DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Quido

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Quido »

U mnie na SK (Porubka) narazie nic. TVP 2 na CH 29 działa, obraz znakomity jak fotka, teraz tam było 1 z 10, właśnie ogłądałem.

Awatar użytkownika
mathome
Posty: 224
Rejestracja: 20 grudnia 2010, o 11:27
Odbiornik: SamsungC650
Ferguson Ariva252COMBO
Wand Tv
Opticum T90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 z symetryzatorem / ATX 91/ kabel Triset 113-25m
Anteny 12m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno(Sucha Góra)/Bardejov + TROPO

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: mathome »

Poniżej przedstawiam dokładny raport/porównanie z odbioru obu MUX-ów nadawanych z Suchej Góry:

Nadajnik: DVB-T Krosno (Sucha Góra)
MUX / Częstotliwość: 1 / 642 MHz (k.42)
Lokalizacja: ok. Radomyśla Wielkiego (podkarpackie)
Odległość od nadajnika: 64.2 km
Azymut: 142.5 °
Umiejscowienie anteny: maszt na dachu - 12m n.p.t.
Najbliższe przeszkody na drodze do nadajnika: Brak
Antena: Antena kierunkowa 19/21-69
Symetryzator / Wzmacniacz: Symetryzator
Zasilacz: Brak
Kabel antenowy / długość: Triset 113 / 30m
Wtyk antenowy: PCT-IECM-9 kompresyjny
Zwrotnica/Sumator: Brak
Odbiornik: Telewizor Samsung C650
Data i godzina skanowania: 06.III.2012 godz. ~12:40
Siła i jakość sygnału: siła: 74% liczba błędów: 0

Profil terenu:
Obrazek

Zdjęcia:
Obrazek
____________________________________________________________________

Nadajnik: DVB-T Krosno (Sucha Góra)
MUX / Częstotliwość: 2 / 562 MHz (k.32)
Lokalizacja: ok. Radomyśla Wielkiego (podkarpackie)
Odległość od nadajnika: 64.2 km
Azymut: 142.5 °
Umiejscowienie anteny: maszt na dachu - 12m n.p.t.
Najbliższe przeszkody na drodze do nadajnika: Brak
Antena: Antena kierunkowa 19/21-69
Symetryzator / Wzmacniacz: Symetryzator
Zasilacz: Brak
Kabel antenowy / długość: Triset 113 / 30m
Wtyk antenowy: PCT-IECM-9 kompresyjny
Zwrotnica/Sumator: Brak
Odbiornik: Telewizor Samsung C650
Data i godzina skanowania: 06.III.2012 godz. ~12:40
Siła i jakość sygnału: siła: 90% liczba błędów: 0

Zdjęcia:
Obrazek

__________________________________________________________________________

Odległość od nadajnika - 64.2 km!
Zmiana po podniesieniu mocy na k.32 z 25kW do 50kW
to w moim przypadku przyrost 10% na sile sygnału.
Reasumując...
Przy dobrej instalacji antenowej oraz korzystnym ukształtowaniu terenu
odbiór na samym symetryzatorze jest stabilny przez 24/h.
Ostatnio zmieniony 6 marca 2012, o 19:27 przez mathome, łącznie zmieniany 1 raz.

Tedde

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Tedde »

Ja tylko powiem to co setki razy już było mówione-receptą na wykluczenie cyfrowe w terenach górskich są niskie kanały. Tarnów na k23 50 kw (70 km ode mnie) odbieram na byle czym bez względu na wysokość i bez wzmacniaczy. Lublin piaski ma k21 ,a Zamość Tarnawatka k52. Czemu ktoś na odwrót tych kanałów nie przydzielił, na pewno Pn-Wsch. część podkarpacia miałaby lebsze pokrycie zasięgiem. :!:

miro2778

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: miro2778 »

No i się nachwaliłem jakość spadła do poziomu 68-72% i pikseloza wieczorem pewnie znów wzrośnie czyli nic nie dało to zwiększenie mocy a tak liczyłem że będzie już dobrze.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

Stan odbioru z Suchej Góry na dzisiaj:
Odległość - 55 km
Azymut - 84,3 st.
Obrazek
MUX-1
Obrazek
MUX-2
Obrazek

Odbiór MUX-2 z EC Glinik przy antenie ustawionej na S.G.
Odległość 10.1 km
Azymut - 110,7 st.
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 10 marca 2012, o 13:33 przez K63, łącznie zmieniany 2 razy.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: irekr »

Z Solorzem TP EMITEL się raczej nie dogada.

Sucha Góra stoi w dość specyficznym miejscu i warunki termiczne mają bardzo silny wpływ na wielkość sygnału z tego obiektu na większe odległości.
W Radomyślu pomiarów nie wykonywałem, ale w Nowej Dębie zanotowałem kiedyś skoki sygnału na kanale 29 w zakresie od +4,9 do -34 dB. W "codziennej propagacji" wahania w zakresie +3/-9 należy uznać za zupełnie naturalne.

A przydziały kanałowe były już omawiane..

Xongiver

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Xongiver »

irekr pisze:Pełna moc MUX1 może być uruchomiona tylko po wyłączeniu analogów na k.52. Dotychczasowy kanał 42 jest kanałem tymczasowym.
W czym jest problem aby podnieść moc na kanale tymczasowym tym bardziej, że obecna moc nadawania to 18,2 kW a nadajnik może nadawać z 25kW?

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: irekr »

Nie znam szczegółów, ale wszystko wskazuje na to ze ograniczenie mocy kanału 42 wynika z uzgodnień międzynarodowych, głównie Polsko - Słowackich. Z wykazów wynika, że działa albo ma działać mulipleks z nadajnikami po 50 kW w rejonie Koszyc. Quido zapewne zna więcej szczegółów.
A Słowacy nam "wyczyścili" kanał 43, docelowo do używania z Gubałówki.

zavvada

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: zavvada »

Panowie, a może zamiast spekulować o MUX I, wszyscy weźmiemy się do roboty i zaczniemy pisać skargi do UKE o sytuacji na podkarpaciu? 1,2,3 listy (meile) pewnie niczego nie przyspieszą, ale jeśli masowo zaczniemy wysyłać skargi i prośby o poprawę sygnału czy zmianę kanału to może przynieść jakieś efekty. Inaczej jeszcze przez 1,5 roku nic się nie zmieni w kwestii mocy, a na forum będziemy mieli ciągłe skargi i pytania do Emitela, który w sumie robi co może zgodnie z tym co może.

matti2011

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: matti2011 »

Aj aj aj... coraz bardziej widać, że nadajnik w SG nie jest rozwiązaniem na którym powinna się opierać telewizja cyfrowa na podkarpaciu. A to uwarunkowania naturalne nie najlepsze, a to sytuacja polityczna z Ukrainą stoi na przeszkodzie, a to umowa ze Słowacją wyklucza zwiększenie mocy itp.

Wypadało by dać sobie spokój i ruszyć z nadajnikiem w zupełnie nowym miejscu. Nie wypaliła pełna moc z SG, nie uruchomiony nadajnik w Giedlarowej - to przydało by się, aby Emitel na spółkę z instytucjami państwowymi odpowiedzialnymi za wdrażanie cyfrówki usiedli do stołu, zbadali gdzie jest najlepsze miejsce na lokalizację nowego nadajnika, wybrać najkorzystniejsze miejsce i wybudować od nowa - tak aby zapewnić stabilny i wartościowy odbiór kanałów telewizji cyfrowej. Dla ścisłości - nie mam pretensji do panów z Emitel którzy robią co mogą.

Ale niestety - narazie to jest takie ciupcianie. Tam coś majdną, tutaj coś majdną. A koszty coraz większe, a efekty niezadowalające. Po 2 latach takich zabiegów okaże się, że koszty modernizacji SG i innych krótkotrwałych rozwiązań są większe, a efekty niezadowalające, że taniej i skuteczniej było by postawić nowy nadajnik. Żeby się nie okazało, że mądry polak po szkodzie. Tupolew ze Smoleńska był po modernizacji, kolej też jest modernizowana, a jakiś mały błąd ludzki i niedostatki technologiczne powodują olbrzymie spustoszenie. I będzie mniej emocji dla wszystkich, bez szukania dziury w całym. Na pewnych rzeczach się nie oszczędza, bo takie trochę taniej wychodzi znacznie drożej. Nie ma się co oszukiwać że nadajnik na SG to taki mały fiat - nie będzie nadawał z mocą mercedesa - tak jakbyśmy sobie tego życzyli ze względu na uwarunkowania naturalno-polityczno-technologiczne.

Zatem panowie z Emitel - czy rozważacie jakieś alternatywne źródło mocy oprócz SG na podkarpaciu - szczególnie w jego centralnej części? Czy może gdzieś obok nadajnika w Giedlarowej, Magdalenki wybudujecie swój? A jak nie to może warto by się zebrać do kupy z Nami forumowiczami i uderzyć na UKE, aby wypracować jakieś nowe rozwiązanie, najbardziej optymalne dla wszystkich. Bardzo proszę o odpowiedź, za co z góry państwu dziękuję.

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: qrzy »

matti2011 - nie ma lepszej lokalizacji niż obecna Sucha Góra. Musieli by postawić 300-500 metrowy maszt, aby dało się bez problemów pokryć cały obszar, jednak nie wiem, czy jest to nawet wykonalne. Wystarczy, że odpowiedni urząd zawetuje inwestycję chociażby ze względów środowiskowych czy bezpieczeństwa (spadający lód z odciągów, silne wiatry).

Jedyne co można zrobić, to zacząć uruchamiać lokalne doświetlenia, choć trzeba przyznać, że już teraz część analogowych doświetleń staje się zbędna.

PS. Najdalej wysuniętym na południe masztem jest RTCN Chorągwica. Wcześniej była Gubałówka, jednak maszt został zastąpiony o wiele wyższą wieżą.

Hubert120

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Hubert120 »

PRZECIESZ MOŻNA URUCHOMIĆ WSZYSTKIE TRZY MUXY Z MAGDALENKI POD RZESZOWEM NADAJNIK JEST JESZCZE WYŻEJ NIŻ TEN NA SUCHEJ GÓRZE I BEZ PROBLEMÓW PRZY MOCY 50KW OBEJMIE SWOIM ZASIĘGIEM CAŁE PODKARPACIE A NAWET DALEJ, NIE WIEM CZEMU NIKT O TYM WCZESNIEJ NIE POMYŚLAŁ, ŻALEM JEST NIE WYKORZYSTAĆ TAKIEGO MIEJSCA NA NADAWANIE!!!

matti2011

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: matti2011 »

A to artykuł dotyczący wyłaczenia telewizji analogowej - już widać, że będą z tym problemy co sugerował Barrt.

http://finanse.wp.pl/kat,104130,title,P ... omosc.html
qrzy pisze:matti2011 - nie ma lepszej lokalizacji niż obecna Sucha Góra. Musieli by postawić 300-500 metrowy maszt, aby dało się bez problemów pokryć cały obszar, jednak nie wiem, czy jest to nawet wykonalne.
Nie jestem przeciwny SG, lecz jak widzimy nie obejdzie się bez problemów. A w niektórych województwach dało się wdrożyć cyfrówkę bez problemów. Boję się, że jeżeli to będzie tak szło, to rzeczywiście podkarpacie będzie wykluczone, bądź wyłączenie analogu nastąpi później - a to spowolni rozwój. I w eter pójdzie znów info, że jedynym miejscem w Polsce gdzie żyje smok analog - została rzeszowszczyzna. Już nas Białoruś wyprzedziła.

Dlatego do rozważenia jest to co sugerowali inni forumowicze - wzgórze Magdalenki lub inne pokrewne. Stąd moje pytanie które zadałem panom z Emitel w poprzednim poście.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Suchej Góry nigdzie nie przenosimy. Co do Leżajska - mamy pewne plany.

matti2011

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: matti2011 »

Jarosław Bałuka pisze:edit/ Czytaj Regulamin forum
Te plany mnie cieszą :) myślę, że to rozwiąże pewne perturbacje przy wdrażaniu.

Jeśli Pan będzie mógł, to prosimy o więcej info.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@Xongiver
Dlaczego mux-1 ma moc tylko 18kW - to obiecał nam sprawdzić Pan Jarosław Bałuka - czekamy na info ;).

Według naszych przypuszczeń przyczyny mogą być dwie:
1. Nadajnik mux-1 pracuje na max. swoich możliwości - tak przynajmniej wynika z pliku "wykaz pozwoleń telewizyjnych" ze stron UKE w którym opisany jest jako "nadajnik 500W" co przy tych 500W daje 18kW mocy wypromieniowywanej.
2. Emitel dostał pozwolenie na 25kW z emisją kierunkową (D) ale emisja jest dookólna (ND) więc moc jest zmniejszona do 18kW.

Jakimś rozwiązaniem byłoby wykorzystanie k37 przewidzianego dla Leżajska ale nie wiem czy też nie byłoby ograniczenia mocy dla tego kanału.

@Hubert120

Miejsce jest super ale coś ci się pomyliło z wysokością:
Sucha Góra - 585m http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... php?pid=35
Magdalenka - 363m http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=475

No chyba że chodziło ci o Giedlarową tu się zgodzę :):
Giedlarowa - 223m http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=291

Widać też że Giedlarowa to też nie jest jakieś super miejsce. W okolicy są góry które są o 100m wyższe ;).

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: irekr »

Tak jak już pisałem w innym temacie:
Podkarpacie to czarny sen anteniarza.

I pisałem także że nie można zapewnić właściwego pokrycia przy pomocy jednego obiektu.

Aby zrobić to naprawdę dobrze trzeba użyć co znacznie większej ilości nadajników odpowiednio rozmieszczonych w terenie. Do tego o ściśle dobranych parametrach.

Leżajsk jest w zasadzie powiązany koordynacyjnie jak i propagacyjnie bardziej z Przemyślem niż z Rzeszowem, dlatego z punktu wiedzenia samego Podkarpacia niewiele wnosi. Leżajsk i Przemyśl to zupełnie inny teren, wymagający innego podejścia, niż Sucha Góra, okolice Rzeszowa, cały masyw Beskidu Niskiego i całe Bieszczady łącznie z Pogórzem Sanockim. Tego się nie da zrobić w prosty sposób. Kluczowym problemem jest tutaj przyszłość TSR-ów na tym terenie.

Problemu technicznego nie ma. Istnieje tylko problem KASY...


Odnośnie Magdalenki: zapomnijcie o jakimkolwiek obiekcie telewizyjnym większej mocy. To dobre propagacyjnie miejsce, ale by je należycie wykorzystać, należałoby wysiedlić całą wieś Malawy i zburzyć domy, oraz zlikwidować miejscowe sanktuarium. Nikt się na to nie zgodzi, szczególnie Obrońcy Krzyża, Rodzina Radia Maryja i Ekolodzy.

lukaszlz

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: lukaszlz »

Aktualnie u mnie w tym momencie nie odbiera mux2 z Suchej góry,co innego jest w dzień siła sygnału 90 a poziom błędów wacha się od 2000 do 1000 i od czasu do czasu można coś zobaczyć.Mux1 odbieram bez problemu aktualnie siła sygnału 53 poziom błędów 80.

miro2778

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: miro2778 »

czy to jest normalne że jakość sygnału wieczorem nocą i rana w obu muxach jest ok 80. natomiast w dzień około południa mux 1 zostaje na 80 % natomiast mux 2 spada nawet do 62% i nie da się oglądać rozumiem że pisaliście o warunkach pogodowych i że w dzień gorzej ale aż tak?

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: qrzy »

To na 99% jest coś z instalacją antenową. Może wzmacniacz?

Zablokowany