Televes V MIX - 25 km od RTCN Leżajsk - nowa antena a nie radzi sobie z MUX1 i 8. Co poprawić?

marek_g
Odbiornik: Samsung LE37D550
Instalacja antenowa: "antena siatkowa" + symetryzator/ 10 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżąjsk: RTCN *Giedlarowa*

Televes V MIX - 25 km od RTCN Leżajsk - nowa antena a nie radzi sobie z MUX1 i 8. Co poprawić?

Post autor: marek_g » 20 listopada 2020, o 14:01

Witajcie. Wymianiam u znajomego antenę ze starej kiepskiej zewnętrznej która ostatnio przestała łapać MUX 1 i 2 a 8 w nigdy nie łapała (https://www.speckable.pl/media/cache/vi ... 2dfd76.jpg) na coś lepszego.
Kupiłem Televes V Mix https://www.televes.com/pl/112042-antena-v-mix.html, wydawała mi się na wystarczająca do odbioru wszystkich kanałów z nadajnika Leżajsk-Giedlarowa oddalonego o 25 km Obrazek. Antena jest pasywna ma zysk 14 dBi w UHF a w VHF 8,5 dBi. Do tego dokupiłem 15 metrów kabla Televes T100 czarnego. Antenę zmontowałem poprawnie (UHF w poziomie, VHF w pionie).

Dzisiaj zamontowałem. Najpierw były próby aby wybrać optymalny nadajnik: kierunek Przemyśl - brak MUX1, reszta OK, kierunek Krosno - brak MUX2, reszta OK. Został mi więc Leżajsk, tutaj MUX2 i 3 działa OK (poziom sygnału na TV Samsung 20-30%, jakość 70-90%), jednak MUX1 już łapie gorzej i czasami pojawiają się piksele, jednak jest znośnie, za to MUX8 ma poziom sygnału 7% i jest tylko pikseloza, dosłownie szczątki sygnału. Na razie w takim ustawieniu zostawiłem - odbiór TVP1,2, Polsat, TVN jest ważniejszy niż Metro czy WP.
Antena nie ma sprzyjających warunków, jest zamontowana na skraju dachu na wysokości około 7 metrów, w odległości 30 metrów jest metalowy elewator (postawiony dawno temu i nigdy nie przeszkadzał w odbiorze) a dalej przez jakieś 150-200 metrów ciągnie się lasek Obrazek.

Zastanawiam się teraz co z tym zrobić?
Pierwszy pomysł to wzmacniacz taki okrągły montowany na kabel, bo typowej płytki na założy do tej anteny. Tylko jeżeli wzmacniacz to jaki model wziąć?
Drugi pomysł to kupno innej anteny. Nie wiem tylko czy jest sens, bo ta co jest wydaje się dobra anteną. W sumie najlepiej byłoby jakąś na UHF na Leżajsk i drugą VHF na Zamość (o dziwo MUX8 odbiera najlepiej właśnie stamtąd).
Trzeci pomysł to montaż obecnej anteny na kominie, będzie jakieś 3 metry wyżej i ominie elewator. Jednak to będę mógł zrobić dopiero tak za 2 tygodnie.
Jeżeli możecie, poradźcie mi.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Odbiornik: SAMSUNG
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Televes V MIX - 25 km od RTCN Leżajsk - nowa antena a nie radzi sobie z MUX1 i 8. Co poprawić?

Post autor: Rzeszowiak » 20 listopada 2020, o 14:21

Obecnie nadajniki (systemy antenowe) w Leżajsku i Suchej Górze przechodzą modernizacje i sygnał jest słabszy bo idzie z systemu zapasowego niżej zawieszonego za jakiś czas będzie z głównego systemu i na pewno poprawi się pokrycie sygnału w terenie. Poczytaj w wątkach z Podkarpacia na pewno jak uruchomią nadajniki to się tu dowiesz.

Odpowiedz