DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Tomasz Berezowski »

slawek pisze:Panie Tomaszu dziękuję za informację.szkoda że taka słaba moc będzie bo chyba się nie załapię na odbiór.mam jeszcze jedno pytanie w takim razie kiedy będzie większa moc.po wyłączeniu analogu zdaje się za rok czy też raczej muszę czekać na odpalenie nadajnika z Przemyśla lub leżajska
Terminy wyłączenia analogu to największa zagadka :-) Bedzie Pan musiał chyba poczekać na MUX2 z Tatarskiej Góry.

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: slawek »

jeszcze raz dziękuję za info.w takim razie będę czekał.ale i tak na sylwestra spróbuje złapać sygnał z sg.widać że pan Tomasz to osoba kompetentna od której można uzyskać wydawało by się podstawowe informacje.DZIEKUJĘ

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Tom345 »

Czy przy tych 10kW ERP będzie stosowana charakterystyka dookólna, czy kierunkowa? Jaka polaryzacja?

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Tomasz Berezowski »

Dookólna polaryzacja H.

Awatar użytkownika
Ravaek
Posty: 50
Rejestracja: 5 lipca 2010, o 20:16
Odbiornik: Karta telewizyjna DVB-T
Instalacja antenowa: Antena siatkowa w oknie na strychu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Ravaek »

Jak będzie 10 kW to ja raczej też wypadnę z zasięgu bo teraz to mam 10%. Muszę zacząć zbierać na nową antenę :?

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Tomasz Berezowski »

Ravaek pisze:Jak będzie 10 kW to ja raczej też wypadnę z zasięgu bo teraz to mam 10%. Muszę zacząć zbierać na nową antenę :?
W Pana przypadku zapewne odpowiednią będzie jedna z kilku anten dedykowanych dla kanałów 21-69 (nie 21-60!!!) dostępnych np. tu :
http://www.dipol.com.pl/pdf/kat03.pdf
Proszę nie kupować anten siatkowych. W trudnych warunkach polecam tylko i wyłącznie anteny YAGI

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Tom345 »

Ja w domu w Staszowie na siatce + nieznanego pochodzenia wzmacniacz i płytka w siatce odbierałem bardzo sporadycznie. Po zamontowaniu LNA-177 nie sprawdziłem odbioru.

mietek

jaka antena w Rzeszowie

Post autor: mietek »

Witam !
To jest mój pierwszy post. Jakiej anteny będę potrzebował do odbioru DVB-T w Rzeszowie ?
Czy musi być to antena zewnętrzna czy wystarczy wewnętrzna ? Nadawanie rusza pod koniec grudnia, a chciałbym dokonać zakupu wcześniej.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: jaka antena w Rzeszowie

Post autor: Jarosław Bałuka »

mietek pisze:Witam !
To jest mój pierwszy post. Jakiej anteny będę potrzebował do odbioru DVB-T w Rzeszowie ?
Czy musi być to antena zewnętrzna czy wystarczy wewnętrzna ? Nadawanie rusza pod koniec grudnia, a chciałbym dokonać zakupu wcześniej.
Takiej jakiej obecnie używasz do odbioru programów analogowych nadawanych z Suchej Góry, bo stamtąd będzie emisja MUX2.

kamilko

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kamilko »

Panie Jarosław Bałuka ;D W Rzeszowie będzie aż 31.12.2010 czy da rade coś wcześniej ?

Tomasz Berezowski

Re: jaka antena w Rzeszowie

Post autor: Tomasz Berezowski »

mietek pisze:Witam !
To jest mój pierwszy post. Jakiej anteny będę potrzebował do odbioru DVB-T w Rzeszowie ?
Czy musi być to antena zewnętrzna czy wystarczy wewnętrzna ? Nadawanie rusza pod koniec grudnia, a chciałbym dokonać zakupu wcześniej.
Do odbioru RTCN Sucha Góra na terenie Rzeszowa polecam antenę zewnętrzną, taka samą jak do odbioru telewizji analogowej. Ale ponieważ w okresie przejściowym (czyli kilka lat) dla MUX2 będzie używany kanał 61, to należy kupić antenę na kanały 21-69.

Przykładowy asortyment znajdzie Pan tu:

http://www.dipol.com.pl/pdf/kat03.pdf

Dla Rzeszowa wystarczająca będzie A1911.

mietek

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: mietek »

Dzięki za odpowiedź. Obecnie analog odbieram na kawałku druta , bo spółdzielnia pozbyła się instalacji azartowskiej :D

Kafar

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Kafar »

No prosze ale się wątek rozbujał, a ja właśnie musiałem wyemigrować do Krakowa. 10KW to nie jest jakaś tragedia - inni mają gorzej i nawet bardzo dobra lokalizacja jak Skrzyczne nie pomaga - gdyby Skrzyczne dostało 10KW to by z radości skakali. Na pewni charakterystyka dookólna nie pozwoli tak odczuć rónicy 9KW. Obecny kanał 42 z kierunkową wiązką całkiem inaczej się zachowuje. Varicap by to ładnie opisał. 10KW spokojnie doleci do Rzeszowa, jak będzie u mnie to się okarze: na ATX55 z LNA177 mam 65/55% a na siatce z tym samym przedwzmacniaczem 90/95%, anteny oddalone od siebie 10m, skierowane na 2 strony kościoła który zasłania, gdy siatke na 19-elemntową z tym samym LNA zmieniłem to gorzej odbierała. Zobaczymy w grudni jaki wpływ będzie miała o połowę mniejsza moc. Myślałem, że nawet większy się moc, a przynajmniej zachowa obecny stan.
Ravaek pisze:Jak będzie 10 kW to ja raczej też wypadnę z zasięgu bo teraz to mam 10%. Muszę zacząć zbierać na nową antenę :?


Nie załamuj się - póki pogoda jako taka, może uda znaleźć się środki na modernizację anteny - oszczędzi to wiele nieprzyjemności w grudniu i kwietniu. W jakimś poście chyba z Poznania spotkałe wpis uzytkownika który dzięki Dipol Vena z symetryzatorem i wzmacniaczem odbierał tam gdzie nie było zasie gu na mapie. Sam Pan Jarosław napisał: "to nie jest standardowa instalacja antenowa".
mietek pisze:Dzięki za odpowiedź. Obecnie analog odbieram na kawałku druta , bo spółdzielnia pozbyła się instalacji azartowskiej :D
W Rzeszowie na kawałku drutu na pewno sygnał z Baranówki odbierasz a nie z Suchej Góry. Chyba, że wybitna lokalizacja na wysokich piętrach bloków w z widokiem w tamtym kierunku.

mietek

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: mietek »

mietek pisze:W Rzeszowie na kawałku drutu na pewno sygnał z Baranówki odbierasz a nie z Suchej Góry. Chyba, że wybitna lokalizacja na wysokich piętrach bloków w z widokiem w tamtym kierunku
Na Baranówce to i na spinaczu biurowym pójdzie :D
Fakt 9 piętro i widok na cztery strony świata ,prawie

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Jarosław Bałuka »

mietek pisze:Dzięki za odpowiedź. Obecnie analog odbieram na kawałku druta , bo spółdzielnia pozbyła się instalacji azartowskiej :D
O to w takim razie faktycznie możesz odbierać sygnał z Baranówki, która jest w centrum Rzeszowa.
MUX2 nadawany będzie z Suchej Góry, więc niezbędna będzie antena lepsza niż kawałek drutu :)

Kafar

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Kafar »

mietek pisze: Na Baranówce to i na spinaczu biurowym pójdzie :D
Fakt 9 piętro i widok na cztery strony świata ,prawie
Pozazdrościć - jak robiłem test na Nowym Mieście na 3 piętrze to musiałem wzmacniacz do Yagi dać - ale dobry poziom trzymała - kierunek przysłonięty innymi blokami. W akademiku Ikar na polibudzie już nie mam znajomych - tam jest dobra pozycja do takich testów, Dobre też będą wysokie bloki z Drabinianki i z tego osiedla na górce od Reala w stronę Galerii Nowy Świat, Pewnie też bloki na Pobitnie - myślę, że anteny dadzą radę z balkonów z samymymi symetryzatorami. Nie mogę się już Grudnia doczekać, pomimo, że moc spadnie. Skoro Pan Jarosław tu często się pojawia (wizyty na Suchej Górze związane z instalacjami:>) to chciałem się zapytać czy będą publikowane nowe mapki teoretycznego zasięgu i rozchodzenia się sygnału na podstawie symulacji numerycznych i losowych pomiarów w terenie, tak jak to było dotychczas dla tych kilku lokalizacji pseudoMUX1 zrobione.

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: manguscik »

Panie Jarosławie pytanie techniczne czy sygnał z mocą 10KW doleci do Gorlic (zawodzie skrzyżowanie ulic Mickiwicza/Kościuszki/Sienkiewicz)bo z mocą 19KW leci bez problemu na antenie ATX-55 + jakiś stary wzmacniacz.Dodatkowo analog TVP 2 idzie na kawałku przewodu :). Ewentualnie sugestia jaką antenę kupić

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Jarosław Bałuka »

manguscik pisze:Panie Jarosławie pytanie techniczne czy sygnał z mocą 10KW doleci do Gorlic (zawodzie skrzyżowanie ulic Mickiwicza/Kościuszki/Sienkiewicz)bo z mocą 19KW leci bez problemu na antenie ATX-55 + jakiś stary wzmacniacz.Dodatkowo analog TVP 2 idzie na kawałku przewodu :). Ewentualnie sugestia jaką antenę kupić
19 a 10kW to nie jest wcale duża różnica, więc teoretycznie jeśli teraz nie ma problemów i jest silny sygnał to i przy 10kW powinno go wystarczyć.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Jaki dekoder

Post autor: Martinez1989 »

Witam.
Mieszkam w Chotlu Czerwonym http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s ... .0842&z=14
Do Krosna w linii prostej mam 90-100 km. Posiadam taką antenę ATX-91 + wzmacniacz LNA-177. jaki mam kupić dekoder (najlepiej firmy Ferguson), aby odbierać DVB-T z Krosna i telewizję satelitarną... Aha i czy jest jakiś modulator czy coś(nie znam się), aby zmienić system z MPEG-4 na MPEG-2 bo mam stary telewizor bez odbioru MPEG-4 i w tv mam wejście euro i zwykłe antenowe...

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Tom345 »

Wystarczy, że dekoder obsługuje MPEG-4, wtedy telewizor nie musi.
Aby przekonwertowa sygnał, można użyć modułów od firmy Neotion, model NP4.

Zablokowany