DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: qwerty »

Trzeba być niespełna rozumu, aby tyle wydać na antenę.
Zrób biquad i oglądaj, a nie się męczysz.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: Bartt »

@maniopan
Jeżeli masz antenę zewnętrzną to w jaką stronę jest ona skierowana - na ul Cieszyńską w mieście czy na Krynice :?:
Z jakich kanałów analogowych masz dobry obraz :?:
Przykładowo:
TVP1, 2 i Info - Krynice
TVN, TV4, Polsat - miasto

Jeśli są dobre analogi z Krynic (zwłaszcza TVP2) to powinny też działać mux-1 i 2.
Jeśli są złe, to antena jest źle ustawiona, wzmacniacz w antenie nie jest zasilony (jeśli jest) lub jest jakaś usterka w instalacji (zwłaszcza jeśli antena długo nie była używana).

maniopan

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: maniopan »

Po pierwsze, panowie, to że w linku w sklepie jest taka cena to nie znaczy że za tyle kupiłem - także nie życzę sobie takich komentarzy :/

Po drugie to antena ta użytkowana w Warszawie spełniała swoją rolę.

Trzecia sprawa to nie doradzajcie mi budowy własnoręcznej anteny, bo gdybym wiedział co to jest biquad i miał zdolności to bym to już zrobił.

No i nie odpowiedzieliście czy zmiana jej położenia zmieniłaby coś w moim wypadku.

Belzebiusz a takie coś może być - http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0315.htm ? widziałem parę razy w tym temacie jako polecana.

Jeśli by padło na zewnętrzną antenę to chciałbym jakiś model który można łatwo przykręcić np. do poręczy na balkonie.

@ Bartt

Z tego co widzę na dachu to antena jest bardziej skierowana na centrum. Ogólnie to nie wiem co to za antena i czy jest zasilana, została kupiona 3-4 lata temu z racji braku dostępu do kablówki i do tej pory nie interesowałem się nią zbytnio.

Wiem jedynie, że analogowo to TVP 1, 2 działały dobrze, tak samo jak TVN, TV4 i Polsat, jedynie TVP Info śnieżyło dość wyraźnie (ale da się oglądać).

Bartt

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: Bartt »

maniopan pisze: @ Bartt

Z tego co widzę na dachu to antena jest bardziej skierowana na centrum. Ogólnie to nie wiem co to za antena i czy jest zasilana, została kupiona 3-4 lata temu z racji braku dostępu do kablówki i do tej pory nie interesowałem się nią zbytnio.

Wiem jedynie, że analogowo to TVP 1, 2 działały dobrze, tak samo jak TVN, TV4 i Polsat, jedynie TVP Info śnieżyło dość wyraźnie (ale da się oglądać).
No widzisz, czyli coś jest na rzeczy bo analog 100kW (TVP Info) przy odległości 11 km powinien być idealny (oczywiście gdy brak jest przeszkód w kierunku nadajnika). Być może wystarczy tylko przekręcić antenę na Krynice ;)

maniopan

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: maniopan »

Przyjrzałem się dzisiaj mojej antenie na dachu i po tym co widzę to wnioskuje, że mam je dwie

Pomijając talerz cyfry to widzę jedną antenę skierowaną w stronę Cieszyńskiej (ta po prawej), a druga w stronę Krynicy.

Zdjęcie http://i50.tinypic.com/chi6o.jpg poprawcie mnie jeśli się mylę.

I tak jak mówiłem: korzystając z tej anteny odbieram tylko mux3 z Cieszyńskiej, mux1 i 2 w ogóle nie znajduję. Analogowo wszystkie kanały odbierają, jednak TVP Info dość słabo, a na TVP2 zauważyłem lekki efekt ghostingu.

W czym problem może być i jak go rozwiązać?

Bartt

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: Bartt »

No nawet masz 3 anteny bo jest jeszcze yaga do TVP1 ;). Najprawdopodobniej te wszystkie 3 anteny są podłączone do zwrotnicy antenowej. Z układu kanałów z Krynic i z miasta wynika że do takiej konfiguracji zastosowano 3 wejściową pasmową zwrotnicę antenową:
- k6-12 - TVP1 (Krynice)
- k21-38 - TVP2 i Info (Krynice)
- k38-60(69) - pozostałe kanały z miasta

W efekcie kanały z Krynic (powyżej 38) są wycięte, (mux-1 jest na k46, a 2 na k49)

W ramach sprawdzenia, czy antena skierowana na Krynice odbiera prawidłowy sygnał DVB-T, trzeba odłączyć zwrotnicę od instalacji i w to miejsce podłączyc tylko tą antenę ;)

Jeśli po tej operacji sygnał mux-1 i 2 jest prawidłowy to można zamiast zwrotnicy pasmowej zastosować wersję z sumatorem np. coś takiego: http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0380.htm

Warunkiem są oczywiście w miarę mocne sygnały z obu nadajników bo straty na takiej zwrotnicy, a także możliwość wzajemnych zakłóceń między antenami są większe niż przy podziale na pasma.

Możesz też nic nie robić i poczekać na wyłączenie analogu z Krynic - wtedy ruszy również mux-3 z tego nadajnika i do odbioru 3 mux-ów będzie wystarczyła 1 antena skierowana na Krynice bez potrzeby stosowania zwrotnic ;)

A tak na marginesie - trochę krótką antenę zamontowali ci na Krynice, lepsza byłaby taka jak ta którą masz skierowaną na miasto.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: qwerty »


maniopan

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: maniopan »

Bartt pisze:No nawet masz 3 anteny bo jest jeszcze yaga do TVP1 ;). Najprawdopodobniej te wszystkie 3 anteny są podłączone do zwrotnicy antenowej. Z układu kanałów z Krynic i z miasta wynika że do takiej konfiguracji zastosowano 3 wejściową pasmową zwrotnicę antenową:
- k6-12 - TVP1 (Krynice)
- k21-38 - TVP2 i Info (Krynice)
- k38-60(69) - pozostałe kanały z miasta

W efekcie kanały z Krynic (powyżej 38) są wycięte, (mux-1 jest na k46, a 2 na k49)

W ramach sprawdzenia, czy antena skierowana na Krynice odbiera prawidłowy sygnał DVB-T, trzeba odłączyć zwrotnicę od instalacji i w to miejsce podłączyc tylko tą antenę ;)

Jeśli po tej operacji sygnał mux-1 i 2 jest prawidłowy to można zamiast zwrotnicy pasmowej zastosować wersję z sumatorem np. coś takiego: http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0380.htm

Warunkiem są oczywiście w miarę mocne sygnały z obu nadajników bo straty na takiej zwrotnicy, a także możliwość wzajemnych zakłóceń między antenami są większe niż przy podziale na pasma.

Możesz też nic nie robić i poczekać na wyłączenie analogu z Krynic - wtedy ruszy również mux-3 z tego nadajnika i do odbioru 3 mux-ów będzie wystarczyła 1 antena skierowana na Krynice bez potrzeby stosowania zwrotnic ;)

A tak na marginesie - trochę krótką antenę zamontowali ci na Krynice, lepsza byłaby taka jak ta którą masz skierowaną na miasto.
Pytanie czy nie wygodniej i taniej byłoby dokupienie kolejnej jakiejś małej anteny zewnętrznej, którą mi poleciliście i którą mogę zamontować na swoim balkonie sam w 2 minuty?

Bo do tych operacji o których piszesz potrzebowałbym zawołać magika :)

Bartt

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: Bartt »

Owszem zawsze można kupić kolejną antenę, ale czy to ma sens, skoro cała instalacja jest w zasadzie gotowa i wymaga tylko niewielkiej modyfikacji ;).
Ponadto do odbioru 3 mux-ów i tak potrzebujesz wpiąć się jakoś z tą nową anteną do instalacji w której jest już mux-3. Można to zrobić za pomoca sumatora/rozgałęźnika przy sprzęcie na którym chcemy oglądać cyfrówkę, lub jeśli w domu jest więcej odbiorników DVB-T, to gdzieś bliżej tej drugiej anteny i tu dochodzimy właśnie do tematu zwrotnicy która pełni właśnie taką rolę :)
Może w twoim przypadku zwrotnica jest gdzieś umieszczona na poddaszu i można się tam łatwo dostać :idea:.

Natomiast jeśli chodzi o anteny to standardowo do odbioru w dobrych warunkach polecana jest na forum 19 elementowa yaga taka jak ta którą masz ustawioną na centrum miasta. Można też spróbować zastosować antenę siatkową z symetryzatorem która ma większy "kąt widzenia" i być może przy pewnym jej położeniu byłaby możliwość odbioru na niej wszystkich 3 muxów, lecz biorąc pod uwagę że obecne anteny dachowe są ustawione pod kątem 90 stopni - nie wiem czy by się to udało ;)

We wszystkie "lepsze" anteny nie ma sensu inwestować jeśli przy tej odległości od nadajnika nie ma po drodze jakiś przeszkód.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: qwerty »

Ja na jego miejscu kupiłbym taką:
http://buro.pl/?site=sklep&step=info&id=P00223
i skierował na Krynice. Jak nie będzie dostępna to 19 elementowa dipola. Antenę na Cieszyńską bym nie montował. Powód? W Białymstoku jest wystarczająco silny, aby złapać sygnał bokiem / z odbicia. Poza tym za rok wyłączą Cieszyńską.

marek1846

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: marek1846 »

maniopan pisze: I tak jak mówiłem: korzystając z tej anteny odbieram tylko mux3 z Cieszyńskiej, mux1 i 2 w ogóle nie znajduję. Analogowo wszystkie kanały odbierają, jednak TVP Info dość słabo, a na TVP2 zauważyłem lekki efekt ghostingu.

W czym problem może być i jak go rozwiązać?
Bo to Polska właśnie, sygnał z Cieszyńskiej nadawany jest jako dookólny, z Krynic jako kierunkowy. W mieście złapać z własnej anteny bezpośredni sygnał bez odbić, to jak trafić w Lotto. Najlepszy przykład to analogowy TVN, złapiesz bez problemu, nawet jeśli śnieży, to zero odbić. TVP Info nadawane jest z tego samego masztu co pozostałe, w tym cyfrowe, konia z rzędem temu który potrafi wytłumaczyć radosną tfórczość ekspertów.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: qwerty »

Chyba jednak ty masz mózg kierunkowy... Przestań trollować i policz sobie gęstość mocy sygnału odbieranego.

marek1846

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: marek1846 »

qwerty pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Cyfrowa Telewizja Naziemna, to nie jest krótkofalarstwo. Czytając posty dotyczące odbioru, każdy pomyśli, że to rzecz niezwykle skomplikowana, wymagająca wiedzy prawie tajemnej.
Tymczasem dla zrozumienia dlaczego tak się dzieje wystarczy sprawdzić.
MUX1 nadawany jest na kanale 46 (674 MHz), mocą 58 kW, z polaryzacją H.
MUX2 nadawany jest na kanale 49 (698 MHz), mocą 67 kW, z polaryzacją H, charakterystyka D.
MUX3 nadawany jest na kanale 38 (610 MHz), mocą 4 kW, z polaryzacją H, charakterystyka ND.
D oznacza charakterystykę kierunkową, ND dookólną.
MUX1 i MUX2 nadawane są z Krynic, MUX3 z Cieszyńskiej.
W budżetowych reklamach, "objśniających" jak przejść na odbiór cyfrowy, powtarza się, że wystarczy antena którą odbieraliśmy dotychczas telewizję analogową.
W Białymstoku wygląda to tak:
TVP1 nadawany jest na kanale 8 , moc 80 kW.
TVP2 nadawany jest na kanale 22, moc 400kW.
TVP Info nadawany jest na kanale 35, moc 100kW.
Powyższe oczywiście z Krynic.
Dla porównania TVN, nadawany jest z Cieszyńskiej, kanał 41, moc 1 kW.
Z tych wymienionych analogowych, TVN można odbierać na drucie, nawet jeśli śnieży, to nie ma odbić. Pozostałe, nawet jeśli obraz jest w miarę ostry, to z odbiciami. Mowa jest oczywiście o odbiorze w mieście, nie w blokach, a domach indywidualnych.
Konia z rzędem temu kto za pomocą anteny do odbioru analogowego sygnału TVP1 odbierze jakikolwiek MUX.
O to chodzi, nie o to by tworzyć amatorskie anteny, jak do odbioru sygnału ze Szwecji.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: _chris_ »

Zawsze chodzi tylko o to, aby mieć właściwą antenę (po prawdzie powinno się napisać "instalację antenową") do odbioru DVB-T w swojej lokalizacji. A czy własnego wykonania czy kupna - jakie to ma znaczenie w kontekście odbioru? Żadne.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: qwerty »

Marek, ośmieszasz się...
Widziałeś charakterystykę tłumienia multipleksów z RTCN Krynice? Jak nie wiesz to nie zabieraj głosu... Dziwne, bo na swojej antenie własnej roboty odbieram analog bez odbić... Swoją drogą ciekawi mnie skąd emitel ma taki kiepski dosył TVP1 w analogu...

marek1846

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: marek1846 »

qwerty pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Żeby ośmieszyć mnie całkowicie, wystarczy jeśli wyjaśnisz dlaczego z Cieszyńskiej nie ma najmniejszych problemów z odbiorem, antena może być pokojowa, może być kawałek drutu. Z Krynic musisz mieć super kierunkową, najczęściej ustawioną na najlepsze odbicie (to jednak nie tenis).
Przeglądając posty, często widać taki problem, MUX1 nie odbiera, MUX2 odbiera, albo odwrotnie. Z tego samego masztu, na tej samej antenie, kanały blisko siebie.
Masz szansę ośmieszyć mnie publicznie, szczerze życzę powodzenia.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: qwerty »

Już Ci napisałem - policz sobie gęstość mocy sygnału odbieranego. Znajdzie to w pierwszym lepszym opracowaniu bilansu łącza radiowego...

marek1846

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: marek1846 »

qwerty pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Wiedziałem, że tak będzie. Postów masz jak nie przymierzając Moda na sukces, tyle, że i zawartość podobna. Rozumiem, że poddałeś się. Poddanie przyjmuję.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: qwerty »

[edit]
Jeżeli odległość od nadajnika jest 2 razy większa, to gęstość jest 4 krotnie mniejsza.
Przykład: do Krynic mam 15,1 km, a do Cieszyńskiej 2,8 km. Uwzględniając moce to gęstość mocy z Krynic jest na poziomie 21,9987, a z Cieszyńskiej to 40,62134 (blisko dwa razy większa gęstość). [edit]

edit/

marek1846

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: marek1846 »

qwerty pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Przykład dobrany pod własne tezy. U mnie odległość do Cieszyńskiej 8 km do Krynic około 11 km. Z Cieszyńskiej jak napisałem wcześniej 100% na pokojowej, z Krynic cuda niewidy z ustawieniem, po to by złapać coś z odbicia. Krynice na północ, Cieszyńska na wschód.
Żeby nie ciągnąć tego bez potrzeby, radzę przeczytaj własne posty np na stronie 18 albo nawet 1. Przyjemnej lektury.
Problem dotyczy nie tylko Białegostoku ale wszystkich miast. Jest poruszany nie tylko na tym forum ale i na innych. I to wszystko w sytuacji gdy Polska dopiero zaczęła wprowadzać cyfryzację, gdy prawie wszystkie państwa Unii zakończyły ją.

Zablokowany