DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

nevo
Posty: 2
Rejestracja: 13 lipca 2014, o 17:34
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: nevo »

Dzieki za szybką odpowiedź Bartt.

Na mundial przestawiłem antenę na Krakw chorgwice. Odbiór był dobry ale często też wylatywał sygnał zupełnie. Coś może być z tym że przeszkody blisko anteny bardzo przeszkadzają.
W mojej okolicy mógłbym odbierać z SG, Krakowa, Kielc z krzyża i Leżajska. Próbowałem wszystkich nadajników (bo mundial). Tylko z Krakowa mimo, że jest najdalej i słaby profil to dało się coś odebrać. Właśnie na Kraków nie mam nic "przed anteną.
Z Kielc nie da rady góra, drzewa i bloki zasłaniają. Nie ma wcale sygnału. O dziwo antena ustawiona na SG łapała dyłem jakieś odbicie i miałem sygnał z Kielc ale też nie dało sie oglądać.
Kurcze tylko mi zależy właśnie na regionalnej z Rzeszowa a nie z Krakowa...
Mam parę zdjęć z dzisiaj jak kręciłem anteną:
tu "wyjście na SG:
http://zapodaj.net/84b9f95cfde33.jpg.html
tu na Kraków:
http://naforum.zapodaj.net/af84cbccaaa3.jpg.html
tu na Leżajsk ale to przez mój dach idzie
http://naforum.zapodaj.net/d78248d55c41.jpg.html
Na Kielce nie robiłem bo nic nie dało sie złapać
A tu mój maszt antenowy
http://naforum.zapodaj.net/ce0fa5683747.jpg.html

Co do Twoich rad Bartt:
Siatkę już dawno temu próbowałem, sygnał jest ale słabo i pikseloza cały czas.
Za mocny wzmacniacz... hmmm. U wójka który mieszaka w tym samym mieście co ja, mają antenę Tri digit z lna 177 i nie ma przesterowania. A mieszka na górce co jest duży sygnał (zielono wg dvbtmap). Więc nie wiem.

A czy może być tak że sygnał jest już na granicy i żaden wzmacniacz nie pomoże, bo szumy zagłuszą sygnał. Samochody przejeżdżają u mnie zaraz przed domem i często jak jedzie samochód to jest też pikseloza, jak przejedzie to nie ma... da się jakiś filtr pasmowy dać?
Kurcze jest dużo fajnych gażetów do tv ale drogie to jak....

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: michal135 »

Zmień antenę na taką potrójną, nawet bez wzmacniacza i skieruj na Leżajsk. Taka sama jak masz na zdjęciu, tylko ma jeszcze dwie odnogi w górę i w dół.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

I po oglądaniu Muxa 1 spadek siły 44% duży poziom błędów. Pozostałe muxy 2 i 3 Ok. Trzeba poczekać do końca modernizacji Suchej Góry.

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Przecin »

Zdjęcia z budowy nowego głównego systemu antenowego:
- od strony południowej,
- od strony północnej,
- od strony wschodniej.

Awatar użytkownika
Iveck
Posty: 34
Rejestracja: 22 listopada 2012, o 12:34
Miejscowość: RRS
Instalacja antenowa: UHF Dipol 19/21-60, UHF Dipol 19/21-48, VHF Magura ATZ-5/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Iveck »

Widać ładnie, że nowy system będzie deczko wyżej zawieszony. Ciekaw jestem - czy Panowie zmodernizują nadajnik wcześniej niż na koniec sierpnia. U mnie MUX 3 chodzi najgorzej, szczególnie pod wieczór (choć nie ma reguły - czasem i przed południem zacina i jakość waha się od 0 do 13 %).

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Miesiąc wytrzymamy a cieszy że modernizacja nabiera tempa. Ciekawy jestem jak po modernizacji anten będzie z zasięgiem oby na lepsze.

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: viva0 »

U mnie niama wcale dziwić się że odbór mux 3 100 mux2 wachania 0-70% bywało po 10 20% gdy było wilgotno duszno a nieraz kurde 2000 błedów.Taka naziemna cyfrówka to powinnna chodzić jak radio RMF bądź zetka ,a jest wiadomo jak.No oby poprawili jakość do 40 procent żebym mux1 miał.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@Przecin
Dzięki za fotki, liczymy na kolejne ;)
Na zdjęciach widać też zastępczy system antenowy zawieszony między antenami VHF a FM.
Rozdzielony jest na 2 części. Jeden, składający się z 3 ścian po 4 anteny, jest (mniej więcej) od strony południowej, a drugi, (1 ściana z 4 anten) od północy. Oznacza to (zakładając idealne położenie zastępczych anten w kierunku północ - południe), że największe pogorszenie odbioru prawdopodobnie występuje w kierunkach - północny wschód i północny zachód. Czyli tam, gdzie system antenowy południowy przesłania betonowa konstrukcja wieży. Widać to dobrze na foto zrobionym od strony północnej ;). Oczywiście same anteny zastępcze zawieszone są niżej i przede wszystkim mają 4 razy mniej paneli niż te zdemontowane, więc, wypromieniowywana obecnie moc może być mniejsza niż poprzednio.


@Iveck
Jeśli chodzi o wysokość zawieszenia anten to będzie raczej taka sama. Po prostu anteny zostaną zamontowane w miejsce starych, które były schowane w ochronnym tubusie. Widać że został on zdemontowany i budowana jest konstrukcja pod docelowe panele antenowe.

Teoretycznie nowy system antenowy powinien mieć bardziej równomierną charakterystykę promieniowania. Oznacza to że nie powinno być takich spadków mocy wypromieniowywanej w zależności od kierunku jakie były na starym systemie.
Jak to będzie w praktyce - przekonamy się pewnie niedługo :mrgreen:
Liczę zwłaszcza na poprawę parametrów mux-1, czyli kanału 52 ;)

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: viva0 »

Widać jakby podniesione na zdjęciu średnio bliska 2-5m sukcesem było by podniesienie do miedzy 25-50m ponieważ zawsze te górki 50 metrowe a jak nie to lasy drzewa no ale zobaczymy za miesiąc jak to będzie wyglądać

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Przecin »

Dzisiejsze zdjęcia z postępu prac nad głównym systemem antenowym UHF:

- zdjęcie od strony południowo zachodniej:
Obrazek

- zdjęcie od strony północnej:
Obrazek

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

Telewizor szarpie? To tylko remont

Od mniej więcej miesiąca pogorszyła się jakość sygnału telewizyjnego: obraz szatkuje, zjada wyrazy. Co się dzieje? – pyta czytelnik. Uspokajamy: to czasowe problemy. Potrwają do końca sierpnia i spowodowane są remontem nadajnika na Suchej Górze.

„Problemy zaczęły się jakoś tuż przed najważniejszymi meczami mundialu w Brazylii. Podczas finału szatkowało obraz i zjadało wyrazy. Denerwujące to było, bo ciężko było oglądać. Myślałem, że to przez burzę, ale problem w kolejnych dniach nie zniknął. Kręciłem anteną, stroiłem od nowa telewizor... Nic, dalej szarpie. Sprzęt jest w porządku. A skoro to nie jego wina, to co się dzieje?” – zastanawia się czytelnik Portalu, prosząc o zbadanie sprawy.

Okazuje się, że kłopoty z jakością sygnału telewizyjnego są efektem prac remontowych, prowadzonych przy nadajniku na Suchej Górze od lipca br.: - W nocy 9 lipca, w obiekcie Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego na Suchej Górze k. Krosna, nastąpiło przełączenie emisji na rezerwowy system antenowy – informuje spółka Emitel, operator naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. – Wymieniamy tam główny nadawczy system antenowy TV. To właśnie z niego prowadzona jest emisja programów DVB-T, czyli telewizji cyfrowej.

Prace modernizacyjne potrwają do końca sierpnia. - Do ich zakończenia widzowie spodziewać się mogą czasowego pogorszenia jakości obrazu – uprzedza Emitel.

Dzięki powstałej w 1962 r. i mającej 116 m wysokości wieży na Suchej Górze, telewizję cyfrową odbiera większość mieszkańców Podkarpacia. W marcu zeszłego roku ostatecznie wyłączono tam sygnał telewizji analogowej. Od tego czasu, widzowie w niektórych częściach województwa skarżyli się na słabą jakość obrazu lub całkowity jego zanik. Emitel zapewnia, że po zakończeniu remontu sytuacja ulegnie poprawie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
źródło: http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=7746

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: michal135 »

Czy ta nowa antena będzie lepsza od tej, która była? Zdaje się, że ta nowa jest taka sama jak na Świętym Krzyżu. Ciekawe czy i zasięg będzie podobny, w końcu oba obiekty są bliźniaczo podobne do siebie, nawet wysokość góry, na której stoją jest porównywalna.

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Przecin »

To zdjęcie jest zrobione dużo wcześniej, bo widać jeszcze stary tubus.
Krosnoludek pisze:
Telewizor szarpie? To tylko remont

Obrazek
źródło: http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=7746

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@michal135
Było wspomniane w tym wątku, że stara antena charakteryzowała się pewną nierównomiernością charakterystyki promieniowania. Widać to m.in. bardzo ładnie na stronie dvbmap.eu dla mux-3 ;). Wprawdzie tłumienia nie są duże, ale 4dB dla niektórych miejsc (trudny górski teren) może oznaczać całkowity brak odbioru.
Więc po modernizacji powinno być lepiej.
Dodatkowo nowa antena powinna mieć lepsze parametry również dla wyższych kanałów (np. dla mux-1). Przykładowo przed zmianami moc wysyłana do starej anteny dla mux-1 wynosiła tylko 2,59 kW, podczas gdy dla mux-3 było to aż 3,77kW. Oczywiście z obliczeń wynikało że dla obu mux-ów moc wypromieniowywana jest taka sama (100kW), ale w praktyce sygnał mux-1 był znacznie słabszy niż mux-3. Mało tego, przecież zaraz po przełaczeniu mux-1 na docelowy kanał 52 wiele osób pisało że sygnał jest gorszy niż gdy była emisja na k42 z mocą 25kW :o. Oczywiście najlepiej jakby mux-1 był nadawany na niższym kanale, ale cóż, kiedyś zdecydowano że ma być własnie taki. Zawsze mogło być gorzej, np. z Leżajska i Przemyśla mux-2 jest na kanale 59. :|.

Poniżej foto z dvbmap jak to wyglądało dla kanału 42 na starej antenie (obrazek wrzucił w 2012 roku na nasze forum kolega Gregory ;) ):

Obrazek

i link do dyskusji jaka się wtedy toczyła:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... start=2540

Widać spadki mocy max. ok. 6dB. Przy nowej antenie nie powinny one przekraczać 1,5dB.

PS
Teraz wieża wydaje się być wyższa niż ze starą anteną. Ciekawe czy tak jest w rzeczywistości, czy to tylko optyka :mrgreen:

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: viva0 »

michal135 pisze:Czy ta nowa antena będzie lepsza od tej, która była? Zdaje się, że ta nowa jest taka sama jak na Świętym Krzyżu. Ciekawe czy i zasięg będzie podobny, w końcu oba obiekty są bliźniaczo podobne do siebie, nawet wysokość góry, na której stoją jest porównywalna.
Tyle że nadajnik Kielce Świetym krzyżu niema górek to raz i nadaje pomiedzy 30 a 47 kanałem a unas górki i skakania na Sucha góra 52 U Leżajsk 59

Pakos
Posty: 74
Rejestracja: 29 grudnia 2009, o 20:31
Miejscowość: Debowiec
Odbiornik: Hitachi 4K
Instalacja antenowa: Siatka+ symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Pakos »

Widać ze przybyło kilka metrów po zamontowaniu nowego systemu anten.

Obrazek

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

Czy to zaznaczone miejsce na poniższym zdjęciu, jest przygotowane pod przyszły MUX-8 i DAB+ ?, czy tylko podwyższeniem wieży ?

Obrazek

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: michal135 »

Tyle że nadajnik Kielce Świetym krzyżu niema górek to raz i nadaje pomiedzy 30 a 47 kanałem a unas górki i skakania na Sucha góra 52 U Leżajsk 59
Akurat w kierunku północnym, wschodnim i zachodnim województwa nie ma wyższych gór od Suchej Góry. One są na południe, ale tam są inne nadajniki. A ten kanał 59 nie jest taki zły. Leżajsk w okolicach Niska odbiera z mocą 80% na wszystkich kanałach nawet przy skierowaniu anteny w innym kierunku. Anteny bez wzmacniacza. Chodzi o tę długą z trzema odnogami, jedna w górę i jedna w dół. Kiedyś burza przekręciła antenę w kierunku Lublina, bo była zbyt słabo przykręcona do masztu, a mimo tego Leżajsk odbierał bezbłędnie. Różnica polega na tym, że kierując na Leżajsk moc anteny jest 95% a w innym kierunku 80%, ale nie ma to związku z odbiorem. Także kanał 59 nie jest taki zły. Musi być tylko dobra antena. A ta ma około 30 metrów kabla do dekodera i też to nie przeszkadza. Także z praktyki wiem, że te potrójne anteny są najlepsze, nawet bez wzmacniacza. Zresztą, lubelski MUX na kanale 36 też odbiera z mocą 95%, mimo 15 kW nadajnika. W prostej linii od Giedlarowej jest 34 km. Podejrzewam, że ten nadajnik daleko niesie na północ i wschód. Ciekawe, jak w Stalowej Woli wygląda odbiór z niego? Czy ludzie mają ustawione anteny na Kielce czy na Leżajsk i który sygnał jest lepszy w tym mieście?

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@Krosnoludek

Na tym foto poniżej barierek są widoczne anteny VHF w polaryzacji V, więc to pewnie z nich będzie emisja. Na razie się marnują ;).

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

Skoro są antenki po analogowej TVP1 (k.12) i się marnują, to ciekawie czy w przyszłym roku ruszy emisja DAB+ z Suchej Góry ?.
Tak samo jak i MUX-4 CP czy w przyszłym roku ruszy z tego nadajnika ?.

To by było tak:
Obrazek

Zablokowany