DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

lukaszlz

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: lukaszlz »

fish74 pisze:Okazało się że padł zasilacz ( od początku był niepewny )Dziwnie zbiegło się to w czasie z dniem wygaśnięcia koncesji i to mnie zmyliło.Po wymianie na nowy śmiga wszystko aż miło.Potwierdzam że w Ropczycach na zwykłej , starej siatkowej antenie jest sygnał 100 ,błędów 0.Odbiera super :D
A jaką masz płytkę założoną w tej antenie?

fish74

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: fish74 »

Musiałbym wspiąć się na dach.Na pewno nie najmocniejsza, antena leżała na strychu ze dwa lata co najmniej a dawniej służyła do odbioru analogowej tv.

lukaszlz

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: lukaszlz »

fish74 pisze:Musiałbym wspiąć się na dach.Na pewno nie najmocniejsza, antena leżała na strychu ze dwa lata co najmniej a dawniej służyła do odbioru analogowej tv.
Aha.Bo mam zamontowaną antenę kierunkową skierowaną na SG,ale na kanale 61 (tvn i reszta przycina mi czasami) i włąśnie dlatego pytam o płytkę jaką masz zamontowaną,i czy aby napewno u Ciebie cały czas jest idealny obraz bez przycinek na kanale 61?

fish74

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: fish74 »

Cały czas jest ok , no może sporadycznie pokażą się kwadraciki ale to dosłownie na sekunę.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kemi73 »

Chyba jednak jest coś nie tak u mnie na 42 kanale strasznie szatkuje niby mocniejszy sygnał 18KW od tego na kanale 61 10KW, co ciekawsze na antenie kierunkowej delikatna korekcja o ok 5 cm raz mam lepszy sygnał na 42 po zmianie położenia anteny mam za to lepszy na na 61. Przecież nadajnik się nie zmienia to skąd takie cuda ?. Może Panowie z Emitela by się wypowiedzieli ?.

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: manguscik »

U mnie w Gorlicach a dokładnie Dominikowice MUX 2 i MUX 3 idzie bezproblemowo więc może to wina anteny lub wzmacniacza

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kemi73 »

No właśnie nie bardzo jest to problem anteny bo sygnał w zależności od położenia anteny mam raz na jednym kanale wyższy a raz na drugim tak jak by te mux-y nie szły z jednego nadajnika. A 5 cm różnicy na kierunkowej to przy 50 km dość sporo. Nic poczekam do odpalenia Tarnowa i skieruje antenę na MUX3 a MUX2 odbiorę z odbicia od Tarnowa.

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: manguscik »

Ale właśnie może to być wina anteny kierunkowej która może mieć zakres do kanału 60 a mux 3 jest nadawany na kanale 61

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kemi73 »

A co ma wspólnego położenie anteny z odbiorem kanału 61 ? Pewnie nie przeczytałeś dokładnie ale kanał 61 z SG odbieram od dłuższego czasu.

wacu84

Rzeszów-Sucha góra mux3 wyśmienity mux2 brak

Post autor: wacu84 »

Witam serdecznie.
Mieszkam na obrzeżach Rzeszowa [zachodnia część] i mam problem z odbiorem Programów z MUX2 [kanał 61]. Antena ustawiona na Suchą Górę. Programy z MUX3 [kanał 42] odbieram wyśmienicie[Siła sygnału 90% (skoki żędu +/- 5%) a jakość zawsze 100%] natomiast kanał 62 siła sygnału 0%. co może być przyczyną?
Posiadam aktywną antenę EVOLVE SHARK która ma ponoć zysk 35dB i zakres do 69 kanału ( http://www.evolve.com.pl/d-aktywna-ante ... 35-db.html ) TV LG 37LE5300.

Co może być przyczyną iż na kanale 61 nie ma wcale zasięgu?

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: manguscik »

Sorki masz racje źle doczytałem Twoja wypowiedź jeżeli tak jest to może to być np wina za dużego wzmacniacza porostu masz przesterowanie na kanale 42 a jest on nadawany z większą mocą niż kanał 61. Przestawienie anteny 5 cm może powodować prawidłowy odbiór kanału 41 a brak kanału 61. Ja tak miałem u siebie że mux 2 nadawany z mniejsza mocą odbierałem bez problemu a mux 3 nadawany z większa mocą nawalał wymiana wzmacniacza na słabszy pomogło może i u Ciebie coś da.

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Re: Rzeszów-Sucha góra mux3 wyśmienity mux2 brak

Post autor: lukasz536 »

Być może warto jednak zainwestować w antenę kierunkową - nawet taką za ok. 40 zł. Na tych takich bardziej "wynalazkowych" nieraz piszą, że ma nie wiadomo ile wzmocnienia, a taka antenka tak naprawdę nie spełnia swojej funkcji. Ja z osiedla Kmity, na dachu 4-piętrowego bloku zlokalizowanego w dolince, odbierałem na kierunkowej z bardzo dobrym rezultatem (dodam, że bez żadnego wzmacniacza i na bardzo długim kablu). Na Bohaterów jest sklep z antenami - można odwiedzić i są tam w rogu sklepu :D zawieszone takie najprostsze kierunkowe anteny ATZ. Jeżeli na zachodnich obrzeżach Rzeszowa odbierasz MUX3 bez problemu, to powinno z MUX2 być podobnie, bo pomimo, że moc nadawania mniejsza, to Rzeszów (a szczególnie jego południowa i zachodnia strona) ma przyzwoite pokrycie MUX 2 i 3. Jeżeli sama antena kierunkowa z symetryzatorem nie wystarczy, to trzeba się będzie zaopatrzyć w jakiś wzmacniacz, ale nie przesadnie duży (tak do 20 dB) - wtedy już na 99% powinno w Twojej lokalizacji działać.
Pozdrawiam!

wacu84

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: wacu84 »

lukasz536 Dzięki za odpowiedź. Spróbuje na kierunkowej.
Ale zastanawia mnie to że mux3 odbiera doskonale a mux2 zero.

tryhp3
Posty: 17
Rejestracja: 4 października 2009, o 15:48

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: tryhp3 »

zombek20 pisze:U mnie kiepsko z odbiorem w ostatnich dniach. Pakietu TVP wogole nie odbieram, a kiedys było odwrotnie, lepszy sygnał miałem w pakiecie TVP.
U mnie jest identycznie. Kierunek na zachód od SG (raczej Ci którzy zgłaszali problemy tez tak mieli). Wiec dlaczego ktoś z Emitela nie napisze co jest nie tak???
Dodam jeszcze że mam antenę kierunkową skierowaną na SG z niej nic mi teraz nie łapie (sprawdzałem kabel i wymieniałem zasilacz), natomiast z anteny siatkowej skierowanej na Tarnów! odbieram sygnał z SG... z tym że tylko Mux2 (ten niby słabszy).

Wiec pytam drugi raz. Dlaczego ktoś z Emietela nie da znać co jest nie tak? Ludzie kombinują i tracą czas. A jak wiadomo czas to pieniądz...

teleMAN
Posty: 50
Rejestracja: 26 grudnia 2010, o 20:29
Miejscowość: Lutcza / Rzeszów
Odbiornik: Funai-Toschiba-Samsung- Skymaster-Philips-Thomson
Instalacja antenowa: Ant19/21-69SA IV-V
ant4/5-12SA I-III
antFM-1RUZ PMBzwrot2xUHF/VHF/FM
ant sat
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: teleMAN »

Kolego najpierw należy się postarać o poprawne i sprawne systemy antenowe bo w nich jest
najczęściej przyczyna kłopotów z odbiorem

Bartt

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Bartt »

System antenowy zawsze mozna ulepszyć. Zamiast gorszej anteny mozna zastosować lepszą kierunkową (ceny od 50 do 300zl), dobry wzmacniacz lub przedwzmacniacz(cena od 20zl do kilkuset) i lepszy kabel (do kilkuset zl za 100m), jak to nie pomoże to dac 2 anteny synfazowo,a jak to nie pomoże to moze 4 :lol: . Ludzie, przecież nie w tym rzecz :evil: Goście w srodkowej Polsce odbieraja sobie na antenkach pokojowych kilkadziesiat kilometrow od nadajnika, a my w gorach i gorkach zawsze jestesmy poszkodowani :x . Niestety pewnych rzeczy nie da sie przeskoczyć. Słabe moce nadajników w tym regionie i wysokie kanały to przepis na porażkę. Kto to wymyslił żeby w takim terenie nadawac na kanale 61 z małą mocą i małą korekcją błędów. Pewnie jak zwykle jakiś urzędnik jechał z góry kraju (północ) na dół (południe) i zabrakło mu kanałów :D . Niestety u mnie mimo dobrego analogu z Sucej Góry i Przemyśla MUX2 brak. Ostatnia nadzieja to św. Krzyż ale pewnie też go nie odbiorę bo bedzie miał 50kW zamiast 100kW i w dodatku bedzie na k36 czyli tym na którym jest TVP2 z Zamościa. Genialne :shock:

rumcajs_dvb-t

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: rumcajs_dvb-t »

Popieram kolegę Bartt'a ale jest jeszcze jeden fakt. Otóż aktualnie prowadzona jest transmisja testowa. Na stronce Emitela z Mux 2 jest także tabela z docelowymi parametrami i tam np. MUX2 z Suchej Góry będzie nadawany na kanale 32 z mocą 50 k. Także pozostaje czekać :) Co do zmiany parametrów MUX2 i MUX3 także i u mnie jest to zauważalne. Raz lepszy jest MUX2, innego dnia MUX3. Wiem że propagacja zależy od pogody ale nie wiem czy aż tak. Dodam że mam antenkę kierunkową dipola 19 elementową ze wzmacniaczem 15 dB oraz nowym kablem antenowym.

mchummer

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: mchummer »

Brak sygnału z mux2. Mux3 działa.

rumcajs_dvb-t

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: rumcajs_dvb-t »

Sygnał jest ale słaby. Właśnie mierzyłem u mnie - Mux3- 44,5 dBu , Mux2- 47,4 dBu MER: 25,5dB . Może chłopaki "skręcili" moc aby zrobić testy zasięgu na Świętym Krzyżu który ma dzisiaj wystartować :)

Pomiary wykonane: Antenka kierunkowa dipol 19 elementowa , wzmacniacz 15dB

_Martin_

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: _Martin_ »

rumcajs_dvb-t pisze:Popieram kolegę Bartt'a ale jest jeszcze jeden fakt. Otóż aktualnie prowadzona jest transmisja testowa. Na stronce Emitela z Mux 2 jest także tabela z docelowymi parametrami i tam np. MUX2 z Suchej Góry będzie nadawany na kanale 32 z mocą 50 k. Także pozostaje czekać :) Co do zmiany parametrów MUX2 i MUX3 także i u mnie jest to zauważalne. Raz lepszy jest MUX2, innego dnia MUX3. Wiem że propagacja zależy od pogody ale nie wiem czy aż tak. Dodam że mam antenkę kierunkową dipola 19 elementową ze wzmacniaczem 15 dB oraz nowym kablem antenowym.
Tez zaobserwowałem pewne zależnosci -

wieczorem mux 3 - 88% a mux 2 70 %.

Rano mux 3 - 85% , mux 2 90%.

na dwóch tv w lokalizacjach oddalonych o 20 km, wiec cos jest nie tak.

Dzieje sie tak od kilku dni. Jesli problem wystepuje u innych prosze o wypowiedz kogos z emitela.

Zablokowany