DVB-T / DVB-T2 z RTCN LEŻAJSK / GIEDLAROWA

Tedde

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: Tedde »

Wiem o czym piszesz bartt, ja mam porównanie na kanałach z Tarnowa gdzie oba muxy mają po 50kw i przy odległości 70 km do mnie tą różnicę w kanałach (mux2 k 23, mux1 k 45)uwydatniają wskaźniki siły i jakości dla poszczególnych mux-ów, Że już o kielcach nie wspomnę, ale przy 108 km są duże w ciągu doby wahania wskaźników tak więc odbiór z tak odległych nadajników to już chyba w ostateczności.Ode mnie jest 35 km do Giedlarowej ,czyli bliżej niż do SG o 5 km , ale u nas tylko na południe są anteny skierowane, ze względu na Baranówkę, gdzie antena ustawiona na S.G odbiera z Baranówki. Tak więc UKE z pomiarami powinna się wybrać raczej na południe od Rzeszowa, bo do wielu miejscowości tam sygnał jest słaby,a gdzieniegdzie nie dociera wcale i nie pomoże tam wystawiać nawet na wys. 10m anteny jak to radzi UKE. :lol:

andreziom

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: andreziom »

Jaka jest przewidziana moc docelowa dla muxoów (1,2 i 3) z nadajnika lezajsk - giedlarowa po wyłączeniu analogu w przyszłym roku? Czy 3 muxy beda po 50 kw? panowie z emitela pytanie do was... :?: :?: :?:

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: belzebiusz »

Na razie tylko MUX-2 ma harmonogram docelowy i jest tam 100 kW.

andreziom

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: andreziom »

z tego co czytałem na stronie emitela nadajniki dvb-t to z giedlarowej jest tylko mux - 1 z mocą 10kw (k37), a mux-2 z lezaska ul. Mickiewicza o mocy 2kw (k 61) a nie jak tu ktoś pisał że z giedlarowej nadają mux-2 z mocą 40 kw. A co do mocy docelowej jak mux - 2 ma być 100kw to będą wszystkie muxy (1, 2 i 3) po 100kw bo wszędzie będą po równej mocy jak np. Na tarnawatce - zamość mają być po 50kw (1,2,3). :lol:

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: belzebiusz »


andreziom

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: andreziom »

Czym sie rózni nadawanie sygnalu z masztu kierunkowo a dookólnie bo z lezajska ma byc mux 2 kierunkowy obecnie charestyka nadawania dookólna obu muxów. :shock:

Bartt

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: Bartt »

@andreziom
Po prostu w niektórych kierunkach wypromieniowywana moc będzie mniejsza. Przykładowo przy mocy 100kW, może to być 50kW przy tłumieniu 3dB, 25kW przy tłumieniu 6dB itd.
Ale dziwi mnie to że w ogóle z tego obiektu jest przewidywana jakaś emisja kierunkowa - przecież nie jest tak blisko granicy jak Przemyśl :o Może to jakaś pomyłka w wykazie :shock:
Dodatkowo jako nadawca mux-2 (TVN, Polsat itd.) robiłbym wszystko aby kanał 59 nie był docelowy dla emisji mux-2 z Giedlarowej.
Są kanały 41, 24 a także 31 i któryś z nich powinien być wykorzystany, a nie beznadziejny 59 :!:

andreziom

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: andreziom »

Z tego co mi ujawnili w emitelu nadawanie muxa-2 po przejściu na kanał docelowy będzie nadawane tak jak do tej pory czyli dookolnie a nie kierunkowo jak pisze na ich stronie w tabeli. Mux-1 i Mux-2 po 100kw będą a mux-3 na kanale docelowym 26 będzie ale nie będzie nadawany z mocą 100kw tylko trochę mniejsza ale fala się będzie dobrze rozchodzić nie ujawnili mi na jakim mux-1 będzie kanale docelowym, mux-3 na kanale 26 z giedlarowej będzie

Bartt

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: Bartt »

Mux-1 docelowo jest przewidywany na k43 - na tym, na którym leci obecnie analogowa TVP2 z Giedlarowej. Prawdopodobnie wszystkie emisje DVB-T z tego obiektu będą w SFN z Przemyślem ;).

Gregory

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: Gregory »

Co ciekawe MUX1, MUX2 mają mieć po 100kW, a MUX3 mniej, a ma być docelowo lepsze pokrycie, coś tu nie gra. Chyba że planują MUX3 nadawać z jeszcze jednej lokalizacji( niby doświetlenie, np Machów))to się zgodzę, że pokrycie terenu będzie ok

Bartt

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: Bartt »

@Gregory
Teoretycznie jest to możliwe, pod warunkiem że do Tarnobrzega nie doleci sygnał z Przemyśla, który jest za daleko (powyżej 67km) dla prawidłowego działania SFN. No chyba że z Przemyśla zostaną moce max. 20kW - choć przy tropo może coś dolecieć i zrobić zamieszanie :).
Ja generalnie jestem przeciwnikiem SFN z racji tego że producenci sprzętu nie potrafią wykorzystać jednej z głównych właściwości tego systemu czyli wzajemnego "sumowania się" sygnałów z nadajników w odbiorniku ;).
Z drugiej strony sa planowane w Polsce jeszcze większe obszary SFN (zwłaszcza dla mux-3) więc nic mnie już nie zdziwi. Producenci sprzętu tłumaczą się że SFN nie jest zbyt często wykorzystywany w DVB-T, a jeśli już to tworzy go gęsta sieć bliskich nadajników, a tu proszę - w Polsce będzie na masową skalę :o . Może więc jakaś firma (pewnie dalekowschodnia) opracuje demodulator który będzie w stanie z kilku sygnałów osiągnąć max. sygnał/szum i wtedy producent takiego es-te-be umieści logo "OPTIMIZED FOR POLISH DVB-T" :D Jeśli będzie to lepiej działać i będzie w dobrej cenie to sukces gwarantowany :mrgreen:

_chris_

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: _chris_ »

Bartt pisze:Ja generalnie jestem przeciwnikiem SFN z racji tego że producenci sprzętu nie potrafią wykorzystać jednej z głównych właściwości tego systemu czyli wzajemnego "sumowania się" sygnałów z nadajników w odbiorniku ;).
Jakby tu powiedzieć, problem w tym, że trzeba się zawsze synchronizować jednoznacznie do odbieranego sygnału. A to oznacza de facto - jeden dominujący sygnał lub arbitralnie wybrany sygnał. O innych kombinacjach synchronizacji, póki ktoś nie wyprodukuje odpowiedniego chipa - można raczej w sprzęcie komercyjnym zapomnieć.

SFN nie jest od żadnego sumowania sygnałów, a od wspomagania odbioru. Sumować / odejmować to się mogą same sygnały już w antenie, mogąc przy złym ustawieniu anteny w ogóle wytłumić odbiór, jeśli ktoś ma niefart zamieszkiwać w "złym miejscu" i niewłaściwie wykonać instalację. Nieszczęście, to są naprawdę sporadyczne sytuacje, i do naprawienia.

Pozostaje więc odpowiednie ustawianie anten lub zespołów anten plus odpowiednie ekranowanie instalacji. I będzie hulać...
Bartt pisze:Teoretycznie jest to możliwe, pod warunkiem że do Tarnobrzega nie doleci sygnał z Przemyśla, który jest za daleko (powyżej 67km) dla prawidłowego działania SFN.
nie problem w odległości nadajników, a w rzeczywistej różnicy czasów przyjścia symbolu z różnych ścieżek.

Zresztą, jak uczy praktyka, problemy w SFN-ach potrafią generować nie najbliższe nadajniki, a właśnie te odleglejsze z danej strefy, i to nawet bez tropo. I znów - odpowiednie anteny i ich ustawienie...

Bartt

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: Bartt »

@_chris_
Wiem że zawsze starasz się uściślić dany temat ;). Ja po prostu próbuje pisać jak najprościej aby to było zrozumiałe dla zupełnych laików, dlatego to sumowanie się wziąłem w cudzysłów i pisałem o odbiorniku który mógłby to wykorzystać ;) Oczywiście wiadome jest, że ważna jest różnica czasowa sygnałów u odbiorcy, a mniej odległóść między nadajnikami - jednak oficjalne kryterium (dla parametrów DVB-T w Polsce) to te nieszczęsne 67 lub 33km między nadajnikami bo ktoś założył sobie sytuacje że znajdzie się taki użytkownik, który np. 1km od bliskiego nadajnika zechce odebrać ten dalszy ;).
Mnie martwi co innego, a mianowicie to że brak jest konsekwencji przy tworzeniu sieci SFN dla poszczególnych mux-ów.

Przykładowo tutaj mamy:
k37 - SFN Leżajsk/Tarnobrzeg
k61 - SFN Leżajsk/Przemyśl

Moim zdaniem nie powinno tak być, bo w tym układzie optymalne ustawienie anteny dla obu mux może być inne - w efekcie może się okazać że potrzebujemy 2 anteny, a chyba nie o to w tym wszystkim chodzi.

_chris_

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: _chris_ »

Bartt pisze: Ja po prostu próbuje pisać jak najprościej aby to było zrozumiałe dla zupełnych laików, dlatego to sumowanie się wziąłem w cudzysłów i pisałem o odbiorniku który mógłby to wykorzystać ;)
a cha, dotknąłeś głównego problemu netu - przekazanie wiedzy fachowej do laika. Strasznie trudne zagadnienie samo w sobie. Moje doświadczenie jest takie, że jak najmniej uproszczeń - one w dłuższej konsekwencji zawsze niosą wcześniej czy później niezrozumienie. Więc w miarę dosłownie, ale z częścią opisową. Resztę osoba po drugiej stronie ekranu musi się douczyć, albo liczyć na szczęście.
Bartt pisze: Oczywiście wiadome jest, że ważna jest różnica czasowa sygnałów u odbiorcy, a mniej odległóść między nadajnikami -
nie tak:

Określona odległość pomiędzy nadajnikami przy pracy w SFN (owe 67km) - to jest warunek prawidłowego nadawania.

Odebranie wszystkich ścieżek dla danego symbolu w okresie GI - to jest warunek poprawnego odbioru.
Bartt pisze:jednak oficjalne kryterium (dla parametrów DVB-T w Polsce) to te nieszczęsne 67 lub 33km między nadajnikami bo ktoś założył sobie sytuacje że znajdzie się taki użytkownik, który np. 1km od bliskiego nadajnika zechce odebrać ten dalszy
nie chodzi o tego, który "zechce", ale o tego, który inaczej nie może. To wszyscy ci, którzy są na linii nadajników, ale nie pomiędzy nadajnikami.

Przy odległości wzajemnej nadajników <67km podstawowym i pożądanym sygnałem dla nich jest ten z bliższego nadajnika, a niepożądanym z uwagi na synchronizację (ale akceptowanym przez GI) ten z dalszego nadajnika.

Przy odległości wzajemnej nadajników >67km podstawowym i pożądanym sygnałem dla nich jest w dalszym ciągu ten z bliższego nadajnika, a niepożądanym (zakłócenie wenątrzkanałowe) z uwagi na przekroczenie GI ten z dalszego nadajnika.

I teraz, nawet jeśli nadajniki są w odległości =66,9km, to odbiornik może odebrać sygnał bezpośredni plus do tego boczny sygnał odbity pochodzący od drugiego nadajnika, który to sygnał boczny automatycznie może w takim przypadku przekroczyć GI i stać się zakłóceniem wewnątrzkanałowym.

andreziom

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: andreziom »

Sfn z Giedlarowa - Leżajsk mux-1 i mux-2 po przejściu na kanały docelowe będzie ten sam nadawany co z Tatarskiej Góry - Przemysł, mux-3 będzie też z Leżajsk - Giedlarowa ale nie będzie ten sam sfn co z Tatarskiej Góry. Info od emitela

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: Rzeszowiak »

Dzisiaj u siostry w Rzeszowie/ Zalesie w dolince po przeskanowaniu na kanale 37 wyszukał telewizor Mux I siła sygnału ~ 20 obraz bez przycinek dobre i to. Sucha Góra na razie nie dociera z tym Muxem w tym rejonie za mała na razie moc.

rumcajs_dvb-t

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: rumcajs_dvb-t »

Pytanie do przedstawicieli Emitel - z jaką mocą aktualnie nadawany jest Mux2 z nadajnika Leżajsk Giedlarowa. Do tej pory w zestawie widniała moc 40 kW - teraz w nowym wykazie na stronie Emitel widniej 10 kW. Proszę o potwierdzenie.
Coś być może jest na rzeczy, bo od kilku dni zanikły kanały z Mux 2 (odległość od Leżajsk około 30 km na zachód).

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: lukasz536 »

Właśnie, ciekawa sprawa z tym Leżajskiem. U ciotki na 2 telewizorach bez problemu działał MUX2 z Leżajska, a kilka dni temu znikł - co prawda na 2 dni i na jednym z telewizorów (widocznie mniej czuła głowica), ale jednak. Teraz ponoć działa na obu.
A już tak fajnie było można obierać bez problemu z tego nadajnika i znowu coś pokombinowali. Może problem ma podłoże w jakiś ustaleniach międzynarodowych? Wcale bym się nie zdziwił jakby Ukraina znowu się burzyła - oni to ciągle mają z czymś problem...

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: Jingiel »

Rzeszowiak pisze:Dzisiaj u siostry w Rzeszowie/ Zalesie w dolince po przeskanowaniu na kanale 37 wyszukał telewizor Mux I siła sygnału ~ 20 obraz bez przycinek dobre i to. Sucha Góra na razie nie dociera z tym Muxem w tym rejonie za mała na razie moc.

Ja SG odbieram w Mielcu, który jest dalej na północ niż Rzeszów z poziomem 70 na dwóch TV.

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: lukasz536 »

Czy wie ktoś kiedy podniosą moc MUX 1 i 2 z Giedlarowej? Czy może odbędzie się to 23 lipca po wyłączeniu analogu i przesunięciu tych muxów na docelowe kanały(A przynajmniej MUX1)? Z tego co widzę na stronie emitela w harmonogramie wdrażania MUX2 jest plan aby MUX2 puścić na parametrach docelowych 31 grudnia tego roku. Czyli że jak: MUX1 będzie z docelową mocą po 23 lipca, a MUX2 dopiero na koniec roku? Chyba, że po wyłączeniu analogów wszystkich, już po prostu będą to robić z dnia na dzień (dając odpowiednie komunikaty).

Zablokowany