DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Kelso
Posty: 12
Rejestracja: 10 lutego 2012, o 09:31

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Kelso »

Przy okazji takich zmian szczerze współczuję ludziom starszym, nieobeznanym z tematem. Już mieli TV, dekodery poustawiane - bum - zmiana kanału nadawania. Jak sami wiecie - nie pierwsza. Ileż jeszcze będzie żonglowania kanałami?

luknow

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: luknow »

a u mnie na baranówce wczoraj tylko mux 3 miałem i nic więcej - antena zbiorcza na budynku w którym wynajmuje mieszkanie ;(

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

U mnie mux-3 troszkę gorszy od mux-1 i trochę lepszy od mux-2. Nadmieniam, że nie mam anteny ustawionej na Suchą Górę, tylko na Gorlice (Sucha Góra ok. 40 stopni w lewo). Zauważyłem, że mux-1 z S.G. jest najmniej wrażliwy na niekierunkowe ustawienie anteny, mux-3 trzeba dostroić już dokładniej, a mux-2 wymaga idealnego ustawienia na nadajnik. Mój tv rozszyfrowuje sieć mux-3 jako NW02POD, kiedy pozostałe dwa mux-y jako Emitel.
TVPinfo Kraków w mux-1 nadawane jest zapewne tymczasowo dla odbiorców Wschodniej Małopolski na czas do włączenia nadajników w Gorlicach i Tarnowie. Aby go odbierać musiałem ponownie przeskanować k.42, bo na dotychczasowym TVPinfp Rzeszów miałem czarny ekran i info "brak usług".
A może tak zostanie do czasu kiedy TVP dostanie miejsce na mux-1, gdzie będzie nadawane ogólnokrajowe TVPinfo, a w mux-3 znajdzie się TVP Regiony ?

Peter_CA

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Peter_CA »

Przecin pisze:
sw3 pisze: TVP 1 został na chwilę wyłączony przed 1:00 ale po chwili wrócił (po wyłączeniu TVP 2 już był), nie wiem na jak długo.
Tak, też widziałem jak od 0:57 do 1:00 zniknął analogowy sygnał TVP1. Następnie wrócił i był podobno nadawany do około 5:00, bo na kanale TVP Info było transmitowane oficjalne wyłączenie analogu.
Tak, kilka minut po piątej TVP 1 wyłączył osobiście minister Boni :)

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

Sucha Góra na cyfrowo. Wizytuje ją minister

Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji o piątej rano w Rzeszowie uroczyście włączył cyfrowy sygnał telewizyjny. Kilka godzin później odwiedził nadajnik na Suchej Górze koło Krosna. - Dookoła piękna przyroda, a wewnątrz nowoczesne technologie – komentował.


Mieszkańcy zachodniej i południowej części województwa podkarpackiego stracili dostęp do telewizji analogowej. We wtorek (19.03) o godzinie 1.00 zostały wyłączone nadajniki w Rzeszowie i Suchej Górze koło Krosna. O godzinie 5 rano w siedzibie telewizji TVP Rzeszów Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji uroczyście włączył sygnał cyfrowy. Teraz w tej części województwa dostępna będzie jedynie naziemna telewizja cyfrowa.

Przed południem minister wizytował Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Sucha Góra. - Jest okazja, żebyśmy obejrzeli miejsce, którego pewnie nigdy byśmy nie obejrzeli. Warto to zrobić, żeby uświadomić sobie na jakiej zasadzie to działa - mówił. - Wydaje się, że to jest takie "pstryk", a to jest poprzedzone analizami technicznymi i wielką pracą przygotowawczą. Zobaczenie tego w praktyce uczy pokory dla pracy ludzi, którzy pomagają nam przejść z sygnału analogowego na sygnał cyfrowy.

Obrazek
Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji podczas wizyty na Suchej Górze

Obrazek
Wnętrze nadajnika Sucha Góra. Po lewej stare nadajniki, po prawej nowe, cyfrowe, obsługujące poszczególne multipleksy

Obrazek
Część nadajnika obsługującego multiplex 2

Obrazek
Widok z najwyższego poziomu nadajnika Sucha Góra

więcej: http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=6481
Ostatnio zmieniony 19 marca 2013, o 20:43 przez Krosnoludek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: manguscik »

5 km od Gorlic w Dominikowicach MUX-3 hula aż miło i to na dipolu z symetryzatorem własnej roboty powieszonego na strychu :) z siłą 95% jakość 57 poniżej zdjęcia :) Powiem szczerze że jestem mile zaskoczony że tak ładnie idzie i to bez anteny a odległość to około 50 km.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

Kolega z Gorlic dokonał dzisiaj małego odkrycia. Na antenie Dipol 11/21-69 z symetryzatorem http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm , ustawionej i zestrojonej na odbiór z komina EC (1,5 km), złapał dzisiaj wszystkie 3 muxy z Suchej Góry (48 km)! W jego wypadku jest to dokładnie ten sam azymut.

pavel
Posty: 29
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 20:10

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: pavel »

Mux 3 i Mux 2 w Brzezinach 93% natomiast Mux 1 zero % .Czekamy takze na 100 kW (Mux 1)i bedzie po problemie

edit/ Pisownia !

Dig Dug

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Dig Dug »

Mi z 26,5 km odbiera teraz na siatce z symentyzatorem:
MUX 1 - 25kW - jakość 100% siła 91%
MUX 2 - 100kW - jakość 100% siła 97%
MUX 3 - 100kW - jakość 100% siła 97%

Tak więc kanał o 3 oczka niższy nie poprawił mocy. Oba MUX-2 i 3 są na takim samym poziomie.

Acha - 3% od siły zabiera rozgałęźnik, bez niego było 100%/100%.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

Przykłady z dnia dzisiejszego.
Okolice Gorlic, stara siatka z LNA-177 skierowana na S.G.(54 km) podłączona do WIWA HD100. Podobno do niedawna bez problemu można było na niej odbierać mux 1 i 2 z tego nadajnika. Od kilku tygodni coraz większa pikseloza i ostatecznie zanik odbioru.
Sprawdziłem jakość instalacji i możliwość odbioru z Gorlic (9km). Także brak sygnału (podobno nigdy nie było). Diagnoza - zbyt mocny sygnał. Wymieniłem LNA na symetryzator, wywaliłem zasilacz. Antena ustawiona na S.G., Gorlice w prawo ok. 30-40 stopni. Efekt - odbiór wszystkich mux-ów z S.G. i Gorlic. Czasami lekkie artefakty na k.42.
Gorlice. Dom na wysokim wzniesieniu. Siatka z symetryzatorem skierowana na przemiennik na Górze Cmentarnej używana dotychczas do analogu. Komin EC (4 km) w prawo pod kątem ok.30 st., Sucha Góra (48 km) w prawo pod kątem ok. 90 stopni(!). Bez przestawiania anteny odbiór wszystkich 5 mux-ów nadawanych z obydwu nadajników. Tuner pokazuje tylko siłę sygnału, ale Sucha Góra na wszystkich mux-ach 100% !!! Odbiór bez zakłóceń.

lukas285

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: lukas285 »

Czy ktoś się orietuje kiedy zwiekszą moc mux 1

Longhorn2009
Posty: 36
Rejestracja: 28 grudnia 2012, o 23:11
Miejscowość: Sędziszów Młp
Odbiornik: Mygica T230A PC USB
Instalacja antenowa: Antena siatka + vhf 8elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Longhorn2009 »

Zapewne w lipcu. Wtedy też zmieniony zostanie kanał i moc na 100KW.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@lukas285

Najwcześniej po 17 czerwca (wyłaczenie analogu na obiekcie Solina/Jawor).

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Oby tak się stało. Tylko czy Zamość / Tarnawatka z Muxem 2 K52 nie zakłóci nam (niektórym) Muxa 1 jak przejdzie na kanał 52 z mocą docelową

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Docelowo mux-2 z Tarnawatki ma być na k32. Ale to też niedobrze bo z Suchej na k32 mamy mux-2 :(.

neoox
Posty: 39
Rejestracja: 13 stycznia 2012, o 14:09
Odbiornik: Cabletech URZ0083
Instalacja antenowa: siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż, Sucha Góra, Baranówka

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: neoox »

Czy ktoś ma problem z odbiorem MUX-1 z Suchej Góry ? W momencie włączenia MUX-3 i wcześniej wszystko było w porządku. Od 2 dni jest problem (a nigdy takowego nie było). Na MUX-1 jakość spadła do 25% i nie da się oglądać. Pozostałe MUX'y idealnie :)

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@neoox
Jeśli masz antenę siatkową z "oryginalnym" ;) wzmacniaczem czyli SWA np. SWA 2000 to po pojawieniu się dodatkowych mocnych emisji może nastąpić u ciebie mix i nakładanie się róznych sygnałów. Wymień wzmacniacz na coś mniej "turbo" tak max 20 - 25dB ;)

Longhorn2009
Posty: 36
Rejestracja: 28 grudnia 2012, o 23:11
Miejscowość: Sędziszów Młp
Odbiornik: Mygica T230A PC USB
Instalacja antenowa: Antena siatka + vhf 8elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Longhorn2009 »

Potwierdzam, że wzmacniacze Swa-2000 nie nadają się. U mnie dotychczas idealnie działały MUX-1 i MUX-2, doszedł MUX-3 i był przesterowany. Gdy przestawiłem antenę "pod MUX-3" to pierwszy multipleks był już za słaby (25KW). Dodatkowo są one niezgodne z wymaganiami UKE.
Ostatecznie zmieniłem tą płytke na LNA-169, teraz czekam na nowy tuner, bo mój dotychczasowy padł po 3,5mies.

cihy80

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: cihy80 »

Witam wszystkich. Ja mam od soboty problem z kanałem 29 na wiwa hd-95. Nie widzi mux3 pomimo że na drugim telewizorze na tej samej instalacji wszystko jest super. Czy coś zmieniano ostatnio (od piątku) w konfiguracji nadajników mux3 na Suchej Górze lub na Baranówce w Rzeszowie (bo bokiem łapię też Baranówkę).

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

Jeżeli już musicie stosować wzmacniacze, to dla sygnału 3 muxów nadawanych (i odbieranych) z różną mocą, proponuję zastosować np. taki. Podstawowym zadaniem WK-310 jest wyselekcjonowanie trzech sygnałów o różnych poziomach odbieranych w zakresie pasma UHF w celu ich wyrównania.

Zablokowany