DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

matti2011

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: matti2011 »

Skoro otrzymalismy takie wieści, że na przełomie styczeń/luty ruszy nadawanie mux2 z Krosna z nowego nadajnika to wypada uzbroić się w cierpliwość i czekać.

Drodzy forumowicze - pewnie nie doczytałem, ale czy będzie też zwiększona siła sygnału mux 1?
Mi złapie sygnał, ale straszna pikseloza i niestety. Zaś z Baranówki odbiór całkiem przyjemny, od czasu do czasu pojawiają się zakłócenia, ale nie na tyle by drażniły.

Pytam, bo mam antenę ATX 55 z synt. /a wzmacniacz na ścianie i rozgałęznik na 2 tv/ i nie wiem czy na przyszłość będzie trzeba coś zmienić, bo to będą 2 kierunki jeśli nie zwiększy się mocy mux 1.

vaxel

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: vaxel »

Bartt pisze:
pila51 pisze:Spróbuję jeszcze zmienić miejsce anteny, może teraz komin zasłania te Kielce. A z tą zmianą nadawania z Suchej Góry to już pewne?
[qute]Ja odbieram MUX2 z Kielc na siatce ze wzmacniaczem a mam podobny profil terenu i odległość jak ty.

Pierwszą rzeczą do sprawdzenia jest jak odbierają analogi z Kielc - TVP2 - k28 i TVP1 k38. By myśleć o cyfrze z Kielc obraz na analogach musi być dobry, może być typowe snieżenie byle nie jakoś strasznie duże, a najważniejsze, by nie było zakłóceń od silnych sygnałów
.
Ja mam okolo 130km do nadajnika z kielc"sw krzyz"i programow analogowych nie odbieram z tego nadanika a cyfrowe tak,wiec nie wciskaj kitu ze trzeba odbierac analogowe programy zeby miec cyfrowe,jedno z drugim nie ma nic wpolnego.

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: viva0 »

ok dobrze że mux2 zwiększy moc ale co z Baranówką czyżby tylko mux3 tylko został i tylko,lub ciut 0,5kw to niby dla kogo to.Też pasawało by zwiekszyć sposobem takim jak z suchej góry bo tu nie ma takich gór co zasłania Antene i też pasowała by moc przykładem muxa 1-go gdzie mógłby być 10 lub 20KW bo na co komu teraz mux3,a jak nie to niech powstanie nowy nadajnik
okolicy tyczyna.

tomasz.wojcik192

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: tomasz.wojcik192 »

Mieszkam ok 30 km od SG sygnał z mux1 70-80%. Mux2 brak. Co z tym zrobić?

volfeer
Posty: 43
Rejestracja: 23 grudnia 2011, o 11:20
Odbiornik: NEO HD 40
Instalacja antenowa: antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno - SG

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: volfeer »

Najlepiej poczekać cierpliwie kilka dni na nowy kanał.

tm78
Posty: 43
Rejestracja: 8 grudnia 2011, o 11:30
Odbiornik: 49ub820 32ex720
Instalacja antenowa: UHFDipol44/21-69TriDigit LNA177,
Nadajnik - obiekt nadawczy: PRZEMYŚL,

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: tm78 »

Witam w Nowym Roku wszystkim życzę wszystkiego dobrego.

Mam pytanie do ekspertów kiedy z Suchej Góry będzie nadawany sygnał telewizyjny "ND", bo jak dotychczas nadawanie kierunkowe "N" jest takie jak każdy widzi.
Czy wobec braku silnego nadajnika w Leżajsku, słabej Suchej Góry czy tą pustkę jakiś nadajnik o dużej mocy wypełni?

radii86

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: radii86 »

Witam

Mieszkam jakieś 10 kilometrów w promieniu od Suchej góry. Nadajnik widzę z dachu i antena siatkowa też tam jest. 3 miesiące temu kupiłem tuner dvb-t i mux 1 odbierało super natomiast kanałów z mux 2 nie. Próbowałem zmieniać antenę ale nic to nie dało i w końcu tuner sprzedałem bo myślałem że coś jest z nim nie tak. teraz czytam forum i widzę że to nie wina tunera tylko słaba moc na mux 2 z suchej góry.

I w związku z tym mam pytanie-będzie wymiana nadajnika na mocniejszy? Bo chcę kupić kolejny tuner ale jak ma znowu nie chodzić to nie ma sensu.

Swoją drogą to jest ogromy absurd żeby mieszkać tak blisko Suchej Góry i nie odbierać mux2. Powinno odbierać na antenie pokojowej.

Pozdrawiam

Maniack1211

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Maniack1211 »

Witam, odbieram sygnał z suchej góry( podkarpacie) jakiś miesiąc temu odbierałem tvp 1 i2, regionalne, polsat i tvn-y. A teraz jedyne co mi działa to na 42 kanale tvp 1 i 2 , i eska music itp., a na kanale 61 jest brak sygnału, czy coś jest wyłoczone czy wogóle nienadają tvn i polsat. Bo u mnie na 61 kanale jest brak sygnału, a miesiąc temu miałem 80%.

Bartt

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Bartt »

@Maniack1211

Kanał 61 działa, sprawdzałem przed chwilą w sieci kablowej w Rzeszowie która ma "wpuszczone" DVB-T w sieć. Wiadomo że takiego odbioru nie ma co porównywać ze zwykłym indywidualnym, bo kablówka ma lepszy sprzęt i antenę może sobie umieścić sobie na 10 piętrowym bloku ;). No ale sygnał jest. Podejrzewam że w przypadku tak słabego sygnału jaki ma MUX2 wystarczy zmiana warunków propagacyjnych związanych z pogodą i odbiór będzie niemożliwy.

@radii86

Poczekaj jeszcze trochę, MUX2 będzie 100kW na k32.

@tm78

Nadawania kierunkowego MUX2 na k61 raczej chyba nie ma, przynajmniej nie są podane parametry tłumienia w zależności od azymutu w pliku "wykaz pozwoleń telewizyjnych" ze strony UKE . Natomiast wg. tego samego pliku jest nadawanie kierunkowe MUX1 na k42, najmniejsze tłumienie jest w kierunku Rzeszowa (0dB - czyli właściwie brak tłumienia) a największe w kierunku południowo zachodnim (5,6dB)

Ale jak jest rzeczywiście to powinien wiedzieć Pan Jarosław z Emitela ;).

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: viva0 »

Analizując ten rok to wyjątkowo wcześniej niż planowano mux2 bedzie mieć do co najmniej 50 ,lub aż do 100kw.Oby to drugie było pewne i to,że skońcem września najpóźniej mux1 z naszą TVP Info Rzeszów będzie wiekszym zasiegiem.A nie puźniej 19 marca 2013 za przeszło rok koniec analogowej telewizji,a początek muxa3 o tyle że szkoda że połowa z tego upływa bardzo powoli ale cieszmy się z tego roku czyli muxem 2 i póżniej pierwszym tym że wyprzedziliśmy niektóre miasta mocą dla muxa2 ponieważ miało to odbyć się by najmniej rok lub 2 lata później a,okazało się wreście iż wcześniej,a doganiamy z tym inne miasta.

_Martin_

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: _Martin_ »

radii86 pisze:Witam

Mieszkam jakieś 10 kilometrów w promieniu od Suchej góry. Nadajnik widzę z dachu i antena siatkowa też tam jest. 3 miesiące temu kupiłem tuner dvb-t i mux 1 odbierało super natomiast kanałów z mux 2 nie. Próbowałem zmieniać antenę ale nic to nie dało i w końcu tuner sprzedałem bo myślałem że coś jest z nim nie tak. teraz czytam forum i widzę że to nie wina tunera tylko słaba moc na mux 2 z suchej góry.

I w związku z tym mam pytanie-będzie wymiana nadajnika na mocniejszy? Bo chcę kupić kolejny tuner ale jak ma znowu nie chodzić to nie ma sensu.

Swoją drogą to jest ogromy absurd żeby mieszkać tak blisko Suchej Góry i nie odbierać mux2. Powinno odbierać na antenie pokojowej.

Pozdrawiam
Mi odbiera wszystkie muxy ponad 60 km od suchej gory, wiec to nie wina slabej mocy tylko twojej instalacji.

teleMAN
Posty: 50
Rejestracja: 26 grudnia 2010, o 20:29
Miejscowość: Lutcza / Rzeszów
Odbiornik: Funai-Toschiba-Samsung- Skymaster-Philips-Thomson
Instalacja antenowa: Ant19/21-69SA IV-V
ant4/5-12SA I-III
antFM-1RUZ PMBzwrot2xUHF/VHF/FM
ant sat
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: teleMAN »

Z nadajnika Sucha Góra odbierany jest sygnał wyśmienicie powyżej Rzeszowa np;Trzebownisko
Zaczernie Jasionka na antenach IV-V zakresu bez wzmacniaczy ,tylko symetryzator wszystkie
dostępne Mux-y .Więc panowie trzeba mieć poprawną instalację antenową a nie narzekać na
Emitel i wieszać na nadawcy "psy" trochę pokory nie zaszkodzi.

tm78
Posty: 43
Rejestracja: 8 grudnia 2011, o 11:30
Odbiornik: 49ub820 32ex720
Instalacja antenowa: UHFDipol44/21-69TriDigit LNA177,
Nadajnik - obiekt nadawczy: PRZEMYŚL,

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: tm78 »

teleMAN pisze:Z nadajnika Sucha Góra odbierany jest sygnał wyśmienicie powyżej Rzeszowa np;Trzebownisko
Zaczernie Jasionka na antenach IV-V zakresu bez wzmacniaczy ,tylko symetryzator wszystkie
dostępne Mux-y .Więc panowie trzeba mieć poprawną instalację antenową a nie narzekać na
Emitel i wieszać na nadawcy "psy" trochę pokory nie zaszkodzi.
Witam.
Gratuluje odbioru, lecz racz zauważyć że Przemyśl i Sucha Góra nadają kierunkowo "N", a nie dookoła równomiernie "ND". Zresztą spójrz łaskawie tutaj na mapki: http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=8 oraz opis, gdzie wyraźnie widać w jakich kierunkach jest mocniejszy sygnał, a gdzie go wcale nie ma. Prośba do emitela aby opracował i udostępnił mapę (mapy) jaki jest możliwy zasięg i hipoteczny z danego nadajnika. Wtedy użytkownik będzie wiedział co i jak.

Bartt

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Bartt »

Kolego teleMAN problemem nie są instalacje antenowe tylko ukształtowanie terenu. Po prostu obszar na północ od Rzeszowa ma radiową widoczność z nadajnikiem ponieważ jest na tyle oddalony na północ że nie przeszkadza mu pasmo górskie (wys. ok. 400m) sięgające aż do południowej części Rzeszowa. Duża część miejscowośći znajdująca się między Suchą Górą a Rzeszowem jest w strefie cienia okolicznych gór. Ot i cała filozofia ;).

Gdyby Sucha Góra miała tyle co Skrzyczne (ponad 1300m z wieżą) to problemu by nie było, a tak ma ok. 700m (z wieżą) i jedyną możliwością poprawy sytuacji jest zmniejszenie kanału i zwiększenie mocy. Zresztą nawet po tej operacji sygnał i tak pewnie nie doleci tam gdzie teraz dolatuje TVP2 (700kW) :(.
Ostatnio zmieniony 2 stycznia 2012, o 22:44 przez Bartt, łącznie zmieniany 1 raz.

radii86

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: radii86 »

_Martin_ pisze:
radii86 pisze:Witam

Mieszkam jakieś 10 kilometrów w promieniu od Suchej góry. Nadajnik widzę z dachu i antena siatkowa też tam jest. 3 miesiące temu kupiłem tuner dvb-t i mux 1 odbierało super natomiast kanałów z mux 2 nie. Próbowałem zmieniać antenę ale nic to nie dało i w końcu tuner sprzedałem bo myślałem że coś jest z nim nie tak. teraz czytam forum i widzę że to nie wina tunera tylko słaba moc na mux 2 z suchej góry.

I w związku z tym mam pytanie-będzie wymiana nadajnika na mocniejszy? Bo chcę kupić kolejny tuner ale jak ma znowu nie chodzić to nie ma sensu.

Swoją drogą to jest ogromy absurd żeby mieszkać tak blisko Suchej Góry i nie odbierać mux2. Powinno odbierać na antenie pokojowej.

Pozdrawiam
Mi odbiera wszystkie muxy ponad 60 km od suchej gory, wiec to nie wina slabej mocy tylko twojej instalacji.
No chyba niekoniecznie instalacji skoro nie tylko ja mam takie problemy bo wiele osób pisze tu że mają blisko do nadajnika a nie odbiera mux 2. Może dalej lepiej łapie a blisko niekoniecznie.

Ale skoro mieszkam tak blisko (10 km w linii prostej, widzę suchą górę) to jaką antenę mam zastosować. Mam siatkową ale płytka w środku nie wiem jaka jest bo nie zaglądałem. Jaka powinna być?

Bartt

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Bartt »

Jeśli widać nadajnik to proponuje zmienić siatkę na ATX55 i spróbować z samym symetryzatorem na IV-V pasmo (bez wzmacniacza i zasilacza) - antenę trzeba precyzyjnie ustawić obserwując wskazania jakości sygnału dla MUX2 nie koniecznie dokładnie w stronę nadajnika. Jak to nie pomoże założyć jakiś nie za mocny wzmacniacz np. MC9101, LNA101. No i kabel antenowy musi być w miarę dobry.

Powodzenia ;).

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: axelmateuss »

tm78 pisze:Przemyśl i Sucha Góra nadają kierunkowo "N", a nie dookoła równomiernie "ND".
Kierunkowo, to nie "N", a "D" - directional. "ND" to nondirectional, czyli dookólnie.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kemi73 »

@Bartt to może od razu pozłacane końcówki, najlepiej złoty kabel itp. Ja w Krakowie odbieram na zwykłej antenie pokojowej z wzmacniaczem i jakoś nie mam problemów z odbiorem. Jak masz dobrą widoczność wstaw symetryzator do siatki i zobacz czy czasem z odbicia nie znajdziesz lepszego sygnału. Ja odbieram 56 km od Suchej Góry na kierunkowej a obok odbierają też na siatkowej i z tego co widziałem siatka bardzo dobrze sobie radzi z odbiorem DVB-T. A wszystkich co polecają kierunkowe to powinni sami za nie płacić może przestali by je wszystkim wciskać.

Bartt

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Bartt »

Każdy może robić tak jak uważa to za stosowne. Jak juz pisałem wcześniej ja mieszkam 17km od Suchej Góry i na siatce ze wzmacniaczem czy bez ani śladu sygnału na k42. Dopiero zastosowanie ATX91 ze wzmacniaczem umożliwia stabilny odbiór, ale tylko k42 (k61 brak).
Tak więc wszystko zależy od indywidualnych warunków odbioru, często jest tak że będąc w większej odległości od nadajnika mamy lepszy sygnał niż bliżej. Przykłądowo np. MUX2 z Kielc (130km - k36) odbieram właśnie na siatce ze wzmacniaczem.

Niestety rejony górskie zostały potraktowane u nas najgorzej i w efekcie chcąc coś stabilnie odbierać trzeba ponosić koszty :evil:.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kemi73 »

Skoro nie odbierasz kanału 61 to na pewno coś wycina ta częstotliwość, antena, wzmacniacz, zwrotnica. To że czasem pisze na urządzeniu że odbiera nie zawsze jest równoznaczne z odbiorem. Co do sygnału z Kielc też go czasem odbieram przy dobrym tropo i to przy zwróconej antenie na SG.

Zablokowany