DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

mar14

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: mar14 »

tv toshiba 32rl833 z wbudowanym tunerem mpeg4, antena siatkowa (zdjęta siatka) z wzmacniaczem skierowana w stronę Białegostoku.

realm

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: realm »

Czy zauważyliście, że na TV6 co kilka minut pojawiają się zakłócenia obrazu? To nie jest pikseloza, tylko jakaś zieleń. Na ułamek sekundy pojawia się coś zielonego. Widziałem to wczoraj i dziś. Reszta kanałów jest ok.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: qwerty »

Pytanie do Emitela: Z jaką mocą nadawany jest multipleks 2? W waszym harmonogramie jest to 63 kW ERP, a w wykazie UKE to 67 kW ERP

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: Jarosław Bałuka »

Dla zasięgu nie ma to najmniejszego znaczenia.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: qwerty »

Ma znaczenie. Może nie aż tak duże (trzeba zwiększyć moc 10x, aby zasięg wzrósł 2x), ale poprawi stabilność odbioru na granicy zasięgu.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: Tomasz Berezowski »

realm pisze:Czy zauważyliście, że na TV6 co kilka minut pojawiają się zakłócenia obrazu? To nie jest pikseloza, tylko jakaś zieleń. Na ułamek sekundy pojawia się coś zielonego. Widziałem to wczoraj i dziś. Reszta kanałów jest ok.
To jest problem nadawcy, nie operatora. Przekażę do kolegów z TV6.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: Tomasz Berezowski »

qwerty pisze:Ma znaczenie. Może nie aż tak duże (trzeba zwiększyć moc 10x, aby zasięg wzrósł 2x), ale poprawi stabilność odbioru na granicy zasięgu.
67 versus 63kW? To na szybko licząc będzie 0,03dB?

tomc1o

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: tomc1o »

a nie ma mozliwosci zeby centrum nadawlo oba muxy? wtedy problemy bialostoczan zostaly by rozwiazane

michael_1234
Posty: 28
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 23:10
Odbiornik: TV Samsung, TV Sharp, TV Philips, Signal HD 507
Instalacja antenowa: UHF Dipol 17/21-60 Tri-Digit MINI, LNA-177 + zasilacz, na poddaszu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: michael_1234 »

To może i oba muxy z Krynic. Poczekamy może kiedyś będą.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: giaur500 »

a nie ma mozliwosci zeby centrum nadawlo oba muxy? wtedy problemy bialostoczan zostaly by rozwiazane
Bardzo zły pomysł, nie zapominaj że mux2 ma pokrywać (i pokrywa) zasięgiem znaczny obszar, czego nadajnik w centrum nie będzie w stanie zapewnić.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: qwerty »

Z Krynic nie będzie obecnie nadawany multipleks 3 z powodu kolizją częstotliwości z tvp2 z Giżycka. Jednak multipleks 2 z Cieszyńskiej by się przydał. :)

pasat

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: pasat »

Do Panów z Emitela - tak jak koledzy pisza cos nie jest tak - poprawcie sygnał bo Mux3 lepiej odbiera w B-stoku jak Mux2 z Krynic

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: maniek357 »

Dziś miałem możliwość przetestowania odbioru Mux 2 w gminie Narewka. Odległość od Krynic w linii prostej 59 km. Antena - stara siatka z płytką SWA-9 ustawiona pi razy oko na Krynice, ok 30 m najzwyklejszego kabla antenowego (30zł/50m na jednym z portali aukcyjnych), TV Samsung. Odbiór wyśmienity. TV pokazał 90% siły i 0 błędów. Na większych odległościach jednak Krynice ładnie sieją sygnałem. Dziwne te problemy w samym B-stoku.

jeremus

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: jeremus »

witam
W moim przypadku ( odbiór na PC-ie - karta cyfrowa tv )
problem z mux2 wynika z zakłóceń pc-ta , a nie z siły sygnału .
Mux3 - 100% jakości sygnału
Mux2 - od 20% do 60% w zależności od ułożenia wszelkich kabli wokół kompa . - przy 60% obraz jest stabilny i jest OK.

Mój stary pecet ostro sieje zakłóceniami i akurat na czestotliwościach kanałów powyżej 40-go jest to bardzo widoczne. ( na analogu też ).

Uogólniając , możliwe że problemy w Białymstoku z mux2 wynikają z zakłóceń sygnału a nie jego siły.
Pewnie dlatego nie są polecane anteny siatkowe , a tylko wybitnie kierunkowe.
Mux3 nadaje na niższej częstotliwości - może mniej w tym paśmie zakłóceń.

korto1

Brak odbioru MUX2

Post autor: korto1 »

Witam serdecznie.
Pytanie moje brzmi: W jaki sposób mam zamontować np. na balkonie antenę kierunkową, tak aby móc odbierać MUX2, w sytuacji gdy moje mieszkanie usytuowanie jest dokładnie po przeciwnej stronie w stosunku do Krynicy i nie posiadam nawet żadnego okna ze strony nadajnika.

Nie wiem co jest z mocą bądź pokryciem miasta przez MUX2, jednakże wydaje mi się że sens tych działań miał na celu ułatwienie i udogodnienie wszystkim użytkownikom odbiór telewizji cyfrowej naziemnej, w jak najprostszych warunkach.

Testy przeprowadzałem zarówno na antenie pokojowej z wzmacniaczem, jak i też z anteną zewnętrzną typu "yaga", w obu przypadkach MUX2= zero odbioru, przy czym MUX3 bez zarzutu.
I gdzie tu sens i logika, skoro nadajnik w Krynicach ma tak wspaniałą moc, a nie potrafi pokryć nią miasta oddalonego o kilkanaście km.
Apel do panów z Emitela: Proszę o skontrolowanie siły, mocy czy jak to tam się nazywa, bo śmieszne jest całe te fetowanie sukcesu o wprowadzeniu podlasia w świat telewizji cyfrowej.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Brak odbioru MUX2

Post autor: Jarosław Bałuka »

korto1 pisze:Witam serdecznie.
Pytanie moje brzmi: W jaki sposób mam zamontować np. na balkonie antenę kierunkową, tak aby móc odbierać MUX2, w sytuacji gdy moje mieszkanie usytuowanie jest dokładnie po przeciwnej stronie w stosunku do Krynicy i nie posiadam nawet żadnego okna ze strony nadajnika.
A jak dotychczas odbierasz TV analogową?

korto1

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: korto1 »

Witam i dziękuję za szybką odpowiedź.
Dotychczas TV analogową odbierałem na antenie pokojowej z wzmacniaczem marki chyba emmerson. Nie miałem z tym żadnych problemów. Na tej też antenie odbieram MUX3, tylko MUX2 jest poza zasięgiem.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: Tomasz Berezowski »

korto1 pisze:Witam i dziękuję za szybką odpowiedź.
Dotychczas TV analogową odbierałem na antenie pokojowej z wzmacniaczem marki chyba emmerson. Nie miałem z tym żadnych problemów. Na tej też antenie odbieram MUX3, tylko MUX2 jest poza zasięgiem.
Dla odbioru MUX-2 w Białymstoku w większości przypadków będzie wymagana antena zewnętrzna.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: Jarosław Bałuka »

Telewizja cyfrowa w okresie przejściowym projektowana jest tak, aby zapewnić odbiór na tzw. typowych zewnętrznych antenach odbiorczych. Tak więc w tej sytuacji trzeba postarać sie o antenę zewnętrzną.
Swoją drogą, jeśli masz odbiór TV analogowej bez żadnych zakłóceń na antenie pokojowej to nie chce mi się wierzyć, że nie odbierasz MUX2. Coś tu nie gra.

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: p-b »

;)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 22:51 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany