DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Jarosław Bałuka »

Przecin pisze:Panie Jarosławie czy jest planowane wzmocnienie sygnału na kanale 42 do koncesyjnej wartości 25 kW po wyłączeniu nadawania analogowego w czerwcu z Kralovej Holy na Słowacji :?:
Emisja programów TVP w k.42 z obiektu RTCN Rzeszów / Sucha Góra zgodnie z otrzymanym pozwoleniem radiowym pracuje na zasadach emisji eksperymentalnej. Od końca kwietnia br w k.35 będzie uruchomiona emisja MUX3 z obiektu RTON Rzeszów / Baranówka (patrz: harmonogram uruchamiania emisji MUX3

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Jarosław Bałuka »

lukasz90 pisze:Czyli mux-2 będzie nadawany z mocą, jaka jest teraz i to się już nie zmieni w przyszłości? Trochę bez sensu, skoro sygnał drugiego multipleksu nie pokrywa całego województwa...
Proszę zwrócić uwagę na harmonogram uruchamiania emisji MUX2, a w szczególności na jego etap docelowy. Od 2014r będzie to 50kW ERP.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kemi73 »

Czyli jak dało się przewidzieć skoro jest harmonogram to czy to ma sens czy też nie będzie on dotrzymany. Panie Jarku czy możemy uzyskać potwierdzenie informacji pojawiających się na tym forum że sygnał Mux3 na kanale 42 powoduje zakłócenia po stronie słowackiej ?.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kemi73 »

bogdan48 pisze:witam-tu podaje ciekawy adres do mapek zasiegu ,napewno sie przyda. NADAJNIKI DVB-T 1) http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php
Tu też chyba jeszcze nie zauważyli że Sg nadaje z mocą 18KW :)
"42 642 MUX-3 Krosno "Sucha Góra" 25.000 H"

bogdan48
Posty: 50
Rejestracja: 28 grudnia 2010, o 17:47
Odbiornik: Wiwa-50 ,Dekoder Opticum x-7
Instalacja antenowa: antena siatkowa zawieszona przy domku na dzialce,Antena panelowa na balkonie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Such Gora

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: bogdan48 »

Witam-Tu sa mapki zasiegu 1) http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php 2) http://www.sat-charts.eu/nadajnik 42 Krosno Sucha Gora.htm 3) http://www.sat-chart.eu/nadajnik 61.Krosno Sucha Gora.htm

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kemi73 »

Te mapki są trochę kiepskie bo Mux2 nie powinienem odbierać a jednak działa bez zarzutu.

bogdan48
Posty: 50
Rejestracja: 28 grudnia 2010, o 17:47
Odbiornik: Wiwa-50 ,Dekoder Opticum x-7
Instalacja antenowa: antena siatkowa zawieszona przy domku na dzialce,Antena panelowa na balkonie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Such Gora

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: bogdan48 »


piotr333

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: piotr333 »

Emisja programów TVP w k.42 z obiektu RTCN Rzeszów / Sucha Góra zgodnie z otrzymanym pozwoleniem radiowym pracuje na zasadach emisji eksperymentalnej. Od końca kwietnia br w k.35 będzie uruchomiona emisja MUX3 z obiektu RTON Rzeszów

No tak Mux3 z Suchej Góry do końca czerwca, a od końca kwietnia Mux3 z Baranówki ze śmieszną mocą 0,5kW :) co ledwo Rzeszów obejmie swoim zasięgiem, a gdzie całe podkarpacie???? pewnie znowu powtórzy się sutuacja ze stycznia, no ale to już tak jest w tym naszym pięknym kraju :lol: A swoją drogą sygnał testowy MPEG2 był dużo mocniejszy niż mux3 przynajmniej u mnie.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Jarosław Bałuka »

piotr333 pisze:
No tak Mux3 z Suchej Góry do końca czerwca, a od końca kwietnia Mux3 z Baranówki ze śmieszną mocą 0,5kW :) co ledwo Rzeszów obejmie swoim zasięgiem, a gdzie całe podkarpacie???? pewnie znowu powtórzy się sutuacja ze stycznia, no ale to już tak jest w tym naszym pięknym kraju :lol: A swoją drogą sygnał testowy MPEG2 był dużo mocniejszy niż mux3 przynajmniej u mnie.
Całe podkarpacie w MUX3 - patrz harmonogram - etap 4

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Jarosław Bałuka »

kemi73 pisze:Czyli jak dało się przewidzieć skoro jest harmonogram to czy to ma sens czy też nie będzie on dotrzymany. Panie Jarku czy możemy uzyskać potwierdzenie informacji pojawiających się na tym forum że sygnał Mux3 na kanale 42 powoduje zakłócenia po stronie słowackiej ?.
Po taką informację sugerowałbym zwrócić się do UKE jako jednostki koordynującej sprawy związane z emisjami przygranicznymi.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kemi73 »

Zapytanie już wysłałem wcześniej do UKE jak tylko uzyskam informacje podzielę się nią na forum.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Jarosław Bałuka »

kemi73 pisze:Dziękuje za wyjaśnienie, mam jeszcze jedno pytanie odnośnie prezentowanych map na stronie Emitela, czy prezentowane mapy zasięgu są wykonane na podstawie teoretycznych wyliczeń czy też na podstawie pomiarów wykonanych w terenie.
Nie bardzo wyobrażam sobie jak taką mapę możnaby wykonać na podstawie pomiarów w terenie? Ile punktów pomiarowych należałoby ustalić?
Pomiary w terenie, w wybranych punktach, mogą jedynie weryfikować poprawność zastosowanych metod teoretycznego wyznaczania zasięgu.

O wyznaczaniu zasięgu pisaliśmy już wielokrotnie. Symulacja pokrycia terenu sygnałem DVB-T wykonana jest metodę propagacyjną ITU-R P.1546-3 bazującą na cyfrowym modelu wysokościowym terenu. Mapy zasięgu przygotowuje się są dla warunków odbioru stacjonarnego zgodnie z zaleceniami zawartymi m.in. w „ITU RRC 2006 Final Acts of the Regional Radiocommunication Conference for planning of the digital terrestrial broadcasting service In parts of Regions 1 and 3, In the frequency bands 174-230MHz and 470-862MHz”.

Nie ma metod idealnych, ale w oparciu o doświadczenia przy wdrażaniu DVB-T w wielu krajach, wypracowane i obecnie stosowane metody predykcji są wiarygodne i uznawane na całym świecie. Oczywiście żadna metoda teoretyczna nie zastąpi metody praktycznej czyli samodzielnej instalacji antenowej na swoim dachu i podłączenie do TV :)

am00
Posty: 57
Rejestracja: 23 października 2009, o 11:04
Miejscowość: Jaraczewo
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Pokojową ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: POZNAŃ - Śrem - 25km

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: am00 »

Kanał 42 jest wykorzystywany w Rzeszowie, tylko chwilowo i nie warto wiązać z nim większych nadziei, bo w odległości około 60km od Suchej Góry na wschód jest ukraiński wspólnokanałowy obszar DVB-T, a w odległosci 70km z drugiej strony wspólnokanałowy obszar słowacki. Zgodnie z umowami międzynarodowymi nie możemy tych obszarów zakłócić, a co za tym idzie zwiększenie mocy nadajnika raczej w grę nie wchodzi. Przynajmniej tak wychodzi z obliczeń.
W zamierzchłej analogowej przeszłosci kanał 42 miał być źródłem do retransmisji w Bieszczadach i był skoordynowany międzynarodowo na Połoninie Wetlińskiej z mocą 100W. Fakt ten wykorzystano do emisji testowej stopniowo podkręcając moc na znacznie niżej i dalej od granic położonej Suchej Górze, ale na tym koniec i więcej się już raczej nie uda wynegocjować.
Pozostaje czekać na wyłączenia analogowej TV po naszej stronie i przejście na kanały docelowe.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kemi73 »

W takim razie skąd wzięło się pozwolenie na 25KW na kanale 42, przecież UKE też powinno mieć te uzgodnienia i na ich podstawie przydzielać odpowiednie moce. Jestem w stanie zrozumieć że sygnał z SG może zakłócać emisje sąsiednich krajów nie rozumiem tylko dlaczego z tego robi się tak straszną tajemnice.

Kafar

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Kafar »

Do Opticumów jest update softu:
3.31 from date: 14.12.10:
- solves hanging for polish DVB-T signal

problem zrobiło TVP innym formatem EPG niż w MUX2 który śmiga ładnie. Ale skoro do końca kwietnia ruszy Baranówka i dalej nikt w TVP trzeźwo nie myśli, żeby sobie dać z nią spokój skoro i tak obszar Baranówki jest pokrywany przez SG to wole te kanały z MUX-3 przy pomocy TnK+Astra odbierać bo mam soft 3.19 MCAS, który bardziej się przydaje niż nowy z poprawką.

majki35

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: majki35 »

kemi73 pisze:W takim razie skąd wzięło się pozwolenie na 25KW na kanale 42, przecież UKE też powinno mieć te uzgodnienia i na ich podstawie przydzielać odpowiednie moce. Jestem w stanie zrozumieć że sygnał z SG może zakłócać emisje sąsiednich krajów nie rozumiem tylko dlaczego z tego robi się tak straszną tajemnice.

Człowieku czy ty nigdy nie-masz dość musisz gnębić innych widać że wiesz wszystko najlepiej więc napisz czego co i jak ?????????????? :lol:

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kemi73 »

Majki35 w porównaniu do Ciebie lubię wiedzieć co i jak, wiem że Tobie to wystarczy mnie nie i proszę uszanuj to tak jak ja nie mam zamiaru czepiać się Twojego lizusostwa.

ps. temat uważamy za zamknięty ok ?

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Przecin »

kemi73 pisze:W takim razie skąd wzięło się pozwolenie na 25KW na kanale 42, przecież UKE też powinno mieć te uzgodnienia i na ich podstawie przydzielać odpowiednie moce. Jestem w stanie zrozumieć że sygnał z SG może zakłócać emisje sąsiednich krajów nie rozumiem tylko dlaczego z tego robi się tak straszną tajemnice.
Pozwolenie wydane przez UKE na 25 kW jest na emisję kierunkową. Anteny na Suchej Górze mają charakterystykę dookólną więc Emitel jest zmuszony ograniczyś moc nadawczą aby nie zakłucać sąsiadów. To cała tajemnica. :lol:

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kemi73 »

I wszystko jasne dzięki za info :)

majki35

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: majki35 »

kemi73 pisze:Majki35 w porównaniu do Ciebie lubię wiedzieć co i jak, wiem że Tobie to wystarczy mnie nie i proszę uszanuj to tak jak ja nie mam zamiaru czepiać się Twojego lizusostwa.

ps. temat uważamy za zamknięty ok ?
Ok nie będę się już czepiał ale lizusem nie jestem i nie pisz tak ponownie OK??

Zablokowany