DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

A ja mam znowu taki problem po zmianie kanału: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=171447#p171447 :evil:

pantera2104

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: pantera2104 »

U mnie już ok:) 90% śmiga:) chociaż nie raz spadnie na 67 ale żadko i przytnie ale może to stodoła moja winna:P

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

No to i ja sprawdziłem jak u mnie teraz z odbiorem Suchej Góry (55 km). Obrazek
Po baaardzo precyzyjnym ustawieniu anteny, na wszystkich trzech mux-ach Ariva pokazuje identyczną siłę i jakość sygnału: siła - 82%, jakość - 90%. Z tym, że na mux-1 pojawia się najwięcej błędów. Jednak nie na tyle dużo aby przeszkadzało to w stabilnym odbiorze.
Telewizor - pomimo że ma bardziej czułą głowicę - pokazuje już całkowicie co innego:
mux-3 siła 80%, jakość 50-60%
mux-2 siła 80%, jakość 40-50%
mux-1 siłą 80%, jakość 30-40%
Więc im wyższy kanał, tym gorzej z jakością. Odbiór na każdym z mux-ów stosunkowo stabilny. W sumie to jest gorzej niż przed 2-3 miesiącami, kiedy to jeszcze miałem antenę ustawioną na S.G.(obecnie to samo mam lepiej z Gorlic). No ale odbiór może być gorszy, bo ostatnio obniżyłem trochę antenę, a na dodatek skierowana na S.G. celuje prosto w bardzo gęstą koronę drzewa.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Zmieniłem lokalizację anteny ( podwyższyłem o 1,5m wyżej). Na razie Muxy stabilnie, ale wartości siły sygnałów spadła.
Mux 3 siła 70 a było wcześniej 88-91
Mux 2 siła 60 a było wcześniej 88-92
Mux 1 siła 51 i tu miałem problem z odbiorem (było żle)
Poziomy błędów na razie 0 0 0
Współczuję ludziom mieszkającym w nieciekawej lokalizacji.

Wyszukało mi tez kanał 38 konkurencji PPV: DIABLO – CZAKIJEW sygnał zakodowany.
OBY NIE MIAŁEM JUŻ PROBLEMÓW Z ODBIOREM NTC.

Sąsiedzi klną na NTC że tak miało być ok z odbiorem, a jest lipa masztów paro metrowych nie będą stawiać.

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: viva0 »

Bo tylko się psuje odbiór przy pralce suszarce zmywarce i pstrykaniu światła i po kosiarce żyłkowej i odkurzaczu i od pioruna z chmury i ten nieszczęsny mux1 gdzie dali jak najwyższy kanał 52 zamiast miedzy 38 a 47 czy nawet 35 musieli dać 52 i widać tego efekty teraz to tylko petycje składać i może coś tym zrobią bo w zimie jak się pogoszy przy śnieżycach to tylko mux3 i ledwo mux2 zostanie. Po prostu tneli koszty widocznie i chwalą się że jest w tej chwili 97 % jest w cyfrowym zasięgu.

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: michal135 »

Wydaje mi się, że ten 52 kanał nie idzie z mocą 100 kW. Do tej pory bezproblemowo odbierałem MUX 2 i 3 bez wzmacniacza, tzn. mimo wyjętej wtyczki od zasilacza z zasilania. Odbiór MUX1 bez wzmacniacza był niemożliwy. Myślałem, że po podniesieniu mocy coś się zmieni. Niestety, jest identycznie. Bez prądu odbiera MUX 2 i 3 a po 1 ani śladu. Ze wzmacniaczem 1 odbiera dobrze. Zatem uważam, że coś z mocą nie tak.

remont
Posty: 33
Rejestracja: 31 maja 2011, o 18:53
Odbiornik: ARIVA 120 COMBO.
STRONG 8115
Instalacja antenowa: szerokopasmowa (Siatkowa)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra,Kielce

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: remont »

No i po ogladaniu Mux1-błedów trzycyfrowo,sygnał słabszy i jakość też-Polska B niestety...

Tedde

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Tedde »

A może kanał został zmieniony a moc pozostała taka jak przy nadawaniu na 42 kanale i stąd te problemy.

pantera2104

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: pantera2104 »

ale emitel dziś na stronie edytował sucha góra kanał 52 moc 100kW

pipo7777
Posty: 8
Rejestracja: 5 czerwca 2010, o 17:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krosno *Sucha Góra*

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: pipo7777 »

W Krośnie też gorzej.Na antenie pokojowej tuner not only tv lv6tmpvr4 jakość 60-68(zero błędów) a przed zmianą 77.Mux-2 cały czas na poziomie 85 a mux-3-77

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: michal135 »

Jest jakaś niedoróbka z tym nadajnikiem 52. Może moc im się spaliła i puścili przez stary do czasu naprawy, ale nic nie napiszą. :?:

pantera2104

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: pantera2104 »

Jeśli mi jeden mux z suchej góry ma jakość i sygnał 90% to jeśli mux-1 też ma 100kW to też 90% powinno być a jest sygnał 63% więc 100kW nie ma proste

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: slawek »

Dzwoniłem dziś do UKE Rzeszów i oni problemu nie widzą u nich chodzi mux 1.Ale pan zanotował moją lokalizację i mój problem i powiedział że nie jestem 1.Mają to zgłosić emitelowi.
Proponuje dzwonić i zgłaszać w "kupie" siła i może coś wywalczymy u UKE bo od EMITELA to się jakiejkolwiek informacji nie doczekamy czy już wszytko idzie tak jak ma być czy jeszcze prace będą prowadzone.
Jakość nadawania to KATASTROFA DOMAGAM SIĘ POWROTU mux 1 na kanale 42 z mocą 25kw a te 100 kw obecne to ...... nie nadaje się do pisania.

I jeszcze 1.
Jestem gotów postawić dużą kase na to że mux 1 idzie z niższego systemu antenowego i stad te problemy.Już to kiedyś przerabiałem na SWIĘTYM KRZYŻU Kielce.
Dopiero jak ktoś zrobił i wrzucił zdjęcie niższego systemu antenowego to wtedy Emitel przyznał że tak jest.
POLSKIE NTC TO KATASTROFA!!!!!!!!!

pantera2104

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: pantera2104 »

tak mux-1 89m n.p.m a drugi 105.ja drugi mam idealny a mux-1 63% jakość.

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: slawek »

Podeślij na PW gdzie znalazłeś te dane

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: qrzy »

Najnowszy wykaz pozwoleń telewizyjnych pokazuje jak byk, że wysokość zawieszenia anten dla MUX1 wynosi 105 metrów.

pantera2104

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: pantera2104 »

Gdzie ten wykaz?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: belzebiusz »


pantera2104

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: pantera2104 »

qrzy to wobec tego czym tłumaczyć ze jeden mux s suchej góry śmiga z jakością 90% a drugi 63% jak wiszą na tym samym słupie?

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Niestety ale fale elektromagnetyczne mają to do siebie że w zależności od częstotliwości inaczej się rozchodzą. Ma to znaczenie zwłaszcza przy próbie odbioru w trudniejszych warunkach (kiepski profil terenu, bliskość wszelkich przeszkód terenowych). Częstotliwości kanałów 29 i 32 są do siebie zbliżone, natomiast kanał 52 to już różnica 184 MHz.
W przypadku odbioru w dobrych warunkach (tzw. widoczność radiowa) jedyną różnicą odbioru znacznie wyższego kanału (np. k52 vs 29) będzie mniejszy poziom sygnału, wynikający z większego tłumienia w atmosferze i mniejszego uginania się fali. Zjawisko to będzie oczywiście rosło wraz ze wzrostem odległości od nadajnika i można je minimalizować stosując lepszą antenę i umieszczając ją jak najwyżej.
Natomiast w przypadku odbioru w trudnych warunkach... to wtedy zaczyna się jazda :mrgreen:
Wtedy mamy do czynienia z dużym poziomem sygnałów odbitych, czasem o poziomie większym niż bezpośredni. Co to oznacza :?: Ano to, że optymalne położenie anteny może być jak najbardziej przypadkowe. Nie ma żadnych reguł. Trzeba wędrować z anteną prawo-lewo, góra-dół (najlepiej testy robić na antenie siatkowej bo jest lekka ;) ) i mając podgląd na poziomy sygnału "na żywo" (np. wykorzystując przenośny tv, o mierniku nawet nie wspominam bo to duży koszt).
Ja po około 2 godzinach takiej "męki" osiągnąłem stabilny (choć dalej słabszy niż pozostałe) odbiór mux-1 8-)

Oczywiście przecież nie o to chodzi abu ludziom utrudniać życie i odpowiednie (kompetentne osoby) powinny o tym wiedzieć :evil:
Nadajnik Sucha Góra dla Rzeszowa to nie to samo co Choragwica dla Krakowa, czy Kosztowy dla Katowic (nie wspominając już o takich obiektach jak Tatarska Góra-Przemyśl, czy Góra św. Marcina-Tarnów, gdzie odbiór jest na przysłowiowym drucie). Sucha Góra jest oddalona od Rzeszowa o ponad 30km, a część miasta ma utrudniony odbiór z powodu pobliskich wzgórz. System antenowy na Suchej Górze jest starszej konstrukcji i nie był wymieniany pod emisję DVB-T jak to miało np. miejsce na Św. Krzyżu. Oznacza to im wyższy kanał tym ch-ka kierunkowa tego systemu jest bardziej nierównomierna (tłumienie w zależności od kierunku może dojść do kilku dB). No i na koniec stwierdzono, że ten system antenowy jest tak efektywny, że wystarczy dla nadajnika mux-1 tylko 2,6kW, aby osiągnąć moc 100kW ERP. Przykładowo nadajnik mux-3 na Suchej Górze ma 3,7kW
Ja jestem ciekaw czy faktycznie to obliczeniowe 100kW na k52 przekłada się na rzeczywiste (szczerze w to wątpie ;) )

@slawek
Skoro UKE nie widzi problemu, to niech poda poziomy sygnału dla mux-1 i mux-2 (mux-3 jest lokalnie z Baranówki). Poziom sygnału (w dBuV) i poziom błędów przed korekcją (pre Viterbi), oraz współczynnik MER. Możesz też ich zapytać gdzie wykonali te pomiary, bo jesli na dachu kilkupiętrowego wieżowca to się nie dziwię że jest ok. Niech pojadą w miasto i sprawdzą w kilku miejscach (np. na Zalesiu) jaki jest sygnał.

Zablokowany