DVB-T z SLR BIAŁYSTOK CENTRUM

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: qwerty »

Dziś podłączyłem sygnał dvb-t do telewizorów na stałe i jedna rzecz mnie zdziwiła. W paśmie lokalnym był tvp warszawa. WTF?

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: maniek357 »

Wczoraj były jakieś kabarety z pasmem lokalnym. Obiektyw był godzinę wcześniej, potem od 18 była transmisja z Warszawy w związku z rozpoczęciem prezydencji i widocznie po zakończeniu tej transmisji nie przełączyli sygnału na Białystok. Dziwne to.

zarcin

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: zarcin »

Czy jest szansa za pomocą dobrej anteny odebrać syngnał z tego nadajnika w odległości 50 km ?, jeżeli tak to jaką antenę polecacie, obecnie na siatkowej mam syngnał w okolicy 20 - 30%, ale bez żadnego obrazu.

Mcgyver

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: Mcgyver »

Kolego zależy z jaka mocą jest nadawany ten multiplex, ale skoro odbierasz go z siatki to z anteny kierunkowej nie powinno byc problemu. Polecam Ci taka antene:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3710.htm
Ma bardzo dobry zysk i jest porzadnie wykonana. Załóz do tego jakis dobry wzmacniacz i bedzie grało. Co do braku obrazu z siatki, proponuje sie upewnic czy nie masz czasem dekodera z MPEG2 a nie MPEG 4

zarcin

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: zarcin »

Mógłbyś polecić jakiś wzmacniacz do tej anteny, z anteny siatkowej korzysta obecnie 5 telewizorów.

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: maniek357 »

Nie da się jednoznacznie "na odległość" określić jaki wzmacniacz będzie dobry. Sama antena ATX-91 dla kanału 38 ma ponad 16 dB zysku. Zbyt mocny wzmacniacz może przesterować sygnał... Ja w takiej sytuacji zaopatrzyłbym się w 2-3 płytki wzmacniające o różnych charakterystykach i testował podłączając antenę bezpośrednio do odbiornika (bez żadnych rozgałęzień kabla). To pozwoli dokładnie ocenić możliwości poszczególnych płytek. Gdzieś czytałem, że na ATX-91 + wzmacniacz 30dB można odebrać sygnał z Cieszyńskiej z odległości ok 50 km, więc można spróbować np wzmacniacz LNA-177, lub jakieś firmy Anprel, np SWA-3501/4T. Ewentualnie wziąć SWA-49 (dla kanału 38 ma ponad 36dB wzmocnienia) + regulowany zasilacz, aby w razie zbyt mocnego sygnału nieco go osłabić.

Mcgyver

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: Mcgyver »

Ja własnie z takiej anteny ze wzmacniaczem 30dB odbieram bez wiekszego problemu sygnał z cieszynskiej, a odleglosc od miejscowosci w ktorej mieszkam w linii prostej do białegostoku wynosi 60km.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: giaur500 »

Ja niestety mam drobne problemy z odbiorem z tego multipleksu.

Osiedle Nowe Miasto, brak bezpośredniej widoczności nadajnika (zasłonięte blokami), w moim mieszkaniu nie mam nawet żadnego okna które by wychodziło w tą stronę, więc dodatkowo ściany mojego mieszkania i jeszcze jedno mieszkanie "po drodze".
Mimo to całkiem stabilny odbiór na antenie wewnętrznej (1/4 siatki takiej, jakie są używane do odbioru na zewnątrz).

A wynik? Odbiór stabilny.. do czasu. Czasami (najczęściej przy przełączanie 16:9 na 4:3 ale nie tylko) obraz traci synchronizację i zaczyna się drganie obrazu z widocznymi przezroczystymi kwadratami. Co ciekawsze, taki efekt występuje tylko na TVP1 i czasm na TVP Info, na pozostałych programach co prawda czasami wyskoczą kratki, ale tylko na ułamek sekundy i synchronizacja obrazu jest zachowana. Dzieje sie to średnio co 30-45 minut.

Wyglądałoby na to, że to wina wzbudzającego się wzmacniacza. Ale bez wzmacniacza odbiór jest niemożliwy (za słaby sygnał). Testowałem wstawiajac symetryzator do anteny i normalną wtyczkę zamiast zasilacza - niestety, nic z tego.

Tak sobie myslę czy nie kupić innej anteny, ale ponieważ antena zewnętrzna jest całkowicie wykluczona, wielkiego wyboru to nie mam.
Ostatnio zmieniony 12 lipca 2011, o 13:43 przez giaur500, łącznie zmieniany 1 raz.

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: p-b »

;)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 22:49 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: giaur500 »

Szczerze to wątpię w to. Odbierając programy analogowe z tego samego nadajnika widzę całą masę zakłóceń - głosu praktycznie nie ma a obraz skacze tak, że prawie nic nie widać. Widać też, że zakłócenia zmieniają się w czasie - przez kilka sekund np głos jest, potem głos zaszumiony, obraz skacze i znowu głos jest i obraz stabilny (chociaż zaśnieżony i z masą odbić). Momentami nawet traci synchronizację obrazu odbiór analogowy.

Trudno, żeby nie wpływało to na odbiór cyfrowy - pewnie przy którymś skoku zakłóceń zrywa synchronizację i tyle.

Zobaczymy jak to będzie gdy włączą nadawanie cyfrowe z krynic - stamtąd mam analog bardzo stabilny, bez żadnych zakłóceń i prawie bez odbić na obrazie.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: qwerty »

Moja antena do dipol półfalowy: http://hamradio.pl/wiki/Dipol_p%C3%B3%C5%82falowy (o długości 25 cm).
Sygnał odbija się przez 2 ściany nośne (wielka płyta) oraz szafę. Bez problemu odbieram paczkę tvp (jakość 80%), ilość błędów: 0-2 (na 10). Także mieszkam na NM. Przestaw antenę i łap z odbicia, albo też zrób antenę z przewodu.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: giaur500 »

Hm jestem mocno sceptyczny co do tego dipola. Raczej nie zapewni lepszego odbioru niż siatka, tak mi sie przynajmniej wydaje. Może masz jednak lepszą miejscówkę niż ja.

michael_1234
Posty: 28
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 23:10
Odbiornik: TV Samsung, TV Sharp, TV Philips, Signal HD 507
Instalacja antenowa: UHF Dipol 17/21-60 Tri-Digit MINI, LNA-177 + zasilacz, na poddaszu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: michael_1234 »

Czy antena Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit ze wzmacniaczem LNA-177; do tego przewód 75 Om TRISET-113 PE żelowany będzie dobrym wyborem do odbioru MUX3 z Cieszyńskiej?
Teraz bez problemu odbieram MUX2, z MUX3 mam problemy sygnał skacze od 40-100% i widać zakłócenia (w nocy nie działa wcale). Odległości od nadajników: MUX2 - 13km, MUX3-30km. Aktualna antena taka jak w linku: http://img836.imageshack.us/img836/9922/imag0012ky.jpg
Do odbioru MUX3 używam wzmacniacza, jakiś ZOLR/FIR2; bez niego MUX3 nie działa.

kamiss

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: kamiss »

Mam pytanie czy TVP INFO nadaje w Białymstoku w formacie panoramicznym, tzn. 16:9?

realm

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: realm »

Nie, nadaje dokładnie tak samo jak w analogu.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: qwerty »

Po co z Białystok / Cieszyńska nadawany jest TVP Info Warszawa?

trance

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: trance »

TVP Info Warszawa jest nadawana ze znacznikiem WSS. Zapewne z przyczyn technicznych nie udało się go włączyć na białostockiej wersji. Myślę, że to jest przyczyna. Jak dla mnie może tak zostać.

michael_1234
Posty: 28
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 23:10
Odbiornik: TV Samsung, TV Sharp, TV Philips, Signal HD 507
Instalacja antenowa: UHF Dipol 17/21-60 Tri-Digit MINI, LNA-177 + zasilacz, na poddaszu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: michael_1234 »

Witam,
Dlaczego z MUX 3 znów nadaje tylko TVP Info Warszawa? Przez jakiś czas odbierałem Białystok, a teraz tylko Wa-wa. Czy to wina mojego sprzętu czy nadawcy?
Dzięki
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: maniek357 »

Jak to "znów nadaje tylko TVP Info Warszawa" ? Nie zauważyłem żadnych problemów. Obie wersje TVP Info można z MUX3 w B-stoku odbierać.

Na 100% wina sprzętu.

michael_1234
Posty: 28
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 23:10
Odbiornik: TV Samsung, TV Sharp, TV Philips, Signal HD 507
Instalacja antenowa: UHF Dipol 17/21-60 Tri-Digit MINI, LNA-177 + zasilacz, na poddaszu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: SLR Białystok / Centrum

Post autor: michael_1234 »

Spróbuj wyszukać jeszcze raz programy i daj znać czy jest białystok. Bo już na 3 tv sprawdzalem i wyszukuje 6 + 8 kanałów, ale już przy przelaczaniu jest tylko 13. A na tunerze miałem wyszukane miesiąc temu nic nie zmienialem i białystok działa. Jutro spróbuje tam wyszukać na nowo i też dam znać.

Zablokowany