DVB-T z RTCN SUWAŁKI KRZEMIANUCHA

tomok7

Re: Suwałki / Krzemianucha mux2 ok, mux1 lipa

Post autor: tomok7 »

Mieszkam w Gąskach niedaleko Ełku i potwierdzam znakomity odbiór MUX1 jak i MUX2 oba w 80 %, moja antena to zwykla siata ze wzmacniaczem SWA

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: RTCN Suwałki / Krzemianucha

Post autor: giaur500 »

Hmm,

Wczoraj po 23 był sygnał 51%, dziś głucho. Czyżby warunki propagacji aż tak sie zmieniały, czy raczej jakieś zmiany w nadawaniu?

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: RTCN Suwałki / Krzemianucha

Post autor: maniek357 »

Było wczoraj wieczorem tropo, więc pewnie dlatego łapałeś lepszy sygnał.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: RTCN Suwałki / Krzemianucha

Post autor: giaur500 »

Hm, było tropo czy nie było... w każdym razie ze zmianami w instalacji antenowej chyba poczekam do końca maja, bo w tej chwili nadawanie testowe i nie mam żadnej gwarancji że nadawanie odbywa się bez przerw i z pełną stałą mocą.

krzysioh1983

Re: DVB-T z RTCN SUWAŁKI KRZEMIANUCHA

Post autor: krzysioh1983 »

Szukam pomocy w sprawie anteny najlepiej pokojowej. Mieszkam na osiedlu północ (w bloku) w Suwałkach. Mam tv z DVB-t i i antenę zwykłą taką starą teleskopową z dwoma ramieniami. Problem polega na tym że MUX-2 odbieram nawet do 100% a MUX-1 nie odbieram w ogóle. Czasem udaj się złapać 7 kanałów ale nie da się ich oglądać ze względu na zakłócenia. Doradźcie jaką antenę kupić. Najlepiej wewnętrzną ponieważ nie mam możliwości montażu na zewnątrz. Pokój północny.

Kingston87

Re: DVB-T z RTCN SUWAŁKI KRZEMIANUCHA

Post autor: Kingston87 »

Witam kolegę z forum suwałki.

krzysioh1983

Re: DVB-T z RTCN SUWAŁKI KRZEMIANUCHA

Post autor: krzysioh1983 »

Hehe no witam witam. Szukam pomocy wszędzie.haha

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: DVB-T z RTCN SUWAŁKI KRZEMIANUCHA

Post autor: maniek357 »

Sam zrób antenę z kilku kawałków drutu. Będzie lepsza niż te pokojowe wynalazki ze sklepu :) Poczytaj wątek http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930.

Dziś czytałem w którymś wątku, że ktoś kupił antenę pokojową za 160 zł i ma problemy z odbiorem, więc chyba lepiej poświęcić kilka godzin i zrobić własną za kilka zł.

krzysioh1983

Re: DVB-T z RTCN SUWAŁKI KRZEMIANUCHA

Post autor: krzysioh1983 »

maniek357 pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum
Czytaj ze zrozumieniem. Ja mam taką antenę teleskopową i nie odbiera mi MUX-1, tzn znajduje te 7 programów ale sygnał jest 0%.

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: DVB-T z RTCN SUWAŁKI KRZEMIANUCHA

Post autor: maniek357 »

Czytam ze zrozumieniem. To, że nie odbiera Ci antena teleskopowa nie znaczy, że nie odbierze Ci własna antena z drutu zestrojona pod konkretne kanały.

Zajrzałeś w ogóle do tego wątku, do którego podałem link ? Ja bym radził spróbować, zamiast wydawać 50-100 zł na "mocne" anteny pokojowe, które ładnie wyglądają, a w środku kilkanaście cm drutu i mocny wzmacniacz, który bardziej szkodzi niż pomaga.

Przytoczę cytat z tamtego wątku:
Pierwsze testy mojego dzieła wyliczonego na kanał 51 (714 MHZ) i jestem zaszokowany . Antena odbiera w całym mieszkaniu oba MUXy z perfekcyjną jakością.
Poprzednio, przy użyciu anteny Digital for DVB-T (taka czarna prostokątna), tylko w jednym małym miejscu mieszkania łapałem słabszego MUXa, a i tak sygnał się ciągle zrywał. Dodatkowo, antena żarła prąd do wzmacniacza.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=102102#p102102

krzysioh1983

Re: DVB-T z RTCN SUWAŁKI KRZEMIANUCHA

Post autor: krzysioh1983 »

Oczywiście że zajrzałem tylko co z tego jak to dla mnie czarna magia!!!Ja zupełnie nie mam pojęcia o tym co tam piszą

jase

Re: DVB-T z RTCN SUWAŁKI KRZEMIANUCHA

Post autor: jase »

Witam wszystkich, u mnie (ok 20km na południe od nadajnika) MUX2 działa rewelacyjnie na siatce ze wzmacniaczem która leży na strychu (dekoder pokazuje 80% sygnału cokolwiek by to nie znaczyło), po włączeniu MUX1 odbierany sygnał cały czas "skacze" od 65 do 80% i raz częściej raz rzadziej ale cały czas ma małe zacięcia lub się rozjeżdża na piksele. Zwalałem winę na siatkę/wzmacniacz bo to trochę inny zakres nadawania itp ale 3 dni temu zainstalowałem u rodziców (odległość podobna ale zupełnie inny kierunek od nadajnika) WIWĘ 90 z siatka na zewnątrz i efekt podobny, dekoder złapał MUX1 dopiero przy trzecim szukaniu kanałów i tez sygnał niestabilny i rozjeżdża się obraz. Ja czekam do końca maja i mam nadzieję ,że to kwestia sygnału testowego...
Pozdrawiam

Kingston87

Re: DVB-T z RTCN SUWAŁKI KRZEMIANUCHA

Post autor: Kingston87 »

Gdzieś czytałem (chyba tutaj na forum ale pewny nie jestem) że MUX3 w Suwałkach ma być nadawany z nadajnika TON Suwałki/ul. Pułaskiego a nie z RTCN Suwałki/Krzemianucha tak samo ja w Białymstoku jest nadawany z Centrum a nie z Krynic czy to prawda?

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: DVB-T z RTCN SUWAŁKI KRZEMIANUCHA

Post autor: maniek357 »

Po wyłączeniu analogu w Białymstoku automatycznie MUX-3 przeniesie się do Krynic i będzie nadawał na kanale obecnie zajmowanym przez TVP2 (k.22).

http://www.tvp.pl/zamowienia_publiczne/ ... f0f792.pdf

Z tego dokumentu wynika (dość stary, ale chyba ustalenia dot. kanałów się nie zmieniły), że docelowy kanał dla MUX-3 w Suwałkach to 36, czyli również po obecnym TVP2. Teraz TVP2 ma u Was moc 1000kW, MUX-3 pewnie będzie miał w okolicach 80-100kW, a to wymuszać będzie duży obiekt na obrzeżach miasta, czyli Krzemianucha.

Kingston87

Re: DVB-T z RTCN SUWAŁKI KRZEMIANUCHA

Post autor: Kingston87 »

A z dokumentu na stronie http://www.transport.gov.pl/files/0/179 ... 091106.pdf (dokument też trochę stary 2009r.) wynika że kanał 36 będzie przejściowym kanałem dla MUX3 a docelowym 58, za to kanał 36 docelowo otrzyma MUX4 (TV Mobilna) w SFN z Giżyckiem. Na 100kW bym nie liczył za blisko granicy. Więc już nie wiem jak to będzie.

Przypomniałem skąd info o MUX3 TON Suwałki/ul.Pułaskiego: http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=103

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: DVB-T z RTCN SUWAŁKI KRZEMIANUCHA

Post autor: maniek357 »

Dziwne, w jednym dokumencie tak, w drugim inaczej...

Na radiopolska.pl bym się zbytnio nie opierał, często mieli nieaktualne informacje. Natomiast oni tam wpisali MUX-3 z Suwałki/Pułaskiego na k.24, czyli przejściowym dla MUX-3 wg tego dokumentu: http://www.tvp.pl/zamowienia_publiczne/ ... f0f792.pdf. Jest w poczekalni i chyba się nie doczeka :lol:

Kingston87

Re: DVB-T z RTCN SUWAŁKI KRZEMIANUCHA

Post autor: Kingston87 »

Mieszają w tych dokumentach a na dodatek i pierwszy i drugi jest z 2009r.

tomok7

Re: DVB-T z RTCN SUWAŁKI KRZEMIANUCHA

Post autor: tomok7 »

Potwierdzam odbiór TVP1HD z suwałk w miejscowości EŁK ;)

jase

Re: DVB-T z RTCN SUWAŁKI KRZEMIANUCHA

Post autor: jase »

Witam,
Mam wrażenie, że po wprowadzeniu 1HD częściej niż zwykle robi się "pikseloza" i zacięcia i to nie tylko na tym kanale... Macie też tak? Ja sprawdziłem tylko u siebie, u rodziców w innym miejscu jak wspominałem to samo, czasem nie daje rady oglądać (parametry sygnału stabilne, nie skaczą już tak jak po włączeniu mux1).
Pozdrawiam

kamilek

Brak programów z pierwszego multipleksu.

Post autor: kamilek »

Witam. Mieszkam w Suwałkach, do nadajnika "Krzemianucha" mam 13km. Odbierałem kanały z pierwszego i drugiego multipleksu, czyli było ich 15
29 lipca nad miastem przeszła burza, po niej odpalam dekoder i patrzę że na kanałach z pierwszego multipleksu jest napisane "brak sygnału", więc włączyłem "blindscan" i wyszukało już tylko 8 kanałów. Kiedyś jakość sygnału wskazywała 95% a moc sygnału 93%, teraz jakość sygnału wskazuje 99% a moc sygnału 5%. Pisałem do Emitelu ale odpisali żeby włączyć ustawienia fabryczne i ponownie wyszukać programy ale i tak to nic nie pomogło bo wyszukuje tylko 8 programów. Proszę o pomoc, z góry dziękuje.

Zablokowany