DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

_chris_

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: _chris_ »

andrzej007 pisze:Do odbioru używam anteny ATX91
Pasywna czy ze wzmacniaczem?

andrzej007

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: andrzej007 »

wraz z wzmacniaczem - wybacz zapomniałem napisać

Niestety nie pamiętam już jakim, na pewno LNA ....

_chris_

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: _chris_ »

@ andrzej007:
Przyszła zima i z jednej strony zmieniła się propagacja sygnałów, a z drugiej "siadła" instalacja antenowa, bo wzmacniacze nie lubią zimna, kable antenowe nie lubią wilgoci...

Mux-1 ma małą moc i na nim się to najwyraźniej odbiło. Odbiorniki też potrafią się znacznie różnić czułościami, i tam, gdzie jeden jeszcze sobi spoko radzi, drugi juz :zdycha".

Zobacz na początek, czy nie da rady poprawić sytuacji poprzez ponowne ustawienie anteny na max jakości mux-1 (minimalnej ilości błędów) na słabszym odbiorniku.

Jeśli masz standardowy zasilacz antenowy to warto by było również go wymienić na coś porządnego, np, AL-105 Alcada albo na separator AZS-03 AMS-a + zasilacz "buła" z wtykiem jack. Te standardowe zasilacze potrafią bardzo degradować jakości odbieranych sygnałów.

A jak te proste ruchy nie pomogą, to trzeba myśleć nad ewentualną modernizacją instalacji antenowej.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

_chris_ na początku to bym wywalił wzmacniacz a wsadził symetryzator jest to najtańszy sposób a może pomóc. Oczywiście zasilacz nie byłby w tym przypadku potrzebny. Od kiedy pozbyłem się wzmacniacza moje problemy z odbiorem skończyły się :).

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Po zmianie anteny siatkowej (bez wzmacniacza) na antenę 19-elementowa Dipol 19/21-69 (bez wzmacniacza)Poziom sygnału poprawił się Mux I było 60% a teraz 70% Mux II było 80% a teraz 90% Przy odległości 27 km od nadajnika przy Mux I-25kW a Mux II-100kW .Zmiana anteny poprawiła poziom sygnału.

Kafar

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Kafar »

Dzisiaj odnawiałem liste w combo Opticuma i taką ciekawostke na 490MHz zeskanowało do południa:

http://i45.tinypic.com/315mq0j.jpg

teraz już nie znajduje tego kanału.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Od 2 godzin szatkowanie obrazu na Muxie I przy sile sygnału 70% poziom błędów duży. Mux II bez problemów. Czekamy na zwiększenie mocy Muxa I.

pavel
Posty: 29
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 20:10

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: pavel »

U mnie jest to samo na Mux 1 ,moge tylko poogladac podczas dobrego mrozu,konieczne podwyzszynie mocy na min 50 kW a 100 kW to juz marzenie na razie.Jakos Mux 2 potrafil zwiekszyc moc nic tu nie rozumiem.Przeciez Slowacy wylaczaja analog moze bedzie szansa zwiekszyc moc,co wy na to?

edit/ Polskie litery !!!

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Pomarzyć możemy. Najlepszym wyjściem było by przejście na kanał docelowy 52 wymagało by to zmiany kanałów dwóch przekaźników w Solinie i Krynicy (analogi) a i Mux II z Zamościa Tarnawatki może zakłócić odbiór przy parametrach docelowych.

pavel
Posty: 29
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 20:10

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: pavel »

@Rzeszowiak,a co oni tam testuja w Warszawie Emitel/Samsung,moze czas zeby potestowali z Suchej Gory ,moze to by polepszylo odbior i zasieg.Sory ale nie zmnam sie za bardzo na tym moze mi wyjasnisz bo widze ze jestes dobry w te klocki,dzieki

edit/ Polskie litery !!!

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

Rzeszowiak pisze:Najlepszym wyjściem było by przejście na kanał docelowy 52
Samo przeniesienie na wyższy kanał - bez zwiększenia mocy nadawania - raczej pogorszyłoby odbiór.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

@pavel podkarpacie było i jest na końcu za parę lat to może coś włączą. Nie wiem czy ktoś ma na podkarpaciu odbiornik z tunerem dvb -T2 ( Sąsiedzi z ukrainy na pewno mają )

@K63 Najlepszym wyjściem było by przejście na kanał docelowy 52 (....) przy parametrach docelowych.
Włączyli by cyfrowo Solinę z Suchą Górą Mux I przy mocy docelowej w SFN tak jak uczynili przy Muxie II.
Ostatnio zmieniony 2 stycznia 2013, o 21:07 przez Rzeszowiak, łącznie zmieniany 1 raz.

pavel
Posty: 29
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 20:10

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: pavel »

@Rzeszowiak,dzieki za odpowiedz.A jak myslisz co wskoczy po wylaczeniu analogu pod koniec marca na dotychczasowy kanal 29 gdzie nadaje teraz TVP2.Moze czas na Mux.3 z TVP 2 HD byloby niezle no i to zwiekszenie mocy na 100 kW na Mux 1 i przeniesienie Mux 3 na Sucha Gore i takze 100 kW ale to tylko marzenia ale bylby wowczas bez problemowy odbior .A tak narzekaja na sasiadow ze nie moga zwiekszyc mocy (Emitel)a juz Slowacy wylaczyli analog to kto im jeszcze przeszkadza pewnie jeszcze Ukraina ,ciekawe czy inni tez sie do nas dostosowuja?.mi sie wydaje ze tu chodzi o kase a nie o zaklucanie i tyle .

edit/ Polskie litery !!!

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

@ pavel Myślę jak Mux I będzie z mocą docelową i kanałem 52 to kanał 29 będzie wolny i będzie ciemność do 2014 roku TVP ma zagwarantowany termin w Muxie I do tegoż roku może nadawać. TVP nie wiem czy będzie chciała uruchomić Muxa III z dublami . Zastanawia mnie fakt z jaką mocą będzie nadawał Mux III bo według mapki strona 8 http://www.transport.gov.pl/files/0/179 ... nikBIP.pdf ma mieć mniejszy zasięg.
Ale to tylko moje zdanie mogę się mylić.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@Rzeszowiak
Z jednej strony nie powinno być aż tak źle, ponieważ idąc tropem dotychczasowych włączeń mux-3 po ASO, można przypuszczać że wszędzie tam, gdzie była zaplanowana większa ilość doświetleń (np. woj. pomorskie), tam był uruchamiany mux-3 z dużą mocą. Po prostu doświetlacze mux-3 w większości będą korzystać z sygnału DVB-T mux-3 dostępnego "on air" na danym obszarze i bez startu głównych nadajników mux-3 jak Sucha Góra czy Solina ich uruchomienie może być trudne w przypadku braku dostępności innych kanałów dostępu do mux-3 (światłowód, radiolinia).

Tak więc można domniemywać że to właśnie w obszarach górskich, gdzie planowana jest duża ilość doświetleń, można liczyć na wcześniejszy start mux-3 ;) .
Z drugiej strony według informacji od kolegi a.d. podanej tu: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 63#p152463 emisja mux-3 k29 z Suchej Góry ma być kierunkowa z tłumieniem w kierunku północnym :shock:.
Bardzo mnie to dziwi :o i mam nadzieję że do tego nie dojdzie, bo właśnie w wielu miejscowościach z okolic Rzeszowa odbiór DVB-T jest możliwy tylko z Suchej Góry i ani Baranówka, ani Giedlarowa nie są w stanie zapewnić tam właściwego poziomu sygnału.

Wprawdzie z Giedlarowej emisja mux-3 ma być dookólna z dużą mocą, ale Giedlarowa nie jest tym dla okolic Rzeszowa, czym jest przykładowo Chorągwica dla Krakowa - to tak jakby na Magdalence (wys. ok 400m) postawić prawie 300 metrowy maszt ;) - niestety w rzeczywistości mamy 130 metrową wieżę w Giedlarowej położoną na wysokości ok. 200 m w znacznie większej odległości (ok. 40km) od Rzeszowa niż Chorągwica od Krakowa (kilkanaście km) :(.
Ponadto w celu zapewnienia możliwości odbioru wewnętrznego mux-3 w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców (czyli m.in w Rzeszowie) konieczna jest emisja mux-3 z lokalnego nadajnika z mocą kilku kW, czyli w tym przypadku pewnie z Baranówki. Ja oczywiście proponowałbym emisję z którejś z prawie 400 metrowych górek wokół Rzeszowa (tv mobilna z Tyczyna odbiera w Rzeszowie na kawałku drutu ;) ) ale pewnie pozostanie emisja z Baranówki :(.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Dowiemy się co i jak będzie za 75dni a może i wcześniej Emitel poda komunikat, ale z tym tłumieniem Muxa III na północ to lekka przesada. Moi sąsiedzi pozakładali anteny z kosmosu duże i jeszcze wzmacniacze jeden mux w miarę ok a drugi przesterowany sygnał. Ta cała cyfryzacja bokiem wychodzi zamiast przyspieszyć to stoimy i czekamy.

pavel
Posty: 29
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 20:10

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: pavel »

Jak sie dzisiaj dowiedzialem po wylaczeniu analogu na kanale 29 pojawi sie Mux 3 z 100kW jak juz wczesniej o tym pisaliscie ,a Mux 1 zmieni kanal na docelowy 52 z moca rowniez 100kW wszystko najpozniej w kwietniu ,oby te super wiadomosci sie potwierdzily byloby po klopocie z odbiorem :D

edit/ Polskie litery !!!

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

Możesz zdradzić, skąd masz taką informację?
Szkoda, że nic na ten temat nie dowiemy się od EmiTela :(

Dig Dug

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Dig Dug »

Nie dowiemy się bo oficjalnie nie mogą powiedzieć. Najlepiej mieć kogoś w Emitelu, który zdradza takie informacje. Jakiegoś wujka, kuzyna ;)

Gdyby to była prawda to miodzio. :D

Tedde

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Tedde »

Spokojnie jeszcze minie kwartał i wszystko się wyjaśni :) Coraz więcej lokalizacji będzie przechodzić na ASO miejmy nadzieję że SG w najszybszym możliwym czasie też będzie nadawać na parametrach docelowych.

Zablokowany