DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Gravis »

W takim wypadku pytanie do emitela - czemu nie mamy EPG dla Eski i TTV skoro na satelicie takie EPG istnieje?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Jarosław Bałuka »

A dlaczego nie czytacie wątków poświęconych TTV i Esce w MUX1 ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: K63 »

Na forum Limanowa.in znalazłem informację o odbiorze w tamtym rejonie obydwu mux-ów z Suchej Góry
sencio pisze:Mieszkańcy co poniektórych wyższych "górek" z "przestrzałem" w kierunku Rzeszowa mogą próbować złapać sygnał z Suchej Góry. MUX1 kanał 42 i MUX2 kanał 61. Mnie się udało znajomej ustawić na antenie "Tri Digit" ze wzmacniaczem. Sygnał bardzo stabilny i do wyboru 15 programów. M.in. "ESKA TV", "TVP1", "TVP2", "TVPInfo".

Tedde

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Tedde »

Pisałem ostatnio m.innymi o wzroście znaczenia ośrodka Tarnów G.św Marcina w procesie cyfryzacji. Jednak w porównamiu wysokości położenia obu ośrodków nadawczych to Sucha Góra ma ponad 230 metrów {teren +maszt} przewagi nad Tarnowem. Jednym S.G ma znaczenie strategiczne dla nadawania w regionie. Tak jak w świętokrzyskiem Św.krzyż {jeszcze 50m wyższy o S.G}

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: bogdanzieba »

Sucha Góra nadaje MUX-1 z mocą 25 kW czy 18 kW?

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kemi73 »

18KW z tego co doczytałem na forum to nadajnik nie pozwala na większą moc.

PanNoName

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: PanNoName »

U mnie występuje problem zakłóceń mux2 przy korzystaniu z telefonu komórkowego objawia się to ostrą pixelozą.- co bardzo jest bardzo uciążliwe, bo gdy ktoś napisze chociażby smsa to TV zacina się na kilka sekund z niecierpliwością oczekuje zmiany na niższy kanał.

woofer

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: woofer »

no ja też bardzo czekam na zmiane na niższy kanał i powiększenie KW bo narazie jest masakra mux 1 mam 97% a mux 2 mam 25 % panowie szybko zmieniać mi ten kanał !!!! :D

woofer

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: woofer »

a wiadomo już dokładny termin przeniesienia??

Bartt

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Bartt »

Myślę że trzeba czekać na jakieś konkrety od admina forum lub ze strony przedstawicieli nadawców.
Na razie nawet nie zmieniono parametrów nadawania górskich przemienników nadających na 32 kanale, a pewnie od tego cały proces się zacznie ;).

Quido

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Quido »

Na dvbtmap.eu pojawila sie nowa mapa zasiegu dla CH 32 100 kW. http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=7300
P.S.: CH 42 nadaje moca 18,2 kW H. Nowa mapa z tlumieniem w kierunkach. http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=5823

juniorow

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: juniorow »

W kazdej opcji, widać, że Rzeszów nie jest w 100 % doświetlany.
Dziwnie trochę rozkłada się ta mapa zasięgu. Niby jest on znacznie szerszy ale z wieloma słabszymi obszarami.
Niestety, chyba ukształtowanie terenu ma na to główny wpływ. Zobaczymy jak będzie w praktyce

Bartt

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Bartt »

Quido pisze:Na dvbtmap.eu pojawila sie nowa mapa zasiegu dla CH 32 100 kW. http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=7300
P.S.: CH 42 nadaje moca 18,2 kW H. Nowa mapa z tlumieniem w kierunkach. http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=5823
No na tym przykładzie widać jak duży zasięg będzie miał ten nadajnik (MUX2, k32, 100kW) w porównaniu do obecnego :D. Choć z drugiej strony są to teoretyczne mapki i przykładowo ta dla k61 jest zbyt optymistyczna - jestem w żółtym obszarze a mam brak odbioru, po zmianach będę w zielonym :).
Po uruchomieniu nowego nadajnika znacznie się zazieleni :mrgreen: (praktycznie cały Rzeszów bedzie w tym obszarze) i zniknie dużo białych plam (zwłaszcza miejcowości w dolinach). Wygląda to bardzo dobrze, zobaczymy jak bedzie w praktyce.

Niestety dziwi mnie ta emisja kierunkowa MUX1 k42 przy tak małej mocy. Jaki sens ma zastosowana "gwiazdowa" ch-ka kierunkowa tego nadajnika :?:. Jeśli już to jakieś wycięcia aby sygnał nie "wychodził" poza granice naszego kraju, a tu taka gwiazdka :lol:. Jedyne sensowne dla mnie wycięcie jest na północ gdzie jest nadajnik dużej mocy w Dęblinie (k42 170km).
No chyba że moc zostanie zwiększona, ale to dalej nie tłumaczy tej dziwnej charakterystyki nadawania :o.

Tedde

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Tedde »

No właśnie różnie jest z tym odbiorem w żółtych obszarach zasięgu. Rodzice mieszkają w żółtym obszarze kanału 42 i działa mux1, są również w żółtym obszarze kanału 61 z Przemyśla i nic nie łapie. Dodam że próby robiłem na trzech różnych antenach. A sygnał mux2 wykrywało z suchej góry {niestety za słaby by odbiornik przetworzył w obraz}. A dla mux2 z S.G. nie ma tam na mapce nawet żółtego koloru. Tak więc różnie jest z tym odbiorem w żółtych obszarach

matti2011

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: matti2011 »

Czyli jakby postawili nadajnik na wzgórzach w okolicach Malawy - było by to idealne rozwiązanie, bo faktycznie może się zdarzyć tak, że górki i pagórki zasłonią sygnał z SG i zostanie tylko odbiór telewizji satelitarnej.

Nic, czekamy na wdrożenie przez emitel i będziemy wiedzieć wszystko czarno na białym.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: bogdanzieba »

Jest jakaś orientacyjna mapka MUX-2 z Suchej Góry z mocą 100kW?

edit: sory już znalazłem, a ja znowu na żółtym polu. To znaczy, ze coś odbiorę?
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2012, o 16:26 przez bogdanzieba, łącznie zmieniany 1 raz.

artik_

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: artik_ »

Postawią nadajnik na Malawie i będą świećić 10kW a i tak ludzie 10km za górką (np Tyczyn) nic nie będą odbierali.

Bartt

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Bartt »

@bogdanzieba

Jeśli nie masz blisko żadnej wysokiej górki w kierunku do nadajnika to powinno bez problemu odbierać, zwłaszcza jeśli działa (działał) u ciebie MUX1 k42 który ma przecież 18kW. Ja odbieram MUX2 ze św. Krzyża (k36 50kW) z odl. 130 km, mimo że w tym kierunku mam w odległości 1 km od anteny lekką górkę (25m powyżej anteny).

@artik_

Jeśli Emitel postawiłby maszt jeszcze wyżej niż ten radiowy na Magdalence (a są tu górki o wys. max. 400m) i przynajmniej taki jak ma INFO w Giedlarowej (130m) to przy tych parametrach które mają być z Suchej Góry (100kW 32k) odbierałbyś pewnie na kawałku drutu :). Przecież Radio Via z tego nadajnika (10kW) odbiera w Tyczynie lepiej niż RMF z Suchej Góry (120kW). No i trzeba też dodać że prawie cały Tyczyn w kierunku na Suchą Górę też ma zasłonięty kierunek przez te właśnie okoliczne górki (fajnie widać z nich Rzeszów, zwłaszcza nocą) ;).

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: a.d. »

Quido pisze:Na dvbtmap.eu pojawila sie nowa mapa zasiegu dla CH 32 100 kW. http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=7300
P.S.: CH 42 nadaje moca 18,2 kW H. Nowa mapa z tlumieniem w kierunkach. http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=5823
Tedde pisze:No właśnie różnie jest z tym odbiorem w żółtych obszarach zasięgu. Rodzice mieszkają w żółtym obszarze kanału 42 i działa mux1, są również w żółtym obszarze kanału 61 z Przemyśla i nic nie łapie. Dodam że próby robiłem na trzech różnych antenach. A sygnał mux2 wykrywało z suchej góry {niestety za słaby by odbiornik przetworzył w obraz}. A dla mux2 z S.G. nie ma tam na mapce nawet żółtego koloru. Tak więc różnie jest z tym odbiorem w żółtych obszarach
Z Przemysla idzie emisja kierunkowa(nie ma podanych parametrow tlumienia w wykazach pozwolej) na K61 ktora nie jest uwzgledniona w generowaniu zasiegu na http://www.dvbtmap.eu
  • Autor tej strony generuje te mapy wykorzystujac uksztaltowanie terenu przy emisji z danego nadajnika, moc emisji w KW i tlumienie w dB jezeli emisja jest o charakterystyce kierunkowej(kiedy sa opublikowane wykazy pozwolej z charakterystyka tlumienia).
  • Natomiast nie dokonuje symulacji czy jest to stosunkowo niski(K32) czy wysoki(K61) kanal i przez to pokrycie Mux-2 na K32 moze byc lepsze niz obrazuje to przedstawiona nowa mapa a na K61 gorsze jak przedstawiala to stara mapa.
W przypadku K61 wystepowal jeszcze dodatkowy problem zwiazany z rzeczywistym pokryciem na danym obszarze a mianowicie z wzajemnym sie zaklocaniu na duzych obszarach dwoch stacji nadawczych a mianowicie Przehyby(moc emisji 37dBv) i Suchej Gory(moc emisji 40dBv) ktore z racji sporej odleglosci(ok.95km) nie mogly prawidlowo pracowac miedzy soba w jednofrekfencznej sieci SFN(wytwazajac na sporych obszarach zaklocenia wlasne sieci) ktorego objawem byl problem z odbiorem K61 na sporych obszarach Podkarpacia zwiazany z silnym natezeniem pola emisji z Przehyby z racji duzej wysokosci tego obiektu ok.1240m.n.p.m.
  • Zmiana emisji z K61 na K32 nawet z moca 10KW powinna diametralnie poprawic odbior na tym terenie(odpadna czynniki wyzej wymienione) a przy 100KW to naprawde bedzie rewolucja w zasiegu.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: bogdanzieba »

[quote="Bartt"]@bogdanzieba

Jeśli nie masz blisko żadnej wysokiej górki w kierunku do nadajnika to powinno bez problemu odbierać, zwłaszcza jeśli działa (działał) u ciebie MUX1 k42 który ma przecież 18kW. Ja odbieram MUX2 ze św. Krzyża (k36 50kW) z odl. 130 km, mimo że w tym kierunku mam w odległości 1 km od anteny lekką górkę (25m powyżej anteny).

@Bartt to jest mój profil:

Profil terenu z Suchej Góry:

Obrazek


Co myślisz?

Zablokowany