DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Santoro

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Santoro »

Ale po drodze mam pare przeszkód i gdy tylko wyłączę zasilacz tracę sygnał Mux1 dlatego muszę mieć włączony zasilacz ,a jeszcze takie małe pytanie który Mux 1 czy 2 jest nadawany z większą mocą ? Czy ich moce może są równe ?

_chris_

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: _chris_ »

Santoro pisze:Moja antena znajduje się w pokoju więc raczej warunki pogodowe nie mają na nią wpływu
nie mają wpływu na twoją "instalację antenową", ale mogą mieć jak najbardziej wpływ na warunki propagacji sygnałów radiowych. Jeśli w ogóle nie jest to problem typu. że gdzieś stanął TIR z wielką naczepą, albo gdzieś postawili wielki dźwig, czy inne tam takie. Tak, czy inaczej, miej świadomość, że to co dolatuje do wewnątrz twojego mieszkania cały czas jest zmienne, i w dłuższym okresie nieprzewidywalne... Od czasu do czasu. przy antenie wewnętrznej, normalnym może być konieczność zmiany jej umieszczenia...
Santoro pisze:a jeszcze takie małe pytanie który Mux 1 czy 2 jest nadawany z większą mocą ? Czy ich moce może są równe ?
Sucha Góra

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: viva0 »

Mux1 ma 18kw
Mux2 ma 25 zamiast 100kw
Iż mocniejszy jest mux2 o 7% na sile,ale być może zmienią to w tym roku przynajmniej do 50 bo co to 25Kw

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@Santoro

Nie wiem jak ty cos odbierasz za pomocą anteny pokojowej z Suchej Góry nie mając widoczności nadajnika :shock:. Ja wprawdzie mam trochę dalej (18km), ale u mnie bez wielkiego ATX-a na dachu nie da rady. Tak jak ci napisał _chris_ odbiór na antenie pokojowej bez optycznej widoczności nadajnika w górskim terenie to loteria. Proponuje pomyśleć o antenie zewnętrznej ;). Jeśli chodzi o muxy z S.G to oczywiście mux2 ma większą moc (25kW) niz mux1 (18kW), coś tam na stronie Emitela pokręcili :o. Zaraz napiszę prośbę do admina o sprostowanie tych mocy.

miro2778

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: miro2778 »

Po zmianie muxa2 na kanał 32 moc sygnału była ok 80% i wszytko było ok dobrze, czasem coś przycinała natomiast od wczoraj sygnał pojawia się i znika od zera do max 50 %czym to może być spowodowane mux 1 działa ok. Zastanawiałem się czy zmiana temp by miała aż takie znaczenie?? Czy coś innego?

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Może tak być. Trzeba pamietać, że w przypadku odbioru sygnału cyfrowego jeśli jestesmy na granicy odbioru wystarczy spadek sygnału o kilka dB i będzie ciemność. Dlatego sygnału nie możemy mieć "na styk" tylko na zapas. Niestety wskaźniki poziom/jakość niewiele mówią o poziomie samego sygnału, bo jeśli sygnał jest słaby to odbiornik może go sobie "podciągnąć" za pomocą ARW i pokazać te 80%. Niestety poniżej pewnej wartości sygnału, na tyle pogorszy się odstęp od szumu, że ARW nic nie da ;).
Ostatnio zmieniony 18 lutego 2012, o 22:33 przez Bartt, łącznie zmieniany 1 raz.

Dig Dug

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Dig Dug »

Bartt - ja łapałem na antenie pokojowej Mux-3 z 18kW w odległości 26,5 km, a wcześniej eksperymentalną MPEG-2. MUX-2 nie widziało z 10kW. Przede mną jest górka, ale wg. przekroju terenu tak jakby sygnał ślizga się po tej górce (styczna do górki) więc jest możliwy odbiór na antenie pokojowej ze wzmacniaczem. Z tym, że nie ma na czym postawić tej anteny - CRT jest szeroki, a LCD już nie, stąd mam siatke na balkonie i łapie 100% wszystko. Ale z 10 km koledze może łapać jak nie ma dużych przeszkód terenowych lub są one odległe i sygnał może znowu "połozyć się" za górką.

Tedde

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Tedde »

Bartt pisze:Może tak być. Trzeba pamietać, że w przypadku odbioru sygnału cyfrowego jeśli jestesmy na granicy odbioru wystarczy spadek sygnału o kilka dB i będzie ciemność. Dlatego sygnału nie możemy mieć "na styk" tylko na zapas. Niestety wskaźniki poziom/jakość niewiele mówią o poziomie samego sygnału, bo jeśli sygnał jest słaby to odbiornik może go sobie "podciągnąć" za pomocą ARW i pokazać te 80%. Niestety poniżej pewnej wartości sygnału, na tyle pogorszy się odstęp od szumu, że ARW nic nie da ;).
@Bartt a to ARW to mają tylko nowe telewizory :?: a co z ARW w przystawkach też jest :?:

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

No faktycznie dużo zależy od tego co to za górka (górki). Jam mam dość niekorzystny profil do S.G. bo 2 górki przewyższające antenę każda o 100m na odległości 4km od miejsca odbioru. Czyli są to łagodne wzniesienia a takie słyszałem że są najgorsze :evil:. Ponoć na stromych wzniesieniach fale się ładnie załamują i po wycelowaniu anteny w taką górkę odbiór jest lepszy ;).

@Tedde
Myślę że zewnętrzne tunery też mają ARW może nie tak dobre jak w tv, ale jakaś regulacja wzmocnienia musi być skoro producenci podają przedział poziomu sygnału w jakim jest prawidłowy odbiór. Najgorzej pod tym względem wypadają tunerki USB, tam chyba nie ma ARW.
Jeśli ktoś odbiera 2 muxy, jeden słaby a drugi mocny i się zastanawia co tak mu długo się programy przełączają (zwłaszcza z mocniejszego na słabszy) to wtedy własnie działa ARW i korekcja błędów ;)

miro2778

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: miro2778 »

Zastanawia mnie tylko jedno że wcześniej miałem stały sygnał powiedzmy te 70 czy 80 % bo nie pamiętam ile było dokładnie tuner Viva 100 a teraz moc skacze od zera do powiedzmy 50 antena FRACARRO SIGMA 6HD

Tedde

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Tedde »

@Bartt dzięki. Ciekawe informacje są w twoich postach. Mam i ja tuner-usb nabyty w czsach testów mpeg 2 z S.G to tylko potwierdzam to co napisałeś o tych mini tunerach.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@miro2778

Niestety musisz eksperymentować. Może zmiana położenia (wysokości) anteny?. Może trzeba zastosować wzmacniacz o średnim wzmocnieniu nakręcany na złącze F w tej antenie np. coś takiego: http://www.ams.waw.pl/szcz.php?produkt=109 (potrzebna jeszcze nakręcana przedłużka) lub dedykowany dipol aktywny do tej anteny: http://frsklep.pl/sigma-pwr-hd-aktywny- ... p-644.html (droższe rozwiązanie). Oczywiście do tych wzmacniaczy potrzebny jest jeszcze zasilacz 12V z separatorem napięcia. Zakładam też że z przewodem antenowym i złączami jest ok.
Z drugiej strony to dziwne że lepiej działa ci mux1 który jest słabszy. Może ta antena nie ma tak dobrego zysku w niskich kanałach :?:. No ale producent tej anteny to poważna firma, nie podawaliby chyba nieprawdziwych danych :o.

andy118

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: andy118 »

Witam mam następujący problem. W mojej miejscowości powiniem być mux1 i mux2 z suchej góry,(pisałem wcześniej i uzyskałem potwierdzenie). Mux 2 odbiera na antenie kierunkowej w stronę południowego-zachodu bardzo dobrze jakość 90 % siła 75%. Mux 1 nic nie drgnie nawet jak przestawiałem antenę ciągle 0%. I teraz nie wiem co robić czy antenę wystawić na dach, kupić wzmacniacz czy coś innego ?
nie ma nawet 1% co by utwierdziło mnie że może trzeba coś wzmocnić, nie mam pomysłu...

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: irekr »

Poprosimy o dokładną lokalizację, najlepiej pozycję geograficzna np. wg earth.google.com

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: irekr »

Andy: nikt nie mówił ze będzie łatwo.

Po pierwsze nie opisujesz swojej anteny ale z lokalizacji jaką podajesz wynika że:
1. Antena jak najwyżej. Żadnych instalacji typu poddasze , płot w obejściu czy ściana stodoły.
2. Odległość Golcowej od nadajnika w sumie jest niewielka, raptem 15,8 km, ale na trasie sygnału jest niedaleko (około 3 km) spore wzniesienie (kulminacja 405 metrów, na trasie około 392 metrów) wyższe od twojej "miejscówki" około 100 metrów, co oznacza że bezpośredniego odbioru nie będzie. Do tego ukształtowanie zboczy i szczytu jest skrajnie niekorzystne. Ale to taki teren....
3. Jeżeli masz odbiór na jednym kanale a nie masz na innym, a sygnał jest nadawany z tego samego miejsca, to trzeba zmienić miejsce zainstalowania anteny. Chodząc z antena na tyczce po polu dobrać punkt, w którym odbiór będzie poprawny. W takich warunkach jakie masz jest to jedyne rozwiązanie. Licz się z tym, że przestawienie anteny nawet o pół metra może zmienić wielkość sygnału nawet stukrotnie. Trzeba dobierać tak miejsce zainstalowania anteny jak i wysokość. Maksimum sygnału na jednym kanale nie musi odpowiadać maksymalnemu sygnałowi na drugim kanale.
Kiedyś znajomemu robiłem instalację w pobliskim Hłudnie i także była masakra. Walczyliśmy dwa dni, ale się udało. Antena stanęła niemal 20 metrów od domu. Niedawno kumpel się odezwał i powiedział że odbiera DVB bezproblemowo. A instalacja ma już kilkanaście lat i nie ma wzmacniacza.

W twojej lokalizacji potrzebna jest antena o minimalnej kierunkowości, wzmacniacz nie powinien być potrzebny, a jeżeli będzie, to o stosunkowo niewielkim wzmocnieniu (max 10 dB). Pamiętajmy że z Suchej Góry leci także k.29 z mocą 0,7 MW, to straszna korba i może wzmacniacz przesterować nawet w górach.
Na szczęście w pobliżu nie ma (jak na razie) żadnych BTS-ów czy innych stacji nadawczych i tło powinno być czyste.


Gdybym ja stawiał coś w tym terenie, to pogadałbym z sąsiadami i wspólnymi siłami postawił jakąś antenę nieco na południe od Twojego domu. Wg mojej oceny już około 50 metrów na południe sygnał będzie bardzo silny i stabilny. Wspólnymi siłami da rade zrobić coś dobrego, o ile są to prywatne tereny.

Tedde

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Tedde »

@irekr sugerujesz że w Hłudnie można na symetyzatorze uzyskać odbiór cyfrowy :?: Znam tamte okolice i jest to wyczynowy teren dla Dvb-T

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: irekr »

Taka informacje otrzymałem, nie byłam dawno i nie mogę tego zweryfikować.

Daro1003

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Daro1003 »

Koledzy odpowiedzcie na dwa pytanie mianowicie:
Moja instalacja wygląda następująco antena ATX-91 wraz ze wzmacniaczem MC -> 11m przewodu -> rozdzielacz aktywny ARS113Z -> 1 wyjście 1m przewodu -> TV Panasonic
-> 2 wyjście 11m przewodu -> tuner URZ0090

1. Na TV mam 90% sygnału MUX 1 i MUX 2 z Suchej Góry natomiast na tunerze URZ0090 ledwo 50% MUX 2 i 30% spadające do 0% MUX 1 dlaczego tak sie dzieje ?? Próbowałem TV Panasonic podłączyć na koniec 11m przewodu i super po 90% sygnału.
2. Dokupiłem wzmacniacz LNA 177 i gdy podepnę to rozdzielacz zapala sie na czerwono - wykrywa zwarcie próbowałem podpiąć rozdzielacz 50cm przewodem do rozdzielacza i to samo zakupiłem 2 szt LNA 177 i obydwie sie tak zachowują, nie mam zielonego pojęcia dlaczego tak jest ;/ w instrukcji rozdzielacza napisane jest: "Podawanie prawidłowego napięcia do zasilania przedwzmacniacza sygnalizowane jest świeceniem diody LED
kolorem zielonym. Przy nadmiernym wzroście poboru prądu z tego gniazda następuje odcięcie zasilania dioda
zmienia kolor na czerwony, przyczyną może być zwarcie w instalacji lub uszkodzenie przedwzmacniacza"
Proszę o jakieś wyjaśnienie.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: irekr »

Dwa pytania:
1. Jaka jest odległość od Suchej Góry (jak silny jest sygnał TVP2 na k.29)
2. Jaka jest siła sygnału na antenie bez wzmacniacza i rozdzielacza podłączonej bezpośrednio do Panasonica.

Jako częściowe wyjaśnienie: niektóre rozdzielacze nie mogą byc stosowane w instalacjach w których jest podawane zasilanie z jednego z przewodów idących z odbiornika.

I dobra zasada instalacji: zasilacz najlepiej włączać na kabel idący bezpośrednio do anteny, tak by napięcie stałe nie "rozchodziło się" po rozdzielaczach i odbiornikach.
Ostatnio zmieniony 21 lutego 2012, o 11:03 przez irekr, łącznie zmieniany 1 raz.

dziedzic2

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: dziedzic2 »

I jeszcze jedno: rozdzielacz aktywny jest kolejnym wzmacniaczem niskiej jakości w Twoim torze kablowym. Zmień rozdzielacz aktywny na pasywny i powinno być OK.

Zablokowany