłaszcza na południe od E40, czyli w trudnym górskim terenie.
Mało tego, raczej większy zasięg ma tutaj mux-2 emitowany z dużą mocą z S.G. synchronicznie z Soliną na dobrym 32 kanale.
Natomiast mux-1 jest nadawany nadal z parametrami testowymi, a jego zasięg jest w zasadzie niezmienny od początku testów w mpeg 2. Wprawdzie moc nieco zwiększono, ale kiedyś fec był 2/3 (przy testach w mpeg2), a obecnie jest 3/4 - więc wychodzi na to samo. Mux-1 z Soliny na k60 pominę milczeniem.
Dobrze tą sytuacje ilustruje moja wczorajsza wizyta u jednej z osób w mojej miejscowości, która poprosiła mnie o pomoc, bo odbiera tylko mux-2. I faktycznie, czy antena jest na wys. 2 metrów czy ośmiu - jest tylko mux-2 i krystalicznie czysta, podreślam idealna, analogowa TVP 2 z Suchej Góry ;).
Dopiero zamontowanie anteny (standardowa yaga ze wzmacniaczem ekranowanym) na kilkunastometrowej grubej tyczce umożliwia odbiór mux-1, a i tak czasem coś się przytnie. Co natomiast ma powiedzieć większość osób z tej miejscowości którzy mieszkają niżej, a nie na wzniesienu, jak ta u której byłem :evil:
Większość z nich odbiera albo 2 kanały TVP z S.G, albo dodatkowo Polsat jeśli ustawią anteny na Przemyśl. Przy odbiorze z Przemyśla sytuacja znowu się powtarza. Są 3 kanały analogowe, odbiór jest taki że da się oglądać, natomiast cyfry albo nie ma, albo coś tam pokazuje się na k48 (mux-1) ale odbiór jest niestabilny, o mux-2 nawet nie wspominam (k61).
Tak więc jeśli TVP w krótkim czasie po ASO nie włączy swojej sieci mux-3 na Podkarpaciu na kanałach 29 i 26 to straci bardzo wielu potencjanych widzów na co chyba nie może sobie pozwolić. Raz, że obliguje ją do tego ustawa, a dwa, że po prostu straci część rynku reklamy ;).
Oczywiście popieram wysyłanie zapytań do TVP (może ktoś się wygada :?: :lol: ), można tez pewnie zapytać w regionalnym oddziale TVP - TVP Rzeszów: http://www.tvp.pl/rzeszow/o-tvp-rzeszow/kontakt/1743794
Na razie pozostaje tylko wierzyć w teorię że mux-3 nie jest uruchamiany po ASO z głównych nadajników w lubuskim z powodu dobrego zasięgu mux-1 ;), lub z powodu braku uzgodnień międzynarodowych. To pierwsze w przypadku Podkarpacia odpada, to drugie, miejmy nadzieję, że nie bedzie znowu robione na ostatnią chwilę :|

basti23

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: basti23 »

Witam. Dzisiaj montowałem antenę u taty w miejscowości Dydnia. Kupiłem dipola TRI DIGIT i przewód koncentryczny RG-6 CU. Antena ze symetryzatorem powieszona nad dachem 12m budynku tak na wysokości ok 0,5m. Kierunek Sucha Góra.
Odbiór MUX1 siła 65% jakość 100%
Odbiór MUX2 siła 70% jakość 98%
A powinno być odwrotnie bo to MUX2 ma silniejszy sygnał. Ale jest ok. obraz bez żadnych zacięć. Polecam te anteny, są na prawdę bardzo dobre i warte swojej ceny.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: _chris_ »

basti23 pisze:A powinno być odwrotnie bo to MUX2 ma silniejszy sygnał.
A, to nigdy nie jest do końca takie oczywiste, zwłaszcza w terenie górzystym i przy odbiorze SFN-u.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

Ja mam tak, że jak ustawię antenę na maksymalny sygnał mux-1, to mux-2 odbiera słabiej od mux-1. Po przekręceniu anteny o ok. 10 st. w kierunku północnym sytuacja jest odwrotna. Różnica (wg wskazań tv) w mocy sygnału dochodzi do 10%, a w jakości - 10-20%

Awatar użytkownika
Iveck
Posty: 34
Rejestracja: 22 listopada 2012, o 12:34
Miejscowość: RRS
Instalacja antenowa: UHF Dipol 19/21-60, UHF Dipol 19/21-48, VHF Magura ATZ-5/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Iveck »

To mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich serdecznie. Przechodzę od razu do tematu. Mianowicie wczoraj podłączyłem do nowego TV antenę szerokopasmową, która z powodzeniem pracowała wcześniej długie lata przy odbiorze analogu z Suchej Góry. Po podłączeniu i przeskanowaniu pasma wyszukało mi pięknie MUX2 na 32 kanale z jakością 100 %, obraz żyleta, zero zacięć, nawet byłem pod wrażeniem jakości obrazu. No ale pojawił się problem, bowiem nic poza MUX'em 2 nie udało mi się znaleźć. Na kanale 42 ponoć nadaje MUX 1 ale w tym wypadku wskaźnik sygnału pokazuje 0 %. Analogi chodzą bez zmian. Do pełni szczęścia brakuje mi właśnie tego MUX'a 1 którego za żadne skarby nie mogę złapać. Nie wiem dlaczego - z tego co się zdążyłem zorientować - MUX'a 1 nadają z mocą 25 kW - może to za niska moc, skoro z MUX'em 2 (100 kW) nie ma problemów (?).

Mieszkam w Gliniku (gm. Wielopole Skrz.), dystans do Suchej Góry - 28.2 km, poniżej zamieszczam profil terenu.

Obrazek

Co Koledzy radzą w kwestii pomocy w złapaniu MUX'a 1 ? Zakupić nową antenę, czy zastosować wzmacniać np. LNA-177? (Tylko czy wówczas sygnał MUX'a 2 nie będzie za silny?) A może poczekać spokojnie do marca z nadzieją że zwiększą moc nadawania MUX 1 albo uruchomią MUX 3 z odpowiednią mocą?



Pozdrawiam,
Iveck

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Ta antena ma symetryzator czy jakiś stary wzmacniacz ? Jeśli wzmacniacz to masz podpięty zasilacz ?.

Awatar użytkownika
Iveck
Posty: 34
Rejestracja: 22 listopada 2012, o 12:34
Miejscowość: RRS
Instalacja antenowa: UHF Dipol 19/21-60, UHF Dipol 19/21-48, VHF Magura ATZ-5/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Iveck »

Antena ma wzmacniacz (o zysku rzędu kilkunastu dB) i jest na bieżąco zasilany.



Pozdrawiam,
Iveck

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Martinez1989 »

Jaki masz kabel? Ja polecam Triset 113.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

A masz jakiś wolny symetryzator, ja bym spróbował bez wzmacniacza szczególnie że odbieram MUX1 z SG w odległości 54km i to bez wzmacniacza.

Awatar użytkownika
Iveck
Posty: 34
Rejestracja: 22 listopada 2012, o 12:34
Miejscowość: RRS
Instalacja antenowa: UHF Dipol 19/21-60, UHF Dipol 19/21-48, VHF Magura ATZ-5/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Iveck »

Jaki masz kabel? Ja polecam Triset 113.
Pojęcia nie mam co to za kabel - wydaje mi się że to zwykły budżetowy koncentryk.
A masz jakiś wolny symetryzator, ja bym spróbował bez wzmacniacza szczególnie że odbieram MUX1 z SG w odległości 54km i to bez wzmacniacza.
Symetryzatora raczej nie mam, ale zaopatrzę się w takowy do przetestowania. Mówisz że z większej odległości odbierasz MUX 1, ale weź pod uwagę profil terenu. Choć już sam nie wiem, co jest problemem - gdyby ktoś z Kolegów miał jakieś rozwiązanie to proszę o odpowiedź.



Pozdrawiam,
Iveck

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Faktem jest że nie mam przeszkód do SG, a u Ciebie jest dość spora góra. Jakie masz parametry MUX2 ? siła , jakość.

Awatar użytkownika
Iveck
Posty: 34
Rejestracja: 22 listopada 2012, o 12:34
Miejscowość: RRS
Instalacja antenowa: UHF Dipol 19/21-60, UHF Dipol 19/21-48, VHF Magura ATZ-5/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Iveck »

edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.

100%, dlatego właśnie dziwie się że kanał 42 u mnie pokazuje 0%


Pozdrawiam.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@Iveck

Mux-1 jest znacznie bardziej wymagający co do odbioru, czasem trzeba mocno nagimnastykować się z ustawieniem anteny ;), pisałem o tym parę postów wyżej:
Bartt pisze:...
Natomiast mux-1 jest nadawany nadal z parametrami testowymi, a jego zasięg jest w zasadzie niezmienny od początku testów w mpeg 2. Wprawdzie moc nieco zwiększono, ale kiedyś fec był 2/3 (przy testach w mpeg2), a obecnie jest 3/4 - więc wychodzi na to samo. Mux-1 z Soliny na k60 pominę milczeniem.
Dobrze tą sytuacje ilustruje moja wczorajsza wizyta u jednej z osób w mojej miejscowości, która poprosiła mnie o pomoc, bo odbiera tylko mux-2. I faktycznie, czy antena jest na wys. 2 metrów czy ośmiu - jest tylko mux-2 i krystalicznie czysta, podreślam idealna, analogowa TVP 2 z Suchej Góry ;).
Dopiero zamontowanie anteny (standardowa yaga ze wzmacniaczem ekranowanym) na kilkunastometrowej grubej tyczce umożliwia odbiór mux-1, a i tak czasem coś się przytnie. ...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

Podobno UKE prowadzi obecnie pomiary sygnału. Ciekawe na ile ich wynik pokryje sie z naszymi obserwacjami ? I czy ktoś w ogóle zauważył gdzieś w naszym regionie samochody UKE z aparaturą pomiarową ? http://static.chojnice24.pl/articles/3670.jpg

basti23

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: basti23 »

Widziałem taki samochód w miejscowości Niebocko. Panowie z Emitela robili pomiar sygnału w takim miejscu że tam na pewno trudno cokolwiek odebrać. Mam nadzieję że coś złapali.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

Do pomiarów używana jest antena kierunkowa pasywna na wysokim wysięgniku, więc tam gdzie warunki odbioru są trudne, wynik może być negatywny.

Wspomnę tutaj przy okazji, że przed wieloma laty (ok. 15-20) do instytucji, która odpowiadała wówczas za nadzór nad emisją sygnału tv (na pewno nie był to UKE ani Emitel, ale teraz juz nie pamiętam nazwy), listownie zgłosiłem problem z powtarzającymi się okresowo - u mnie i w okolicy - zakłóceniami odbioru tv analogowej. Jakie było moje zdziwienie, gdy po kilku tygodniach, bez uprzedzenia zjawił się u mnie samochód pomiarowy. Panowie ustawili przy moim domu pojazd, wysunęli maszt z pasywną anteną i przeprowadzili pomiar w zakresie 360'. Uzyskali odbiór z prawie wszystkich dostępnych wówczas u mnie nadajników, ale jakość była zróżnicowana. Właśnie ze względu na brak wzmacniacza. Pamiętam, że idealny odbiór uzyskali tylko na TVP2 z Przehyby (k.39), a nie złapali TVP Kraków (k.7). Pozostałe programy były mniej lub bardziej zaśnieżone. No, ale akurat w tym dniu nie było żadnych zakłóceń. Po zebraniu ode mnie informacji o ich charakterze i po "rzuceniu okiem" na moją instalację stwierdzili, że najprawdopodobniej przyczyna tkwi w jakiejś wadliwie działającej instalacji antenowej w okolicy. Był to okres masowego stosowania różnej jakości anten siatkowych ze wzmacniaczami i jak twierdzili, w tamtym czasie zdarzały się przypadki że taka instalacja potrafiła "siać" zakłócenia na dosyć dużym obszarze. Miałem ich zawiadomić gdyby problem nadal się powtarzał, ale po kilku tygodniach odbiór u mnie i u sąsiadów wrócił do normy, więc oczywiście dałem spokój.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Może Instytut Łączności :?:
A tak jeszcze w kwestii pomiarów.
W sumie nie ma co mierzyć ;) bo w naszej okolicy żaden z mux-ów (1 lub 3) nie działa na parametrach docelowych (kanał i moc). Bez pomiarów można stwierdzić że zasięg TVP w NTC jest tutaj kiepski. No chyba że będą badać sygnał z osławionego SFN k45 Przechyba-Gorlice-Tarnów ;)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

To jednak chyba była inna nazwa. Nie wiem czy to nie był PAR (Państwowa Agencja Radiokomunikacyjna). Auto przyjechało z Krakowa (120 km !), bo tam skierowałem pismo.

ntcdvb

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: ntcdvb »

To były stare dobre czasy.
Kiedy dbano o odbiorców, a z sygnałem analogowym też nie było najlepiej.
Zobacz na ilość obiektów budowanych w tamtych czasach a dziś, obecnie tnie się maksymalnie koszty i ilość nadajników.

Zablokowany