DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

helmut77

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: helmut77 »

Będę musiał sprawdzić samsunga w gnieździe panasonica, nic innego nie pozostaje. Pozdrawiam.
Panie Jarku!! Puśćcie pary, kiedy K42 znowu będzie nadawał, wiemy, że Pan to czyta. Dzięki i najlepszego w Nowym Roku!!

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Jarosław Bałuka »

Niestety, nie mamy żadnych oficjalnych informacji do przekazania w tej sprawie.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: lpf1972 »

helmut77 pisze:
kemi73 pisze:A jak masz doprowadzony sygnał antenowy przez jakiś rozdzielacz. Zamieniałeś może przewody i sprawdziłeś czy efekt jest podobny ?.
Nie znam dobrze parametrów anten, są to kierunkowe anteny jedna na SG druga na Baranówkę. Za wzmacniaczem jest rozdzielacz na 6 pokoi. Nic teraz nie zmieniałem bo analog odbiera bez zmian na panasonicu. Samsung podaje jakość sygnału 65-75, błąd 4-5.
Rozdzielacz aktywny czy pasywny? Na pasywnym straty są naprawdę spore (dla poczwórnego to ok 8dB mniej)

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kemi73 »

Mam nadzieje że nie udzielicie oficjalnej informacji w dniu 30 czerwca:). Coś mi się zdaje że po decyzji UKE Emitel ma mały problem, bo teraz będą musicie zakupić odbiornik mpeg4 dla TSR Strzyżów/Działy. Ciekawe ile takich kwiatków jest w Bieszczadach :).

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: manguscik »

Jarosław Bałuka pisze:Niestety, nie mamy żadnych oficjalnych informacji do przekazania w tej sprawie.

Widzę że jest pozwolenie radiowe od UKE na kontynuację eksperymentalnej emisji programów TVP, tym razem w systemie DVB-T/MPEG-4, z RTCN Rzeszów/Sucha Góra na k. 42 (mux 1) tylko że Emitel dostał klina bo nie MPEG2 tylko MPEG4 i tu się robi problem. Coś widzę że częstotliwość będzie stała odłogiem :(

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Jarosław Bałuka »

kemi73 pisze:Mam nadzieje że nie udzielicie oficjalnej informacji w dniu 30 czerwca:). Coś mi się zdaje że po decyzji UKE Emitel ma mały problem, bo teraz będą musicie zakupić odbiornik mpeg4 dla TSR Strzyżów/Działy. Ciekawe ile takich kwiatków jest w Bieszczadach :).
Jaki problem??? A kto wnioskował o pozwolenie radiowe?

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kemi73 »

Przecież nie Emitel sami nieraz tak twierdziliście więc podejrzewam sprawkę TVP. Chyba że ktoś poprosił o przedłużenie testów zapomniał dopisać że chciałby w mpeg2, a UKE to wykorzystało. Tyle że my nie pytamy kto wystąpił tylko kiedy odpalicie emisję z SG. Wydaje mi się że jest to proste pytanie i oczekuję prostej odpowiedzi.

forest

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: forest »

Ponieważ to mój pierwszy post na tym forum, chciałbym się przywitać.
kemi73 pisze: Tyle że my nie pytamy kto wystąpił tylko kiedy odpalicie emisję z SG. Wydaje mi się że jest to proste pytanie i oczekuję prostej odpowiedzi.
Odpowiedź jest prosta. Emitel zacznie emitować zaraz po podpisaniu umowy z TVP.
Telewizja Polska wykonała właśnie wspaniały strzał w kolano - pozbawiła większość Podkarpacia dostępu do programu lokalnego. Wszak w chwili obecnej działają trzy lokalne nadajniki: http://radiopolska.pl/wykaz/pokaztv_stacja.php?pid=15
O tych biednych ludziach którzy odbierali TVP 1 i 2 cyfrowo nie wspomnę.
Być może w TVP myślą, że Emitel dalej będzie sponsorował nadawanie :D
W imieniu abonentów telewizji kablowej (w której pracuje) chciałbym serdecznie podziękować Telewizji Polskiej za wspaniałe pomysły i życzyć równie udanych decyzji w roku bieżącym.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Krosnoludek »

Jarosław Bałuka pisze:
kemi73 pisze:Mam nadzieje że nie udzielicie oficjalnej informacji w dniu 30 czerwca:). Coś mi się zdaje że po decyzji UKE Emitel ma mały problem, bo teraz będą musicie zakupić odbiornik mpeg4 dla TSR Strzyżów/Działy. Ciekawe ile takich kwiatków jest w Bieszczadach :).
Jaki problem??? A kto wnioskował o pozwolenie radiowe?
Cała sprawa rozbija się o to, iż Zarząd TVP nie podjął jeszcze decyzji w sprawie wznowienia emisji eksperymentalnej z Suchej Góry, i przez to nie ma podpisanej umowy z Emitelem, i niema EMISJI.

Czy mam racje Panie Jarosławie??

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kemi73 »

A nie można było tak od razu powiedzieć ?.

Dig Dug

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Dig Dug »

Jeżeli to nie wyszło od Emitela, tylko jakoś tak samo się zrobiło, nie ważne czy TVP wnioskowało do UKE, czy samo UKE dało sielone swiatło do uruchomienia "testowego MUX-1", bo przecież takie kanały na chwilę obecna są tam przewidziane + komercyjne, to Emitel w jakiś tam sposób zaskoczony czeka na krok ze strony TVP i pewnie nie ma zakupionego urzadzenia do MPEG-4, czyba, że posiada zapasowe pod MUX-2 i może w krótkim czasie uruchomić testy lub będziemy czekać na dowóz sprzętu jak to miało miejsce w przypadku MUX-2, gdzie Skrzyczne miało czekać mimo, że umowa była podpisana dużo wcześniej i decyzję o zakupie można było podjąc kwartał wcześniej.
Zobaczymy jak się to potoczy.
Ja czytając wpisy na stronie UKE myslałem, że Emitel robi niespodziankę ( a juz pogodziłem się z analogiem na TVP 1 i 2 :? ) i sam postarał się o "testy" MUX-1, a tu nie. :shock:
Mam nadzieję, że to przynajmniej jest krok ze strony TVP, bo jak nie, tzn. że pozwolenie będzie martwym zapisem. :cry:
W sumie to na testy MPEG-2 by dalej wystarczyło, zwłaszcza, że leży sprzęt może i stary ale sprawny, a teraz to bezużyteczny.

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: mac_33 »

rozmowy z TVP w sprawie przedluzenia nadawania na podbeskidziu i podkarpaciu trwaja od czerwca 2010 - nie poganiajcie tak, bo jeszcze zadyszki dostaną :-)

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kemi73 »

Byle by się nie skończyły 30 czerwca:).

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Drekan »

Jarosław Bałuka pisze:
kemi73 pisze:Mam nadzieje że nie udzielicie oficjalnej informacji w dniu 30 czerwca:). Coś mi się zdaje że po decyzji UKE Emitel ma mały problem, bo teraz będą musicie zakupić odbiornik mpeg4 dla TSR Strzyżów/Działy. Ciekawe ile takich kwiatków jest w Bieszczadach :).
Jaki problem??? A kto wnioskował o pozwolenie radiowe?
Czyli TVP zapobiegawczo załatwiło sobie pozwolenie na emisję swojej paczki z Suchej Góry. Pewnie dopiero teraz zaczęli się zastanawiać czy skorzystają z tego pozwolenia czy nie. :twisted:

Co do kodowania MPEG4, to jeśli dobrze pamiętam, UKE już od dłuższego czasu nie wydaje pozwoleń na emisję, w innym standardzie niż obowiązujący MPEG4. Jednak mimo to, nadal "przymykała oko" na niezgodny z pozwoleniem standard nadawania. Z tym, że do tej pory to Emitel przekonywał TVP do utrzymania emisji i załatwiał niezbędne pozwolenia. Skoro tym razem wnioskowała TVP, to UKE mogła trwać na spełnieniu wszystkich warunków pozwolenia. Prawda wyjdzie dopiero gdy emisja ruszy (jeśli ruszy?). :?

Kafar

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Kafar »

Narazie ciemność widzę, w zasięgu nadajnika będe do niedzieli ale nie spodziewam się nadzwyczajnych postępów.

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: mac_33 »

a ja zrozumialem odp p. Jarka w ten sposob ze emitel wnioskujac o pozwolenie ma sprzet do mpeg4 i nie ma techn problemu z ewentualnym startem emisji - problem zdaje sie tylko w zgodzie tvp na pokrycie kosztow emisji... skorygujcie jesli jestem w bledzie

daruncio1

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: daruncio1 »

Witam wszystkich na forum jestem tu pierwszy raz i mam pytanie do panów z Emitela dlaczego nie wystąpiono z wnioskiem o eksperymentalna emisję tvp w mpeg4 już wcześniej tylko na ostatnią chwilę i dlaczego sygnal w terenie górzystym nie jest nadawany w wiązce pionowej(chyba lepsze rozwiązanie)fale poprostu lepiej sie rozchodzą i dlaczego nie sprawdza sie kanałow na których sie nadaje przyklad polsat k58 przechyba naklada sie całkowicie zinnym kanalem tv nadajacym w tej częstotliwości chyba jakaś slowacka stacja ale pewien niejestem.Prosze o uczciwą odpowiedz :evil:

teleMAN
Posty: 50
Rejestracja: 26 grudnia 2010, o 20:29
Miejscowość: Lutcza / Rzeszów
Odbiornik: Funai-Toschiba-Samsung- Skymaster-Philips-Thomson
Instalacja antenowa: Ant19/21-69SA IV-V
ant4/5-12SA I-III
antFM-1RUZ PMBzwrot2xUHF/VHF/FM
ant sat
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: teleMAN »

Panie "daruncio1" Wybacz ale nie Emitel powinien występować moim zdaniem a TVP bo oni być
powinni zainteresowani emisją swoich programów.Emitel jest firmą usługową: anteny,nadajniki
łącza.Drugie to polaryzacja anten u nas raczej będzie pozioma bo są siedzi mają swoje anteny
w polaryzacji przeważnie pionowej ,Niemcy .Słowacja ,Czechy.

daruncio1

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: daruncio1 »

no właśnie od sąsiadów naszych to powinniśmy sie uczyć a Emitel od lat nadaje programy tvp przez swoje nadajniki wiec też powinien mieć cos do powiedzenia w sprawie nadawania i testów dvb t

forest

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: forest »

daruncio1 pisze:no właśnie od sąsiadów naszych to powinniśmy sie uczyć a Emitel od lat nadaje programy tvp przez swoje nadajniki wiec też powinien mieć cos do powiedzenia w sprawie nadawania i testów dvb t
- tak. Ma dużo do powiedzenia.
Dlaczego nie możecie zrozumieć, że firma Emitel zajmuje się retransmisją programów telewizyjnych. Nadawca - czyli TVP, Polsat, TVN i parę innych firm grzecznie pukają do Emitela (po tem jak załatwią sobie zgodę/koncesję na nadawanie) i proszą o nadawanie swoich programików. Za odpowiednią cenę.
Z moich informacji wynika (mogę się mylić), że do tej pory (31 grudnia) Sucha Góra nadawała MUX1a za free - ot taki ukłon w stronę TVP.
Mogę tylko filozować ile kosztuje miesięczne utrzymanie nadajnika o mocy kilkunastu kW.
Ale firma Emitel to nie jest Caritas Polska.
A Telewizja Polska ma w głębokim poważaniu Podkarpacie. Szczerze mówiąc zalatuje tu polityką. Na wszystkich mapkach planowanej cyfryzacji jesteśmy białą plamą. Bo jak się głosuje na pewną partię, to trzeba ponosić konsekwencje :D

Zablokowany