DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Robertus »

W najnowszym wykazie pozwoleń telewizyjnych UKE (19.08.2013 r.) wyszczególniono nowe (z dn. 31.07.2013 r.) pozwolenie dla emisji MUX2 na k. 32 dla stacji Rzeszów/ Sucha Góra, z datą ważności do 31.01.2014 r.

źródło: http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=12397

Zastanawiający jest tak krótki okres ważności tego pozwolenia i to, że wymieniona emisja nadal oznaczona jest jako eksperymentalna
(exp/MUX-2).

Czyżby jakieś problemy uzgodnieniowe?

MG_DVB-T

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: MG_DVB-T »

Kelso pisze:Czyżby jakieś problemy uzgodnieniowe?
Z tego co mi wiadomo, to problem stwarzają Ukraińcy, którzy mają na k32 telewizję analogową we Lwowie. To jest coś na zasadzie: "wstępnie się zgadzamy, ale jak ktoś się nam poskarży, że są zakłócenia, to zmniejszacie moc".

Swoją drogą, Lwów blokuje też przejście Zamościa, który nadaje na "rezerwowym" kanale 53.

Obawiam się, że taka sytuacja może potrwać nawet do połowy 2015 r., kiedy to kończy się okres ochrony analogowych stacji telewizyjnych i Ukraina nie będzie miała żadnego "ale".

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Robertus »

Jednak w pewnej sprzeczności z przedstawioną tezą jest fakt, że dla emisji MUX2 prowadzonej na tym samym kanale (k.32) ze stacji Bieszczady / Góra Jawor (Solina) pozwolenie ważne jest niemal do końca 2021 r.
Biorąc pod uwagę wyniki modelowania rozkładu natężenia pola w postaci mapek zamieszczonych na "dvbtmap.eu", to stacja zlokalizowana w Solinie wydaje się być bardziej kolizyjna z obszarem lwowskim niż stacja zlokalizowana na Suchej Górze.

pantera2104

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: pantera2104 »

Ja mieszkam w Miłocinie i jak mux-1 z Suchej Góry mi elegancko chodzi jakość 90% to po około godz 10 jest 63% i skacze na 40 i do 0 i obraz zacina.Czym to może być spowodowane.Mam ze wzmacniacza zrobiony symetryzator bez zasilacza i zasilanie anteny w dekoderze wyłączone rzecz jasna.Może lepiej kupić symetryzator "drukowany"?

bogdan1948

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: bogdan1948 »

pantera2104 pisze:Nie cytujemy posta na którego odpowiadamy, gdy odpowiedź jest bezpośrednio pod nim.
Napisz jaka masz antene.Bardzo dobrze chodzi na antenie siatkowej + symetryzator( najlepiej kup nowy cena 3lub 4 zl) .W Milocinie powinienes tez lapac sygnal z Lezajska.

Na forum obowiązuje publikacja postów zgodnie z zasadami polskiej pisowni

pantera2104

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: pantera2104 »

Dziś Leżajska nie było od rana brak sygnału,teraz też słabo 50% Leżajsk i sucha Góra to samo.Może obrócić na Leżajsk antenę?Lepszy płaski teren chyba.A ciekawi mnie czy internet radiowy nie powoduje zakłóceń w okolicy. Antenę mam siatkową.

peterpz
Posty: 8
Rejestracja: 2 czerwca 2013, o 11:05
Odbiornik: Ariva T650i
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69, kabel Triset 113, żadnych wzmacniaczy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, Góra Jawor

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: peterpz »

Hej,

Chciałbym podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami nt. odbioru z Suchej Góry, do której w mojej lokalizacji od zawsze nie było szczęścia i raczej dalej tak będzie. Profil terenu:
http://img545.imageshack.us/img545/3447/4bqm.jpg

Antena Dipol 19/21-69, bez wzmacniacza, rozgałęźnik na 2xTV (3dB straty), tuner Ariva T650i. Po w miarę bezproblemowym odbiorze od czerwca 2013 w październiku po spadku liści z drzew MUX1 przestał działać poprawnie. Praktycznie każdy kanał z tego MUX zaczął zacinać, widać było spadki na jakości sygnału (siła stabilna 73%). Co jest? Zrobiliśmy przegląd całej instalacji, próbowaliśmy doprecyzować ustawienie anteny - nic nie pomaga. Przestawienie na Solinę o profilu terenu:
http://imageshack.us/a/img14/7232/09i6.jpg
całkowicie rozwiązało problem. Siła sygnału identyczna, jakość nigdy nie schodzi poniżej maxa. Trochę to dziwne, że przy 60km odległości, niewielkiej przeszkodzie w połowie drogi oraz nadajnikach tylko 20kW, w stosunku do 100kW na Suchej Górze odbiór jest o niebo lepszy.

Po tej operacji zacząłem się zastanawiać nad czymś innym. Przy odbiorze z Suchej Góry idealnie w drodze sygnału znajduje się ogromny wiatrak (postawili nam farmę wiatrową), długość śmigła ok 45m. Zacinanie TV pokrywa się mniej więcej z częstotliwością obrotu wiatraka. Czy to możliwe, żeby wiatrak tak zakłócał sygnał? Skoro siła sygnału była stała to rozumiem, że wiatrak nie wprowadza dodatkowego tłumienia, tylko powoduje jakieś zakłócenia, dodaje jakieś odbicie? Chyba, że pomiar siły na Fergusonie jest tak wolny, że tego nie zauważa...

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

Tej nocy był znowu na chwilę brak MUX-1, nie wiem czy to problem lokalny, czy ogólnopolski, a więc tak:
1:02 - MUX-1 brak sygnału
1:05 - na ATM Roz. pojawiła się Polonia, na Polo - Historia, na TTV - Kultura
1:08 - znów brak sygnału
1:09 - znów podmiana kanałów jak wyżej
1:12 - brak sygnału
1:12 - powrót MUX-1

Kilka dni temu podobnie było mniej więcej o 1 w nocy również był brak sygnału na MUX-1, pozostałe MUX 2 i 3 działają OK.

Są to awarie na Suchej Górze, czy przymiarki do wprowadzenia Stopklatki ?

grigor
Posty: 10
Rejestracja: 21 listopada 2010, o 16:39
Instalacja antenowa: siatka z symetryzatorem pod dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: sg

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: grigor »

Dla znawców tematu. Posiadam antene siatke z wzmacniaczem najmocniejszym z mozliwych SWA-9701 45dB. Oczywiscie przedwzmacniacz 12v/100mA, kabel biały gruby w miare dobry kiedys do satelity szedl. Nie oszczedzalem na nim - jest go ze 20m. Tv Sharp dh520. Tyle z konfiguracji. Ogólnei jak mam szczescie - odbior ok stabilny sila/jakosc - 100/100. Ale jak nie mam szczescia - a zazwyczaj popopudniami - akurat jak leci Chuck Norris ;) zaczyna sie dyskoteka - jakość skacze 0-100 cały czas obraz zanika, i wskakuje tak co pare sekund. Nie da sie ogladac. Czasami tez wogole nie ma bo jakość jest za slaba jest od 0-54 ale tylko na pol sekundy pozniej znowu 54 i tak dalej. Zauwazylem ze najgorzej jest z muxem1 ktory nadaje na 52 kanale. Odbieram z suchej gory.

profil terenu z suchej
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 5232147433

alternatywnie z przemysla
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 5232285849 :(

alternatywnie lezajska
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 5232635465 :(

alterantynie z tarnowa/sw krzyz
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 5232705189 :(

Nigdy nie udalo mi sie odebrac sygnalu z innego oprocz suchej gory.

Co mozna znienic zeby poprawic jakosc ktora skacze popoludniami, czytalem o kondensatorach w przedwzmacniaczu, antene atx55 tez probowalem z lna177 - oglnie byly wieksze problemy z odbiorem niz z tej siatkowki. Symetryzator niestety tez nie pociagnie u mnie. Sytuacja była troche lepsza przed zmianami tzn wprowadzeniem trwam/abc itp oraz kanalu 52
Jak życ Panie premierze, jak ty żyć. Co sądzicie?

edit/ Pisownia PL!

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Domel28 »

Jeśli na drodze antena - nadajnik nie ma żadnych przeszkód i profil jest dobry a cała instalacja starannie wykonana to największe podejrzenia mam do silnego wzmacniacza. Jeśli na symetryzatorze nie działa to można było sprawdzić na LNA-101 15dB ze wzmocnieniem nie ma co przesadzać.

grigor
Posty: 10
Rejestracja: 21 listopada 2010, o 16:39
Instalacja antenowa: siatka z symetryzatorem pod dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: sg

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: grigor »

No własnie problem bo jak pokazalem w 1 linku z suchej gory jest najlpeszy profil ale takze i na tej drodze mam gorke i brak bezposredniej widocznosci :(

edit/ Pisownia PL!

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Domel28 »

Ale za to odległość do Suchej g. nie jest duża i wzmacniacz 45dB jest zbędny. Ja bym spróbował na LNA-101 skoro symetryzator nie dawał rady i różne lokalizacje umiejscowiena anteny. A jak sprawdzałeś na symetryzatorze to zakładałeś zwykłą wtyczkę czy tylko nie podłączałeś zasilacza?

grigor
Posty: 10
Rejestracja: 21 listopada 2010, o 16:39
Instalacja antenowa: siatka z symetryzatorem pod dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: sg

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: grigor »

No, wlasnie ze juz nie pamietam jak koncowka byla z symetryzatorem. podejrzewam ze powinno isc na sama wtyczke a nie przez koncowke przedwzmacniacza?

edit/ Pisownia PL!

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Domel28 »

Tak, przy symetryzatorze najlepiej metalowa nakręcana, bo ta od Zasilacza potrafi wtedy zdegradować sygnał.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

Prace z wymianą głównego systemu antenowego na Suchej Górze przyśpieszyły ?
Kiedyś pytałem któregoś z Panów z Emitela, i wymiana była planowana na 2015 rok.
Znalazłem:
Jarosław Bałuka pisze:
Krosnoludek pisze:Pytanie do Pana Jarosława Bałuki

Proszę o odpowiedź, o ile to nie jest tajemnicą, czy planowana jest w najbliższym czasie to jest w ciągu roku, dwóch lub po wyłączeniu analogu wymiana anten nadawczych na nadajniku Rzeszów Sucha Góra ?, tak jak to miało miejsce na innych obiektach, np. Skrzyczne.

Pozdrawiam
W tym roku na pewno nie. Raczej po wyłączeniu analogów, ok. 2015r.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=99527#p99527
Prace modernizacyjne w obiekcie RTCN Rzeszów / Sucha Góra

W związku z rozpoczęciem prac modernizacyjnych w obiekcie RTCN Rzeszów / Sucha Góra, związanych z wymianą głównego nadawczego systemu antenowego TV, z którego prowadzona jest emisja programów DVB-T MUX-1/2/3, w nocy 9.07 nastąpiło przełączenie emisji na rezerwowy system antenowy.

Prace będą realizowane w okresie od 09.07.2014 do 31.08.2014.

W związku z powyższym możliwe jest czasowe pogorszenie jakości odbioru programów telewizyjnych emitowanych z tego obiektu.
http://www.emitel.pl/strona-glowna/prac ... sucha-gora
Ostatnio zmieniony 13 sierpnia 2014, o 23:47 przez Krosnoludek, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Domel28 »

Z ciekawości sprawdzałem i u mnie jest znaczne pogorszenie, a k.52 wogóle nieosiągalny.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

W mojej lokalizacji południowa część Rzeszowa spadek siły sygnału Muxa 1 i 2 do 50% wcześniej było około 90 %,natomiast Mux 3 89% (spadku nie ma przez SFN z nadajnikiem Rzeszów/Baranówka). Podczas burz pikseloza przycinki obrazu.
Ostatnio zmieniony 13 lipca 2014, o 19:21 przez Rzeszowiak, łącznie zmieniany 1 raz.

nevo
Posty: 2
Rejestracja: 13 lipca 2014, o 17:34
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: nevo »

Witam wszystkich.
Mam problem z odbiorem Muxów z SG, Przez tą modernizację mux 2 i 3 nie działają, na kanale 29 mux 3 nie mam wcale sygnału (0%),mux 2 na kanale 32 pikseluje cały czas (51+%), mux 1 na kanale 52 działa najlepiej(<60%), tylko czasami pikseluje ale nie da się komfortowo oglądać.


Moja antena to DIPOL 19/21-60 DVB-T wysoko na dachu + LNA 177+ Separator zasilania AZS-04/2 'F' AMS + Zasilacz ZS 12V/250mA JACK 3,5.
Kabel antenowy raczej dobrej jakości (nie triset): schodzi na poddasze ~3m, potem jest łączenie kabla złączem F-F, następnie dalej kabel ~3,5m do mieszkania i tu jest separator AZS-04/2 'F' AMS z zasilaczem, dalej wyjścia na TV 1 2m kabla i na TV 2 na parterze 5m kabla.
Pod dachem tam gdzie jest łączenie kabla na F- F kiedyś był przedwzmacniacz ale go zdemontowałem bo myślałem że sygnał się przesterowuje.
Ogólnie odbiór był zawsze na granicy, podczas niekorzystnych warunków zdarzała się pikseloza.

Mieszkam w Ropczycach, w totalnej dolinie, wg dvbtmap mam 36 km do SG a mapa syglału pokazuje że albo go nie ma albo jest najsłabszy z możliwych. Profil terenu bardzo niekorzystny, zasłania góra na długości 10 km.
http://zapodaj.net/4aac4c0cdff7a.png.html

Chciałem dodać na nowo przedwzmacniacz rurkowy (Wzmacniacz antenowy APL-103e 10/14 dB ekranowany) ale nie wiem czy warto, długości moich kabli są spore i te rozdzielenie na 2 Tv...
Nie wiem co już robić a nie chcę bez potrzeby pchać sie w koszty bez gwarancji poprawy.
Może ktoś ma jakieś doświadaczenia z trudnym odbiorem i może coś podpowiedzieć.

mc-fit
Posty: 123
Rejestracja: 24 października 2010, o 19:03

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: mc-fit »

hallo

ile lat ma kabel antenowy (używać lepszych kabli tak jak triset)

próbuj podłączyć na jeden telewizor (do pruby)

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@nevo
Trochę to dziwne że najlepiej działa u ciebie mux-1 który ma najsłabszy zasięg z Suchej Góry :o .
Może jakimś wytłumaczeniem jest tutaj odbiór w trudnych warunkach, co powoduje że obecne umiejscowienie anteny daje właśnie najlepszy odbiór mux-1.
W takiej sytuacji (duży poziom sygnałów odbitych) zmiana położenia anteny może mieć decydujacy wpływ na jakość sygnału. Nawet przesunięcie anteny o 1 metr w prawo lub w lewo może wpływać na odbiór.
Niestety nie mając podglądu sygnału "na żywo", trudno jest ustawić antenę tak, aby w tych warunkach uzyskać prawidłowy odbiór 3 mux-ów :( .
Trzeba mieć też na uwadze, że podany zestaw (antena + wzmacniacz) są zoptymalizowane na odbiór wysokich kanałów, co też w pewnym sensie może wyjaśniać lepszy odbiór mux-1 ;).
Inną przyczyną może byc przesterowanie szerokopasmowego wzmacniacza jakimś silnym lokalnym sygnałem, np. sygnałem CDMA z pobliskiego masztu GSM.

Moje propozycje (zakładam że instalacja antenowa jest sprawna):
- spróbować innego umiejscowienia anteny łącznie z kątem jej pochylenia w poziomie (często pomaga lekkie odchylenie do góry)
- zmienić antenę na siatkową - w takich warunkach może się ona lepiej sprawdzić
- zmienić wzmacniacz na bardziej wąskopasmowy (np. tylko na UHF) i o mniejszym wzmocnieniu - przykładowo APL-107U
- spróbować odbioru z innych kierunków - przykładowo z nadajnika Kielce/Św. Krzyż :idea:

Trzeba też pamiętać o tym, że największy wpływ na odbiór sygnału mają przeszkody w bezpośredniej bliskości anteny. Przykładowo, stojący w odległości kilkudziesięciu metrów wysoki budynek jest bardziej "dokuczliwy", niż będąca 2km dalej góra. Oczywiście nie ma żadnej gwarancji powodzenia tych działań, więc może się zdarzyć tak, że pozostanie po prostu czekanie na zakończenie modernizacji systemu antenowego na S.G. :|

Zablokowany