DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Zmieniałem i tak i tak i nic. Jutro jeszcze po testuję na antenie siatkowej.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Po testowałem dzisiaj z anteną siatkową z symetryzatorami antenowymi i wyszukało mi tylko mux 3 reszta znikła. Na antenie 19 elementowej mam muxy 1, 2 i 3. Pora będzie dołożyć wzmacniacz i mieć nadzieję że złapię mux 8.


Edycja.

WIDZĘ ŻE DZISIAJ JEST KONSERWACJA NA SUCHEJ GÓRZE I DLATEGO MAM DZISIAJ TAKIE CYRKI. Jutro trzeba będzie po testować.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: sirdaniel »

Ja trochę naiwnie zmieniłem symetryzator na kanały 6-69 i nic nie pomogło. Z tego co widzę trzeba pewnie dedykowaną antenę lub jeszcze wzmacniacz. Odległość ok 45 km a na siatce nie podziała. Poczekam na jesień.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Po testowałem dzisiaj z antenami 19 elementową i siatkową z wzmacniaczami muxy 1,2 i 3 siła sygnału 100. Brak muxu 8. Widzę że przy tej mocy co nadaję Sucha Góra to nieliczni mux 8 odbiorą.

Tak z ciekawości odwróciłem antenę w kierunku Św Krzyża i muxy 1,2,3 na wskażniku telewizora 100

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rozsądny »

Antena w polaryzacji pionowej ("bokiem") też?

Awatar użytkownika
maryś
Posty: 148
Rejestracja: 5 września 2012, o 20:32
Odbiornik: Ferguson ARIVA T65
Instalacja antenowa: 2x Antana Uda-Yagi 19 el. symetryzator, LNA-177
Lokalizacja: Katowice Ligota
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Jeseník Praděd, Žilina Krížava

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: maryś »

Sucha Góra MUX 8, 184,5 MHz, kanał 6 (pasmo VHF), pol. V, moc 18 kW
Przypuszczam, że 19 el. to Yagi na pasmo UHF, więc nie ten zakres,
zaś siatkową tak czy tak, trzeba obrócić do polaryzacji pionowej.
Myślę, że to zrobiłeś.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Przestawiałem w pionie i poziomie pod różnymi kątami nawet nie wczytało. Znajomy co mieszka ode mnie 500 metrów ma trzy anteny 19 elementową, radiową dookólną i tą http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0140.htm aby złapać mux 8 i też nie łapie.

Chyba sobie odpuszczę ten mux 8.

Awatar użytkownika
maryś
Posty: 148
Rejestracja: 5 września 2012, o 20:32
Odbiornik: Ferguson ARIVA T65
Instalacja antenowa: 2x Antana Uda-Yagi 19 el. symetryzator, LNA-177
Lokalizacja: Katowice Ligota
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Jeseník Praděd, Žilina Krížava

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: maryś »

Sucha Góra, to zaledwie 35 km od Rzeszowa.
Dipol 4-el. na zakres VHF przy mocy nadajnika 18 kW powinien
przy braku przeszkód topograficznych wystarczyć.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Właśnie jest przeszkoda topograficzna wzniesienie. Im bliżej do centrum Rzeszowa tym lepszy jest sygnał.

Awatar użytkownika
maryś
Posty: 148
Rejestracja: 5 września 2012, o 20:32
Odbiornik: Ferguson ARIVA T65
Instalacja antenowa: 2x Antana Uda-Yagi 19 el. symetryzator, LNA-177
Lokalizacja: Katowice Ligota
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Jeseník Praděd, Žilina Krížava

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: maryś »

Witam,
W takiej sytuacji będzie trudno.
Pozostaje jeszcze pomiar miernikiem.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

W następnym tygodniu poproszę znajomego aby mi sprawdził jak jest z sygnałem u mnie z muxu 8.
Przeglądając ten wątek Suchej Góry a mianowicie stronę 180 http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... start=3580 można zobaczyć na zdjęciu na samym dole @ Krosnoludka system antenowy na Suchej Górze i muxy 1,2,3 idą z najwyższych anten z mocą 100 kW natomiast mux 8 idzie z anten parę metrów poniżej i mocy zaledwie 18kW i tu może tkwi problem u mnie że nie łapię sygnału bo jest przeszkoda w terenie i moc za mała aby sygnał złapał.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Domel28 »

Jak był remont na SG i wszystkie MUX-y były nadawane z anten zawieszonych niżej też nie miałem odbioru. Anteny MUX8 też są zawieszone niżej i to też może utrudniać odbiór w dalszych miejscach. Do tego inne pasmo i niska moc.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3513
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

Wystartował MUX-8. Sprawdź czy odbierasz

1 sierpnia nadajnik Sucha Góra rozpoczął emisję MUX-8 - kolejnej sieci naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Nowy multipleks będzie zawierał 7 programów, ale na razie emitowany jest obraz kontrolny. Już teraz można jednak sprawdzić czy możliwy będzie ich odbiór przez posiadaną przez nas antenę.


Obrazek

Naziemna telewizja cyfrowa pozwala obecnie na oglądanie 21 kanałów. Są umieszczone w trzech grupach tzw. multipleksach (MUX):

• MUX-1: TVP1 w jakości HD, TVP2, TVP Info/Rzeszów, Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka TV,
• MUX-2: Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, TV Puls2, TV6 i Polsat Sport News,
• MUX-3: TVP1, TVP2 w jakości HD, TVP INFO/Rzeszów, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia.

1 sierpnia EmiTel - operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce - uruchomił emisję sygnału kolejnego, ósmego multipleksu (MUX-8). Emisja ruszyła na 7 obszarach kraju, w tym ze znajdującego się w pobliżu Krosna nadajnika Sucha Góra.

Nie zobaczymy jeszcze jednak żadnego ze znajdujących się w tym pakiecie kanałów. Do czasu uruchomienia przekazu programów telewizyjnych przez nadawców, emitowane będą bowiem obrazy kontrolne. Już teraz można jednak sprawdzić czy na posiadanej przez nas antenie można odbierać MUX-8, czy potrzeba jest modernizacja całej instalacji odbiorczej. Już teraz można też zaktualizować listę programów nadawanych w naziemnej telewizji cyfrowej.

Nowy multipleks będzie zawierał 7 programów standardowej rozdzielczości: trzy programy Telewizji Polskiej i cztery programy nadawców komercyjnych albo 6 programów: dwa programy TVP (w tym jeden wysokiej rozdzielczości - HD) oraz cztery programy nadawców komercyjnych. Te ostatnie to najprawdopodobniej: Nowa TV, Metro TV, Zoom TV i WP1. Jakie kanały na multipleksie umieści TVP, tego oficjalnie jeszcze nie wiadomo. Wszyscy nadawcy muszą uruchomić emisję do końca 2016 roku.

Przypominamy, odbiór naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatny. Wystarcza zwykła antena oraz telewizor z możliwością odbioru sygnału cyfrowego (DVB-T). W przypadku starych odbiorników należy podłączyć dodatkowo dekoder.

(2016-08-07/09:53:41)
(red.) fot. Damian Krzanowsk
http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=9853

W artykule są trochę nieścisłości i nieaktualny wykaz programów, ale ważne że lokalne media o tym piszą.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Co do muxu 8 z Suchej Góry był dzisiaj u mnie znajomy z miernikiem i dwiema antenami na pasmo VHF > DIPOL-4/5-12 i Televes i sygnału nie uświadczy do prawidłowego odbioru. Z ciekawości wykonał test około 700 metrów na północ i sygnał jest zadowalający, natomiast na wzniesieniu w okolicy gm.Lubenia sygnał OK. Jednak to wzniesienie tłumi mi sygnał przy mocy 18kW. W samym centrum Rzeszowa sygnał jest OK. Muszę poczekać do uruchomienia Św. Krzyża i ewentualnie próbować odebrać mux 8 z tego kierunku.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Domel28 »

Rzeszowiak pisze: Muszę poczekać do uruchomienia Św. Krzyża i ewentualnie próbować odebrać mux 8 z tego kierunku.
Wątpię czy odbierzesz sygnał dobrej jakości, bo moc to tylko 10kW i anteny będą niżej zawieszone.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: poxipol »

Anteny szerokopasmowe VHF typu 5-12,w trudnych warunkach odbioru się nie sprawdzają.Mają dużo gorsze parametry,a przy braku reflektora kątowego jeszcze bardziej.Do odbioru DAB+ jeszcze ujdą.
W takich warunkach stosuje się anteny wąskopasmowe,na węższe pasmo np.ATZ____5-cio czy 12 el.jak dawniej.
Każda antena VHF taka sama w H i V ma różne parametry,przy czym montaż ich w pol.V,zwłaszcza 12 el.wymaga surowych reguł.
Jak się coś spartoli to można się jeszcze podratować jakimś wzmacniaczem przy pogorszeniu jakości BER..

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Szkoda że nie dali tego muxu 8 z mocą 25kW w tym podkarpackim terenie. Przy 18kW według mapki http://w3.satkurier.pl/pliki/31598.jpg jestem w zasięgu a tu lipa.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: bogdanzieba »

Z tego co pamiętam wcześniej to któryś z MUXów z Suchej Góry też był początkowo nadawany z mocą 18 kW a później podnieśli do 25 kW.
Ja tam się nie będę gimnastykował i bawił we wzmacniacze, bo nie odbiorę w Nowej Dębie, poczekam na MUX-8 z bliższego nadajnika.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Z Suchej Góry to było 10 kW 18 kW 25kW eksperymentowali z mocami i kanałami i w końcu 100kW dla muxu 1, 2, 3
a mux 8 tylko 18 kW. Nie obraził bym się jakby zwiększyli do 25kW w stronę Rzeszowa mniej było by białych plam z odbiorem.

Awatar użytkownika
Iveck
Posty: 34
Rejestracja: 22 listopada 2012, o 12:34
Miejscowość: RRS
Instalacja antenowa: UHF Dipol 19/21-60, UHF Dipol 19/21-48, VHF Magura ATZ-5/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Iveck »

Witam Kolegów.

Czy Koledzy są w stanie zaproponować jeszcze jakieś inne anteny VHF na pasmo 174-230 MHz? (poza oczywiście DIPOL-1/5-12 i DIPOL-1/4-12 oraz wszelkimi wynalazkami typu DUO czy COMBO). Najlepiej żeby była to antena kierunkowa o dużym zysku, bo u mnie (QTH: KO00TB) niestety lipa ze złapaniem sygnału MUX 8, nawet przy zastosowaniu LNA 177.


Pozdrawiam.

Zablokowany