DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

drzonca
Posty: 24
Rejestracja: 12 maja 2011, o 14:35
Odbiornik: Wikami 777
Instalacja antenowa: ATZ-8 + LNA-177

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: drzonca »

raf303:
Ten watek dotyczy Suchej Góry - jesteś pewny że mux3 odbierasz właśnie z Suchej Góry a nie z Baranówki? Jaką masz instalację antenową - tam może być źródło problemu, u mnie odbiór z SG i Baranówki dobry bez zmian.

qwasior

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: qwasior »

Nie wiem czy mam omamy słuchowe czy wreszcie wyrównała się siła głosu na wszystkich kanałach?

Hormon

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Hormon »

Witam
W związku z tym że przymierzam się do zakupu dekodera, chciałbym też zakupić antene która umożliwi mi odbiór programów DVB-T. Dlatego mam do was prośbę aby mi pomoc wyborze anteny, załączam screeny mapy terenu.
Obrazek
Obrazek

DVBManiak

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: DVBManiak »

vaxel pisze:
Hormon pisze: Emitel dostaje lewa kase od platworm cyfrowych i dlatego maja tak beznadziejny sygnal na mux2.
Co ty nie powiesz. Może lepiej poćwicz ortografię i kup dobrą antenę.

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: lukasz536 »

@Hormon
MUX3
Ze względu na te górki, to może być problem (jesteś wg. dvbmap.eu w strefie średniego odbioru), dlatego możesz spróbować z siatką ze wzmacniaczem, może coś więcej wyłapie niż kierunkowa w tym przypadku (masz blisko te górki i jest ich kilka).
MUX2
Od strony Suchej Góry masz mniej przeszkód terenowych. Moja ciotka ma bardzo podobny układ terenu, tylko, że większą odległość (37 km). Ona odbiera na antenie kierunkowej ze wzmacniaczem (bez wzmacniacza się obecnie nie da). Możesz spróbować kierunkową 19-elementową antenkę ze wzmacniaczem. Ewentualnie drugą siatkę ze wzmacniaczem, bo mux2 jest na wysokim kanale i może się siatka lepiej spisze.

Wszystko (2 anteny) należy połączyć splitterem (rozgałęźnikiem) "na odwrót" (tzn. do wyjść wpinamy anteny, a do wejścia kabel, który idzie do telewizora. Oczywiście musi być to taki splitter, który przepuszcza napięcie do obu wzmacniaczy, bo inaczej nie zadziała.
Pozdrawiam

vaxel

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: vaxel »

DVBManiak pisze:
vaxel pisze:
Hormon pisze: Emitel dostaje lewa kase od platworm cyfrowych i dlatego maja tak beznadziejny sygnal na mux2.
Co ty nie powiesz. Może lepiej poćwicz ortografię i kup dobrą antenę.
A niby czemu mam kupować nową antenę skoro mux3 działa a mux2 nie.Kabel mam dokładnie taki http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/kabel-antenowy-1m-zel ... 03963.html więc chyba wystarczający antena też jest ok ASR-860 P25 ma kilka lat ale jest sprawna.Napiszę inaczej niektórym telewizjom zależy na tym żeby sygnał dvb-t jeszcze przez jakiś czs nie był wszędzie dostępny"TVN-TV na kartę,Polsat-Pakiet mini"A wszyscy na tym forum zamiast domagać sie zwiększenia mocy mux-u 2 to zaczęli wymieniać całą instalację antenową.Wcześniej jak nadawali trzy kanały TVP w MPEG2 to zasięg był prawie na całym podkarpaciu i nie trzeba było nowych anten-kabli wystarczyła zwykła antena siatkowa i nie było problemów z odbiorem.A teraz to co sygnał z mux3 może do mnie dotrzeć a z mux2 już nie bo postanowił sobie że ominie moją antenę :x

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kemi73 »

Bo pewnie Twoja antena nie radzi sobie z kanałem 61. Sprawdź wzmacniacz na jakie kanały jest przystosowany a dopiero wypisuj na forum że Ci coś nie działa.

Hormon

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Hormon »

lukasz536 pisze:@Hormon
MUX3
Ze względu na te górki, to może być problem (jesteś wg. dvbmap.eu w strefie średniego odbioru), dlatego możesz spróbować z siatką ze wzmacniaczem, może coś więcej wyłapie niż kierunkowa w tym przypadku (masz blisko te górki i jest ich kilka).
MUX2
Od strony Suchej Góry masz mniej przeszkód terenowych. Moja ciotka ma bardzo podobny układ terenu, tylko, że większą odległość (37 km). Ona odbiera na antenie kierunkowej ze wzmacniaczem (bez wzmacniacza się obecnie nie da). Możesz spróbować kierunkową 19-elementową antenkę ze wzmacniaczem. Ewentualnie drugą siatkę ze wzmacniaczem, bo mux2 jest na wysokim kanale i może się siatka lepiej spisze.

Wszystko (2 anteny) należy połączyć splitterem (rozgałęźnikiem) "na odwrót" (tzn. do wyjść wpinamy anteny, a do wejścia kabel, który idzie do telewizora. Oczywiście musi być to taki splitter, który przepuszcza napięcie do obu wzmacniaczy, bo inaczej nie zadziała.
Pozdrawiam
A mógł byś mi jakiś konkretny model splittera polecić?
Jakie do tych anten kupić wzmacniacze ? Bo jest ich tak dużo że nie ogarniam tego ;)

vaxel

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: vaxel »

kemi73 pisze:Bo pewnie Twoja antena nie radzi sobie z kanałem 61. Sprawdź wzmacniacz na jakie kanały jest przystosowany a dopiero wypisuj na forum że Ci coś nie działa.
Wzmacniacz na pewno obsługuje 61 aż tak tępy nie jest zresztą mam zapasowy wzmacniacz do tej anteny i na nim jest identycznie na zwykłej siatkowej jest ta sama sytuacja mux3 działa a mux2 nie :( Pytam jeszcze raz co stoi na przeszkodzie żeby mux2 był nadawany z taką samą mocą co mux3

Sasiad

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Sasiad »

vaxel pisze: Wzmacniacz na pewno obsługuje 61 aż tak tępy nie jest zresztą mam zapasowy wzmacniacz do tej anteny i na nim jest identycznie na zwykłej siatkowej jest ta sama sytuacja mux3 działa a mux2 nie :( Pytam jeszcze raz co stoi na przeszkodzie żeby mux2 był nadawany z taką samą mocą co mux3
Podaj jaki wzmacniacz posiadasz. Ja mogę z własnego doświadczenia podać że siatka siatce nie równa ponieważ u mnie na siatce odbierały wszystkie muxy(słaby sygnał ale był) a u znajomego tylko mux3. Pierwsze na co wpadliśmy to że płytka w antenie jest zła, ale po rozebraniu okazało się że mamy takie same.
Więc zastanów się nad inną anteną.

Bartt

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Bartt »

No niestety ja jestem w podobnej sytuacji o której pisałem między innymi w wątku http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=17&t=1958 Przypomnę tylko że mamy tu splot kilku dość nieszczęśliwych parametrów dla nadawania MUX-2 w obszarach górskich: wysoki kanał nadawania czyli k61 dla którego wartości tłumienia są wyższe niż dla k42, mniejsza moc czyli 10 a nie 18kW (takie dane są na stronie Emitela). Niewiadomą są dla mnie takie parametry jak użyty system antenowy w nadajniku MUX2 i jego kierunkowość lub brak (np. w danych UKE pisze że jest on kierunkowy).Kolejne pytanie to to czy system antenowy nadajnika jest tak samo skuteczny jak ten dla k42 (przypomnę że docelowym kanałem dla MUX-2 ma być k32 - może ten obecnie działający system to system "zastępczy"?) No i jeszcze ten dziwny "pad" u osób będących na granicy zasięgu w odbiorze MUX-2 po 27 kwietnia. Czy był on spowodowany zmianą parametrów modulacji? Czy może rozpoczęciem nadawania przez Słowaków na tym kanale tyle że w polaryzacji V?. Czy może to po prostu liście na drzewach, ale dlaczego w takim razie nie osłabiły one sygnału k42. Jesli chodzi o parametry modulacji to jak ważny one mają wpływ na odbiór przekonali się mieszkańcy Warszawy na których eksperymentowano(w czasie emisji już komercyjnej :shock: ) zmieniajac parametr FEC z 3/4 na 5/6 i po protestach powrócono do 3/4.
Według oficjalnej informacji ze strony Emitela MUX-3 k42 z Suchej Góry nadawany jest z FEC 2/3 a MUX-2 z FEC 3/4. Dla FEC 2/3 pozostała część czyli 1/3 to dane korekcyjne, przy 3/4 dane korekcyjne to tylko 1/4 całości strumienia. W skrócie większy FEC to gorszy odbiór. Jak jest naprawdę to nie wiadomo, bo odbiorniki odczytuja te parametry z "tablic" a nie z rzeczywistego sygnału. Być może MUX-2 jest nadawany z jeszcze "gorszym" FEC tj. 5/6 gdyż ma pracowac w trybie SFN z nadajnikami w Przemyślu i Leżajsku które będą też na k61. Jeśli dodamy do tego że k61 jest bardziej tłumiony w kablu, anteny odbiorcze mają dla niego mniejszy zysk, a wzmacniacze wzmocnienie, to mamy odpowiedź dlaczego w trudniejszych warunkach jest problem z odbiorem. Dodatkowo z tego samego nadajnika leci z ogromną moca 700 kW TVP2 na k29 który może przesterowywać wzmacniacze szerokopasmowe, a i dodatkowo może je przesterowaywć lokalny nadajnik ORANGE/CDMA pracujący na częstotliwości ok 466 Mhz (mam niestety taki niedaleko:( ).
Przy okazji pytanie czy może ktoś wie jaka antena nadaje się najlepiej na k61 ale z rzeczywistego doświadczenia, a nie z domysłów z parametrów katalogowych (ja mam ATX 91).

vaxel

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: vaxel »

Sasiad pisze:
vaxel pisze: Wzmacniacz na pewno obsługuje 61 aż tak tępy nie jest zresztą mam zapasowy wzmacniacz do tej anteny i na nim jest identycznie na zwykłej siatkowej jest ta sama sytuacja mux3 działa a mux2 nie :( Pytam jeszcze raz co stoi na przeszkodzie żeby mux2 był nadawany z taką samą mocą co mux3
Podaj jaki wzmacniacz posiadasz.
Więc zastanów się nad inną anteną.
"Siatke" założyłem tylko do sprawdzenia a antenę mam TELMOR ASR860P25.Tu nie chodzi o antenę tylko oto że emitel cos namieszał bo wcześniej mux2 odbierałem a teraz już nie.

outsider

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: outsider »

odbiera Wam MUX2 z SG?? bo u mnie brak sygnału :/

_chris_

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: _chris_ »

Hormon pisze:
lukasz536 pisze:A mógł byś mi jakiś konkretny model splittera polecić?
to coś w klimacie tego: http://www.dipol.com.pl/sumator_telwizy ... _C0910.htm, tylko do DVB-T powinno być ekranowane (metalowa obudowa) i mieć złącza F.

Ale ja postawiłbym jedną, dobrą antenę o dużym zysku, na Suchą Górę. Np. UHF-200 Maximuma. Antena jest pasywna, trudno orzec z głowy, czy przy twojej odległości i profilu terenu miałbyś na niej stabilny odbiór. Powinien być, ale różnie to bywa, bo wiele zależy od konkretnego umiejscowienia anteny, zwłaszcza w górach. Gdyby nie udało się osiągnąć stabilnego odbioru, wtedy trzeba by zastosować jakiś wzmacniacz, masztowy lub wewnętrzny. Wzmacniacz dobiera się do konkretnej sytuacji wynikającej z odbioru na antenie pasywnej. Ciekawe są wzmacniacze Terry - zasilane bezpośrednio z dekodera (telewizory niestety nie wystawiają takich napięć zasilających) - np. AB001 / 010 /012...

Do tego obowiązkowo dobry kabel, satelitarny, w kolorze czarnym, np. Triset-113 (PE) czy Digitsat-113PE.

Hormon

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Hormon »

_chris_ pisze:
Hormon pisze:
lukasz536 pisze:A mógł byś mi jakiś konkretny model splittera polecić?
to coś w klimacie tego: http://www.dipol.com.pl/sumator_telwizy ... _C0910.htm, tylko do DVB-T powinno być ekranowane (metalowa obudowa) i mieć złącza F.

Ale ja postawiłbym jedną, dobrą antenę o dużym zysku, na Suchą Górę. Np. UHF-200 Maximuma. Antena jest pasywna, trudno orzec z głowy, czy przy twojej odległości i profilu terenu miałbyś na niej stabilny odbiór. Powinien być, ale różnie to bywa, bo wiele zależy od konkretnego umiejscowienia anteny, zwłaszcza w górach. Gdyby nie udało się osiągnąć stabilnego odbioru, wtedy trzeba by zastosować jakiś wzmacniacz, masztowy lub wewnętrzny. Wzmacniacz dobiera się do konkretnej sytuacji wynikającej z odbioru na antenie pasywnej. Ciekawe są wzmacniacze Terry - zasilane bezpośrednio z dekodera (telewizory niestety nie wystawiają takich napięć zasilających) - np. AB001 / 010 /012...

Do tego obowiązkowo dobry kabel, satelitarny, w kolorze czarnym, np. Triset-113 (PE) czy Digitsat-113PE.

Dzięki za pomoc :). Na dniach robie zakup i napiszę na forum jak to wszystko działa.

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: lukasz536 »

@Hormon
Kolega @_chris_ ma rację, możesz spróbować z tą 1 anteną pasywną, a ewentualnie potem próbować ze wzmacniaczem - tylko jakimś słabszym np. 14 dB bo jesteś dość blisko nadajnika. Radziłem Ci korzystanie z 2 anten, a zatem i z 2 nadajników, z racji tego, że sygnał testowy MUX3 z Suchej Góry wydaje mi się być mniej stabilny od tego już, bądź co bądź, regularnego przekazu z Baranówki - ale może mi się tylko wydaje.
Wspominałem też o instalacji mojej ciotki - tam na odległości 37 km trzeba było użyć wzmacniacza na 20-kilka dB, więc u Ciebie powinno 14, może 18 wystarczyć w razie czego. Mówię o tym, bo masz to wzniesienie - gdyby nie było wzniesienia, to o wzmacniaczu nie było by wogóle trzeba wspominać.
Kabel się liczy i ten Triset rzeczywiście podobno jest dobry. Ważne jest też, abyś dokładnie wykonał wszystkie połączenia.
Jeśli będziesz musiał użyć wzmacniacza, to radziłbym - zamiast tradycyjnego zasilacza przylutowanego do gniazda antenowego - użyć tzw. zwrotnicy zasilania np. Telmoru/a, do której podłączasz zasilacz poprzez gniazdko mini-jack (tzw. takie jak w tradycyjnych słuchawkach). Ja dzięki temu nie mam już błędów w odbiorze, które powodowały zakłócenia, a i siła sygnału jest wyższa - po prostu okazuje się, że zasilacze (a dokładniej zespolone z nimi końcówki antenowe)są marnej jakości.
Wszystkie te elementy (oprócz kabla Triset) z tego co wiem (bo tam się zaopatrywałem) możesz kupić w Rzeszowie w sklepie na ul. Bohaterów. Nazwy nie wymieniam, co by nie było reklamy. Triseta możesz kupić, ale w tym sklepie też mają dobry kabel - coś koło 2 zł/mb. Używam i się sprawdza.
Pozdrawiam i życzę powodzenia

_chris_

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: _chris_ »

lukasz536 pisze:Radziłem Ci korzystanie z 2 anten, a zatem i z 2 nadajników, z racji tego, że sygnał testowy MUX3 z Suchej Góry wydaje mi się być mniej stabilny od tego już, bądź co bądź, regularnego przekazu z Baranówki - ale może mi się tylko wydaje.
Oba nadajniki niespecjalnie mają tam zasięg, ale wygląda, że Sucha Góra ma trochę lepszy profil terenu, bo co do Baranówki z jej mocą i tymi pagórkami po drodze - to czarno to jakoś całkiem widzę... Ale, życie jak zwykle zweryfikuje...

Hormon

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Hormon »

W tej chwili analogowy sygnał odbieram z baranówki. Ale to ma podłączony tv dziadek i on z tego korzysta, a mnie sie kończył abonament na tnk i z tego powodu chce przejść na DVB-T, bo oferta programowa jest dla mnie wystarczająca. Chodź co do tunera jeszcze się zastanawiam czy nie zakupić jakiegoś combo, bo kto wie czy za chwile któraś platforma nie zrobi jakiejś fajnej promocji.

drzonca
Posty: 24
Rejestracja: 12 maja 2011, o 14:35
Odbiornik: Wikami 777
Instalacja antenowa: ATZ-8 + LNA-177

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: drzonca »

Z harmonogramu wdrażania mux2 na podkarpaciu wynika że do 31 lipca br. rusza Przemyśl/Tatarska Góra z mocą 20 kW, a do końca roku dodatkowo Leżajsk/Giedlarowa 40 kW. Wszystko to na kanale 61 (tak jak obecnie Sucha Góra), więc rozumiem, że będzie to transmisja w SFN. Z kolei docelowo (do końca 2013 roku, po zwiększeniu mocy nadajników) Sucha Góra ma przejść z mux2 na kanał 32, natomiast Giedlarowa i Tatarska Góra na kanał 59, czyli Sucha Góra wypada z tego SFN - czemu? Będzie wtedy nadawać w SFN z Soliną / Górą Jawor?
Nigdzie w harmonogramie mux2 nie znalazłem Baranówki. Czy Baranówka będzie wykorzystywana (przejściowo bądź też docelowo) do doświetlenia Rzeszowa niewielką mocą w SFN z pozostałymi nadajnikami?

Bartt

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Bartt »

Prawdopodobnie przyczyną są tutaj dwa czynniki:

1. Wybrany docelowo dla MUX-2 kanał (k32), lepiej nadaje się do emisji w obszarach górskich niż k61 czy k59.
2. Maksymalna odległość między nadajnikami pracującymi w trybie SFN dla parametrów 64QAM 8k 5/6 1/4 nie może przekraczać ok. 67 km, a dla parametrów 64QAM 8k 3/4 1/8 ok. 33 km (więcej na ten temat tu: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=17&t=1895).
Ciężko powiedzieć jakie nadajniki nadające na k61 zostaną objete SFN bo bedzie ich bardzo dużo w tej części Polski i nie wszystkie mieszczą się w zadanej max. odległości 67 km od siebie. Wg harmonogramu są to lub będą:

Sucha Góra
Przemyśl
Rabka
Szczawnica
Gorlice
Leżajsk

Można z nich stworzyć np. 2 lub 3 sieci SFN k61. Natomiast co się stanie gdy ktoś bedzie np. odbierał z jednego kierunku sygnał z bliskich Gorlic i dalekiego Leżajska które są w odległości 113 km? Wg mnie sygnał z Leżajska będzie wtedy "przeszkadzał" temu z Gorlic i vice versa. W dodatku nawet odleglosci typu Sucha Góra - Leżajsk czy Sucha Góra - Góra Jawor są "na granicy" obszaru SFN.

Wygląda więc na to że aby uniknąć tych problemów docelowo pewnie bedzie SFN k32 Sucha Góra - Góra Jawor oraz SFN k59 Przemyśl - Leżajsk.
Niestety w okresie docelowym na k32 bedzie również nadawać Zamość co może wpływać niekorzystnie na zasięg Suchej Góry.

Natomiast w okresie przejściowym szykują sie przeróżne kolizje cyfra - analog czy cyfra - cyfra o czym pisałem np. tutaj : http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=17&t=1958.
Czy można było to wszystko lepiej zaplanować - nie wiem - ale pewnie główną przyczyną jest brak wyłączania analogu co zwłaszcza na obszarach górskich gdzie jest dużo przemienników znacznie przeszkadza.

Szkoda tylko że wczesniej tego wszystkiego nie sprawdzono, bo nadawanie przez wiele lat z jednego nadajnika na danym obszarze np. Suchej Góry trudno nazwać testem. To teraz są testy zamiast własciwej emisji a my jestesmy testerami :mrgreen: . Przecież nawet MUX-3 uruchomiony z Baranówki jest w "wykazie pozwoleń telewizyjnych" na stronie UKE ujęty jako emisja eksperymentalna.Podobnie jest z MUX-3 nadającym z małą mocą w innych miastach.
Tak więc eksperyment trwa ;)

Zablokowany