DVB-T z SLR BIAŁYSTOK CENTRUM

mirex

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: mirex »

Witam, maszt Emitela przy ul.Cieszyńskiej jest jednym z wielu tzw. masztów miejskich, które doskonale nadają się na doświetlanie sygnału cyfrowego DVB-T na terenie każdego miasta, co ma na celu zapewnienie komfortowego odbioru sygnału z cyfrowych MUX-ów za pomocą anten pokojowych, które nie wymagają tak jak anteny zewnętrzne do odbioru sygnału z dalszych odległości znalezienia odpowiedniego miejsca do ich zamocowania, przeprowadzenia kabla przez ścianę lub futrynę okna a przede wszystkim nie zawsze taka antena (szczególnie w blokowisku) ma możliwość być skierowana bezpośrednio w kierunku nadajnika. Z mego doświadczenia wiem, że owszem przy odrobinie cierpliwości i szczęścia, biegając z anteną pokojową po pokoju można złapać w miarę stabilny sygnał, ale czy zamocowanie takiej anteny w jakimś widocznym i nietypowym miejscu nie zeszpeci nam pokoju. Doskonałym przykładem jest problem z odbiorem MUX-2 na terenie naszego miasta, a nie każdy jest takim fachowcem, żeby potrafić sobie z tym poradzić sam. Dlatego uważam , że docelowo Emitel powinien dążyć do wykorzystania wszystkich masztów miejskich, do zamontowania nadajników na wszystkie MUX-y tak jak to jest teraz robione w Warszawie, po to aby mieszkańcy mogli w łatwy i bezproblemowy sposób wykorzystując anteny pokojowe odbierać kanały tv ze wszystkich MUX-ów.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: qwerty »

To w naszym mieście nie nastąpi.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: Kamilx »

27 kwietnia tego roku końcy się pozwolenie radiowe dla MUX-3.

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: maniek357 »

Z tego co widzę to wszystkie nadajniki MUX-3 uruchomione w kwietniu 2011 mają pozwolenia kończące się 26 kwietnia 2012. Zapewne "z automatu" zostanie to przedłuzone.

Rozz

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: Rozz »

Od kilkunastu dni (bądz ostatniej większej burzy) zanikł mi sygnał z Cieszyńskiej. Dalej bez problemów odbieram sygnał z Krynic.
Próbowałem podjechać bliżej, by wykluczyć możliwość awarii u mnie.
Gdy zatrzymałem się przed Żółtkami również nie dało się nic odebrać, dopiero rozstawiając się na wschód od masztu (ul. Mazowiecka) pojawił się sygnał.

Czy ktoś jeszcze odbierający sygnał z Cieszyńskiej, najlepiej na zachód od masztu, mógłby potwierdzić/zaprzeczyć że wszystko działa jak należy?


UPDATE 4 V: Tajemniczo sygnał powrócił, bez żadnej mojej interwencji.
Ostatnio zmieniony 5 maja 2012, o 01:14 przez Rozz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: qwerty »

Osiedle Nowe Miasto - odbieram jak zawsze.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: antypyra »

mirex pisze: Dlatego uważam , że docelowo Emitel powinien dążyć do wykorzystania wszystkich masztów miejskich, do zamontowania nadajników na wszystkie MUX-y tak jak to jest teraz robione w Warszawie, po to aby mieszkańcy mogli w łatwy i bezproblemowy sposób wykorzystując anteny pokojowe odbierać kanały tv ze wszystkich MUX-ów.
Skąd taka wiadomość, że robi się to w Warszawie? Warszawa ma tylko PKIN, który działa w SFN z Raszynem.
Żeby odbierać na antenie pokojowej, muszą być szczególnie sprzyjające okoliczności, min. niewielka odległość od ośrodka nadawczego najwyżej rzędu 3-5 km. Nie ma cudów, w pozostałych wypadkach antena musi być co najmniej na zewnątrz budynku, jeśli nie na dachu. Vide trudności z muxem 1 i 2 w centrum miasta.

Docelowo u nas nie będzie pewnie tak gęstej sieci DVB-T, aby "pokojówkami" zapewnić odbiór.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z SLR BIAŁYSTOK CENTRUM

Post autor: qwerty »

Jak niewielka odległość? Przecież przy GI 1/8 masz SFN na 33.6 km, a przy GI 1/4 67.2 km. Z tego co pamiętam to Krynice są bliżej. Ba, nawet dzisiaj pojechałem osobiście zobaczyć ten RTCN.
Ostatnio zmieniony 18 sierpnia 2012, o 15:47 przez qwerty, łącznie zmieniany 1 raz.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z SLR BIAŁYSTOK CENTRUM

Post autor: adac »

@ qwerty:

GI=1/4, dystans 67,2 km ; GI=1/16 dystans 16,8 km.
To dla modulacji OFDM 8k czyli takiej jak u nas.
źródło: papiery EBU Genaral Issues..

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: DVB-T z SLR BIAŁYSTOK CENTRUM

Post autor: giaur500 »

No i żegnamy się z dobrym odbiorem MUX3 w centrum miasta w środku blokowiska na parterze. A było tak pięknie. Jedyny mux którym mogłem zawsze odbierać bez w przeszkód w miejscu w którym mieszkam.

Myślę że tym optymistycznym akcentem wypadałoby zamknąć niniejszy wątek na forum.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z SLR BIAŁYSTOK CENTRUM

Post autor: Jarosław Bałuka »

Od 17 czerwca emisja MUX3 pracuje z dużą mocą 100kW ERP z obiektu RTCN Białystok / Krynice, dzięki czemu znacznie wzrósł jej zasięg w stosunku do emisji małej mocy jaka dotychczas była prowadzona z obiektu SLR Białystok / Centrum (4kW ERP).

Zablokowany