DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Bartt

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Bartt »

Gravis pisze:Mam takie pytanie... czy jest szansa na odbiór z SG obu MUXów w takim przypadku:

http://wrzucacz.pl/file/6891327602663/Cierpisz.pdf

Jeżeli tak to w jaki sprzęt powinienem się zaopatrzyć?

ATX-91 czy może lepiej 44/21-69 Tri Digit ECO http://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-44 ... niacza/267?

Prosze o pomoc...
Ja mam podobny profil terenu, z tym że jestem 2x bliżej nadajnika (ok. 18km) i mam trochę niższą i łagodniejszą górkę w jego kierunku - przesłania kierunek o 100m powyżej anteny na odległości ok. 2 km od miejsca gdzie mieszkam, w dodatku ten teren to lasy iglaste.

Porównywałem tylko antenę siatkową i ATX91, tri digit nie miałem. Odbiór MUX1, k42 bez wzmacniacza przy antenach niemożliwy. Odbiór na siatce ze wzmacniaczem MC9102 - strzępy sygnału, pikseloza, inne wzmacniacze (seria SWA) - jeszcze gorzej (mam blisko maszt CDMA) przy czym wzm. serii LNA nie testowałem. Odbiór na ATX91 z tym samym wzmacniaczem (MC..) - sygnał bardzo dobry, przez większość czasu tv Samsung nie pokazuje błędów. Czasem, choć b. rzadko poziom błędów rosnie i pojawiają się piksele.
MUX2 k61, brak lub strzępy sygnału, ale ma być przecież na k32 z większą mocą ;).
Co ciekawe na w/w siatce odbieram MUX2 z Kielc mimo tak dużej odległości (130km) ale profil terenu mam znacznie lepszy.

Jeśli na tej antenie co masz w podpisie z dobrym wzmacniaczem odbierasz jakieś strzępy sygnału MUX1 k42 to można próbować z innymi antenami.

Podobnie można próbować odebrać MUX2 z Kielc lub Zamościa, od czerwca będzie też z tych nadajników MUX1.

Ciekaw jestem opinii kogoś kto testował tri-digit vs ATX91 na wysokich kanałach, np 61, bo wydaje mi się że około 55 kanału i powyżej wzmocnienie ATX91 znacznie spada. Nawet czytałem gdzieś opinie że lepiej wtedy sprawdza się ATX55 :o.

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Gravis »

Hmm ta antena która jest w profilu jest całkiem gdzie indziej.

Zastanawiam się jaką antenę zastosować przy profilu podanym wyżej i prosiłbym o pomoc w doborze... to co napisałeś nie wiele mi pomogło , nadal nie wiem w co ewentualnie zainwestować ;)

EDIT:

Dla Kielc wyglądałoby to tak:

Obrazek

Wg. pokrycia znajduje się na żółtym polu jeżeli chodzi o kielce a profil terenu wyżej.

Bartt

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Bartt »

Gdyby odbiór był tylko do max. 55 kanału to spokojnie poleciłbym ATX91, no ale MUX1 z Kielc ma być na k 62 i tu jest problem. Tak więc opinia kogoś kto testował ATX91 vs tri-digit lub ewentualnie UHF-200 Maximuma byłaby bardzo cenna.
Z drugiej strony to paranoja żeby mieszkać na Podkarpaciu a oglądać TVP-INFO Kielce :evil:.
No ale jak wiadomo sprawę dobrego odbioru zepsuł nam brak porozumienia w sprawie nadajnika z Giedlarowej.
Ja odbierałem testy w MPEG2 z tego nadajnika (k37 moc 2kW) mając antenę na strychu, ech to były czasy ;).
Szkoda że teraz trzeba tak kombinować by uzyskać jakiś odbiór.
Miejmy nadzieje że podobnie jak z MUX2 (zmiana kanału i mocy) będzie też z MUX1 z Suchej Góry, bo nadajnika DVB-T w Giedlarowej bardzo na Podkarpaciu brakuje :(.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: bogdanzieba »

Ja mam Tri Digit z symetryzatorem skierowaną na św. Krzyż skąd "czerpię" MUX-2, więc jak będzie test MUX-1, coś napiszę jak się sprawuje antenka na kanale 62.

A swoją drogą @Bartt masz rację, ja tez mieszkam na Podkarpaciu i jestem w zasięgu nadajnika świętokrzyskiego (nie to bym żałował).

Tedde

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Tedde »

Ja w swoich rodzinnych stronach {okolice Dynowa} zamontowałem 3m powyżej kalenicy dachu przy kominie atx91 a przedwzmacniacz wstawiłem jakiś SWA numeru nie pamiętam :roll: i w takim oto profilu terenu k42 odbiera płynnie bez zakłóceń, z minimalnym poziomem błędów. Problem będzie na wiosnę jak się zaczną burze ta SWA nie przeżyje ich chyba :o http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 7615154260

vaxel

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: vaxel »

Po co wy kombinujecie z tymi antenami,jak bedzie 100kw to bedzie odbior na bylejakiej antenie a blisko nadajnika to i na drucie zlapie sygnal.

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Gravis »

@Tedde No tylko Dynów ma nieco łagodniejszy profil terenu jak mój.

@bogdanzieba bylbym bardzo wdzieczny za informacje jak ma sie ma ta antena do wyższych kanałów.

@vaxel tylko kiedy to będzie? mam czekać 2 lata zanim oglądnę w ogóle TV?...

P.S Strona emitela leży... :/

vaxel

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: vaxel »

Gravis pisze:edit/ Czytaj Zasady forum
No juz nie przesadzaj ze nie mozesz ogladac tv nie majac dvb-t

Tedde

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Tedde »

http://wwww.tunerydvb.pl/jaka_antena_te ... a_naziemna http://www.tunerydvb.pl/wybor_wzmacniac ... a_naziemna poczytaj Gravis może znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania :!:

tomasz.wojcik192

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: tomasz.wojcik192 »

Czy to normalne, że w ostatnich dniach zmienia się jakość sygnału? Czasem jest bliski 0. To wina nadajnika, czy to mój sprzęt szwankuje?

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: slawek »

Zaznaczam że to są moje przypuszczenia ale wydaje mi się że prace trwają i może obniżona jest moc lub mux 2 idzie z anteny zastępczej bo nie tylko Ty masz problemy.Wielu moich znajomych w ostatnich dniach ma problemy z mux 2 lub nie ma go wcale.
No chyba że to oblodzenie anten jak na skrzycznem.
W każdym razie od 10 lutego nasze problemy się skończą. :P

Bartt

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Bartt »

Wpływ na odbiór mogą mieć też podwyższone warunki odbioru troposferycznego jakie będą w Polsce przez dłuższy czas: http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html

PS
Ciekawe czy znowu na Podkarpaciu da się odebrać Polsat HD z PKiN :?: :)

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: slawek »

Ostatnio w jesieni odbierałem przez chwile polsat hd a pozostałe muxy z Warszawy odbierały idealnie. :P

ftalo

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: ftalo »

W Tarnobrzegu jest problem z MUX-1 ,co prawda sygnał mam 65 % ,ale jakość 25%. Ten głupi tuner nie chce w ogóle tego wstroić,podejrzewam że każdy inny dałby się ustawić,choćby jakość miała być poniżej jakiejśtam normy,no trudno oglądałbym z zacięciami ale jednak .

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: bogdanzieba »

Bartt pisze:Wpływ na odbiór mogą mieć też podwyższone warunki odbioru troposferycznego jakie będą w Polsce przez dłuższy czas: http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html

PS
Ciekawe czy znowu na Podkarpaciu da się odebrać Polsat HD z PKiN :?: :)

Próbuj ja mam cały czas Polsat HD z PKiN :)

Bartt

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Bartt »

Taki może off-top, ale prawdziwą siłą napędową DVB-T, oczywiście oprócz dobrego sygnału, mogłyby być kanały HD, a nie to co jest obecnie w SD :(.
Nawet chyba przez chwilę był Polsat w HD w MUX2 z Suchej Góry jak był spór z n-ką o ligę mistrzów, ale kiedy to było - nie pamiętam ;).

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: bogdanzieba »

Tak masz rację było coś takiego...ale przez chwilę....

Awatar użytkownika
mathome
Posty: 224
Rejestracja: 20 grudnia 2010, o 11:27
Odbiornik: SamsungC650
Ferguson Ariva252COMBO
Wand Tv
Opticum T90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 z symetryzatorem / ATX 91/ kabel Triset 113-25m
Anteny 12m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno(Sucha Góra)/Bardejov + TROPO

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: mathome »

bogdanzieba pisze: Próbuj ja mam cały czas Polsat HD z PKiN :)
W W-wie czy Nowej Dębie? :)


Jak z tropo na Podkarpaciu?
Udało się komuś wczoraj lub dziś odebrać jakieś dalsze nadajniki?

Bartt

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Bartt »

U mnie oprócz trochę lepszego odbioru lokalnych nadajników typu Sucha Góra (pojawiły się szczątki MUX2 - k61) czy Przemyśl, nie dzieje się zupełnie nic :(.
Mapy sobie, rzeczywistość sobie. Pewnie takiego tropo jakie było w listopadzie tamtego roku szybko się nie doczekamy ;).

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: bogdanzieba »

mathome pisze:
bogdanzieba pisze: Próbuj ja mam cały czas Polsat HD z PKiN :)
W W-wie czy Nowej Dębie? :)


Jak z tropo na Podkarpaciu?
Udało się komuś wczoraj lub dziś odebrać jakieś dalsze nadajniki?
W Warszawie :)

Zablokowany