DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

qniak

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: qniak »

Odbieram sygnał z SG chociaż mieszkam w Małopolsce i powiem wam szczerze ze na Podkarpaciu nie jest najgorzej, a najgorzej jest właśnie w Małopolsce gdzie nie ma nawet jeszcze mux-2 ( o ile dobrze pamiętam z geografi to Małopolska to jedno z najbardziej zaludnionych województw więc jest to dziwne ) Wiadomo że zalatuje polityką bo w SG są wolne kanały i można by nadawać już od początku mux-3 a tak jednak nie jest, po prostu komuś zależy żeby cyfryzacja postępowała jak najwolniej.

Kafar

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Kafar »

forest pisze:A Telewizja Polska ma w głębokim poważaniu Podkarpacie. Szczerze mówiąc zalatuje tu polityką. Na wszystkich mapkach planowanej cyfryzacji jesteśmy białą plamą. Bo jak się głosuje na pewną partię, to trzeba ponosić konsekwencje :D
Na kogo byśmy nie zagłosowali sytuacja by się nie zmieniła. TVP jest był i będzie narzędziem partii, a misje - jakość usług mają w dalekim poważaniu (TVP Sport/ TVP HD). Małopolska i Podkarpacie to tereny silnie górzyste, tutaj nie wystarczy jeden obiekt aby ładnie wszystko w promieniu 120km pokryć, tak jak ma to miejsce na nizinach - prosty przykład: kolei i dróg na południe od krajowej "czwórki" już się prostych nie buduje, tylko kręte i wijące się jak wąż z powodu ukształtowania terenu.
Dzięki temu udział platform na tym terenie jest ogromny i tutaj upatrujcie przyczyny. Ale niech TVP traci i bankrutuje kosztem komercyjnych - ich problem.
qniak pisze:Odbieram sygnał z SG chociaż mieszkam w Małopolsce i powiem wam szczerze ze na Podkarpaciu nie jest najgorzej, a najgorzej jest właśnie w Małopolsce gdzie nie ma nawet jeszcze mux-2 ( o ile dobrze pamiętam z geografi to Małopolska to jedno z najbardziej zaludnionych województw więc jest to dziwne ) Wiadomo że zalatuje polityką bo w SG są wolne kanały i można by nadawać już od początku mux-3 a tak jednak nie jest, po prostu komuś zależy żeby cyfryzacja postępowała jak najwolniej.
We Wschodzniej części Małopolski to nie jest jakiś wielki wyczyn - pomyśl gdyby taki nadajnik jak SG siał z mocą 50KW, o docelowych 100KW nie wspominając.
Tylko zastanawiające jest to - kto w tym kraju nie ma jaj-, że Czesi i Słowacy swoim DVB-T niejednokrotnie na terenie Polski mają lepsze pokrycie niż w swoim kraju, a my jak zwykle - żeby choć skrawek transmisji za granice nie uciekł, a nawet nikt nie sprawdził w testach rzeczywistych czy taka moc wniesie jakąś szkodę w zakłóceniach dla Słowaków i Czechów z Suche Góry i Skrzycznego. Gdzie te czasy gdy na samo słowo: Husaria trzęsły się tyłki ościennym krajom - przestańmy być potulnym barankiem Europy.

gabmax

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: gabmax »

Witam.Mam problem z obrazem,wyświetla mi się piękna mozaika,telewizor le40c650 podłączony do anteny siatkowej ze wzmacniaczem prawdopodobnie SWA-7?(nie mam na razie jak sprawdzić),do kabla antenowego podpięty jest zasilacz ZOLAN ZS 12V/100 INPUT 230V/50Hz OUTPUT 12V100
i ten wtyk antenowy z zasilaczem podłączony jest do małostratny rozgałęznik magnetowidu
,,Badmor''zakres pracy 47-862 Mhz
tłumienie We-Wy 3,2-45 db
seperacja Wy-Wy 16-32 db
Mam podłączone dwa telewizory ten stary do analogu odbiera dobrze,no i samsung do wyłączenia mux1 odbierał bardzo dobrze,mux2 na początku po uruchomieniu tez odbierał,ale po paru dniach było coraz gorzej.Sygnał mam na poziomie od 90-100,poziom błędów 100-160,no i właśnie co powoduje te błędy.Próbowałem z pominięciem rozgałęznika nic nie pomaga.Czy wymiana zasilacza coś pomoże?,bo do anteny na razie nie mam dostępu.
Ostatnio zmieniony 7 stycznia 2011, o 12:23 przez gabmax, łącznie zmieniany 1 raz.

Patryk2579

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Patryk2579 »

Witam ciekawe kiedy włączą emisje eksperymentalną :D żeby nie włączyli dwa mieszące do wyłączenia :(

kubus.kul
Posty: 48
Rejestracja: 2 marca 2009, o 16:20
Odbiornik: TV SAMSUNG LE37B651
Instalacja antenowa: Antena pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Szczawnica/G.Prehyba

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kubus.kul »

qniak pisze:Odbieram sygnał z SG chociaż mieszkam w Małopolsce i powiem wam szczerze ze na Podkarpaciu nie jest najgorzej, a najgorzej jest właśnie w Małopolsce gdzie nie ma nawet jeszcze mux-2 ( o ile dobrze pamiętam z geografi to Małopolska to jedno z najbardziej zaludnionych województw więc jest to dziwne ) Wiadomo że zalatuje polityką bo w SG są wolne kanały i można by nadawać już od początku mux-3 a tak jednak nie jest, po prostu komuś zależy żeby cyfryzacja postępowała jak najwolniej.
Mi też się nie podoba traktowanie Małopolski pod względem uruchamiania DVB-T. Małopolska pod względem zaludnienia jest czwarta w kraju po Mazowieckim, Śląskim i Wielkopolskim oraz druga pod względem gęstości zaludnienia po Śląskim. I czasem nie rozumiem dlaczego jest odkładana na ostatnie miejsce w procesie cyfryzacji. Na Podkarpaciu macie chociaż ten mux2, więc się cieszcie, bo inni nic jeszcze nie mają.

vaxel

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: vaxel »

Na Podkarpaciu macie chociaż ten mux2, więc się cieszcie, bo inni nic jeszcze nie mają.
Raczej pseudo mux2 bo tak to trzeba nazwac, z taka moca jak nadaja to niestety ale nie wszyscy moga go odbierac :x

Awatar użytkownika
mathome
Posty: 224
Rejestracja: 20 grudnia 2010, o 11:27
Odbiornik: SamsungC650
Ferguson Ariva252COMBO
Wand Tv
Opticum T90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 z symetryzatorem / ATX 91/ kabel Triset 113-25m
Anteny 12m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno(Sucha Góra)/Bardejov + TROPO

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: mathome »

Zobaczcie na nową stronę reklamującą dvb-t w Polsce:

http://cyfryzacja.gov.pl/Mapa,zasiegu,30.html


A dokładnie zwróćcie uwagę na zasięg MUX3, który zostanie uruchomiony w kwietniu z Baranówki.
Niezłą mają fantazję...
Mapki pokrycia zasięgiem wyssane z palca.

Pakos
Posty: 74
Rejestracja: 29 grudnia 2009, o 20:31
Miejscowość: Debowiec
Odbiornik: Hitachi 4K
Instalacja antenowa: Siatka+ symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Pakos »

Może oni już coś wiedzą czego my jeszcze nie wiemy :?:

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: manguscik »

Z tej mapy wynika tak jak by MUX3 miał być uruchomiany z Suchej Góry a nie z Baronówki. Albo osoba która to robiła stronę to się machała albo my czegoś nie wiemy że MUX-3 będzie z SG . Tak samo nie pasuje mi data uruchomienia MUX2 w Gorlicach mapa pokazuje 31.07.2011 a z harmonogramu wynika że ma to być 30.12.2011 chyba że twórca strony przewidział odbiór DVB-T w Gorlicach z Tarnowa Góra św. Marcina a przecie już teraz można odbierać MUX-2 z SG wiec ta mapa to jedno wielkie nie porozumienie wprowadza czytelnika w błąd.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3511
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Krosnoludek »

Według oficjalnej strony: http://cyfryzacja.gov.pl/Mapa,zasiegu,30.html harmonogram dla Miasta Krosno jest następujący:

KROSNO:
- Data włączenia emisji cyfrowej MUX2 - 2010-12-23
- Data włączenia emisji cyfrowej MUX3 - 2011-04-27


Tak więc czyżby zmiana, i start MUX3 nastąpił z Suchej Góry?, SUPER WIADOMOŚĆ na nowy rok :) :D :)

atomek

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: atomek »

No to bardzo ciekawe bo rzeczywiście wg mapki z http://cyfryzacja.gov.pl/Mapa,zasiegu,30.html MUX-3 ma identyczny zasięg jak MUX-2 więc wynikałoby z tego że wytaruje w kwietniu z SG a nie z Baranówki.

Czy ktoś z Emitela wie coś na ten temat? Czy była jakaś zmiana ustaleń w sprawie MUX-3?

dziedzic2

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: dziedzic2 »

Mam taką informację techniczną poniekąd dla Emitela, jak rozchodzą się sygnały na Podkarpaciu.
Zrobiłem dzisiaj pomiary MUX-2 w Stalowej Woli (93 km). Sygnał zmierzyłem po antenie kierunkowej Dipol 94/21-69 Vena http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3380.htm. Poziom sygnału 55 dBuV, stopa błędów PreBER 5x10-5, PosBER 10-8. Sygnał zmierzony profesjonalnym miernikiem Technisat DigiMeter M3. Pomiar zrobiony oczywiście bez jakichkolwiek wzmacniaczy. Działa to bardzo przyzwoicie i bez wzmocnienia jest w stanie wysterować telewizor. Antena posadowiona jest na dachu 15 piętrowego wieżowca ;-).

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Martinez1989 »

dziedzic2 pisze:Antena posadowiona jest na dachu 15 piętrowego wieżowca ;-).
he he dlatego masz odbiór. Ale nie wszyscy mają anteny na 15-piętrowym wieżowcu... to nie Ameryka...

Pzdr;)

pptaszek

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: pptaszek »

W Sędziszowie Małopolskim sygnał na 61 kanale odbiera ale bardzo słabo, jakość sygnału 100%, ale już siła to zaledwie 14%, zdaża sie że cyfruje.
Dla porównania podam, że sygnał jaki był nadawany na 42 kanale był dużo lepszy, jakość sygnału 100% a siła 65%, przy tych samych ustawieniach odbiornika jak i anteny.

dziedzic2

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: dziedzic2 »

Martinez1989 pisze:
dziedzic2 pisze:Antena posadowiona jest na dachu 15 piętrowego wieżowca ;-).
he he dlatego masz odbiór. Ale nie wszyscy mają anteny na 15-piętrowym wieżowcu... to nie Ameryka...
Chciałem pokazać, że odległość od nadajnika nie jest tak istotna, jak wysokość anteny, która niweluje ukształtowanie terenu.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Martinez1989 »

pptaszek pisze:W Sędziszowie Małopolskim sygnał na 61 kanale odbiera ale bardzo słabo, jakość sygnału 100%, ale już siła to zaledwie 14%, zdaża sie że cyfruje.
Dla porównania podam, że sygnał jaki był nadawany na 42 kanale był dużo lepszy, jakość sygnału 100% a siła 65%, przy tych samych ustawieniach odbiornika jak i anteny.

Kanał 61 jest nadawany z mocą 10 kW, a kanał 42 był nadawany z mocą 19 kW, dlatego jest mniejszy zasięg. U mnie w fergusonie jak był mpeg-2 to wystarczyło 65% jakości i było ok, a teraz jak jest mpeg-4 to trzeba 75% jakości, aby był dobry odbiór. w tej chwili bez cyfrowej tv. Odległość 104 km...

Pzdr ;-)

marbc

MUX 2 - z Suchej Góry - czy są wyznaczone godziny nadawania?

Post autor: marbc »

Jestem z Rzeszowa - okolice katedry , ul. Sikorskiego. Próbuję złapać przekaz cyfrowy na telewizorze LCD PHILIS 32HE8234B. Nie dało to rezultatu więc próbuję złapać sygnał z pożyczonego w Azarcie dekodera Fergusona- ARIVA T50. Męczę się już kilka godzin i dalej nic. Antena kierunkowa ustawiona na Krosno, symetryzator na 61 kanał (mam w sumie 3 anteny połączone przez wzmacniacz itp) , próbuję ustawień automatycznych, ręcznych - kanał 61, 794 Mhz i ciągle nic. Co może być nie tak? Czy ten przekaz nadawany jest w sposób ciągły, czy też są tylko jakieś wyznaczone godziny? Czy możliwe jest że w miejscu gdzie mieszkan w ogóle nie dochodzi sygnał?
Proszę o jakieś podpowiedzi.

P.S.
Jeżeli post wyszedł 2 razy to sory

Patryk2579

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Patryk2579 »

http://satkurier.pl/news/62270/ntc-wisl ... peg-4.html
ciekawe kiedy włączą emisje eksperymentalną wydaje mi sie ze MUX-3 będzie nadawać z Suchej Góry ciekawe jakiej mocy :) 10kW wystarczy ;)

_chris_

Re: MUX 2 - z Suchej Góry - czy są wyznaczone godziny nadawania?

Post autor: _chris_ »

marbc pisze:Jestem z Rzeszowa - okolice katedry , ul. Sikorskiego. (...) Antena kierunkowa ustawiona na Krosno, symetryzator na 61 kanał (mam w sumie 3 anteny połączone przez wzmacniacz itp) , próbuję ustawień automatycznych, ręcznych - kanał 61, 794 Mhz i ciągle nic. Co może być nie tak? (...) Czy możliwe jest że w miejscu gdzie mieszkam w ogóle nie dochodzi sygnał?
Sucha Góra nadaje z małą mocą na k61 więc i problemy bywają duże, choć do Rzeszowa nie jest tak daleko. Było już kilka postów o braku lub dużych problemach odbioru właśnie na k61. Widocznie, pomimo braku jakichś znacznych przeszkód terenowych, coś jednak się z tym sygnałem na k61 dzieje. To po pierwsze. Czasami może być więc potrzebny wzmacniacz w antenie, aby odebrać ten k61. Dokładnie, możesz obejrzeć trasę sygnału na http://www.dvbtmap.eu.

Po drugie, k61 to już wymaga bardzo dobrej anteny oraz samej instalacji - to znaczy takich, które na pewno pracują do k69. Na początek, podłączyłbym antenę bezpośrednio (bez żadnych zwrotnic, sumatorów, rozdzielaczy, etc) do TV lub dekodera. A po uzyskaniu odbioru starałbym się powrócić do układu anten. Jeśli nie da rady na samej antenie - trzeba próbować ze wzmacniaczem (np. LNA-177).

I po trzecie - TV bywa z reguły czulsze od odbiornika.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kroczek12 »

atomek pisze:No to bardzo ciekawe bo rzeczywiście wg mapki z http://cyfryzacja.gov.pl/Mapa,zasiegu,30.html MUX-3 ma identyczny zasięg jak MUX-2 więc wynikałoby z tego że wytaruje w kwietniu z SG a nie z Baranówki.
Zgadza się. Zasięg na tej mapie z z tej strony jest dokładnie taki jakby emisja była planowana od kwietnia MUX3 z Suchej Góry i to przy założeniu że moc będzie podobna do obecnego MUX2. Sygnał jest przewidziany po stronie zachodniej aż po Gorlice i też się kończy niedaleko przed Tarnowem. Ciekawe co tam u góry kombinują. Może faktycznie poszli po rozum do głowy i to nie Baranówka zostanie uruchomiona lecz Sucha Góra... Może to ktoś z Emitela sprostować?
Ostatnio zmieniony 8 stycznia 2011, o 15:17 przez kroczek12, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany