DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

Jarosław Bałuka pisze:Nie mamy żadnych zgłoszeń o problemach z odbiorem. Natomiast na forum jak widać sygnały są nawet o poprawie w stosunku do poprzedniego systemu.
Poprawa może jest ale w Rzeszowie, w Krośnie sygnał jest wyraźnie słabszy na wszystkich trzech muxach, nawet na zastępczym systemie antenowym był lepszy. To jest nie tylko moje zdanie, wystarczy zaglądnąć do sklepów w Krośnie co handlowały tunerami DVB-T i to samo powiedzą, ludzie wydzwaniają dopytują się co się dzieje.

Dodatkowo tak jak już pisałem, na komputerze (MT4171) wcześniej nie odbierałem wszystkich muxów ze Słowacji, z powodu zagłuszania mocnym sygnałem z SG, teraz po obniżeniu mocy Suchej Góry wszystkie muxy ze Słowacji działają. Wcześniej żeby działały na komputerze trzeba było czekać na przerwą konserwacyjną SG.

To mówi Pan że wiadomość o nieprawidłowym działaniu nowego systemu jest nieprawdziwa i tak już zostanie ???

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Mam informację, że nowy system pracuje prawidłowo, a rezerwowy system też ma się dobrze i wcale nie jest rozbierany.

W przypadku zmian w nadawczych systemach antenowych, o czym niejednokrotnie pisaliśmy na forum, mogą zachodzić pewne różnice w rozkładzie pola. Zjawisko jest to całkowicie normalne. Eliminacja ewentualnych różnic w większości przypadków opiera się na niewielkim przemieszczeniu anteny odbiorczej, czasem wystarczy choćby kilka cm.

Meow

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Meow »

O.o
Ktoś tu wali ściemę że szok.
Tylko dlaczego od godziny 7.00 do 19.20 wszystko jest OK, a nadchodzi godzina 19.20 i już są zakłócenia same z siebie, czary czy co :lol:

Onegdaj
Posty: 12
Rejestracja: 15 kwietnia 2014, o 21:32
Nadajnik - obiekt nadawczy: Baranówka/Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Onegdaj »

@Meow
Przeczytaj kilka razy post który znajduje się tuż nad twoim to będziesz wiedział co zrobić i nie będziesz musiał w kółko pytać o to samo :idea:

Odnośnie ściemy to wiadomo kto opowiada bajki...


.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Meow pisze:O.o
Ktoś tu wali ściemę że szok.
Tylko dlaczego od godziny 7.00 do 19.20 wszystko jest OK, a nadchodzi godzina 19.20 i już są zakłócenia same z siebie, czary czy co :lol:

Skoro między 7 a 19.20 jest Ok a po 19.20 są zakłócenia to może Coś w okolicy włącza się i robi Tobie zakłócenia i masz problemy w odbiorze.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: twmichal »

Wygląda to na zakłócenia od oświetlenia ulicznego albo jakieś reklamy/neonu która włącza się na okres nocny.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

Panie Jarosławie,
czy były przez Was wykonywane już pomiary natężenia sygnałem w Krośnie ?
jak było przed remontem, a jak jest teraz ?

Na nowym systemie nie wiadomo czemu sygnał w kilku lokalizacjach które osobiście odwiedziłem, jest słabszy niż przed remontem, to jest fakt. Czyli co w każdym miejscu trzeba nagle przesuwać antenę, aby uzyskać sygnał taki jak był przed remontem ?, dziwne że w Rzeszowie bez przesuwania anten sygnał się polepszył.
Według mnie coś zachrzaniono w kierunku na Krosno.

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: viva0 »

No cóż takie jest promieniowanie przez nowy system umnie mux3 skacze od wiatru do wiatru 40,80 90,a mux2 20 do 2000 błedów cieżko bedą mrozy to mux2 bedzie 70%a mux3 100% odbioru.jest odbierać mux1 wcale niema wina emitela zrobienie najtańszym kosztem i ukształtowania terenu.Bo gdyby nadajnik był wysoko na górce to nikt by niemiał problemu z odbiorem a tak to średnia górka i jest jak jest.Ale teraz nic niezrobią do chwili uruchomienia DVB-T2.Posiadam też odbiornik tv przenośny mux2 łapie mi 50% zależności antene mam taką pod VHF http://twowayheidelberg.wozaonline.co.z ... _id=048001 bez przymocowań ze symetryzatorem i mocnym kablem gdzie drut może brzydać się jak antena ze symetryzatorem a kabel nieco 3 metry na parapecie położoną na leżąc zeszytami.mux3 miga a mux2 działa lepiej niż na TV bez zakłuceń i niżej 1,5m.

Geoeye
Posty: 53
Rejestracja: 5 września 2014, o 08:59
Miejscowość: Jasło
Odbiornik: Ferguson Ariva t650i
LG 42LM660s
Instalacja antenowa: Antena siatkowa+symetyzator
Komin Kamienica
Nadajnik - obiekt nadawczy: KROSNO - SUCHA GÓRA

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Geoeye »

Witam. W Jaśle jest znaczna poprawa jakości siły sygnału. Antenę mam zamontowaną na wysokości 3 pietrze w bloku. Nadajnik delikatnie schowany za narożnikiem. Wcześniej na telewizorze LG 42LM660s k.29 miał 70% siły i 100% jakości. To samo było na k.32. NA k.52 było najsłabsze bo miałem 30% siły sygnału i 100% jakości. Obecnie parametry polepszyły się znacząco. Mam na k.29 i k.32 94% siły i 100% jakości a k.52 wskoczył na 70% siły i 100% jakości. Na Ferguson Ariva t650i miałem k.29 i k.32 70% siły i 90% jakości a k.52 68% i 90% jakości. Obecnie na fergusonie k.29 i k.32 mają po 76% i 100% jakości a k52. ma 73% siły i 100% jakości. Czyli może rzeczywiście coś źle im wystartowało. Wczoraj nagrywałem cały dzień tvp1 HD. Czasami lubiło przyblokować ale przeleciałem cały nagrany materiał i nie było ani jednego ścięcia.

pipo7777
Posty: 8
Rejestracja: 5 czerwca 2010, o 17:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krosno *Sucha Góra*

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: pipo7777 »

Krosno os.Traugutta na antenie pokojowej tragedia!!!.Totalne pogorszenie sygnału.7 km i takie kłopoty.Jedna wielka kpina.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Stosować antenę zewnętrzną. Emisje nie są projektowane do odbioru wewnętrznego.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

Sklepy w Krośnie mają mnóstwo zgłoszeń o klatkowaniu lub całkowitym braku sygnału, byłem świadkiem
A Emitel twierdzi że wszystko jest w porządku i nie mają zgłoszeń!

rafffs
Posty: 4
Rejestracja: 2 września 2014, o 09:01
Odbiornik: tv lg32ln540b
Nadajnik - obiekt nadawczy: sucha góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: rafffs »

Ten remont można podsumować starym polskim przysłowiem 'zamienił stryjek siekierke na kijek' przynajmniej jeśli chodzi o krosno. :)

Onegdaj
Posty: 12
Rejestracja: 15 kwietnia 2014, o 21:32
Nadajnik - obiekt nadawczy: Baranówka/Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Onegdaj »

Krosnoludek pisze:Sklepy w Krośnie mają mnóstwo zgłoszeń o klatkowaniu lub całkowitym braku sygnału, byłem świadkiem
A Emitel twierdzi że wszystko jest w porządku i nie mają zgłoszeń!
Krosnoludek nie kompromituj się już więcej, bo raz już wyskoczyłeś z informacją o wielkiej awarii na Suchej Górze i emisji z systemu rezerwowego, więc już wystarczy tych rewelacji ;)


Odnośnie odbioru w Krośnie - to zgodnie z tym co napisał przedstawiciel Emitela, należy albo zmienić położenie anteny albo zamienić antenę pokojową na zewnętrzną i tyle w temacie, więc proponuję nie snuć już teorii spiskowych...



.

Pierson
Posty: 2
Rejestracja: 6 września 2014, o 20:44
Odbiornik: Samsung CRT 21 cali
Instalacja antenowa: Antena siatkowa UAT 8 ze wzmacniaczem/strych/ Jasło
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno - Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Pierson »

Podsumujmy bez emocji. Może faktycznie sygnał emitowany w kierunku Krosna, a zarazem południowej granicy Polski jest ciut słabszy? W Jaśle, zwłaszcza we wschodniej i centralnej części miasta zdecydowana poprawa sygnału. Antenę mam na strychu, bo gdybym wyciągnął na dach, to mógłbym "spalić" sygnał, z racji wzmacniacza. Przed modernizacją MUX 3 i MUX 2 - Siła 78, Jakość 99%, a obecnie 90/99. MUX 1 wcześniej 76/99, teraz 89/99. Do użytkownika "viva0", czy dobrze zrozumiałem, że do odbioru sygnału używana jest antena VHF? Może lepiej zastosować UHF ATX-91. Odbiór powinien się poprawić.

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: viva0 »

Tak mam starą VHF-ke z lat 80,90-tych yagi starszej ale to wiesz wina mojego odbióru to kabel ta antena zysk pewnie słaby bez symetryzatora a z kablem połączona prubowałem symetryzatorem odbioru brak.A moja pokojowawa od UHF to zero szerokie mux 2 chodzi 40-50% a niedziała mux3i1 a VHF chodzi na strychu jest mux3 a mux2 przerywa od rana do 18 19 wieczorem.Musiałbym albo antene podnieść 10m bądź zmienić miejsce jeszcze lub antene zmienić.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

Telewizor nadal szarpie? Musisz pokręcić anteną

Mimo że zakończył się już remont systemu nadawczego na Suchej Górze, czytelnicy nadal zgłaszają problemy z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej. W niektórych miejscach jakość sygnału pogorszyła się podobno do tego stopnia, że telewizji nie da się oglądać wcale. Właściciel nadajnika jest tym zaskoczony i odpowiada, że wszystko działa poprawnie. Co więc zrobić, żeby telewizor przestał "szarpać"

W sierpniu informowaliśmy o przejściowych problemach z odbiorem cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T). Właściciel nadajnika na Suchej Górze – spółka EmiTel – tłumaczył wówczas, że osłabienie sygnału to efekt prac modernizacyjnych. Trwała tam wymiana systemu antenowego na nowy i w związku z tym emisja prowadzona była z systemu rezerwowego. Prace potrwać miały do końca sierpnia. Marcin Sienko, pełniący w spółce funkcję kierownika Centrum Zarządzania Siecią, potwierdził, że przełączenie na nowy system nadawczy nastąpiło z 29 na 30 sierpnia, w czasie nocnego okna serwisowego.

Pan Daniel jest jedną z kilku osób, które we wrześniu napisały do redakcji w sprawie osłabienia sygnału telewizyjnego. Informuje nas, że po remoncie nadajnika na Suchej Górze, jakość odbioru zamiast się poprawić, znacznie się pogorszyła. Sytuację po zmianach opisuje tak: "Po montażu nowego systemu, sygnał w Krośnie spadł do tego stopnia, że w niektórych lokalizacjach w ogóle nie da się telewizji oglądać. Jest gorzej niż na systemie rezerwowym".

O problemy z sygnałem zapytał w jednym ze sklepów RTV. Dowiedział się, że po zakończeniu remontu na Suchej Górze, warunki odbioru rzeczywiście się pogorszyły: "U nich również obraz klatkował z anteny zewnętrznej, na pokojowej nie chciał działać wcale. Do tej pory działało idealnie."

Po mieście rozeszła się informacja, że na Suchej Górze wystąpiła awaria: "Podobno nowy system antenowy nie ruszył prawidłowo, więc sygnał z powrotem przerzucono na częściowo zdemontowany system zastępczy i dlatego mamy to, co mamy" – kończy pan Daniel, prosząc o wyjaśnienie sprawy.

Gdy kierownik Sienko słyszy o awarii, lekko się przeraża. - To nieprawda – zaprzecza stanowczo. - Owszem, mieliśmy na Suchej Górze remont systemu antenowego, ale przełączyliśmy się już na nowy i to na nim obecnie pracujemy. Od momentu przełączenia nie odnotowaliśmy żadnych spadków jakościowych. Dlatego ta informacja mnie dziwi – tłumaczy. Zapewnia przy tym, że pracujące w terenie grupy techniczne cały czas sprawdzają jakość sygnału.

Właściciel sklepu RTV przyznaje, że codziennie dzwoni do niego w tej sprawie kilka osób (kilka kolejnych chciało reklamować zakupiony tuner). Demonstruje też, jak obecnie działa telewizja naziemna: po uruchomieniu odbiornika obraz co jakiś czas albo zatrzymuje się jak na stop-klatce, albo na chwilę pokrywają go kolorowe paski i kwadraty. Urywa słowa. Da się to oglądać, ale z trudem. - To na antenie pokojowej – mówi właściciel, a następnie sprawdza jakość i siłę sygnału. Z pierwszym parametrem wszystko jest w porządku, jednak sile sygnału daleko do ideału. W skali do stu, waha się ona między sześćdziesiąt a siedemdziesiąt. - Z "pokojówką" zawsze jest gorzej, bo siłę osłabiają przeszkody: przede wszystkim ściany, ale pogorszyć ją mogą nawet stojące na kierunku anteny pojazdy.

Na antenie zewnętrznej jest lepiej, choć i ją trzeba było po zakończeniu remontu na Suchej Górze przestawić. - Musieliśmy ją przenieść o dziesięć metrów, ale teraz jest już całkiem dobrze – tłumaczy właściciel sklepu. - Najgorzej było, gdy siła sygnału falowała. Gdy jest stabilna, trzeba po prostu szukać najlepszego miejsca do odbioru. Według niego na Suchej Górze musiało dojść do przestawienia kierunków antenowych: - Z tego co wiem, to w okolicach Rzeszowa mają teraz super sygnał, a u nas się pogorszył.

Z informacji uzyskanych od właściciela sklepu oraz czytelników wynika, że największe problemy występują albo z odbiorem kanałów Telewizji Polskiej (TVP1, TVP2 oraz TVP Regionalnej) albo Polsatu i TVN. Dla Marcina Sienki z EmiTelu jest to dowód na to, że na pewno chodzi o ustawienie anteny. Gdyby awarii uległ system nadawczy, wówczas problem dotyczyłby całego pakietu programowego. - W tej sytuacji radzę, aby spróbować poszukać najbardziej optymalnego ustawienia anteny. Może być tak, że wcześniej wiązka sygnału docierała w jedno miejsce, a po zmianach dociera w nieco inne. Trzeba troszeczkę ruszyć anteną góra-dół, lub prawo-lewo – zwraca się z prośbą do widzów.

- Gdyby przestawienie anteny nie pomogło, należy zastanowić się nad zastosowaniem wzmacniacza, lub odwrotnie – jego eliminacją, jeśli sygnał byłby za mocny. Warto także wziąć pod uwagę zastąpienie anteny pokojowej anteną zewnętrzną. W przypadku starszych systemów antenowych trzeba sprawdzić ich stan techniczny - radzi Sienko.

EmiTel czeka również na informacje, w jakich częściach Krosna występują problemy z odbiorem. Sienko zapewnia, że w takie miejsca wysłany zostanie wóz pomiarowy, który sprawdzi siłę sygnału.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
źródło: http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=7806

Onegdaj
Posty: 12
Rejestracja: 15 kwietnia 2014, o 21:32
Nadajnik - obiekt nadawczy: Baranówka/Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Onegdaj »

Już wszystko jasne, to Krosnoludek czyli niejaki Pan Daniel rozpuścił plotkę na terenie Krosna oraz tu na forum o wielkiej awarii na Suchej Górze i emisji z systemu rezerwowego :lol: To tak jako off-topic...


.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

@Onegdaj - pudło, nie trafiłeś.
Jak się od kilku osób w Krośnie dowiedziałem o tej "awarii", to napisałem tu na forum, może to i bajka była, ale takie informacje uzyskałem i podzieliłem się z Wami tu na forum, niestety nie mam nikogo znajomego w Emitelu. Jak koledze polepszył się sygnał to niech się tylko cieszy, a nie czepia się innych.


W Krośnie z jakiś przyczyn pogorszył się sygnał, świadczą o tym liczne komentarze pod artykułem na Krosno24.pl, niech Emitel się z nimi zapozna, a nie twierdzi, że nie maja żadnych sygnałów. Pracownicy Emitela niech odwiedzą specjalistyczne sklepy w Krośnie co handlują tunerami DVB-T i montują anteny i u nich uzyskają więcej informacji, np.:

-EDEX, ul. Bohaterów Westerplatte 8 http://www.zumi.pl/68486,Edex_Edward_We ... firma.html
-Telekomp, ul. Lwowska 2 http://www.zumi.pl/1402035,Telekomp_Krz ... firma.html
-Ampex, ul. Krakowska 3 http://www.zumi.pl/50402,Ampex_S.C._Skl ... firma.html


Co może być powodem słabszego sygnału w Krośnie, skoro w Rzeszowie się polepszył?
podniesienie masztu?
kąt nachylenia anten?

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Co może być powodem słabszego sygnału w Krośnie, skoro w Rzeszowie się polepszył?
podniesienie masztu?
kąt nachylenia anten?
Już pisałem o tym.
Bartt pisze:@Krosnoludek
Nowy system antenowy może mieć inną charakterystykę promieniowania. Być może celowo dobrano ją tak, aby duża moc nie była emitowana blisko nadajnika, a bardziej na dalsze odległości.

PS
U mnie również poprawa sygnału, zwłaszcza na mux-1 ;)

Zablokowany