DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

danielmat

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: danielmat »

grigor pisze:...I jeszcze jedno - chce kupic tv - bedzie miał max 32 cale - zdecydowalem ze nie oplaca sie full hd - w sepcyfikacjach pisze ze potencjalnie beda nadawac full hd - a jak bedzie ktos wie? Jestem w bledzie? doradzcie cos...
Tak, jesteś w błędzie. Otóż telewizor możesz używać nie tylko do oglądania telewizji ale np. do filmów na DVD/BlueRay a do takich filmow Full HD jak najbardziej się przyda. Możesz oczywiście stwierdzić, że nie potrzebujesz HD bo np. będziesz oglądał tylko TV albo nie potrzeba Ci Full HD w końcu to Twoje pieniądze, zrobisz jak zechcesz ale wg mnie jak już kupować teraz TV to tylko z full HD. Różnica w cenie nie jest taka znowu duża.

grigor
Posty: 10
Rejestracja: 21 listopada 2010, o 16:39
Instalacja antenowa: siatka z symetryzatorem pod dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: sg

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: grigor »

Witam. Zbroje sie na 31.12. Kupilem tv. Teraz mam pytanie - bo sprzedawca w sklepie nie wiedzial nic na ten temat - musze kupic antene dvb-t. sygnal z niej leci zwyklym koncentrykiem wobec powyzeszego - to analog i taki trzeba wpiac do tv do gniazda antenowego. W takim razie ten obraz to analogowy? czy tuner wbudowany w tv jakos to konwertuje?

Awatar użytkownika
marks74
Posty: 124
Rejestracja: 27 czerwca 2010, o 13:59
Odbiornik: Samsung LE40C650, SonyKDL55W815
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa, wzmacniacz SWA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: marks74 »

Koncentryk może pozostać. Nie ma anten analogowych/cyfrowych. Wszystkie dostępne odbierają analog i cyfre. Są tylko lepsze lub gorsze, tańsze i droższe :)

romanodepalma

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: romanodepalma »

marks74 pisze:Koncentryk może pozostać. Nie ma anten analogowych/cyfrowych. Wszystkie dostępne odbierają analog i cyfre. Są tylko lepsze lub gorsze, tańsze i droższe :)
Zapomniałeś dodać,że droższa nie musi znaczyć lepsza.
Instalacja antenowa zostaje ta sama.Jak będą jakieś problemy , wtedy trzeba się zastanowić gdzie jest błąd i jak go wyeliminować.

Awatar użytkownika
marks74
Posty: 124
Rejestracja: 27 czerwca 2010, o 13:59
Odbiornik: Samsung LE40C650, SonyKDL55W815
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa, wzmacniacz SWA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: marks74 »

Mam znajomego, który twierdzi, co tanie to drogie. :mrgreen:

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Martinez1989 »

grigor pisze:Witam. Zbroje sie na 31.12. Kupilem tv. Teraz mam pytanie - bo sprzedawca w sklepie nie wiedzial nic na ten temat - musze kupic antene dvb-t. sygnal z niej leci zwyklym koncentrykiem wobec powyzeszego - to analog i taki trzeba wpiac do tv do gniazda antenowego. W takim razie ten obraz to analogowy? czy tuner wbudowany w tv jakos to konwertuje?

Kup antenę ATX-91
nie wiem gdzie mieszkasz bo trzeba by dobrać wzmacniacz....

Ja mam ok 103 km do nadajnika Sucha Góra i odbieram teraz testowy odbiór...

Pzdr;)

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Martinez1989 »

Czy jest szansa aby DVB-T MUX2 był wcześniej?? Ktoś wie??

Awatar użytkownika
Ravaek
Posty: 50
Rejestracja: 5 lipca 2010, o 20:16
Odbiornik: Karta telewizyjna DVB-T
Instalacja antenowa: Antena siatkowa w oknie na strychu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Ravaek »

Martinez1989 pisze:Czy jest szansa aby DVB-T MUX2 był wcześniej?? Ktoś wie??
W sumie terminy podane w umowie są to terminy uruchomienia do 31.12.2010, więc szansa taka istnieje.

Ja od jakiegoś czasu skanuje kanał 61, ale nie ma nic, choć nie jestem pewien bo teraz przy sile sygnału 18 (przy testach), mam bardzo słaby zasięg, to nawet jak by się pojawił MUX2 o planowanej sile 10, to nie wiem czy bym go odbierał.

PS. jeżeli komuś coś by się wyświetliło na kanale 61, to proszę pisać.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Martinez1989 »

Pytanie do Emitela czemu MUX2 będzie nadawany z mocą 10 kW a nie np. jak teraz 18 kW?? Czy jest szansa aby zwiększyć??

Ravaek pisze:
Martinez1989 pisze:Czy jest szansa aby DVB-T MUX2 był wcześniej?? Ktoś wie??
W sumie terminy podane w umowie są to terminy uruchomienia do 31.12.2010, więc szansa taka istnieje.

Ja od jakiegoś czasu skanuje kanał 61, ale nie ma nic, choć nie jestem pewien bo teraz przy sile sygnału 18 (przy testach), mam bardzo słaby zasięg, to nawet jak by się pojawił MUX2 o planowanej sile 10, to nie wiem czy bym go odbierał.

PS. jeżeli komuś coś by się wyświetliło na kanale 61, to proszę pisać.
Kolego a skąd jesteś?? ja mam ok 103 km do nadajnika Sucha Góra i jak jest tropo to idealny odbiór...

Awatar użytkownika
Ravaek
Posty: 50
Rejestracja: 5 lipca 2010, o 20:16
Odbiornik: Karta telewizyjna DVB-T
Instalacja antenowa: Antena siatkowa w oknie na strychu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Ravaek »

Okolice Jasła. W linii prostej jest bardzo blisko, ale na drodze jest wiele przeszkód które zasłaniają sygnał, i do tego zwykła antena siatkowa która jest w oknie na strychu, więc jak na takie warunki to i tak dobrze odbiera.
Jeżeli nie złapie MUXa 2 to już mam przygotowane pieniądze na nową antenę którą ustawię na kominie więc o to się nie martwię.

Martinez1989 pisze:Pytanie do Emitela czemu MUX2 będzie nadawany z mocą 10 kW a nie np. jak teraz 18 kW?? Czy jest szansa aby zwiększyć??
Jak można zauważyć w harmonogramie wdrażania MUX2, w tabeli emisji w ramach okresu docelowego moc SG będzie wynosiła 50 kW, (kanał 32), ale oczywiście na wdrożenie tego jest przeznaczony czas do 2013.12.31.
Więc puki co myślę że pozostanie to 10 kW, do czasu zwolnienia pasma po wyłączeniu analogu.
Mogę się oczywiście mylić na naszą korzyść, to już wszystko zależy od Emitela.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Martinez1989 »

Ravaek pisze:Okolice Jasła. W linii prostej jest bardzo blisko, ale na drodze jest wiele przeszkód które zasłaniają sygnał, i do tego zwykła antena siatkowa która jest w oknie na strychu, więc jak na takie warunki to i tak dobrze odbiera.
Jeżeli nie złapie MUXa 2 to już mam przygotowane pieniądze na nową antenę którą ustawię na kominie więc o to się nie martwię.

Martinez1989 pisze:Pytanie do Emitela czemu MUX2 będzie nadawany z mocą 10 kW a nie np. jak teraz 18 kW?? Czy jest szansa aby zwiększyć??
Jak można zauważyć w harmonogramie wdrażania MUX2, w tabeli emisji w ramach okresu docelowego moc SG będzie wynosiła 50 kW, (kanał 32), ale oczywiście na wdrożenie tego jest przeznaczony czas do 2013.12.31.
Więc puki co myślę że pozostanie to 10 kW, do czasu zwolnienia pasma po wyłączeniu analogu.
Mogę się oczywiście mylić na naszą korzyść, to już wszystko zależy od Emitela.

Dali by tak z 25 kW nie obraźił bym się;) Do docelowej mocy trzeba wyłączyć analog a w naszym kraju to może się przedłużyć....;/

Ps. anteny siatkowe to nie anteny.....;)

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: manguscik »

Kolega ma racje antena to podstawa bo ja np sygnał cyfrowy z Suchej Góry odbieram na antenie pokojowej z symetryzatorem + Wzmacniacz antenowy wewnętrzny AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB podwieszonej na strychu z siła 97 % jakość 100 % i odległości w lini prostej do nadajnika około 50 km. I mam nadzieje że będę w stanie na tej samej antenie odebrać MUX 2 z mocą troszkę mniejszą. Bo nie chciałbym przestawiać anteny ATX-91 z symetryzatorem ustawionej na Tarnów w lini prostej około 45 km gdzie obecnie odbieram TVP INFO KRAKÓW I POLSAT a TVP 1 i TVP 2 z Kielc w lini prostej około 140 km bo sygnał z Gorlic mam troszkę z odbicia bo antena jest bokiem.

karolwin

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: karolwin »

witam, mieszkam w brzozowie mam antene siatkową i zamierzam kupić dekoder dvb-t do odbioru sygnału z suchej góry, czy moglibyście odpowiedzieć na moje pytania:
1)Jakie kanały będę mógł odbierać?
2) czy do odbioru wystarczy zwykła antena siatkowa?
3)Czy ten sygnał to tylko test, jeśli tak, to do kiedy będzie on trwał?
4) Jaki dekoder byście mi polecali?

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: manguscik »

karolwin pisze:witam, mieszkam w brzozowie mam antene siatkową i zamierzam kupić dekoder dvb-t do odbioru sygnału z suchej góry, czy moglibyście odpowiedzieć na moje pytania:
1)Jakie kanały będę mógł odbierać?
2) czy do odbioru wystarczy zwykła antena siatkowa?
3)Czy ten sygnał to tylko test, jeśli tak, to do kiedy będzie on trwał?
4) Jaki dekoder byście mi polecali?

1. W tym momencie będziesz mógł odebrać na kanale 48 3 programy TVP tj. TVP 1 TVP 2 TVP INFO Rzeszów jako testowe które potrwają do końca kwietnia póki nie zostanie uruchomiony MUX 3 na Baranówce w Rzeszówie.

A do 30.12.2010 zostanie uruchomimy nadajnik MUX 2 na Suchej Górze na kanale 60 lub 61 jak dobrze pamiętam i tu będą dostępne takie kanały jak POLSAT TVN TVN7 TV4 TV PULS i jeszcze 3 kanały które jeszcze nie nadają .

2. Tak do odbioru wystarczy Ci antena siatkowa.

3. Tak jak pisałem w pkt 1

4. Kupując dekoder musisz zwrócić uwagę aby odbierał MPEG4 HD.

Kafar

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Kafar »

Ravaek pisze:Okolice Jasła. W linii prostej jest bardzo blisko, ale na drodze jest wiele przeszkód które zasłaniają sygnał, i do tego zwykła antena siatkowa która jest w oknie na strychu, więc jak na takie warunki to i tak dobrze odbiera.
Jeżeli nie złapie MUXa 2 to już mam przygotowane pieniądze na nową antenę którą ustawię na kominie więc o to się nie martwię.
Jak już teraz odbiera - powiedzmy na 60% siły sygnału to nie powinno być problemów z mniejszą mocą - najgorzej będą mieli ci co są na granicy - jakieś 25-33% siły.

W niedziele skanowałem, ale nic nie znalazło - z ciekawszych rzeczy, to w końcu zegar prawidłowo czas wyświetla, do niedawna były całkiem godziny poprzestawiane, więc coś przygotowywują powoli.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Drekan »

Kwestia dalszej emisji MPEG2 ze Skrzycznego na kanale 38 jest już jasna. :cry:

http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=7

Pytanie czy podobna odpowiedz na temat losów emisji MPEG2 z Suchej Góry poznamy jeszce przed startem 2 multipleksu? :?:

A może jak przy 1 etapie startu 2 multipleksu, wszystko wyjaśni się na zasadzie faktów dokonanych (jak w Lubuskim). :evil:

sw6
Posty: 32
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 15:11
Miejscowość: RJS
Odbiornik: philips 7334
Instalacja antenowa: antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów / Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: sw6 »

Kafar pisze:
Ravaek pisze:Okolice Jasła

W niedziele skanowałem, ale nic nie znalazło - z ciekawszych rzeczy, to w końcu zegar prawidłowo czas wyświetla, do niedawna były całkiem godziny poprzestawiane, więc coś przygotowywują powoli.
czas dalej na mym fergusonie w złym formacie:)epg brak
czekamy na mux 2 8-) - skanowanie bez nowych kanalów
na tvp info\rzeszów rozdzielczość 352*576

Kafar

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Kafar »

Rozdzielczości TVP Info nie sprawdzałem, po tym jak wszyscy mówili, że w końcu przeszli na pełny PAL i się zgadzało, a tu z powrotem obniżyli.
Ale zegar świadczy o jakiś przygotowaniach, dotychczas był przesunięty o kilka godzin, EPG jeszcze nie było, pewnie dopiero na kanałach z MUX2 się pojawi. Link z Polski cyfrowej na chwilę obecną nie otwiera się, ale skoro na Skrzycznem nikt się nie pofatyguje aby 62 kanał nie stał odłogiem, to u nas będzie to samo- bo po co kase marnować, jak będzie lepsze żniwo z satelity, przynajmniej dla TnK - Polsat i TV4 naziemnie, TVP z czaszy się dokoptuje i możni zarobią co trzeba, tudzież od razu ktoś cyfre/CP weźmie na "promocji".

Dig Dug

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Dig Dug »

Kafar nie panikuj.

Jest napisane:
"W związku z planami uruchomienia od dnia 31 grudnia 2010 r. regularnego nadawania programów TV w sposób cyfrowy w ramach MUX2 z użyciem kanału TV nr 38, wyłączeniu od tego dnia ulegnie dotychczasowa emisja testowa programów TVP z wykorzystaniem wspomnianej częstotliwości. Urząd Komunikacji Elektronicznej nie posiada informacji czy dotychczasowa transmisja programów TVP będzie kontynuowana na innej częstotliwości. Do tego celu mógłby zostać wykorzystany kanał TV nr 62 przewidziany na potrzeby emisji sygnału MUX1 na tzw. okres przejściowy wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej."

Czyli jeszcze nie jest przesadzone, że nie wykorzystają. Poza tym zwalniają wykorzystywany kanał pod planowany MUX-2. Na SG obecny nie blokuje MUX-2, więc nie trzeba go zwalniać.

PS. Zobacz na moje pomysły w temacie anteny :)

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Drekan »

Dig Dug pisze:Do tego celu mógłby zostać wykorzystany kanał TV nr 62 przewidziany na potrzeby emisji sygnału MUX1 na tzw. okres przejściowy wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej."
Właśnie MÓGŁBY! :!:

Czyli jeszcze nikt nie złożył wniosku o pozwolenie na emisję na tym kanale. Pan Tomasz jest optymistą w kwestii wcześniejszego uruchomienia emisji 2 multipleksu (wspominał coś o świętach), więc czasu nie pozostało zbyt wiele by przekonać TVP do utrzymania nadawania. Dodatkowo 1 etap uruchomienia 2 multipleksu zaskoczył i UKE, która dopiero po zapytaniach widzów o wyłączenie kanałów TVP nadawanych w ramach DVB-T, uzyskała oficjalną odpowiedź od Emitela. :shock:

Z tego co pamiętam pozwolenia na emisję 1 etapu 2 multipleksu uzyskano zaledwie dzień przed włączeniem nadawania. Więc nadzieja jeszcze pozostaje, jednak jest niewielka. :?

Sucha Góra z racji wykorzystywania częstotliwości 1 multipleksu ma większe szanse na utrzymanie nadawania paczki TVP. Jednak wyłączenie Skrzycznego może być pretekstem dla TVP by po raz kolejny ogłosić wyłączenie emisji MPEG2. :(

Zablokowany