DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: K63 »

Jeszcze mogą występować problemy techniczne, ale odbiorcom już powinno udać się wyszukanie czterech nowych kanałów w sieci naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Nadajnik Białystok/ Krynice zaczął nadawanie kanału ósmego.

Z początkiem lutego wszyscy, którzy odbierają programy telewizyjne za pomocą naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T MUX-8 mają możliwość oglądania czterech nowych kanałów. To Metro TV, Nowa TV, Zoom TV oraz WP. Dostępne są również trzy programy Telewizji Polskiej. Wszystkie nowe programy będą prawidłowo odbierane dopiero z początkiem lipca tego roku, ale firma Emitel, operator naziemnej telewizji cyfrowej informuje, że już uruchomiła nadajnik Białystok/ Krynice.
http://dziendobrybialystok.pl/artykul/c ... zji/122173

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: qwerty »

Jakie to są 3 kanały TVP?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: JaroslawMroczkowski »

I jakie to "problemy techniczne" według autora trzeba rozwiązać, że dopiero od lipca będzie można odbierać "prawidłowo"?

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: Kolor »

Dziennikarstwo lokalnych mediów bywa żenujące. Latem na pobliskim skrzyżowaniu nastąpiła kolizja motocyklisty i samochodu osobowego. Po godzinie na portalu WWW dysponującym także drukowaną wersją lokalnej gazety, ukazały się zdjęcia z miejsca wypadku. Pokazano błędnie samochód przypadkowo zaparkowany opodal skrzyżowania. Uwagę o błędzie uwzględniono, ale moje wpisy konsekwentnie usuwano z komentarzy. No cóż, podziękowania się nie spodziewałem. Osobiście traktuję z dystansem rewelacje dziennikarskie, wszyscy wiemy, że odbiór mux albo jest, albo nie ma wcale. Pixeloza na ekranie, to też forma braku odbioru.

Andrzej--K
Posty: 9
Rejestracja: 24 kwietnia 2013, o 12:12

Problem z MUX 8

Post autor: Andrzej--K »

Witam,

Posiadam dwa tunery DVB-T. Evolve Andromeda i TeleSystem TS6520HD. Zmieniłem Evolve na Telesystem ze względu na bardzo słaby pilot. Przedtem wiele razy szukałem MUX 8 na Evolve. Nigdy nic nie znalazł. Takie szukanie jest upierdliwe ze względu na konieczność ponownego sortowania odnalezionych kanałów. Wczoraj spróbowałem to zrobić na Telesystem i o dziwo "znalazły się" 4 dodatkowe kanały. Evolve na tej samej antenie nadal nie znajduje MUX 8. Córki telewizor (też ta sama antena) także nie znajduje MUX 8. O co tu może chodzić?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problem z MUX 8

Post autor: K63 »

Przyczyn może być kilka. Jakie wskazania ma mux-8 odbierany na Telesystem-ie?
Opisz dokładnie całą instalację, podaj przybliżoną lokalizację miejsca odbioru i nadajnik z którego odbierasz.

Andrzej--K
Posty: 9
Rejestracja: 24 kwietnia 2013, o 12:12

Re: Problem z MUX 8

Post autor: Andrzej--K »

K63 pisze:Przyczyn może być kilka. Jakie wskazania ma mux-8 odbierany na Telesystem-ie?
Opisz dokładnie całą instalację, podaj przybliżoną lokalizację miejsca odbioru i nadajnik z którego odbierasz.
MUX 8 Siła sygnału 80, jakość sygnału 83. Inne MUX'y mają odpowiednio 88 i 85. Instalacja "normalna". Antena na dachu budynku 4 piętrowego w centrum Białegostoku. Sygnał z Krynic:

Obiekt nadawczy: Białystok / Krynice
Kanał nadawczy: 8 (198.5 MHz)
Moc ERP [kW]: 24
Polaryzacja: pozioma
Wys. anteny: 171 m n.p.t
Odległość od nadajnika: 13 km
Azymut do nadajnika: 321°

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problem z MUX 8

Post autor: K63 »

Określenie
Andrzej--K pisze:Instalacja "normalna"
niestety nic nie mówi.
Zbiorcza czy indywidualna? Jeżeli indywidualna - aktywna czy pasywna? Jaka konkretnie antena(y)? Jak (czym) podzielony sygnał na odbiorniki? Jakie długości kabli?
Brak odbioru może wynikać np. z błędnego ustawienia szerokości pasma kanału VHF. Powinno być 7 MHz.
Tak na marginesie - nadajnik Krynice nadaje obecnie z obniżoną mocą. Za kilka - kilkanaście tygodni moc powinna być zwiększona.

Andrzej--K
Posty: 9
Rejestracja: 24 kwietnia 2013, o 12:12

Re: Problem z MUX 8

Post autor: Andrzej--K »

K63 pisze:Zbiorcza czy indywidualna? Jeżeli indywidualna - aktywna czy pasywna? Jaka konkretnie antena(y)? Jak (czym) podzielony sygnał na odbiorniki? Jakie długości kabli?
Indywidualna - pasywna. Nie pamiętam jaka to antena, ale tę samą wtyczkę wtykam w tunery i jeden znajdował MUX 8 , a drugi nie.
K63 pisze:Brak odbioru może wynikać np. z błędnego ustawienia szerokości pasma kanału VHF. Powinno być 7 MHz.
Bingo! Co prawda nie mogę ustawić tak jak na tym zdjęciu czyli ustawić pasmo 7 MHz i skanować wg kanałów. Aby zmienić pasmo muszę ustawić skanowanie wg częstotliwości i gdy wracam na wg kanałów to pasmo wracało na 8 MHz Przeskanowałem więc po częstotliwości i MUX 8 "się odnalazł" :D

Niestety nadal mam problem z odbiornikiem TV. Ten z uporem maniaka nie chce wyszukać MUX 8. Nie mam w nim dojścia do takich ustawień parametrów (wszystko automatyczne) jak w tych tunerach DVB-T

Piękne dzięki za owocną pomoc.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Problem z MUX 8

Post autor: dvbtowiec »

To podobne pytania co wyżej, jaki to telewizor? ;)
Na pewno nie ma w nim ręcznego programowania po kanałach, lub częstotliwościach?

Telewizory czasami mają wycięte pasmo VHF do DVB-T w polskich ustawieniach regionalnych.
Jeśli w ustawieniach telewizora są do wyboru ustawienia regionalne, to wybierz proszę np. Niemcy (to nie spowoduje zmiany języka menu, a jedynie powinno odblokować niektóre funkcje w tym pasmo VHF, które na rynku niemieckim są standardem od dawna).

Jeśli nie ma ustawień regionalnych, a jest tylko zmiana języka menu, można spróbować zmienić także na niemiecki, być może wówczas następuje także zmiana ustawień regionalnych i odblokowanie pasma VHF. Jedyny minus, telewizor będzie gadał po niemiecku :D

sp4feu
Posty: 20
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: TCL L40E5503FS
Instalacja antenowa: OPTICUM AX-1000+ kanały 21-60; zysk 18dB; ,10 metrów nad ziemią.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: sp4feu »

Czy ktoś wie kiedy MUX-8 z Krynice/Białystok zacznie nadawać z docelowego systemu antenowego i docelowa mocą ?

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: Kamilx »

Wiadomo tylko, że do 30 kwietnia radio nadaje ze zmniejszoną mocą, więc może po tej dacie coś się w tej sprawie wydarzy.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: qwerty »

Dzisiaj zmieniali opony, więc są w pobliżu. :)

Andrewzuczek
Posty: 3
Rejestracja: 5 kwietnia 2017, o 09:31
Odbiornik: Tuner STB - VIVA90HD
Instalacja antenowa: OPTICUM AX1000 + Antena VHF MUX8 i zwrotnica AZ-2, 20metrów, nadajnik 17km.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin-Kołowo

Re: Problem z MUX 8

Post autor: Andrewzuczek »

Proszę o pomoc
Właśnie zamontowałem zwrotnicę AZ-2 antenową celem połączenia 2 anten: OPTICUM AX 1000 (pasywna z symetryzatorem) na mux1,2,3, oraz antenę do odbioru VHF MUX 8 (PASYWNA Z SYMETRYZATOREM 4 elementowa) wysokość montażu 20 m, odległość od nadajnika 17 km w linii prostej bez żadnych przeszkód (widać z dachu maszt nadawczy ) mux8 w szczecinie moc nadawania 20kw i mam problem gdyż mux8 ma moc sygnału 90% natomiast jakość sygnału jest fatalna i nie da się oglądać (pikseloza - sygnał bardzo niestabilny 20%40% 50% i gwałtowny spadek) i mam pytanie czy muszę w zwrotnicy dokonać przecięcia ścieżki przy wyjściu anteny VHF ? anteny podłączone są 1 kablem do dekodera stb viva90.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Problem z MUX 8

Post autor: AdamP »

Ja tu widzę dwie możliwości.
1. AZ-2 to dość nietypowa zwrotnica, wej.1 to VHF/UHF a wej.2 to UHF na wybrane kanały. Ja zamieniłbym to na typową zwrotnicę np. http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0325.htm
2. Niektóre odbiorniki nie pokazują siły sygnału np. 95% czy 100%, skala kończy się na 90%. Możesz mieć przesterowanie (za silny sygnał, wtedy jakość "skacze"). Najłatwiej sprawdzisz to wstawiając tłumik regulowany.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problem z MUX 8

Post autor: K63 »

AdamP pisze:AZ-2 to dość nietypowa zwrotnica,
Zwrotnice KMB AZ-2 występują w wielu wersjach - także 1-12/21-69.
Andrewzuczek pisze:czy muszę w zwrotnicy dokonać przecięcia ścieżki przy wyjściu anteny VHF ?
Zworki na wejściu danej anteny powinny być połączone tylko w wypadku zasilania wzmacniacza w antenie.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Problem z MUX 8

Post autor: Przemo »

Ja bym na początku ominął zwrotnice i podłączył antenę bezpośrednio. To pozwoli wyciągnąć dalsze wnioski. Symetryzator jest na pasmo VHF? Może w analogu widać jakieś zakłócenia?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Problem z MUX 8

Post autor: poxipol »

Zwrotnice KMB Jeszcze za czasu analogu.
Solidne wykonanie i dobra praca,pod warunkiem że się je odpowiednio zastosowano do swojej lokalizacji.
Opisane wykonanie stosowano do anteny dwuzakresowj UHF/VHF ,a druga antena UHF z innego nadajnika.
Np.taka z wydzielonym kanałem UHF

Obrazek
Tak jak nadmieniono najlepiej jest zastosować typową zwrotnicę pasmową UHF/VHF

Andrewzuczek
Posty: 3
Rejestracja: 5 kwietnia 2017, o 09:31
Odbiornik: Tuner STB - VIVA90HD
Instalacja antenowa: OPTICUM AX1000 + Antena VHF MUX8 i zwrotnica AZ-2, 20metrów, nadajnik 17km.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin-Kołowo

Re: Problem z MUX 8

Post autor: Andrewzuczek »

Wstępnie dzięki wam za porady, wykorzystam je i dam znać czy mux8 ruszył.

Andrewzuczek
Posty: 3
Rejestracja: 5 kwietnia 2017, o 09:31
Odbiornik: Tuner STB - VIVA90HD
Instalacja antenowa: OPTICUM AX1000 + Antena VHF MUX8 i zwrotnica AZ-2, 20metrów, nadajnik 17km.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin-Kołowo

Re: Problem z MUX 8

Post autor: Andrewzuczek »

Witam, nie wiem co się stało ale po kilku dniach od montażu sygnał MUX8 bardzo się polepszył, tj. 100% siła, 100% jakość, nawet lepiej od pozostałych mux-ów, oczywiście obraz bez żadnych zakłóceń. Nie wiem jak to się stało. Nic nie poprawiałem, nie robiłem przy instalacji antenowej. Pogoda też się zmienia ale mux8 bardzo dobry. Czary ???

Dziękuję wszystkim za porady ale na razie z nich nie skorzystam bo wszystko ok.

Zablokowany