DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Dziwne mux 2 i 3 odbieram bez problemu brak tylko mux1.

Longhorn2009
Posty: 36
Rejestracja: 28 grudnia 2012, o 23:11
Miejscowość: Sędziszów Młp
Odbiornik: Mygica T230A PC USB
Instalacja antenowa: Antena siatka + vhf 8elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Longhorn2009 »

Jest mux1.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Już wiem co było nie tak Mux3 mam z NW POD ( taki opis mam w TV ) na częstotliwości 538 stąd to całe zamieszanie. Dzięki za info.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

Zgodnie z sugestiami Pana Jarosława Bałuki,
Jarosław Bałuka pisze: W przypadku zmian w nadawczych systemach antenowych, o czym niejednokrotnie pisaliśmy na forum, mogą zachodzić pewne różnice w rozkładzie pola. Zjawisko jest to całkowicie normalne. Eliminacja ewentualnych różnic w większości przypadków opiera się na niewielkim przemieszczeniu anteny odbiorczej, czasem wystarczy choćby kilka cm.


oraz Marcina Sienki z CZiNS,
Marcin Sienko pisze:W tej sytuacji radzę, aby spróbować poszukać najbardziej optymalnego ustawienia anteny. Może być tak, że wcześniej wiązka sygnału docierała w jedno miejsce, a po zmianach dociera w nieco inne. Trzeba troszeczkę ruszyć anteną góra-dół, lub prawo-lewo – zwraca się z prośbą do widzów
http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=7806

postanowiłem pokręcić anteną wykorzystując sprzyjającą pogodę. Najpierw zacząłem anteną delikatnie poruszać w osi lewo - prawo, skutek sygnał zaczyna spadać, najlepszy jest gdy antena patrzy idealnie na wprost na nadajnik tak jak dotychczas. Następnie postanowiłem spróbować podnieść nos antenie tak jak radził Kolega,
K63 pisze:
Krosnoludek pisze: Najgorsze jest to, że sygnał lubi pływać, np. na tv LG: jakość czasami jest np. 100%, a za pół godziny już skacze jak szalona od 20-100%, a za jakiś czas znowu stabilnie 100%, siła sygnału też jest mniejsza niż przed remontem, i oscyluje ok. 94%, lecz czasem również potrafi osiągnąć 100%. Przed remontem i również na rezerwowym systemie zawsze miałem siłę:100%, jakość:100% stabilnie bez pływania, zarówno w czasie śnieżycy, ulewy, silnego wiatru czy też upału/mrozu.
@Krosnoludek - a próbowałeś może podnieść "nos" anteny ?
ale pojawił się problem, śruby zardzewiały i nie dały się odkręcić, musiałem całą antenę ściągnąć z masztu, na ziemi wyciąć zardzewiałe śruby i zamontować nowe i z powrotem powiesić na maszcie antenę. Najpierw podniosłem trochę antenie "nos" - bez poprawy, następnie jeszcze więcej ku górze i nic, w dół to samo, brak poprawy sygnału, ustawiłem ostatecznie trochę podniesioną.

Następnie obniżyłem na maszcie ile się dało w dół antenę (maksymalnie do anteny VHF) - również brak poprawy!. Antena powróciła z powrotem na to samo miejsce, stojąc za antena starałem się idealnie ją wycelować w nadajnik, zarówno w kierunku, jak i w poziomie.

Tak antena widzi nadajnik:
Obrazek

Obrazek

Co jeszcze można zrobić ???
EmiTel czeka również na informacje, w jakich częściach Krosna występują problemy z odbiorem. Sienko zapewnia, że w takie miejsca wysłany zostanie wóz pomiarowy, który sprawdzi siłę sygnału.
Panów z Emitela poproszę aby podali mi na PW numer telefonu do Pana Marcina Sienki, kierownika Centrum Zarządzania Siecią
Ostatnio zmieniony 1 maja 2020, o 16:59 przez Krosnoludek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: JaroslawMroczkowski »

EmiTel nie prowadzi doradztwa w zakresie odbioru telewizji naziemnej.
Bezpośredni kontakt z Centrum Zarządzania Siecią mają klienci - firmy, które mają Emitelem umowy ma świadczenie usług.

W innych sprawach proszę pisać na forum. Wszystkie zgłoszenia czytamy i analizujemy.

W bardziej skomplikowanych przypadkach można wysłać opis problemu lub zgłoszenia na PW do administracji forum albo na adres DVB-T (małpa) emitel (kropka) pl. Zgłoszone w ten sposób uwagi przekażemy odpowiednim komórkom organizacyjnym firmy.

Uparciuchom, którzy mimo wszystko będą próbować kontaktu telefonicznego, proponuję kontakt z sekretariatem. Przy odrobinie szczęścia może się udać skontaktować z wybraną osobą ;)

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

Proszę się nie gniewać, ale jeśli do tej pory wszystko było dobrze, a po wymianie systemu antenowego na nowy zaczęły się problemy to do kogo to mamy zgłaszać jak nie do właściciela obiektu?, zresztą sam Pan Sienko z Centrum Zarządzania Siecią prosił o sygnały, także UKE doradzało kontakt z Emitelem z CZiNS. Sygnał nie pogorszył się tylko u mnie w domu, lecz są sygnały że w większości Krosna jest dużo gorzej.


Wczoraj zadzwoniłem do firmy co montowała ten system na SG http://perfektwerner.pl/instalacja-syst ... ych-dvb-t/ , odebrała kobieta i pierwsze o co się pyta, skąd wiem że to oni montowali na SG ten system, mówię że sami zamieściliście zdjęcia z tego remontu na waszej stronie internetowej, ona na to skąd wiem o tych zdjęciach itd. Nie wiem skąd to przerażenie i strach w jej głosie.
Powiedziała, że oni tylko montowali a cały sprzęt kupował Emitel. Pytałem się czy wykonywali pomiary w terenie, bo w Krośnie jest bardzo słaby sygnał po tej wymianie, mówi nie, pomiary wykonali tylko na obiekcie. Prosiła dalej w tej sprawie kontaktować się z Emitelem.

Poinformowany
Posty: 9
Rejestracja: 3 października 2014, o 22:42
Nadajnik - obiekt nadawczy: SG

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Poinformowany »

[...]

W jakiej większości Krosna, [...]
Przecież na forum wszyscy już wiedzą, iż pogorszył się sygnał u Ciebie, ciotki, płytkarza oraz Twojego kolegi z marketu ;)

@Krosnoludek miałeś zgłaszać skargę na Emitela do UKE, nadawców i bóg wie gdzie do kogo jeszcze - WIĘC ZRÓB TO W KOŃCU i przestań wałkować w kółko jedno i to samo od kilku miesięcy, bo nie dobrze się już robi...

A wracając do tematu to informacja dla Emitela, iż w Korczynie sygnał jest bez zarzutu.


_

Pakos
Posty: 74
Rejestracja: 29 grudnia 2009, o 20:31
Miejscowość: Debowiec
Odbiornik: Hitachi 4K
Instalacja antenowa: Siatka+ symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Pakos »

1. Usuń z masztu nie używane anteny a antenę do internetu zamontuj np. na innym kominie
2. Usuń korozje z anteny kierunkowej zamontuj ja na samym szczycie masztu
3. Antenę podłącz nowym kablem bezpośrednio z telewizorem
4. Ciesz się idealnym sygnałem 8-)

andkat

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: andkat »

1.Brawo @ Krasnoludek-tak trzymać!Walcz do skutku.
2.Na EmiTela nie mamy co liczyć jak napisano w wątku.
3.Dziwne że nikt w Krośnie nie chce sprawdzić jakości sygnału po modernizacji systemu antenowego i podzielić się informacjami w tym wątku.
4.Niezrozumiale jest dalej dla mnie to że po modernizacji mamy zadowolić się stwierdzeniem
że wszystko jest w porządku.Nie trzeba tego potwierdzić pomiarami w terenie i przedstawionymi do publicznej wiadomości wynikami.Ja też mam pecha bo osoby z którymi rozmawiałem potwierdziły niekorzystne zmiany w jakości sygnału,np.w Dobieszynie.
5.@POINFORMOWANY,uprzedzając niechybny atak wyjaśniam:wiem że piszę brednie,wiem że w Korczynie jest wyśmienity sygnał,wiem że nie można popierać @ Krasnoludka,wiem natomiast że nie jestem płytkarzem,ale dla sprawy nie ma to znaczenia.Fakty są bowiem takie że TV naziemną
oglądają Ci których nie stać na inny odbiór ale też mają prawo stwierdzić co widzą na ekranie
swojego telewizora,nie muszą się natomiast znać na niuansach systemów cyfrowego nadawania sygnału z Suchej Góry.
6.Na koniec zastanawiam się po co była modernizacja jeśli przy nadajniku niektórzy mają problem z odbiorem,a odbiór polepszył się tam gdzie jest pokrycie sygnałem z innych nadajników.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Domel28 »

Ostatnio sprawdzałem odbiór z Suchej Góry na biquadzie (130km) i poprawa jest widoczna szczególnie na k.52. Na antenie siatkowej odbieram wszystkie MUX-y z full sygnałem, dziwne trochę to żeby przy widoczności nadajnika mieć problem z poprawnym odbiorem.

andkat

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: andkat »

Dziękuję za potwierdzenie mojej sugestii.Tylko czy taki był cel modernizacji, żeby kanał 52 pięknie chodził 130 km od nadajnika{12 km od Św. Krzyża},a właśnie z tym kanałem były problemy pod Suchą Górą.Jeśli to jest w porządku to gratuluję"specjalistom".

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

Ostatnio w niektórych rejonach Gorlic - po przeniesieniu nadajnika z komina EC na Maślaną Górę - lepszą alternatywą stał się stabilny odbiór wszystkich mux-ów ze Suchej Góry oddalonej ok. 50 km. Do tej pory w większości przypadków kierunki anten skierowanych na komin EC i SG pokrywały się lub były zbliżone. Obecnie nadajnik na Maślanej znajduje się niemal dokładnie po przeciwnej stronie miasta (ok. 7-9 km). Tam gdzie istnieje możliwość przekręcenia anteny o 180 st., z odbiorem MG nie ma problemu. Są takie miejsca gdzie jednak nie ma takiej możliwości (np. osiedla mieszkaniowe), odbiór z Maślanej możliwy jest tylko z odbicia, natomiast Suchej bezpośrednio z nadajnika. Bywa tez tak że SG jest nieosiagalna i pozostaje tylko odbicie z MG. Znam jednak wiele przypadków że nawet na antenie ustawionej na Maślaną, jej tyłem (lub z odbicia) można stabilnie odbierać k.29 i 32 z Suchej.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

Bardzo ciężko skontaktować się z Panem Marcinem Sienko z CZiNZ, w zeszłym tygodniu Pani sekretarka coś ze trzy razy łączyła, ale nie odbiera telefonu, dzisiaj też jest zajęty.

Dzwoniłem dziś do UKE Rzeszów, i Pan co się zajmuje DVB-T powiedział, że Emitel o wszystkim wie, że jest problem z sygnałem w Krośnie i będą to poprawiać. UKE razem z Emielem byli na pomiarach w terenie, i wyszło im że jest problem z sygnałem blisko nadajnika, czym dalej tym lepiej. Z tego co mówił to mają pochylić anteny bardziej w dół, pytanie tylko kiedy ?

Potwierdza to moje zdobyte informacje, że czym dalej nadajnika tym mocniejszy sygnał. Znajomy co mieszka w Lubatowej, mówił że wcześniej przed remontem było ciężko u nich z sygnałem, teraz sygnał jest bardzo mocny i odbiór jest możliwy na przysłowiowym gwoździu.

Teraz drugi przykład, w Krośnie koło parku chyba na Zawodziu, praktycznie brak sygnału zwłaszcza MUX-3, pomimo prób z różnymi antenami zamocowanymi na różnych wysokościach i wysokim maszcie nie da się odbierać pomimo bliskiej odległości od nadajnika który przecież nadaje z dużą mocą (100 kW). Antena przestawiona na Tarnów (50 kW) bez problemu odbiera wszystkie muxy, tylko w trzecim muxie zamiast Rzeszowa jest Kraków.

TVP Rzeszów również wiedzą o problemie, technik powiedział, że podwyższony został system antenowy, Krosno znajduje się w dołku i sygnał przelatuje nad nami, potrzebna korekta anten na SG tj. pochylenie ich.

Wszystko było by dobrze gdyby Emitel zamieścił informację, że wiedzą o problemie i zostanie to naprawione w jakimś okresie, a tu ciągle cisza z ich strony.

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: michal135 »

A może nie pochylać anteny górnej i nie psuć dobrego zasięgu w dużej odległości, tylko podłączyć tę antenę zastępczą i skierować w stronę Krosna?

Onegdaj
Posty: 12
Rejestracja: 15 kwietnia 2014, o 21:32
Nadajnik - obiekt nadawczy: Baranówka/Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Onegdaj »

@michal135 Oczywiście masz rację, niech Emitel nawet nie rusza anten głównych, bo znając życie to na pewno coś źle ustawią i ponownie wystąpi problem z MUX-1 oraz MUX-2 w Rzeszowie. Dlatego dla Krosna niech specjalnie uruchomią system rezerwowy skoro wtedy nie ma problemów z odbiorem.


INFORMACJA DLA EMITELA: Proszę nie pochylać anten systemu głównego, ponieważ ponownie wystąpi problem z MUX-1 oraz MUX-2 w Rzeszowie. Dla Krosna proszę uruchomić anteny systemu rezerwowego, bo jest to optymalne dla Krosna.


:idea:

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

michal135 pisze:A może nie pochylać anteny górnej i nie psuć dobrego zasięgu w dużej odległości, tylko podłączyć tę antenę zastępczą i skierować w stronę Krosna?
Rzeszów znajduje się po przeciwnej stronie niż Krosno, więc anten w kierunku na Rzeszów nie trzeba ruszać jeśli w tamtym kierunku wszystko jest dobrze, wystarczy pochylić tylko te które są skierowane w stronę Krosna i tyle w Rzeszowie nic się nie zmieni !.

Nie jestem specjalistą, najlepiej jak któryś z Panów z Emilela zabrał by w tej sprawie głos, chyba że nie są w temacie co się dzieje na SG.

Ja nie chcę Wam pogorszyć odbioru, ale chcę aby i u mnie odbiór wrócił do stanu jak przed remontem.

rafffs
Posty: 4
Rejestracja: 2 września 2014, o 09:01
Odbiornik: tv lg32ln540b
Nadajnik - obiekt nadawczy: sucha góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: rafffs »

Panowie z Emitela może wkońcu jakiś komentarz w tej sprawie???!!!

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Na terenie Krosna zostały wykonane pomiary poziomu sygnału DVB-T. Pomiarów dokonali inspektorzy UKE z udziałem naszych specjalistów. Pomiary były wykonane wozem pomiarowym UKE w punktach pomiarowych wyznaczonych przez UKE. Nie potwierdzono żadnych problemów z odbiorem DVB-T w Krośnie w wyznaczonych punktach pomiarowych.
Nie planujemy zmian w nadawczym systemie antenowym.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

Po przeczytaniu wiadomości zamieszczonej na forum, zadzwoniłem ponownie do UKE Rzeszów i Pan był zaskoczony stanowiskiem zamieszczonym na forum, mówił że Emitel dobrze wie o problemie! i że muszą go usunąć!.
Dziwne rzeczy, jeden mówi tak, drugi tak.

W każdym bądź razie moje zdobyte informacje czyli im dalej nadajnika tym lepszy sygnał potwierdza cały czas UKE Rzeszów, nawet nie chciał przykładów, bo mówi że doskonale wie o problemie tak samo jak i Emitel i co mają z tym zrobić czyli pochylić anteny.

A do Pan Sienki z CZiNS ciągle się nie dodzwoniłem.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Może dlatego, że nie pracuje on w call center, tylko centrum zarządzania siecią. Proponuję wysłać maila i spokojnie czekać na odpowiedź.q

@Krosnoludek, Sprawdziłem kilka szczegółów i jeśli ta osoba wypowiada się w imieniu Urzędu poproszę o jej nazwisko i stanowisko służbowe za pomocą PW albo mailem. Jeśli zaś przekazuje swoje prywatne opinie, proszę nie powoływać się na Urząd.

Zablokowany