DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

djmatus pisze:antena kierunkowa Yagi 19/21-69 symetryzator i wzmacniacz masztowy
Ta antena też najlepiej działa na wysokich kanałach (zysk rośnie ze wzrostem częstotliwości).
Ja mam ATX-91 która lubi bardziej środek pasma UHF ;) i wzmacniacz dopuszkowy.

@Quido
Dzięki, ale może napisz do gościa niech nie usuwa wersji dla mocy 100kW, będzie mozna sobie porównać zasięg w zależności od mocy. Przynajmniej teoretyczny ;).

@belzebiusz
Ta mapka to chyba jeszcze wersja dla obiecanej mocy 100kW, jest ona na tej stronie już od wielu dni.
Ostatnio zmieniony 10 lutego 2012, o 17:40 przez Bartt, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: a.d. »

  • UKE wykonalo symulacje pola zaklocen jakie moga nastapic po odpaleniu nadajnika z Suchej Gory z moca 100KW ERP ND i dopuszczalne normy zaklocen w tym przypadku rzeczywiscie byly by przekroczone na terytorium Ukrainy.
  • Ale jak sie okazuje jest jeszcze szansa aby podciagnac moc o dodatkowe 3dB czyli do 50KW ERP, bo jak sie okazalo system antenowy na Suchej Gorze przeznaczony pod emisje Mux-1,2 jest tak zbudowany ze w azymucie 70-100stopni(kierunek Lwow) moze wystapic naturalne tlumienie wynoszace nawet od 1-3dB.
  • UKE chce ta nadarzajaca sie sytuacje wykorzystac i juz w przeciagu najblizszego tygodnia przedstawic ja stronie Ukrainskiej
Tak ze radze trzeba uzbroic sie w cierpliwosc, moze w najblizszym czasie cos z tego wyjdzie.
  • Obraz charakterystyki(glownych kierunkow promieniowania) z systemu antenowego na Suchej Gorze
Obrazek

Tedde

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Tedde »

Tedde pisze:Ja niedawno rodzicom kupiłem Arive 210 Combo i tam wskaźniki siły i jakości nie dobijają do setki,ale to chyba urok tego sprzętu bo twój telewizor @k63 osiąga ci max wskaźniki na tej samej antenie co Ariva :?:

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

a.d. pisze:
  • UKE wykonalo symulacje pola zaklocen jakie moga nastapic po odpaleniu nadajnika z Suchej Gory z moca 100KW ERP ND i dopuszczalne normy zaklocen w tym przypadku rzeczywiscie byly by przekroczone na terytorium Ukrainy.
  • Ale jak sie okazuje jest jeszcze szansa aby podciagnac moc o dodatkowe 3dB czyli do 50KW ERP, bo jak sie okazalo system antenowy na Suchej Gorze przeznaczony pod emisje Mux-1,2 jest tak zbudowany ze w azymucie 70-100stopni(kierunek Lwow) moze wystapic naturalne tlumienie wynoszace nawet od 1-3dB.
  • UKE chce ta nadarzajaca sie sytuacje wykorzystac i juz w przeciagu najblizszego tygodnia przedstawic ja stronie Ukrainskiej
Tak ze radze trzeba uzbroic sie w cierpliwosc, moze w najblizszym czasie cos z tego wyjdzie.
  • Obraz charakterystyki(glownych kierunkow promieniowania) z systemu antenowego na Suchej Gorze
Obrazek
Też o tym kiedyś pisałem, czemu ta charakterystyka promieniowania dla mux1 jest taka dziwna (w formie gwiazdy). Z tym że te dane dotyczace tłumienia w danym kierunku są żywcem wzięte z pliku "wykaz pozwoleń telewizyjnych" z UKE właśnie dla mux1. Czy to wynika z konstrukcji anten tego nie wiem :?:

djmatus

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: djmatus »

Bartt pisze:
djmatus pisze:antena kierunkowa Yagi 19/21-69 symetryzator i wzmacniacz masztowy
Ta antena też najlepiej działa na wysokich kanałach (zysk rośnie ze wzrostem częstotliwości).
Ja mam ATX-91 która lubi bardziej środek pasma UHF ;) i wzmacniacz dopuszkowy.

@Quido
Dzięki, ale może napisz do gościa niech nie usuwa wersji dla mocy 100kW, będzie mozna sobie porównać zasięg w zależności od mocy. Przynajmniej teoretyczny ;).

@belzebiusz
Ta mapka to chyba jeszcze wersja dla obiecanej mocy 100kW, jest ona na tej stronie już od wielu dni.
a może zmienili kanał na 32 ale jest nadawany jeszcze z mocą 10kw i dopiero wzmocnią do 25kw i to bysie zgadało ze mam dalej taki sygnał jak na 61

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

Jarosław Bałuka pisze:Zmiana kanału nadawczego z 61 na 32 już przynosi pozytywne efekty. Z informacji umieszczanych na forum wynika, że zasięg MUX2 z Suchej Góry polepszył się.
Obecnie emisja w k32 z Suchej Góry prowadzona jest z mocą 25kW ERP i pracuje synchronicznie z nadajnikiem Solina / g. Jawor.
Zachęcamy do dzielenia się informacjami o odbiorze w k32 w wątku dotyczącym emisji z Suchej Góry http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... start=2240

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: a.d. »

Bartt pisze:
a.d. pisze:
  • UKE wykonalo symulacje pola zaklocen jakie moga nastapic po odpaleniu nadajnika z Suchej Gory z moca 100KW ERP ND i dopuszczalne normy zaklocen w tym przypadku rzeczywiscie byly by przekroczone na terytorium Ukrainy.
  • Ale jak sie okazuje jest jeszcze szansa aby podciagnac moc o dodatkowe 3dB czyli do 50KW ERP, bo jak sie okazalo system antenowy na Suchej Gorze przeznaczony pod emisje Mux-1,2 jest tak zbudowany ze w azymucie 70-100stopni(kierunek Lwow) moze wystapic naturalne tlumienie wynoszace nawet od 1-3dB.
  • UKE chce ta nadarzajaca sie sytuacje wykorzystac i juz w przeciagu najblizszego tygodnia przedstawic ja stronie Ukrainskiej
Tak ze radze trzeba uzbroic sie w cierpliwosc, moze w najblizszym czasie cos z tego wyjdzie.
  • Obraz charakterystyki(glownych kierunkow promieniowania) z systemu antenowego na Suchej Gorze
Obrazek
Też o tym kiedyś pisałem, czemu ta charakterystyka promieniowania dla mux1 jest taka dziwna (w formie gwiazdy). Z tym że te dane dotyczace tłumienia w danym kierunku są żywcem wzięte z pliku "wykaz pozwoleń telewizyjnych" z UKE właśnie dla mux1. Czy to wynika z konstrukcji anten tego nie wiem :?:
  • Charakterystyka glownych kierunkow promieniowania na Suchej Gorze wynika z ukladu rozmieszczenia paneli antenowych w systemie antenowym,
  • czym kanal jest nizszy(nizsza czestotliwosc) tym naturalne tlumienie jest nisze a czym kanal jest wyzszy tym wieksze

Quido

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Quido »

belzebiusz pisze:Już się pojawiła.
To jest ciągle 100 kW. Moc jest już podana nowa, ale mapa jest stara - u mnie to jest tak, chyba laptop w pamięci nie skasował jeszcze starej.
Ostatnio zmieniony 10 lutego 2012, o 19:05 przez Quido, łącznie zmieniany 1 raz.

czucza2005

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: czucza2005 »

U mnie się pogorszyło. Wszystkie kanały to pikseloza, siła 100, błędy 400-600. Mux1 - siła 100, błędy 0.
Wcześniej jak MUX2 był na k.61 - siła 100 błędy 0- czasem 5.
TV - Samsung 40D5000
Antena siatkowa z LNA 177. Warzyce.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Tomasz Berezowski »

Z Warzyc masz bezpośrednią widoczność. Powinieneś odebrać na siatce bez wzmacniacza.
Byc może masz przesterowany wzmacniacz, wymień na symetryzator.

Quido

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Quido »

czucza2005 pisze:U mnie się pogorszyło. Wszystkie kanały to pikseloza, siła 100, błędy 400-600. Mux1 - siła 100, błędy 0.
Wcześniej jak MUX2 był na k.61 - siła 100 błędy 0- czasem 5.
TV - Samsung 40D5000
Antena siatkowa z LNA 177. Warzyce.
A może to zakłócanie z Soliną w SFN.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Skoro SFN to nie zakłócanie, nie wprowadzaj dezinformacji.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Tomasz Berezowski »

Quido pisze:
czucza2005 pisze:U mnie się pogorszyło. Wszystkie kanały to pikseloza, siła 100, błędy 400-600. Mux1 - siła 100, błędy 0.
Wcześniej jak MUX2 był na k.61 - siła 100 błędy 0- czasem 5.
TV - Samsung 40D5000
Antena siatkowa z LNA 177. Warzyce.
A może to zakłócanie z Soliną w SFN.
Solina w Warzycach??? Spójrz na mapę, to jest 80km.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: irekr »

Nie istnieje takie pojęcie jak zakłócenia od Soliny. Jest to fizycznie niemożliwe.
Problemem jest nadajnik analogowy TVP2 z mocą 0,7 MW.
Kanał 32 jest bliżej kanału 29 i nie jest to bez wpływu jak antena jest totalnie przesterowana.
1. Zdjąć wzmacniacz i założyć symetryzator.
2. Dołożyć tłumik, najlepiej regulowany.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

A co Panowie Tomasz i Jarosław sądzą o tym co piszemy o ewentualnym wzmocnieniu mux2 do poziomu 50kW ERP, które nie powinno zakłócac Ukrainy z powodu takiej a nie innej konstrukcji systemu antenowego na Suchej Górze. Czy jest to mozliwe :?:.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: irekr »

Ja tylko dodam, że obszary oznaczone na żółto obejmuje obszary na którym nie ma zasięgu nadajnika analogowego na k.32 stojącego na Górze Wysoki Zamek.

A wiązka musi wychodzić na teren Ukrainy, bo fale granic nie znają. Zresztą takie były uzgodnienia i strona ukraińska o tym doskonale wie. Nie bez powodu nadajnik we Lwowie pracuje tylko taka mocą jaka pracuje.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Tomasz Berezowski »

Bartt pisze:A co Panowie Tomasz i Jarosław sądzą o tym co piszemy o ewentualnym wzmocnieniu mux2 do poziomu 50kW ERP, które nie powinno zakłócac Ukrainy z powodu takiej a nie innej konstrukcji systemu antenowego na Suchej Górze. Czy jest to mozliwe :?:.
Sprawa jest w toku. Dajcie nam kilka tygodni.

czucza2005

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: czucza2005 »

tylko mam 10m od domu wysokie drzewa, a antenę podniosłem od dachu 2,5m. Myślę o antenie
http://www.dipol.com.pl/pict/a1911.gif
lub
http://komnettv.za.pl/firma/files/anten ... 0digit.jpg
A tą dam teściowi do analogu.

Ale gość w sklepie mówił oraz info o LNA 177 pracuje od 10km nie powinno przeszkadzać, po linii prostej mam 23km .
Ostatnio zmieniony 10 lutego 2012, o 19:40 przez czucza2005, łącznie zmieniany 1 raz.

Quido

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Quido »

Jarosław Bałuka pisze:Skoro SFN to nie zakłócanie, nie wprowadzaj dezinformacji.
U nas na Słowacji miałyśmy duże problemy właśnie z SFN. :| Może to nie jest zakłócanie, ale może to wpływać na odbiór. Tutaj jest któtki filmik z mojego mieszkania - 25 SFN, 59 SFN i 64 MFN - te same nadajniki. http://www.youtube.com/watch?v=2rdoHK8K0K4
Panie Tomaszu spójrzyłem jeszcze wcześniej niż napisałem postu. http://www.mapavysilacu.cz/mapcoverage.html?chid=7124

Dig Dug

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Dig Dug »

Tak poza tematem. Co dzisiaj robiła biała Toyota HiLux Emitela na Rafinerii w Jaśle ??

Zablokowany